FIT 24UR

Kako prelisičiti možgane, da boste manj in bolj zdravo jedli?

Ljubljana, 26. 07. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Še posebej pred poletjem in poleti so priljubljene različne diete, ki ponujajo hitre rešitve za "popolno postavo", a večina ni podprta z znanstvenimi dokazi. Ne le to, rezultati ponavadi niso takšni, kot jih obljubljajo, pomenijo tudi veliko odrekanja, kar za telo na dolgi rok ni nujno dobro. A obstajajo načini, kako shujšati in ohranjati postavo na zdrav način …

Za diete je ponavadi značilno, da se je treba marsičemu odpovedati. Prav zato številni obupajo.
Za diete je ponavadi značilno, da se je treba marsičemu odpovedati. Prav zato številni obupajo. FOTO: Thinkstock

Presna dieta, alkalna dieta, dieta na podlagi krvne skupine, hujšanje z luninimi menami, dieta z grenivko … Le nekaj diet, ki ponujajo hitre rešitve za izoblikovanje telesa in tisto "popolno bikini postavo", ki si jo številni želijo pred odhodom na morje. A vsem tem dietam je skupno, da niso podkrepljene z znanstvenimi dokazi in da se ponavadi kilogrami vrnejo, takoj, ko se začnemo normalno prehranjevati.

O tem sta za britanski časnik The Guardian spregovorila tudi profesor z oxfordske univerze psiholog Charles Spence in kuhar Jozef Youssef. Kot poudarjata, raziskave kažejo predvsem, da imajo te t.i. hitre diete v najboljšem primeru le kratkoročne učinke, tisti, ki se jih poslužujejo, pa so praviloma razočarani, ali zaradi omejitev, ki jih imajo pri hrani, ali nepraktičnosti. Težave pa imajo tudi družine, ki se odločijo, da bodo zmanjšale vnos kilokalorij. Za njih te diete predstavljajo dodatno težavo, ker z njimi predvsem otroci ne dobijo vseh hranil, saj diete ne zadostijo dnevnim prehranskim potrebam.

Zato oba namesto strogih in pogosto nezdravih diet priporočata nekaj trikov za možgane, ki bodo vsem, ki se želijo otresti kilogramov, pomagali do cilja. Nove raziskave na področju gastrofizike – kombinacije gastronomije in psihofizike – namreč kažejo, da lahko jemo manj, hkrati pa jemo zdravo in še hujšamo, če uspemo pretentati naše možgane.

Kako prelisičiti možgane, da bomo pojedli manj, a bili vseeno siti?

Manjši krožnik nam da občutek, da smo pojedli več hrane, kot če jo serviramo v večji krožnik.
Manjši krožnik nam da občutek, da smo pojedli več hrane, kot če jo serviramo v večji krožnik. FOTO: Thinkstock

Spence in Youssef pravita, da že z malimi preprostimi spremembami lahko dosežemo, da se počutimo bolj polne dlje časa. Prvi trik, ki naj bi po raziskavah sodeč pomagal, je uporaba manjših krožnikov. S tem naj bi možgane prepričali, da jemo več. To deluje podobno kot Delboeufova iluzija. Če identično količino hrane položimo na velik in majhen krožnik, bo porcija na velikem krožniku videti manjša in obratno. Možgani količino tako dojemajo, pa tudi, če vemo, da sta porciji enaki.

Enak učinek naj bi dosegli tudi, če hrano namesto na krožniku postrežemo v skledi. Tako možgani spet dobijo občutek, da je hrane več, kot je je v resnici. Zadnje raziskave pa so pokazale, da na občutek sitosti vpliva tudi teža krožnikov in pribora. Težji kot so krožniki in pribor, prej bomo dobili občutek sitosti. Torej, da boste pojedli manj, svoje možgane pretentajte z manjšimi, težkimi krožniki oziroma skledami in jejte s težkim priborom!

