FIT 24UR

Motnje hranjenja: ko želja po izklesanem telesu postane smrtno nevarna

Ljubljana, 02. 05. 2017 09.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
46

Medijske podobe favorizirajo izklesano žensko in moško telo, mladost, idealne mere in popolnost, saj naj bi prav to prineslo nekakšno zadovoljstvo in srečo v življenju. A različne shujševalne diete lahko pripeljejo do motenj hranjenja. Že znanim, kot so anoreksija, bulimija in kompulzivno prenajedanje, sta se v zadnjem času pridružili še ortoreksija in bigoreksija.

Sodobna zahodna družba in kultura sta preokupirani s telesnim videzom, zato se pojavljajo različne shujševalne diete, ki ponujajo hitre in kratkoročne učinke. Vitkost je postala pomembna vrednota in neke vrste ideal, ki ga je treba doseči. Medijske podobe favorizirajo izklesano žensko in moško telo, mladost, idealne mere in popolnost, saj naj bi prav to prineslo nekakšno zadovoljstvo in srečo v življenju.

Prav tako v sodobnem času beležimo porast že znanih oblik motenj hranjenja, pa tudi pojav novih, ki so značilne predvsem za 21. stoletje. Predstavila nam jih je Anja Murovec, prostovoljka društva Svetovalni svet, ki se ukvarja z osebami, ujetimi v začaran krog hrane in diete.

Izraz motnje hranjenja po njenih besedah zajema širok spekter različnih simptomov vedenja, povezanega s hrano. Osnovna klasifikacija motnje hranjenja deli v pet glavnih skupin, in sicer anoreksijo, bulimijo, kompulzivno prenajedanje, bigoreksijo in ortoreksijo. Prve tri motnje so znane že dlje časa, zadnji dve pa sta bili registrirani šele pred kratkim. "Pomembno je poudariti, da v praksi pri motnjah hranjenja zelo pogosto ne gre za zgolj eno obliko motnje, ampak se te prepletajo in prekrivajo, lahko tudi prehajajo iz ene oblike v drugo. Oseba z anoreksijo ima tako pogosto obdobje, ko svoje vedenje opravičuje s skrbnostjo glede zdrave prehrane, oseba z bulimijo ima lahko obdobje stradanja in podobno. Številni strokovnjaki menijo, da ne gre za pet povsem ločenih, ampak eno obliko motnje hranjenja, ki ima številne variacije, ki so odvisne od posameznika."

Vitkost je postala pomembna vrednota in neke vrste ideal, ki ga je treba doseči. A shujševalne diete lahko pripeljejo do motenj hranjenja
Vitkost je postala pomembna vrednota in neke vrste ideal, ki ga je treba doseči. A shujševalne diete lahko pripeljejo do motenj hranjenja FOTO: Thinkstock

Anoreksija: najekstremnejša, najnevarnejša in najbolj smrtna oblika motnje hranjenja

Anoreksija (anorexia nervosa) je najstarejša znana motnja hranjenja, ki v dobesednem pomenu pomeni "izguba apetita". Takšna interpretacija je napačna, saj osebe z anoreksijo v resnici ne izgubijo apetita, temveč tega namerno nadzirajo, zaradi česar imajo občutek nadzora. Ta oblika se pojavi najbolj zgodaj, lahko že pri otrocih, značilna pa je za obdobje mladostništva. Je najekstremnejša, najnevarnejša in najbolj smrtna oblika motnje hranjenja. Zaradi fizičnih posledic stradanja in podhranjenosti umre kar 20 % bolnikov.

Ozaveščanju o nesmiselnosti sodobnih shujševalnih diet, ki obljubljajo popolno telo in s tem zadovoljstvo, ki v resnici nikoli ni doseženo, je namenjen Mednarodni dan brez diete, ki ga obeležujemo 6. maja. V društvu Svetovalni svet bodo v ta namen v soboto med 11. in 18. uro pripravili stojnico na Prešernovem trgu, kjer bo mogoče dobiti vse informacije o dietah, zdravi prehrani, motnjah hranjenja in oblikah pomoči. S kampanjo 'Nismo na dieti' želijo sporočiti ljudem, da telesne mere in videz ne prinašajo zadovoljstva in da je človek naravno lep takšen, kakršen je, ne glede na telesno obliko in težo.

Problem anoreksije je, da se pogosto začne s čisto običajnim, na videz nedolžnim hujšanjem, ki je pogosto povezano s telesnimi spremembami v puberteti, ko se dekleta začnejo razvijati v ženske in naravno pridobijo nekaj kilogramov. Prav tako se za hujšanje lahko odločijo odrasle ženske, ki so nezadovoljne s svojo telesno podobo in želijo na primer shujšati pred poletjem, izgubiti le nekaj odvečnih kilogramov, ali pa svojo težo prilagoditi različnim tabelam, ki sporočajo idealne vrednosti. Posebej je treba poudariti, da anoreksija ni zgolj ženska bolezen in da zanjo pogosto obolevajo tudi moški, saj kultura in družba vse bolj narekujeta tudi pomen privlačnosti moškega telesa.

Simptomi anoreksije so zavračanje hrane, stradanje in hujšanje, ki je progresivno, kar pomeni, da oseba na začetku izgubi le nekaj kilogramov, saj je prepričana, da bo tako bolj zadovoljna. Kasneje pride do izgube nadzora in oseba prične izgubljati vedno več kilogramov, odklanjanje hrane dobi psihološki pomen nadzora nad telesom in posredno nadzora nad življenjem. Značilna je za osebe z nizko samopodobo in z nizkim samospoštovanjem, ki hrano uporabljajo kot sredstvo za izražanje notranje stiske. Oseba z anoreksijo se običajno tudi oddalji od drugih, izgubi interes za aktivnosti, ki jih je prej rada počela, zmanjša spanje in počitek ter pretirano telovadi. Posledice anoreksije so najpogosteje izrazito prenizka telesna teža, pri ženskah izguba menstruacije, izpadanje las, zmanjšana kostna gostota, osteoporoza, neplodnost in v končni fazi tudi smrt.

Anoreksija je najekstremnejša, najnevarnejša in najbolj smrtna oblika motnje hranjenja.
Anoreksija je najekstremnejša, najnevarnejša in najbolj smrtna oblika motnje hranjenja. FOTO: Thinkstock

Bulimija: ko ves čas, energijo in napor usmerjamo v hrano

Bulimija (bulimia nervosa) v dobesednem pomenu pomeni "volčja lakota", saj je za osebe z bulimijo značilno uživanje ekstremnih količin hrane. Takšna lakota ni fizičnega, temveč psihološkega izvora in povzroča epizode prenajedanja, ki se dogajajo večkrat dnevno. Da bi se oseba izognila neželenim posledicam takšnega hranjenja, prične namerno bruhati, jemati odvajala, stradati ali pa postane fizično aktivna. Ta oblika se pojavi nekoliko kasneje kot anoreksija, najpogosteje na prehodu iz mladostništva v odraslost in je bistveno bolj razširjena kot anoreksija in za okolico pogosto ostane skrita.

Epizode prenajedanja pri bulimiji vedno spremljajo intenzivna čustva sramu in krivde, sovraštva do samega sebe in občutka izgube kontrole nad količino zaužite hrane. Osebe se navzven trudijo prikriti svoje težave, zaradi česar je bulimija najbolj izolirajoča in sramotna izmed vseh motenj hranjenja. Od obolele osebe zahteva ogromno energije, časa in napora, ki ga ta ne usmeri zgolj v uživanje, ampak tudi v nakupovanje, pripravo in razmišljanje o hrani. Je manj smrtna kot anoreksija, saj imajo osebe z bulimijo pogosto normalno telesno težo in fizično niso podhranjene.

