FIT 24UR

Tereza: Predsodki, da zdrava hrana ni okusna in da je draga, me kar malo ujezijo

Ljubljana, 01. 04. 2016 06.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Neda Došenović
Komentarji
0

Tereza Poljanič, ki smo jo spoznali v oddaji Zdravo, Tereza!, pravi, da zdravo življenje prinaša energijo, ki ne izplahni kar tako. Pomanljivosti takšnega načina življenja vidi le v očeh tistih, ki si delajo nepotrebne prepreke do zdravega načina prehranjevanja. Poudarja, da je zdrava prehrana enostavna, priznava pa, da so začetki lahko težki.

Terezo Poljanič je širša Slovenija spoznala skozi oddajo Zdravo, Tereza!, ki ste jo lahko spremljali na POP TV (še vedno pa je dostopna tudi na VOYO.SI), a Tereza s svojimi recepti že dlje časa razveseljuje spletno občinstvo. Njen dom je namreč tudi na blogu teresamisu.com, kjer bralci lahko spremljajo Terezine recepte in različne aktivnosti s katerimi se ukvarja med življenjem na Novi Zelandiji. Da nikoli ne počiva, kaže tudi to, da je pred kratkim izdala knjigo Zdravo, Tereza! Zato je tudi Tereza naš 'fit navdih'.

Terezo Poljanič bi lahko dali na plakat, ki bi promoviral zdravo življenje. Mlada, pozitivna in polna energije. Iz njenega bloga teresamisu.com in tudi iz oddaje Zdravo, Tereza! je razvidno, da je zdrav način življenja zanjo nekaj samoumevnega. A tudi Tereza ni bila vedno takšna. "Začetki zdrave prehrane so vedno najtežji," opisuje svojo izkušnjo z zdravim življenjem. Ključno pa je, da smo vsak dan v zdravi pripravljenosti. "Zdrava prehrana je enostavna, samo pripravljeni moramo biti in napolniti shrambo z dobrimi sestavinami ter odstraniti vse tisto, kar nam povzroča slabo vest. Tako odpade panično brskanje po shrambi, ko te napade lakota," pravi.

Življenje brez rafiniranega sladkorja, konzervansov in dodatkov s čudnimi imeni

Prednost zdravega življenja življenja vidi predvsem v počutju in energiji, ki ne "izplahni" kar tako. Pa tudi v preobrazbi razmišljanja, ki prinese tudi vpliv na bližnje. "Ko gledam nazaj, me je najbolj osupnila sprememba v naši družini," pove. Terezina družina se je namreč skupaj odločila, da se odpravi na novo pot, na kateri so po Terezinih besedah negovali in pozdravili svoja telesa. Odstranili so rafinirani sladkor, konzervanse in dodatke, ki jih niso znali niti izgovoriti, ter začeli brati etikete na izdelkih. Sprejeli so preprosto in polnovredno prehranjevanje. Pravi, da je naravna prehrana njeni družini pomagala ne le fizično, ampak tudi psihično. "Naš dom so začeli krasiti energija, pozitivnost in novo življenje," je navdušena Tereza.

Kaj pa pomanjkljivosti zdravega življenja? "Pomanjkljivosti vidim le v očeh ostalih, ki si delajo nepotrebne prepreke do zdravega načina prehranjevanja," odgovarja Tereza. Napaka, ki jo številni delajo, je, da mislijo, da se morajo odpovedati vsemu. A to ni res. "Moramo se zavedati, da je prav, da smo zahtevni in pikolovski pri sestavinah in prehrani, saj s tem podpiramo okoljsko ozaveščeno kuharijo ter vlagamo vase in v svoje telo, s tem pa seveda v svoje zdravje in počutje," izpostavlja.

Tako ni res, da ob zdravem življenju moramo pozabiti tudi na sladko življenje. Razširjeno je prepričanje, da če že jemo sladico, bomo pa seveda pojedli nezdravo. A med Terezinimi recepti ne manjka tistih za sladice, ki so celo zdrave. In takšne sladice so zagotovo lažje za naše telo in počutje. "Vendar pa to ne pomeni, da lahko pojemo celo brez slabe vesti. Tudi po zdravih sladicah moramo posegati z zmernostjo," svetuje Tereza.

Tereza Poljanič
Tereza Poljanič FOTO: POP TV

Predsodki: zdrava hrana ni okusna, zdrava hrana je zelo draga

O oddaji Zdravo, Tereza!

Mnogi so si predstavljali, da bo to ena izmed tistih oddaj, v kateri bom poučevala o dragih superživilih in različnih nadomestkih. To seveda ni res. Predstavljam enostaven in uravnotežen jedilnik, na katerem poudarjam pomembnost kupovanja lokalnega in sezonskega ter pridelovanja svojega.

Takšni predsodki, kot so zapisani v zgornjem mednaslovu, Terezo kar malo ujezijo. Razlaga, da je zdrava prehrana le ustvarjanje jedi, ki so nam na voljo lokalno. Da gre v resnici za sledenje trenutni sezoni in temu, kar tisti čas ponuja narava. "Ne le, da so takšne sestavine cenejše in ne potrebujejo več sto kilometrov do naših krožnikov, ampak tudi pripomorejo k ravnovesju našega telesa," poudarja.

Denimo: med hladnejšimi dnevi imamo na voljo bogate, škrobnate in kalorične sestavine, medtem ko nas v poletnih dneh narava oskrbi z osvežilnimi sestavinami, kot so kumare, paradižniki in listnata zelenjava, saj vsebujejo veliko vode. "Poleg tega, da uskladimo potrebe našega telesa s ciklom Zemlje, pa izkoriščamo tudi drugačen, vendar najboljši okus v tistem času," pravi.