Drugi trik, ki pomaga vašim možganom, da bodo prej dobili sporočilo, da ste siti, je zapleteno prehranjevanje. Namesto običajne žlice ali vilic vzemite kitajske palčke ali manjšo žlico za juho. Raziskave so pokazale, da če se mučimo z vnašanjem hrane v usta, bomo prej siti. Med testi so morali ljudje v okviru raziskave jesti z nedominantno roko in so posledično pojedli manj. Ker doma nihče ne bo jedel tako, strokovnjaki priporočajo, da si najdemo drugačne načine, da si otežimo prehranjevanje, ne pa, da samo "mečemo" hrano vase. Če si otežimo vnos hrane, tudi bolj razmišljamo o njej, medtem ko jemo.

Ena najslabših stvari, ki jih lahko naredimo, je, da jemo pred televizorjem ali z mobilnikom v roki.
Ena najslabših stvari, ki jih lahko naredimo, je, da jemo pred televizorjem ali z mobilnikom v roki. FOTO: Thinkstock

In tudi to je ključ, da pojemo manj. Raziskave so namreč pokazale, da pojemo tudi do 30 odstotkov več, če poleg tega, da jemo, gledamo še televizijo ali brskamo po mobilniku. In prav te napravice postajajo vedno bolj prisotne ob jedilni mizi. Številni sploh ne jedo več za mizo, ampak kar pred televizijo ali na kavču s telefonom v roki. A ko brskate po mobilniku in družbenih omrežjih, z mislimi niste pri hrani, s tem pa ne cenite tega, kar ste pojedli, posledično se zmanjša občutek sitosti, kar privede do prenajedanja. Strokovnjaki zato priporočajo, da med obrokom ugasnete televizijo, odložite telefon v drugem prostoru, se vsedete za jedilno mizo in se popolnoma posvetite prehranjevanju.

Pri tem pomaga tudi, če vklopimo vse čute. Torej, hrana naj prijetno diši in bo privlačnega videza. Tu ne gre le za estetiko, pač pa se s tem res posvetimo hrani, ki jo jemo. Ko jemo v restavraciji, kjer nam lično servirajo hrano, smo navdušeni, in enako je lahko doma. Posvetite se temu, kako položite hrano na krožnike, poleg tega, preden začnete jesti, povohajte to, kar boste pojedli, in se navdušujte nad aromami. Strokovnjaki pravijo, da je pomembno tudi, da hrano dobro zgrizemo. Nič novega, a vendar vedno znova pozabljamo, kako pomembno je. Namreč, kadar hrano dobro žvečimo, možgani dobijo signal, da smo siti, medtem ko pri bolj tekoči hrani, ali hrani, ki jo slabo zgrizemo, ta signal dobijo precej pozneje.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

