FIT 24UR

'Sama sem videla, kako je lahko lepo, in hočem zdaj to vsem vsiliti.'

Ljubljana, 19. 05. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Danijela Levpušček
Komentarji
0

Anja Oman ima na svojih vadbah zelo zelo mlade stranke - komaj nekaj mesecev stare dojenčke. V šali pove, da jih uporabljajo kot uteži, ko se njihove mamice razgibavajo. Na urice, kjer kombinirajo pilates in ples, pa vabi tudi nosečnice. Ker ne smeš pozabiti, da si trebuščku navkljub še vedno lahko ženstvena, pravi.

"Sama sem videla, kako je lahko lepo, in hočem zdaj to vsem vsiliti." Tako je Anja Oman opisala svojo izkušnjo nosečnosti ter razlog, da počne, kar počne. Svoj čas kot vaditeljica plesnega pilatesa posveča nosečnicam in mamicam z dojenčki.

Tudi Anjina hčerkica je aktivna.
Tudi Anjina hčerkica je aktivna. FOTO: Klemen Jeke
Svoje delo opravlja z navdušenjem. Tega se zavem že po prvih nekaj besedah, ki jih izmenjava ob kavi sredi turobnega deževnega dopoldneva. Ko razlaga, kaj vse lahko ženska pridobi s samo uro vadbe na teden, postane jasno, da zanjo vprašanja, biti ali ne biti aktiven, ni. 20 let je trenirala ples, nato je odkrila še pilates in oboje povezala v izvirno vadbo. "Veliko plešemo. In z dojenčki in nosečnice. Še vedno hočem ohraniti to, da plešemo, da smo ženstvene," pravi. "To, da se počutiš še vedno ti, da se ne izgubiš v temu, da si nosečnica ali potem mamica z dojenčkom, da vseeno imaš neko vez s sabo in svojim telesom, to se mi zdi, da je najbolj pomembno. Ta zavest, to je moje telo, še vedno sem ženska, še vedno zmorem marsikaj, kar se odločim," hiti pojasnjevati.

Plesni pilates, v tujini že uveljavljena vadba, v Sloveniji šele začenja svoj vzpon. Anja Oman ga je prilagodila svojim posebnim strankam. Koreografija je vedno lahka, mi je pojasnila, je pa kondicijsko zahteven. "Ko začneš, je lažje, potem dodajamo uteži, žoge." Zahtevnost je odvisna od skupine. "Nosečnice imajo čisto svoj program, prilagaja se tudi glede na tromesečje. Pri mamicah z dojenčki je srednje zahtevno, odvisno tudi od dneva. Če so dojenčki zelo pridni, smo me malo bolj aktivni, če niso, se več z njimi ukvarjamo." Vadba ob spremstvu malih štručk pač ne more biti čisto običajna. Ob lepih dnevih dvorano zamenjajo za park.

Ko dojenček postane utež

Vadba z dojenčki
Vadba z dojenčki FOTO: Klemen Jeke
"Pri vseh programih se najprej umirimo, najprej imamo pet minut samo dihanja, da pademo v trenutek, da se skoncentriramo na svoje telo. To so vaje: dihanje, malo glavo gor dol, ramena, zbudimo telo. Potem začnemo z vajami za moč. Nosečnice delajo s svojo lastno težo, mamice morajo pa že z dojenčkom, v bistvu uporabljajo dojenčka kot utež. Dvigujemo jih, ko delamo sklece, jih 'ljubčkamo'. Vaje za moč trajajo 20 minut. Potem gremo na plesni del. Za nosečnice se trudim, da ostanejo v temu, da so ženstvene, da ohranjajo svojo ženskost, da se počutijo privlačne, da ni res, da zdaj sem pa noseča in moram sedeti doma. Pri mamicah z dojenčki pa z dojenčki plešemo, tam dojenčki najbolj uživajo. Takrat je pa čisti mir, čista tišina, vsi so srečni, nasmejani. Zadnjih 10 minut je sproščanje. Mamice in nosečnice se uležejo, jaz takrat pri mamicah z dojenčki gledam dojenčke, da one lahko v miru zaprejo oči. Spet se koncentriramo na dihanje, naredimo vaje za medenično dno in malo meditacije. Da se na koncu spet umirimo, da pridemo ven umirjeni," je Anja Oman opisala vadbo. Veliko se pogovarjamo, potem gremo skupaj na kavo, tako se med puncami spletejo pristne vezi, je še povedala.

Kakšne so omejitve?

Kako pa vi skrbite za to, da ste fit? Pišite nam na 24ur.com@pop-tv.si.
Prepričanje, da morajo noseče ženske predvsem počivati, je že zdavnaj povozil čas. Je pa treba upoštevati določene omejitve. "Sprehodi, joga, pilates, ampak ne navaden, za nosečnice," Anja Oman našteje aktivnosti, ki so priporočljive za ženske v pričakovanju. Seznam je hitro izčrpan. Na drugi strani pa je seznam 'prepovedanih' športov zelo dolg. "Zumba, aerobika, vse, kar vključuje skakanje, ker nosečnica ne sme še dodatno obremenjevati medeničnega dna," začne naštevati Omanova. "Tudi fitnes, če ga ne delaš prav. Vsako napenjanje ni v redu, trebušnjakov se ne sme." In dalje: "Tek za nosečnico načeloma ne, ker je spet poskakovanje. To je spet obremenitev, pa ne samo za medenično dno, ampak tudi za sklepe, kolena, gleženj, ki so zaradi relaksina že itak zmehčani. Če je že prej veliko tekla, bi jo dala na hitro hojo, samo hojo. Izgubiti se mora poskok. Nič skakanja in hudega raztezanja."

Vadba v nosečnosti
Vadba v nosečnosti FOTO: Klemen Jeke
Drugačno dihanje je, vaje na hrbtu se ne smejo izvajati, ne sme se preveč raztezati. Vadba je čisto drugačna, vse je prilagojeno nosečnosti. Anja Oman o specifikah vadbe v nosečnosti
Omejitve obstajajo tudi pri plesnem pilatesu, pa čeprav je prilagojen nosečnicam. Te se lahko vadbi pridružijo šele po 13. tednu, ker je pred tem še veliko možnosti za splav, pravi Anja Oman. Nosečnost ni čas, ko bi se začeli intenzivno ukvarjati s športom, opozarja, kar pa ne pomeni, da na svoje urice vabi samo fit mamice, daleč od tega. "Pilates je fajn, ker se lahko prilagodi. Vedno imaš težjo in lažjo verzijo in vedno obe pokažeš, tako da se da začeti počasi in potem napreduješ. Za ples pa tako vemo, da ne pozna omejitev. Nikoli ne delam koreografije, da bi moral biti pozoren na korake, ampak sem pozorna na sprostitev, na gibanje po ritmu, tako da je luštno in da sploh ne veš, da obenem delaš, da trdo delaš," je izdala svojo skrivnost. Tistim, ki jih šele v nosečnosti prime, da bi začele migati, pa na srce polaga: povejte to vaditelju in ne pretiravajte. 

Vsaj pol ure zmernega gibanja na dan tudi v nosečnosti

Gibanja naj bi bilo vsaj 30 minut na dan. Kakšen sprehod. Od vadb joga, pilates. To Anja Oman svetuje nosečnicam
"Kakšno je torej napotilo za nosečnice? Malo gibanja, nič gibanja, sprehodi, zdrava prehrana? Kako je s tem?" vprašam. Potihem pričakujem ognjevit zagovor gibanja, zato me odgovor skoraj preseneti. "Vse skupaj. Nosečnica mora poslušati svoje telo. Če se ti kakšen dan ali dva zdi, da bi morala samo počivati, pa daj."

Vendar ta nasvet ne sme postati izgovor za 'lenobo'. Kajti tudi za nosečnice velja splošno vodilo: gibanje in zdrava prehrana sta najbolj zanesljiva pot za ohranjanje zdravja. "Tega bi se morale tudi nosečnice držati, mogoče še toliko bolj, ker odgovarjajo še za enega," razmišlja sogovornica. "Še bolj pomembno pa se mi zdi, da se res posluša. Da zna ugotoviti, danes mi ni treba na sprehod samo zato, ker bi bilo dobro vsak dan iti vsaj za 30 minut na sprehod, ampak bom doma ležala. Mora pa naslednji dan videti, prav, rada bi ležala, telo bi pa v resnici šlo na sprehod. Mora se znati včasih prisiliti, da počiva, včasih pa, da giba."

Z dojenčkom bi lahko začeli prvi dan, toda mamica mora počivati


Vadba z dojenčkom - 2
Vadba z dojenčkom - 2 FOTO: Klemen Jeke
Veliko se govori o vadbi za nosečnice manj pa o vadbi po porodu. Pojdi na poporodno. Če je ni, raje hodi prve tri mesece po porodu na vadbo za nosečnice, potem počasi začneš s kakšnimi težjimi vajami. Poporodna vadba je še veliko bolj problematična, ker se ženske poškodujejo. O tem se pa res ne govori. Anja Oman

Po porodu. Nenadoma ni več trebuščka, telo je lahko, energije na pretek. Odlična priložnost, da se znova zaženemo v vadbo? Nikakor ne! S tem lahko svojemu telesu naredimo nepopravljivo škodo, opozarja.

"Ni problem v dojenčku, z dojenčkom bi lahko začel prvi dan. Večji problem je v mamici, ker naj bi šest tednov po porodu, do prvega pregleda, počivala. Prej jih sploh ne sprejmem. Najprej naj ginekolog potrdi, vse je v redu," pravi. Zaradi hormona relaksina so namreč sklepi zmehčani, poškodbe ob obremenitvah pa zato toliko bolj verjetne. "Ne moreš iti takoj na zumbo, takoj na aerobiko, ker telo še ni pripravljeno, še vedno je veliko hormona relaksina. Zato tudi po porodu velja, nobene zumbe, nobene aerobike, medenično dno je oslabljeno, treba ga je okrepiti," svetuje. 

Prav tako naj bi ginekolog preveril, ali ima ženska razmak trebušnih mišic, ali ima oslabljeno medenično dno. Temu se potem prilagodi vadbo. "Dajte tistih šest tednov počakati, mogoče doma kakšno lahko vajo, zares pa zagotovo ne. Čeprav je fajn, kar naenkrat nimaš več trebuščka, otroček samo spi, poln si energije ..." priznava Omanova.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni