FIT 24UR

Tek pozimi ni misija nemogoče

Ljubljana, 22. 12. 2016 11.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Nina Šašek Kocbek
Komentarji
25

Od pomladi do jeseni vsepovsod videvamo tekače, ko pritisne prvi mraz, pa navdušenje za tek hitro upade in številni tek zamenjajo za kakšno drugo vadbo v telovadnici. Pa vendar ni razloga, da ne bi tekli tudi pozimi. Potrebujete le prilagojen trening, primerno tekaško opremo in seveda družbo, ki je najboljša spodbuda, ko vas pogled na termometer odvrne od misli na tek.

Mraz ni razlog, da bi se odpovedali teku. Tudi sneg ne. Na zimske razmere se je pač potrebno dobro pripraviti, z veliko volje in spodbude pa lahko tečemo skozi vse dni v letu. Tokrat smo zbrali nekaj nasvetov, kako se primerno pripravimo za zimski tek. Če pa imate tudi sami, kakšen dodaten nasvet, pa ga sporočite v komentarju pod člankom, da bo na voljo tudi drugim bralcem.

Najboljša spodbuda za tek v zimskih dneh so sotekači.
Najboljša spodbuda za tek v zimskih dneh so sotekači. FOTO: Thinkstock

Za strokoven nasvet smo povprašali izkušenega tekača in tekaškega trenerja Petra Kastelica, ki ga nobeno vreme ne ustavi, zato misel na mraz in sneg zanj ne predstavlja ovire. Kot pravi, zaradi vremena teka ni potrebno opustiti, se je pa potrebno vremenskim razmeram prilagoditi.

Pri mnogih tekačih velja prepričanje, da vdihavanje mrzlega zraka ne more biti zdravo. Tako je mnoge strah, da bodo s tekom v mrazu tvegali prehlad in podobno. "Bolezni so stvar virusov in ne mrzlega zraka. Pozimi imamo pri teku pogosto pekoč občutek v prsnem košu, a tudi ta ni posledica mrzlega zraka," opozarja Peter. Zrak, ki ga vdihujemo, potuje preko žrela, grla, sapnika in sapnici v pljuča. Na tej poti se zrak ogreje, zato bo tudi v primeru, če je zunaj pod ničlo, do naših pljuč prišel ogret zrak. Vzrok za pekočo bolečino v prsnem košu je v nizki absolutni vlažnosti mrzlega zraka. "Ker pri telesni aktivnosti intenzivno dihamo, to poveča pretok suhega zraka mimo celic, ki prekrivajo dihalne poti. Prav te celice pa so občutljive na dehidracijo," pojasnjuje Peter in dodaja, da suh zrak izsušuje sluznico dihalnih poti, to pa povzroča pekoče občutke v dihalih in kašljanje, kar pa ni nevarno in vas ne bi smelo odvrniti od teka.

Za tek pozimi nekoliko prilagodite trening, se primerno oblecite in ne pozabite na odsevnike ter naglavno luč.
Za tek pozimi nekoliko prilagodite trening, se primerno oblecite in ne pozabite na odsevnike ter naglavno luč. FOTO: Thinkstock

Kaj in predvsem kako se primerno obleči?

Zdaj, ko vemo, kaj se skriva za draženjem in pekočim občutkom v grlu in prsnem košu, je prav, da se posvetimo primerni opremi za tek pozimi. Torej, kako se obleči? Kot prvo velja, da se je potrebno v mrzlem vremenu obleči topleje. A brez pretiravanja, opozarja Peter. Tudi v mrazu se namreč znojimo, zato se bomo v primeru, če se bomo oblekli preveč, močno znojili, zaradi prepotenih oblačil pa nas bo začelo zebsti, saj je voda slab izolator. Oblecite lahka, večplastna oblačila. "Dve tanjši plasti bolje prepuščata znoj, kot ena debela. Poleg tega lahko kakšno plast slečemo, če nam je prevroče," svetuje Peter. Poskrbite, da bo spodnja plast iz materialov, ki odvajajo znoj stran od kože, saj boste s tem ohranjali toploto. Zgornja oblačila pa prilagodite trenutnemu vremenu, kar pomeni, da boste v primeru dežja ali vetra najverjetneje oblekli vetrovko, takrat, ko začne zmrzovati, pa boste morali nadeti rokavice in kapo ali trak. Glava je tisti organ, skozi katerega izgubimo precej telesne toplote. Tisti, ki ste občutljivejši, si lahko prek ust in nosu ovijete tanek bombažen šal ali pa uporabite tekaško masko, pravi Peter. Zaščititi je potrebno tudi vaše noge, zato je nujno, da pozimi obujemo tople tekaške nogavice in tekaške čevlje, ki ne premočijo ob prvem stiku s snegom.