gongash
26. 07. 2016 11.49
+12
"jeste s težkim priborom" , aha ok grem v štalo po vile, vilice so za pusije
murate
26. 07. 2016 11.34
+4
Vsak ima neke svoje teorije, dejstvo je da preveč požremo, zato smo debeli, bolani,nezadovoljni.Dejstvo je , da je treba večkrat po malem jesti in piti veliko.Pa ne obarvan sladkoro bogaten z vonjavami v plastenkah z lepimi napisi ,pač pa navadno vodo, čimmanj sladkan čaj ...Vsako uro ko je odrasel človek ,,pokonci,, naj bi popil 1,5- 2 dl vode .Pa ne z klorom, ampak tisto ,ki po hribu priteče.
Jak Tobim
26. 07. 2016 12.06
+6
v glavnem vse drži - ni pa res tista z večkrat po malem. ta je ovržena. imaš ljudi, ki so vitki in celo dolgo in zdravo življenje jedo samo en ali dva obroka na dan. večkrat po malem je pri večini recept za hudo debelost. odrasel človek namreč ni dojenček in sta dva ali trije normalni obroki na dan pri veliki večini več kot dovolj. ko pa je preveč je preveč. pa jedli desetkrat na dan ali enkrat na dva dni enormno.
murate
26. 07. 2016 12.47
+1
veš kaj je najbolj čudno, to da človek začuti potrebo po hrani tudi takrat ,ko začne dehidrirati
Jak Tobim
26. 07. 2016 13.16
ma, to je ponovno individualna percepcija. ko si žejen piješ. tega tudi ne počneš brezglavo celi dan, kot je to postala nemarna navada s cuclji v rokah. saj je tudi v tem resnica, ampak to ni razlog naše prehranjenosti.
iwilliwillhacku
26. 07. 2016 19.28
sej tut, ko možgani dojemajo praznino v želodcu kot lakoto, si v resnici žejen
srecnii
26. 07. 2016 08.55
+14
več zelenjave, mesa, jajc in manj kruha, testenin, margarine...to kar danes prodajajo v Lidlu, Mercatorju je večinoma zanič hrana, nezdrava.
fosho
26. 07. 2016 10.04
+1
To je to, če ne ješ OH, lahko ješ do sitosti, večkrat na dan, nič ni stradanja, hrana je okusna, kilce pa se topijo. Seveda, če si zasvojen s picami in štručkami in žemljicami in belo moko nasploh, imaš lahko vsake toliko krizo, kot jaz, ampak potem popustiš skušnjavi, se naješ teh zadev, vidiš, da se po njih slabo počutiš in greš naprej spet brez kršenja. In so rezultati, samo pač traja nekaj časa, ker na žalost se na zdrav način ne da brzinsko izgubit vseh maščobnih zalog. Je pa dosti bolj znosno in okusno in raznoliko od vseh možnih diet, pa tudi zunaj lahko ješ, pač za prilogo glavni jedi namesto krompirja/riža/kruha vzameš zelenjavno prilogo ali le solato.
Jak Tobim
26. 07. 2016 11.01
+3
ja, pa od kod taki nesmisli. nič ne bo šlo, če se bo prenaseljena populacija še naprej sprenevedala in noro izključevala hrano, ki bazira na sestavljenih ogljikovih hidratih se, kot to počne zadnjih 20 let, prenažirala z zdravimi maščobami. Krompi, riž in mešani, doma pripravljeni kruhi so temelj zdrave in vitke postave. Bili in bodo najbolj zdrava prehrana na planetu - od Okin ave, do Sicilije, do Balkana in zahodne civilizacije - vse do pred kakšnih sto let, ko je kar naenkrat civilizavija izgubila odnos do življenja, zverinstva pridelave klavnih živali so presegle meje vsega kar podrazumeva holokavst, laži v smisli ogljikovi hidrati redijo pa so dosegle neslutene razsežnosti. seveda vas muči želja po hrani - saj jo telo rabi. in namesto, da bi jedli zdravo hrano, ki bazira na škobnih živilih (to je zelenjava v glavnem itak vsa - ogljikovi hidrati, sadje pa bolj sladkor, špe na super zdrava stvar)
Tone 12345
26. 07. 2016 11.26
+1
srecnii se strinjam-kar se lidlov itd tiče se sploh ljude ne zavedajo da kupujejo nezdravo poceni hrano! večinoma umetno narejeno z pridodanimi strupenimi okusi in aromami!!In ljudje seveda mislijo kako poceni jedo!!Ja strup jedo!
Tone 12345
26. 07. 2016 11.27
+1
gongash
26. 07. 2016 11.50
+0
nenajdem
26. 07. 2016 08.09
+22
edino odrekanje hrani daje rezultate,vse ostalo je bolj ali manj zavajanje naivnega folka,govorim seveda iz lastnih izkušenj
Jak Tobim
26. 07. 2016 11.04
+3
pa seveda to edino pomaga. ni to nobena velika znanost. vsega je danes preveč - hvala za kanček zdrave pameti.