Tako Tereza zagovarja enostaven in uravnotežen jedilnik, na katerem poudarja pomembnost kupovanja lokalnega in sezonskega ter pridelovanja svojega. Uporablja pa tudi kakšne sestavine, ki Slovencem manj znane ali pa še neznane. "Vedno jih uporabljam zaradi njihove pomembnosti pri določenem receptu," pravi.

Kot primer navaja chio, ki se uporablja tudi kot nadomestek za jajca za vegane. Denimo pri njenem receptu za bananin kruh, za katerega se zdi, da je daleč najbolj priljubljen med spletnimi uporabniki, ki si med sabo izmenjujejo recepte (in je tudi preverjeno zelo dober). Za chio poudarja, da ima veliko železa, kalcija, nenasičenih maščobnih kislin omega 3. Potem je tu denimo matcha, ki je po Terezinih besedah polna klorofila in pride v poštev tudi pri tistih, ki bi radi malo omilili svojo odvisnost od kave. "Je super zdrava jutranja razvada," pravi. "Seveda pa večinoma ostajam zvesta osnovnim sestavinam, s katerimi ustvarim hranilne in enostavne obroke za vsakogar," dodaja Tereza.

Kaj pa prazniki in prenažiranje?

Začetki zdrave prehrane so vedno najtežji in seveda se strinjam, da se je treba kdaj prepustiti toku in se tudi posladkati ali pregrešiti. Tereza

Zdravemu načinu življenja Tereza in tudi njena družina ostajata zvesta tudi v času praznikov. Tako so med nedavnimi velikonočnimi prazniki na mizi sicer imeli tradicionalne jedi, a so bile te oblikovane po njihovih merilih. Potico denimo lahko naredimo z nerafiniranim sladkorjem in polnozrnato moko, kruh je lahko domač ajdov, glavne jedi pa sezonske. Prenažiranja Tereza ne podpira, a ve, da se to predvsem med prazniki številnim dogaja. "Vendar, če se le da, na prehrano gledamo s spoštovanjem in tisto, kar ostane na krožnikih, raje pustimo za naslednje dni, pa še kuhati nam ni treba nekaj časa!" izpostavlja Tereza.

Če se nam vseeno zgodi, da smo se prenajedli, je nato čas za premor. Vendar ne s stradanjem, ampak s pripravo probiotičnih jedi, ki bodo pomagale očistiti naše telo odvečne zaloge, svetuje. "Lahke jedi, polne vlaknin, kakšno kislo zelje, kimchi, enolončnice, kefir, kvinoja na različne načine, fermentirana zelenjava," dodaja.

Tereza pravi, da z jogo lahko utiša svoj um in najde notranji mir.
Tereza pravi, da z jogo lahko utiša svoj um in najde notranji mir. FOTO: osebni arhiv

Joga, joga, joga!

Tereza zdrava ostaja tudi z jogo. "Z jogo sem začela, ko nisem več znala uravnavati stres in dihanje. Joga mi je pomagala predvsem pri tem, še preden sem sploh se začela poglabljati v gibe in poze," pripoveduje. Ugotovila je, da sta lahko um in telo skregna, z jogo pa se lahko združita. "Vsaka poza ali gib je priložnost, da naše gibanje zavestno izkusimo in začnemo raziskovati, kako se gibljemo in kako se naše misli in čustva dotaknejo našega razmišljanja, dihanja in psihičnega stanja,"pravi. Najbolj pomembno pa se ji zdi, da le z jogo lahko utiša svoj um in najde notranji mir. V naslednjem tednu pa bo začela izvajati tudi vajo Barre, ki združuje prvine pilatesa, klasičnega baleta in treninga vzdržljivosti in moči. " Bomo videli, če me prevzame tako kot joga," še dodaja. 

Za bralce 24ur.com je Tereza razkrila enega od receptov, ki jih je objavila v svoji novi knjigi Zdravo, Tereza!

Recept za Čistilni zeleni kari je obljavljen v Terezini knjigi.
Recept za Čistilni zeleni kari je obljavljen v Terezini knjigi. FOTO: Aljoša Kravanja

Čistilni zeleni kari

SestavineZačimbe
5 dl kokosovega mleka2 čajni žlički črnih gorčičnih semen
velika pest špinače2 čajni žlički kumine
3 stroki česna2 čajni žlički koriandra v prahu
1 čebula2 čajni žlički čilija v prahu
1 brokoli1 čajna žlička kardamoma v prahu
1 sladki krompir1 čajna žlička kurkume v prahu
1 zelen čili4 
jedilne žlice jabolčnega kisa
košček svežega ingverja 
2 čajni žlički zelene karijeve paste (po želji) 
1 jedilna žlica kokosovega olja 
sol, poper 
1 skodelica/190 g kvinoje 
pest koriandra 
limetin sok 

V mešalniku zmeljite kokosovo mleko s špinačo. Segrejte kokosovo olje in popražite vse začimbe. Dodajte česen, čebulo, čili in ingver ter popražite do mehkega. Nato dodajte kis in na hitro pomešajte. Dodajte brokoli in sladki krompir. Pokrijte in pražite 5 minut. Nato vlijte kokosovo mleko in kuhajte, dokler zelenjava in krompir nista skuhana. Medtem skuhajte kvinojo, jo sperite z vodo in odcedite. Pokuhajte s kančkom soli. Kari servirajte na posteljici iz kvinoje in postrezite z limetinim sokom in svežim koriandrom.

Nasvet: začimbe lahko zamenjate in se igrate z okusi. Kari lahko servirate tudi z rjavim rižem ali pa pojeste samega.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja