FIT 24UR

Študija: Ljudje, ki se zanašajo na naprave, ki merijo aktivnost, so izgubili manj kilogramov

Ljubljana, 21. 09. 2016 13.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Naprave, ki skozi dan merijo posameznikovo aktivnost in priporočajo, koliko energije naj bi zaužili s hrano, so izjemno priljubljene. A kot ugotavlja študija, niso pogoj za dosego želenih ciljev, ko gre za fit telo.

Telovadba
Telovadba FOTO: Thinkstock

Trg sledilnikov aktivnosti - "fitness trackerjev" - naj bi po ocenah analitikov do leta 2019 dosegel 5 milijard dolarjev. Še leta 2014 je bil za znesek okoli 2 milijardi dolarjev. Majhne naprave, ki spremljajo telesno aktivnost pa tudi zaužito in porabljeno energijo, so še posebej priljubljene med ljudmi, ki želijo izgubiti ali ohranjati telesno težo, ali skrbeti za dovolj gibanja.

A kot ugotavlja dve leti trajajoča študija ameriške univerze v Pittsburghu, lahko denar, ki bi ga zapravili za sledilnik aktivnosti, brez slabe vesti porabite za kaj drugega. Študija, v kateri so želeli dokazati učinkovitost sledilnikov, je namreč dokazala ravno nasprotno.

V študijo so vključili 500 pretežkih posameznikov. Razložili so jih, kaj jesti, koliko telovaditi in jih vključili v skupino za samopomoč. Po pol leta so polovici skupine okoli zapestja nadeli še sledilnike aktivnosti.

Po dveh letih so ugotovili, da je skupina, ki je hujšala brez visoko tehnoloških pripomočkov, izgubila povprečno 5,9 kilograma, skupina s sledilniki pa 3,5 kilograma.

Znanstveniki priznavajo, da jih je rezultat zelo presenetil, da ga bodo lahko dokončno razložili pa bo potrebnega še nekaj dodatnega raziskovanja.

Zaenkrat imajo za takšen rezultat dve razlagi – po prvi se uporabniki teh naprav preveč zanašajo na napravo in pozabijo, da je ob dovolj gibanja potrebna tudi primerna prehrana, po drugi so razočarani, ko se na napravi ne pojavijo želene številke, nezadovoljstvo pa utapljajo v hrani.

Čeprav gre za eno prvih tako obsežnih študij, pa ni prvič, da so se sledilniki aktivnosti znašli na zatožni klopi. Številni jim očitajo, da so bolj kot dejansko uporabni, pač zadnji modni krik, katerega meritve je treba jemati "z rezervo". Tukaj bi se lahko skrival tretji razlog za manj izgubljenih kilogramov. Pisec za qz.com je na primer izvedel enostaven poskus. Kupil je štiri sledilnike aktivnosti in jih nosil istočasno. Kot je ugotovil – toliko kot je bilo sledilnikov, toliko je bilo različnih rezultatov.

Če so se naprave še nekako strinjale o tem, koliko korakov je v določenem dnevu prehodil, se je pri hrani močno zapletlo. Kot je ugotovil, različne naprave uporabljajo različne algoritme, da določijo energijsko porabo bazalnega metabolizma, prav tako se razlikujejo ocene o tem, koliko energije se nahaja v določeni hrani, s tem pa so tudi priporočila o tem, koliko hrane (ne)zaužiti lahko napačna. 

Strokovnjaki sicer že dolgo ugotavljajo, da je vrednost teh naprav predvsem motivacijske narave, medtem ko številke, ki jih prikazujejo, uporabniki ne bi smeli vzeti za suho zlato, sicer se lahko zgodi, da bodo nad rezultati precej razočarani, lahko koristijo predvsem pri tistih, ki potrebujejo opomin, da so premalo telesno aktivni, menijo strokovnjaki.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SEJBOBOL
21. 09. 2016 22.42
+1
eh študij le teh je k politika , odvisn na kateri strani si ....
me987
21. 09. 2016 14.23
+3
kakšni sledilniki? same neke aplikacije.. 3x na dan je druga novica o eni aplikaciji.. če rabiš eno stvar, da te "priganja" laufat in delat počepe.. sorry darling, vseeno če takoj nehaš živet, če tega nisi sposoben delat sam.