Kako veste, ali ste se primerno napravili za tek pozimi? Eden od indikatorjev je ta, da vas mora v mirovanju malce zebsti. "Mnogi delajo napako in se oblečejo preveč. Če vam je toplo že v mirovanju, boste zagotovo med tekom ’zakuhali’," opozarja Peter in dodaja, da naj vas zaradi mrazu v mirovanju nikar ne skrbi, saj se boste zelo hitro ogreli. Ker boste spodnje plasti oblačil med tekom najverjetneje preznojili, je pomembno, da preznojeni ne delate daljših postankov. Prav tako je pomembno, da se takoj po vadbi preoblečete v suha oblačila.

Zimski treningi so manj intenzivni. V ospredju ni hitrost, pač pa vzdržljivost

Zadnje dni večkrat poročamo o onesnaženju zraka s trdimi delci PM10 in PM5. Kadar so opozorila, da je zrak močno onesnažen, je potrebno omejiti tudi gibanje na prostem. Takrat je morda najbolje, da spustite trening teka, ali ga izvedete tam, kjer je onesnaženje manjše. Če pa se boste kljub temu odločili za tek, pa lahko dihalne poti zaščitite z gazo ali tankim šalom, ki bo vsaj nekoliko zadržal te delce, prav tako je takrat pomembno, da skrajšate vaš trening in dihate, če se le da, skozi nos.

Temu primerni naj bodo tudi vaši treningi. Ogrevanje in ohlajanje sta nekoliko krajša, da se v tem času ne prehladimo, med tekom pa prav tako ne delamo daljših postankov. "Zima je letni čas za počasnejše in daljše teke, lahko bi rekli za nabiranje kilometrine. Bolj intenzivni treningi pa naj počakajo na višje temperature, ko se bomo lahko bolje ogreli in tako zmanjšali možnost za poškodbe," svetuje Peter.

Ne pozabite na lastno varnost in varnost drugih!

Ker je pozimi hitro tema in večina od vas ne more vedno teči po dnevni svetlobi, je pomembno, da poskrbimo za ustrezno varnost. Za tek po mraku in temi je ključna naglavna lučka, prav tako uporabite odsevnike. "Predvsem je pomembno, da ste vidni in da vidite kam stopate, zato uporabljajte naglavno svetilko, ki vam razsvetljuje pot," poudarja Peter. Večina tekaških oblačil že ima na sebi odsevnike, ki se v primeru, ko vas obsvetli vozilo zasvetijo, lahko pa nosite še dodatne odsevnike v obliki zapestnih trakov, ki jih lahko namestite na vaše zapestje ali gležnje, kar je morda z vidika vidnosti še boljše. "Izogibajte se teka po cestišču, če pa so pred vami predeli, katerim se ne morete izogniti, tecite po levi strani cestišča, saj se lahko izognete vozilom, ki vam vozijo nasproti," svetuje Peter.

Zimski tekaški trening ne sme biti visoko intenziven, saj se pozimi ne moremo dobro ogreti in s tem zmanjšati možnost za poškodbe.
Zimski tekaški trening ne sme biti visoko intenziven, saj se pozimi ne moremo dobro ogreti in s tem zmanjšati možnost za poškodbe. FOTO: Thinkstock

Še en zelo uporaben nasvet: tecite po vam znanih poteh, ki so po možnosti vsaj delno osvetljene. S tem boste razbremenili sebe, saj se ne boste ves čas ukvarjali s samo potjo, pač pa boste lahko uživali v teku.

Da boste po mraku in temi bolje videli, kje stopate, uporabite naglavno svetilko, prav tako nosite odsevne trakove.
Da boste po mraku in temi bolje videli, kje stopate, uporabite naglavno svetilko, prav tako nosite odsevne trakove. FOTO: Thinkstock

Pazite na poledenela tla

Pozimi, ko zmrzuje, so lahko določeni odseki poti poledeneli. Še pred tekom razmislite, ali bi lahko bil na vaši poti kakšen odsek, kjer se zadržuje voda, ali je pot speljana po kakšnem nadvozu, drseti pa vam zna tudi na vlažnih gorskih poteh. Tem odsekom se izogibajte, ko so temperature pod lediščem, ali vsaj na teh odsekih tecite zelo previdno. "A, ker se vam vseeno lahko zgodi, da padete in se poškodujete, je dobro imeti s seboj mobitel in osebni dokument, da lahko pokličete pomoč. Še bolje pa je, če tečete v paru ali skupini, saj boste tako bolj vidni, pri roki pa bo tudi pomoč v primeru nesreče," še svetuje Peter.

Tudi sama priznam, da je misel na tek, ko je zunaj vse zmrznjeno, včasih kar malce neprijetna. Zato razumem, da se nekateri pozimi teku povsem odpovedo ali pa tek zamenjajo s skupinsko vadbo v telovadnici. Pa vendar sem spoznala, da je tek pozimi povsem izvedljiv in da se nam bo vztrajnost skozi zimo poznala spomladi. Zato sem poskrbela za primerno tekaško opremo in najboljšo tekaško spodbudo. Priključila sem se tekaški skupini, ker je tekaška družba pač daleč najboljša spodbuda na te hladne in turobne zimske dni.

Upam, da vas mraz ne bo odvrnil od teka in da se srečamo na kateri od številnih tekaških poteh.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (25)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

keved
29. 12. 2016 12.17
Jaz občasno tečem od pomladi do poletja, po kakšnih šest km, v naravi. Ponavadi med tekom razmišljam samo, kako bom čimprej doma..
tiger101
27. 12. 2016 21.05
+0
ven ni zdravo hodit , ker so v zraku trdi delci ... sam tok v vednost ..
najpametnejša
28. 12. 2016 08.03
-3
bolj zdravo je not sedet pa čips jest...jaz vsak dan tečem...hahaha....izgovori
kolesampotravi
23. 12. 2016 13.26
-12
a na sliki bajsa
kam_to_pelje
24. 12. 2016 15.48
+6
punca z večjozadnjico ne pomeni da je zavaljena. Kakor je sklepati s tvojega vprašanja. Ima močnejše noge in zadnjico. Kar pa je lahko zelo sexi na pogled :)
tiger101
27. 12. 2016 21.07
+0
pomlad14
23. 12. 2016 11.03
+13
Pametni ste ja, po drugi strani, pa pravite, kako se je dobro čimbolj zadrževati doma, ker je zrak tako onesnažen zaradi trdih delcev.
hotchilipoper
23. 12. 2016 08.15
+1
Po temle zraku je pa res zdravo teči hahahahahahaahahaha
kiklca22
22. 12. 2016 21.21
+2
Rada tečem. Tudi pozimi - z dobro družbo pa še rajši. Dobivamo se vsako nedeljo ob 7.30 ne glede na mraz. Ogrejeta nas tek in dobra volja. Vse ostalo so le izgovori.
Mejduš
22. 12. 2016 16.17
+1
Saj če greš komu pomagati kaj delati a tisto pa ne pa če mi plača ne grem.
kuhankrompir
22. 12. 2016 14.23
+11
Jaz ne razumem zakaj je potrebno toliko člankov o teku...kaj ste vsi tako nesposobni, da ne niti ne znate kako se teče?
spletni_nepridiprav
22. 12. 2016 21.14
+5
ker si na blog strani hipsterskih novinarjev
lucika24
22. 12. 2016 12.52
+1
Jaz rada tečem... Ampak pozimi pa umrem na mrazu :-) ga ni denarja da bi šla v mrazu tečt.
pomaranča
22. 12. 2016 12.50
+4
Ven ni zdravo it, ker je slab zrak. No pol pa dejmo laufat :)
najpametnejša
28. 12. 2016 08.04
-2
virusi so v zaprtih prostorih....že 10 let tečem pozimi, pri -13 sem tekla,,,,,pa že najmanj 10 let nisem bla bolna
obožeobože
22. 12. 2016 12.23
-3
Je pa treba paziti da ne fasaš kakega prehlada ali viroze!
pingoc
25. 12. 2016 19.59
+0
mraz NE povzroča prehlada. Prehlad povzroči virus prehlada!!!!!!!!!
Aijn Prenn
22. 12. 2016 12.13
+14
"Najboljša spodbuda za tek v zimskih dneh so sotekači"... Ne rečem, da ne bi tekel za dvema takima kot sta na zgornji sliki.. ;-))
motorist_mb
22. 12. 2016 11.59
+1
Nikol nisn laufo...prvo sn hodo na Pohorje peš in so me ceki pregnali...pol sn kolo furo na Pohorje in mi zdravje dalo po piskru...zaj še samo štenge pa še to ne vem kak dugo...in vse to zaradi lampa da mi ne vujde vun in kondicije za cestaka...vse je muka vam rečem!
tata_mata
23. 12. 2016 13.05
-2
Redalerta
25. 12. 2016 10.44
+1
Motorist, rajš vzem motorko in pejd v hosto...šport ni za tebe.
ggargamell
22. 12. 2016 11.42
-8
danes vsi tečejo zato ker je to moderno ne pa zato ker jim je to všeč
Against
22. 12. 2016 12.07
+14
bondjanez
22. 12. 2016 12.14
+5
Je moderno. Čez nekaj casa pa se zapase,ko ni vec muka.
najpametnejša
28. 12. 2016 08.05
-2
jaz tečem, ker se potem odlično počutim....ne ker je moderno...tak trapasto razmišljate tisti, ki še niste v življenju km pretekli