Posledice bulimije so lahko razjede sluznice požiralnika, razvoj kariesa, poškodbe ali izpadanje zob zaradi želodčne kisline, pa tudi popuščanje mišice zapiralke, ki loči želodec od požiralnika, ki ne opravlja več svoje funkcije.

Bulimija v dobesednem pomenu pomeni volčja lakota, saj je za osebe z bulimijo značilno uživanje ekstremnih količin hrane, ki se jih potem želijo znebiti na različne načine.
Bulimija v dobesednem pomenu pomeni volčja lakota, saj je za osebe z bulimijo značilno uživanje ekstremnih količin hrane, ki se jih potem želijo znebiti na različne načine. FOTO: Thinkstock

Kompulzivno prenajedanje: izražanje čustev prek hrane

Kompulzivno prenajedanje (compulsive overeating) pomeni uživanje velikih količin hrane naenkrat, čemur sledijo občutki tesnobe in krivde. Zanjo naj bi trpelo precej več obolelih kot za predhodnima dvema motnjama, prav tako naj bi bil zanjo značilen večji odstotek moških. Osebe s kompulzivnim prenajedanjem čutijo lakoto in prisiljenost k hranjenju tudi takrat, ko fizično niso zares lačne. Hrana postane orodje izražanja notranjih občutkov strahu, osamljenosti, jeze, agresije, bolečine ali težav v medosebnih odnosih.

Osebe, ki se kompulzivno prenajedajo, imajo pogosto povečano telesno težo, zaradi česar se počutijo požrešne, debele in slabe, čeprav to v resnici niso. S hrano izražajo čustva, ki si jih v resnici ne upajo izraziti, pri čemer gre lahko za potlačena čustva, ki jih oseba ne more predelati na zavestni ravni (npr. občutek ranljivosti, strah pred spolnostjo, kar z močnim telesom prikrivajo).

Glavna posledica kompulzivnega prenajedanja je previsoka telesna teža, ki nadalje vpliva na razvoj nizke samopodobe in posledično težav na duševnem področju, kot so stereotipi in posmehovanje okolice, izolacija, umik vase, tesnoba in depresija.  Pomembno je opozoriti tudi, da hrana lahko postane odvisnost, zato osebe s kompulzivnim prenajedanjem posegajo predvsem po prečiščenih ogljikovih hidratih, kot so sladkor in živila iz bele moke, zato se pri odrekanju pojavi abstinenčna kriza, zaradi česar je začaran krog še težje prekiniti.

Bigoreksija: ko mišice nikoli niso dovolj velike

Bigoreksija (bigorexia nervosa) pomeni obsedenost z mišičastim telesom. Značilna je za moške z nizko samopodobo in občutkom nizkega nadzora nad življenjem. Običajno se začne v poznem mladostniškem obdobju s preprosto odločitvijo – kot pri anoreksiji, da bi naredili nekaj za svoje telo. Sprva gre običajno za pogoste obiske fitnesa, temu pa sledi sprememba diete z izrazito povečanim vnosom beljakovin.

Intenzivna telesna vadba in povečan vnos beljakovin običajno ne prineseta zadovoljstva, zato osebe z bigoreksijo pogosto pričnejo zlorabljati anabolne steroide, ki povečujejo mišično maso. Življenje popolnoma podredijo režimu prehrane in telesne vadbe, tudi v primeru, ko pride do poškodbe telesa. Hrano pripravljajo same, saj tako pridobijo popoln nadzor nad količino in sestavo hrane. V situacijah, ko nadzor nad hrano ni mogoč ali telesne aktivnosti ne morejo izvajati, čutijo izjemen stres in tesnobo.

Posledice bigoreksije so povezane s pretirano telesno aktivnostjo in zlorabo anabolnih steroidov, pa tudi motene telesne samopodobe. Pogosto se pojavijo motnje erektilne funkcije, agresija, ginekomastija, akne in depresija. Na duševnem področju se pojavi mišična dismorfija, kar pomeni popačeno podobo lastnih mišic.

Osebe z bigoreksijo življenje popolnoma podredijo režimu prehrane in telesne vadbe, tudi v primeru, ko pride do poškodbe telesa.
Osebe z bigoreksijo življenje popolnoma podredijo režimu prehrane in telesne vadbe, tudi v primeru, ko pride do poškodbe telesa. FOTO: Thinkstock

Ortoreksija: hrana je razdeljena na 'čisto' in 'umazano'

Ortoreksija (ortorexia nervosa) pomeni obsedenost z zdravo biološko neoporečno hrano. Zdravo prehranjevanje je sodobni trend, ki za osebe z ortoreksijo postane simbolnega pomena. Pojavi se preokupiranost z zdravo hrano, pri čemer gre za progresivno izločanje živil, ki naj bi domnevno škodovala zdravju, tako da na koncu na seznamu neprepovedanih živil ne ostane skoraj nič več.

Tako kot anoreksija in bigoreksija se tudi ortoreksija pogosto začne z nedolžno odločitvijo izboljšati svoje prehranjevalne navade. Oseba se običajno odloči, da bo začela jesti bolj zdravo in z jedilnika počasi začne izločati živila, ki naj bi bila nezdrava ter jih označi za prepovedana. Sprva gre običajno za sladkor, nezdrave maščobe, hitro prehrano in ogljikove hidrate. Ker pa takšna redukcija ne prinese zadovoljstva, oseba nadaljuje z izločanjem ostalih skupin živil, saj je za vsako mogoče najti argumente, ki kažejo na škodljivost.

Osebe z ortoreksijo ukvarjanju z zdravo prehrano posvetijo večino svojega časa, saj skrbijo za izbor, nabavo, pripravo in uživanje zgolj neoporečne hrane, ki jo označujejo za "čisto". V primeru, ko takšne hrane ne morejo zaužiti, občutijo strah, stres in tesnobo, v primeru uživanja "prepovedane" hrane pa se počutijo "onesnažene" ter imajo občutek izgube nadzora.

Posledice ortoreksije so podobne posledicam anoreksije, pri čemer je razlika v tem, da osebe z ortoreksijo ne hujšajo namerno in nimajo motene telesne sheme. Običajno pride do izrazite podhranjenosti zaradi pomanjkanja vitaminov in mineralov, dehidracije, izgube menstruacije, zmanjšanje kostne gostote, pa tudi izolacije, osamljenosti in depresije.

Dan brez diete obeležujemo 6. maja, ko do bruštvo Svetovalni svet na Prešernovem trgu v Ljubljani opozarjalo na nesmiselnost raznih diet.
Dan brez diete obeležujemo 6. maja, ko do bruštvo Svetovalni svet na Prešernovem trgu v Ljubljani opozarjalo na nesmiselnost raznih diet. FOTO: Društvo svetovalni svet

Kako pomagati ljudem z motnjami hranjenja?

Kljub številnim telesnim posledicam so motnje hranjenja duševne bolezni, zato jih je kot take treba obravnavati. Na tem področju obstajajo različne oblike pomoči. Zdravljenje je dolgotrajen proces, ki se osredotoča tako na fiziološke kot psihološke posledice motnje, še pojasnjuje Murovčeva.

Najbolj razširjena oblika pomoči je po njenih besedah individualno svetovanje, ki ga izvaja strokovno usposobljena oseba. "Preko svetovalnega pogovora oseba začne prepoznavati svoja čustva in razumeti povezavo med neizraženimi čustvi in vedenjem. Analizira vzroke in škodljive vedenjske vzorce, oblikuje nove, bolj konstruktivne načine soočanja s čustvi ter najde nove načine in mehanizme nadzora nad svojim življenjem. Proces zdravljenja traja več let, saj gre za spreminjanje odnosa do sebe, drugih in življenja na splošno. V skrajnih primerih, ko je zaradi fizičnih posledic ogroženo življenje, je potrebno bolnišnično zdravljenje, dokler oseba ni izven življenjske nevarnosti."

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (46)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Optimisty
02. 05. 2017 18.36
+7
vsega po mal pa je happy lifeeeeee.wiii
Mladen sir
02. 05. 2017 17.23
+0
Ne odobravam 6 maj mednarodni dan dijete,ker si za vsako sranje ustvarjate dneve da vlečete denar nimajo pa določeni ljudje nič od tega.Ko boste nekaj naredili da bodo ljudje lahko shujšali v resnici potem odobrim verjemite so močni ljudje in sem sam .Porabil sem par tisoč eu in prodajete samo sranje ko ljudjem obljubljate hujšanje da vlečete denar v resnici pa drek prodajete da ne shujšajo nič.Mene je zdravstvo zredilo 50 kg na silo sedaj pa nimate tablet na zeleni recept...
regrat29
02. 05. 2017 18.07
+3
Niso drugi krivi, ker si ti tak neumen, da nasedaš oglasom, kjer ti ponujajo razne tablete in napitke za hujšanje. Oni sam služijo na naivnem folku kot si ti.
Mladen sir
02. 05. 2017 19.09
-1
Potem pa sami probajte pa če bi rad shujšal pa si kupil nekaj kot zaviralec apetita da majn poješ pa na koncu ješ več kot prej.Pa daš za takšno sranje po 30-50€u.Nimate pojma pa se delate....
Principat
02. 05. 2017 17.12
+3
a vam je kdo povedal , da v mongoliji , tibetu , kavkazu, tatarskih predelih , skrajni sever in jug , teh bolezni ne poznajo ,, najdete v svetovni literaturi , ki opisuje a hkrati tudi navaja
JanZiska
02. 05. 2017 17.02
+9
Sočasno pa imate na vaši ženski strani članek kjer opevate in propagirate Slovenke, ki bolujejo zaradi bigoreksije. Pa bodi pameten v tem svetu...
materaptor
02. 05. 2017 14.24
-8
ce teh bolezni ni bilo, ko sem bil se jaz otrok, potem NE OBSTAJAJO!
TRUMPP
02. 05. 2017 12.57
+20
A milenijce se tudi ne sme komentirat,.......normalno,....verjetno je že dovolj, da si preberemo eno in edino resnico,.....
strukl008
02. 05. 2017 14.10
+7
Ja valda se jih ne sme komentirat, ker je članek napisal eden izmed njih.
LaFemme
02. 05. 2017 16.33
+2
Mah, edino prav, da se piše o milenijcih. Mlade generacije v tej državi nimajo nobene perspektive, zato je edino prav, da so se mediji odločili predstavit tudi njih!
pravres
02. 05. 2017 12.45
+55
Uspelo mi je premagati bolezen ampak še vedno je v meni in se po 25 letih še vedno borim z njo. Kdor tega ni tega prebolel ne more razumeti zato ljudi ob komentarjih ne obsojam. Poanta: otrokom je potrebno povedati da jih imaš rad in da jim stojiš ob strani in da so lepi taki kot so -pomagati jim je potrebno zgraditi samozavest, da bodo v tem krutem in materialnem svetu preživeli. Ljudje so lahko zelo hudobni in s svojimi pripombami, ampak ti si tisti ki se zato ne smeš zmeniti in biti trden in močan, kajti v življenju pride še mnogo hujših stvari s katerimi se moramo soočiti in iti naprej. Če bi se ljudje imeli vsaj malo bolj radi in bi ne bili nesramni in nevoščljivi en do drugega bi bil svet lepši. To je samo moje mnenje.
pop greznica
02. 05. 2017 12.43
+4
Zakaj se Cimos lahko komentira milenijcev pa ne?
tornadotex
02. 05. 2017 11.58
+9
Medij ,medij,medij....krivec za vse.....
stiflersmom
02. 05. 2017 11.49
+5
vse v mejah normale... in ni problemov...
Transformerji
02. 05. 2017 11.47
+2
Idealno bi bilo, da bi istoččasno skrbeli za umsko in psihično rast, tako kot za telo. Tako ne bi poznali anoreksije in bulimije. Izvzeti so tisti, ki so se, ne po svoji krivdni, rodili umsko prizadeti. Za te probleme lahko krivimo enako starše, kot družbo, v kateri odraščamo.
Quatflow
02. 05. 2017 15.59
+3
dodala bi še duhovno in notranjo rast, ker le tako veš, da si nekaj več kot le samo telo, ki se stara tako ali drugače in ni potrebno, da je popolno, kot nam to želijo predstaviti mediji, kirurgi, kozmetične hiše, modna industrija in druge muhe, ki na ta račun mastno služijo..
Tadej Bu?ar
02. 05. 2017 11.29
+20
Mogoče potrebujemo samo ljubezen. V tem svetu ni ljubezni. Zato se pač ukvarjamo sami s sabo. In si ustvarjamo probleme.
bogdajmir
02. 05. 2017 11.16
+13
Ce je nekdo suhljad, potem to ni izklesano. Po drugi strani, ce si izklesan, moras pojesti prekleto veliko predvsem beljakovin, vitaminov, mineralov, pa malo oz skoraj nic oz nic sladkorja.
pravres
02. 05. 2017 11.14
+0
pravres
02. 05. 2017 11.17
+5
mi lahko pove kdo katere besede so tukaj neprimerne? opisujem svojo bolezen in vse kar napišem je neprimerno??
bogdajmir
02. 05. 2017 11.42
-2
Ne morem. Kajti levi čarji imajo neko svojo logiko, nelogično logiko - predvsem pa želijo, da razmišljaš na njihov način. Če ne, sledijo "posledice" v obliki zmerljivk, da si rasi st, fa šist, itd.
Robertinhox
02. 05. 2017 10.57
+16
prišla je grenka smrt vzela je tiste ki so kost :D hmm šalo na stran, zakaj že trenirate tolko? zato kr vam družba pravi? al zato kr se pripravljate na olimpijske igre drugo leto? res ne razumem žensk pa tipov tudi, 3/4 vas niti ni športnikov kaj šele kaj drugega, pač neko fejk življenje si v glavah ustvarjate pa si prepovedujete vsemu kr je to najbolj zdravo, yeah sure, bi razumel zdravo življenje ne pa neko obsedenost
vladaricaumov
02. 05. 2017 10.56
+5
Hvala, da se spet pocutim debelo, ceprov nisem.
ddolores
02. 05. 2017 10.49
+3
Ne poznam nobenega klošarja, ki bi imel kakšno od naštetih bolezni!
iggypipi
02. 05. 2017 10.43
-2
mikkki
02. 05. 2017 10.14
+25
Spet zaklenjeno komentiranje o milenijcih. Kako ste bogi ej :)
poookie
02. 05. 2017 10.23
+9
skoraj vsak drug ali tretji članek, ki ni ravno o pozitivnih učinkih ohrovta, je že zdaj zaklenjen..prav smešno postaja:)
pop greznica
02. 05. 2017 10.40
+9
člankov ki jih ni možno komentirat sploh ne berem
bogdajmir
02. 05. 2017 11.19
+5
Vceraj sem v zivo gledal pohod antife v texasu, sami otrocki med 18-25, ki so skrivali obraze kot kaksni lopovi, v kamero pa niso zmogli povedati enega stavka, ki opravicuje njihov politicen obstoj, zalostno. Milenijci, ki so jim mediji sprali glave.
ho?emVšolo
02. 05. 2017 10.13
-3
všeč so mi suhice, fit ženske.... Ostalih sploh ne vidim, še najmanj pa da bi jih pogledal.
pop greznica
02. 05. 2017 10.37
+7
bogdajmir
02. 05. 2017 11.40
+3
Debeluske so ti vse dale minuse, vse sledijo kardasijanovi debeli riti na instagramu