FIT 24UR

Le minuta vadbe na dan lahko prepreči nastanek osteoporoze

Leicester, 31. 07. 2017 11.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Strokovnjaki pravijo, da ima že ena minuta vadbe na dan izjemno pozitiven učinek na naše zdravje. Ženske, ki so dnevno telovadile z utežmi, so imele namreč za štiri odstotke boljšo gostoto kosti kot tiste, ki za svoje telo niso naredile nič. Višja gostota kosti pa hkrati pomeni manjše tveganje za nastanek osteoporoze.

Mnogi menijo, da "postati fit" pomeni posvetiti glavnino svojega življenja garanju v fitnesu, kar se ne zdi preveč privlačno. Pravzaprav pa s časom ugotavljamo, da so krajše vadbe v mnogih primerih veliko učinkovitejše, če le vemo, kaj početi, poroča Independent

Strokovnjaki pravijo, da ima lahko le minuta vadbe na dan izjemno pozitiven učinek na naše zdravje. Študija univerz Exeter in Leicester v Veliki Britaniji je pokazala, da imajo ženske, ki dnevno opravijo le 60–120 sekund intenzivne vadbe z utežmi, štiri odstotke boljšo gostoto kosti kot tiste, ki ne naredijo nič. Ženske, ki telovadijo več kot dve minuti, imajo še močnejše kosti, z gostoto okoli šest odstotkov več od tistih, ki niso aktivne. Višja gostota kosti pa hkrati pomeni manjše tveganje za nastanek osteoporoze. 

Po tridesetem letu smo ljudje nagnjeni k temu, da izgubimo več kostne mase, kot jo pridobimo. V poznejših letih so tudi zlomi kosti vse bolj pogosti. V  študiji, v kateri je sodelovalo 2500 žensk, so ugotovili, da so najbolj nagnjene k osteoporozi ženske v menopavzi, ko kostna gostota začne znatno upadati. Mednarodna fundacija za osteoporozo navaja, da za osteoporozo zboli desetina žensk v svojih šestdesetih in kar dve tretjini žensk v devetdesetih. Kar je več – ena izmed treh žensk, starih čez petdeset let in eden izmed petih moških istih let trpijo za zlomi, ki nastanejo kot posledica osteoporoze. 

Po tridesetem letu smo ljudje nagnjeni k temu, da izgubimo več kostne mase, kot jo pridobimo.
Po tridesetem letu smo ljudje nagnjeni k temu, da izgubimo več kostne mase, kot jo pridobimo. FOTO: iStock

V študiji so raziskovalci udeleženke opremili s sledilci aktivnosti za en teden, nato pa primerjali podatke z meritvami o zdravju njihovih kosti. Dnevne aktivnosti so razbili na posamezne sekunde, da bi lahko natančno razumeli, kako se ljudje gibajo tekom dneva. "V naših analizah smo želeli upoštevati prav vsako sekundo, ker so lahko zelo kratki koščki visoko intenzivnega gibanja še kako koristni za zdrave kosti - precej bolj kot pa dolgi, ponavljajoči se intervali," je povedala vodja raziskave Victoria Stiles. "Pazljivi smo bili, da nismo izključili nobene aktivnosti tekom dneva."

Mnogi ljudje namreč čez dan opravljajo aktivnosti, ki porabljajo energijo, pa se tega sploh ne zavedajo. Tako skoraj "nezavedno" skrbijo za ohranjanje svojega zdravja.

Več nadaljnjih raziskav mora biti opravljenih, da bi lahko točno določili, kako najbolje izvajati vadbe, da bi kar se da izboljšali kostno gostoto. "Ne vemo še natančno, ali je bolje, da to majhno količino vadbe prerazporedimo v majhne odseke, ki jih opravljamo dnevno, ali je morda bolje, da naredimo vse skupaj v eni daljši vadbi. Prav tako ne vemo, ali je nekoliko daljša vadba dva- do trikrat tedensko enako učinkovita kot tistih nekaj minut vsak dan," je še dejala Stilesova. Dodaja pa, da vsekakor "obstaja jasna povezava med visoko intenzivno vadbo in bolj zdravimi kostmi med žensko populacijo."

Ta študija ni prva, ki vzpostavlja povezavo med kratkimi rednimi vadbami in bolj zdravimi kostmi. Letos so že raziskovalci iz Univerze McMaster ugotovili, da je lahko 60 sekund intenzivne vadbe, ki jih razporedimo v 20-sekundne intervale v 10-minutnem treningu, enako učinkovitih kot 45 minut vzdržljivostnega treninga. 

Če si torej želite izboljšati zdravje svojih kosti, lahko za začetek pričnete zgolj nekoliko več pešačiti. Kasneje lahko v svoje dnevne rutine vključite še kakšno krajšo serijo teka. 

Izgovori v smislu "ni časa za vadbo" torej ne veljajo več. 

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hotchilipoper
01. 08. 2017 11.10
+0
nevica
31. 07. 2017 16.06
+8
Ha, ha...kakšna laž! Jaz telovadim veliko več - vsak dan, pa se je gostota kosti vseeno poslabšala in pazim na D vitamin in pazim na kalcij - na sploh skrbim, da bi imela dobro kri, ki pač hrani celo telo. Telovadba ne prepreči osteoporoze. Jo pa mogoče upočasni, v določenem trenutku je pa bolje poskrbeti za ustrezna zdravila. Jaz jih še nimam, najbrž jih bom dobila čez par let.
Explainator
31. 07. 2017 13.16
+5
za 4% se pa res ne splača teleovadit vsak dan