FIT 24UR

VIDEO: Zakaj rekreativni tekači posežejo po dopingu?

Ljubljana, 28. 10. 2016 12.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Blaž Garbajs
Komentarji
43

Po teh sredstvih posegajo tisti, ki rekreacijo uporabljajo za samopotrjevanje, dviganje šibke samopodobe, da zadostijo svoji tekmovalnosti. Mislijo, da si na ta način pridobivajo ugled. To počnejo tiho, prikrito, da se lahko pokažejo pred ostalimi. V resnici pa goljufajo samega sebe.

Več videovsebin
  • Aleš Vičič, športni psiholog: Tu se meja konča, takrat rekreacija ni več zdrava, temveč škodljiva
    02:36
    Aleš Vičič, športni psiholog: Tu se meja konča, takrat rekreacija ni več zdrava, temveč škodljiva
  • Iz 24UR: Zadnje priprave na maraton
    02:15
    Iz 24UR: Zadnje priprave na maraton

Vedno več rekreativnih športnikov se zateka k dopingu, zadnje čase vse glasneje opozarja Svetovna antidopinška agencija Wada. Ti ljudje ne tekmujejo za medalje. Po teh sredstvih posegajo tisti, ki rekreacijo uporabljajo za samopotrjevanje, dviganje šibke samopodobe, da zadostijo svoji tekmovalnosti. Mislijo, da si na ta način pridobivajo ugled. To počnejo tiho, prikrito, da se lahko pokažejo pred ostalimi. V resnici pa goljufajo samega sebe. 

Koliko rekreativcev goljufa?
Koliko rekreativcev goljufa? FOTO: Thinkstock

"Moram se dokazati, pa naj stane, kar hoče"

Porast športnih dogodkov, namenjenih tako imenovanim amaterskim športnikom, je v zadnjih letih izjemen. Med temi nekako prevladujeta kolesarjenje in tek. Obisk je iz leta v leto večji, ob progah se zbirajo navijači, meri se čas, za nameček pa organizatorji najboljšim ponujajo že precej konkretne denarne nagrade. Vse to pripomore k temu, da tako imenovan rekreativni tek dobi obliko pravega tekmovanja. V nedeljo, ko bomo na primer priča 21. Ljubljanskem maratonu, verjetno ne bo malo takih, ki bodo imeli pred štartom tremo. V enem od minulih člankov nam je športni psiholog Aleš Vičič dejal, da opaža, da je tega med rekreativci preveč. Eni se hvalijo, drugi frustrirajo. "Dobri rekreativci začnejo razmišljati o nekih dosežkih. Nekateri med njimi gredo do ekstremov. Kot pravijo tisti, ki se s tem ukvarjajo, na primer uporaba dopinga med rekreativci postaja še večji problem, kot uporaba med vrhunskimi športniki. To so hudi alarmi, pri katerih se je treba vprašati, kako daleč lahko gremo. Tu se meja konča, takrat rekreacija ni več zdrava, temveč škodljiva,” pravi.

Koliko rekreativcev goljufa?

Na Slovenski antidopiški organizaciji SLOADO pravijo, da raziskav s področja dopinga v rekreativnem športu ni prav veliko, a da tiste, ki obstajajo, pričajo, da se je v dvajsetih letih zloraba prepovedanih snovi med rekreativnimi športniki s 5 odstotkov povečala na 20 odstotkov. Se pravi vsak peti rekreativec.

Joško Osredkar, svetovalec na kliničnem inštitutu za klinično kemijo in biokemijo v Kliničnem centru v Ljubljani
Joško Osredkar, svetovalec na kliničnem inštitutu za klinično kemijo in biokemijo v Kliničnem centru v Ljubljani FOTO: POP TV
Po katerih prepovedanih sredstvih večinoma posegajo?

Ugotovitve protidopinških kontrol po svetu kažejo, da so amaterski športniki prevzeli navade goljufivih profesionalcev. Joško Osredkar, svetovalec na kliničnem inštitutu za klinično kemijo in biokemijo v Kliničnem centru v Ljubljani, kjer športnikom jemljejo vzorce, nam je pojasnil, da je na splošno od vseh testiranih športnikov še vedno največji delež pozitivnih na anabolične steroide. “Običajno se delež teh giblje med 45 do 60 odstotki.”

Temu sledi eritropoetin. Prav tega najpogosteje zlorabljajo tekači in kolesarji. Ta namreč poveča količino rdečih krvničk v krvi, ki do mišic tako prinesejo več kisika. To izboljša vzdržljivost in zmogljivost, človek se kasneje zadiha, kasneje začuti bolečine v mišicah. Kako prikladno za odličen rezultat na maratonu, kajne? Ne le, da bi s tem goljufali samega sebe, gostejša kri tudi prekomerno obremeni srce, nastanejo lahko krvni strdki, ki lahko vodijo v smrt zaradi kapi ali infarkta.

Naslednja najpogosteje uporabljena sredstva so poživila. Eden od teh je amfetamin, sintetična droga, ki stimulira centralni živčni sistem, učinki pa so zmanjšana utrujenost, povečana budnost, dvigne se raven samozavesti, športnik postane bolj agresiven, tekmovalen in napadalen. Najpogostejši način uživanja amfetaminov so tablete, kapsule in raztopine v ampulah. Uporabniki pogosto nočejo slišati, da je običajno amfetamin ena od snovi, ki se mešajo z drugimi, za življenje še bolj nevarnimi snovmi. Poživilo s podobnim učinkom je tudi kokain.

Predstavniki SLOADO temu dodajajo, da se prepovedana poživila pogosto nahajajo tudi v izdelkih, ki jih lahko kupite na spletu, ali pa celo v lekarni brez recepta, kot so nosna pršila, izdelki za hujšanje ter izdelki proti gripi ali glavobolu.

Proti dopingu med rekreativnimi tekači se borijo po vsem svetu. V New Yorku so na primer ta teden ustanovili novo iniciativo za soočanje s to problematiko. Ugotovili so namreč, da tekači, ki se poslužujejo dopinga, vse pogosteje ciljajo na vsakršno tekaško prireditev, kjer so za zmagovalce predvidene denarne nagrade. Mesto sicer vsako leto prireja okoli 50 tekaških prireditev, za zmagovalce pa je vsako leto na voljo več kot milijon dolarjev.

Zakaj tak porast uprabe? Ker so te snovi postale dostopnejše

Prvi razlog za povečanje uporabe dopinga med rekreativci temelji na pretirani tekmovalnosti in potrebi po dokazovanju. O tem smo že govorili v začetku članka. Drugi razlog pa je dostopnosti do prepovedanih snovi. “Zelo različno pridejo do teh snovi. Največ se jih seveda dobi na internetu,” pravi Osredkar, ki že leta sodeluje v lovu na športnike - goljufe. “Do tega pridejo tudi po poteh, ki jih imajo pač napeljane. Tuje študije na primer pravijo, da se največkrat športniki v zvezi s tem posvetujejo s trenerji. Tako je kar v 50 odstotkih, medtem, ko se z zdravnikom, oziroma strokovno usposobljenim zdravstvenim osebjem, ki ve, kakšne so lahko posledice za zdravje, posvetujejo le v desetih odstotkih. Tako lahko športniki pridejo do zelo slabih informacij, ki pa jih nekateri jemljejo kot preverjene,” razlaga.

Tretji razlog pa je zagotovo pomanjkanje programov ozaveščanj, ki bi bili direktno namenjeni rekreativcem oziroma bi se tudi izvajali na rekreativnih prireditvah. S tem so sicer pri SLOADO v zadnjih nekaj letih vendarle uspeli začeti.

Prav tako že nekaj zadnjih let tudi na maratonih in podobnih prireditvah opravljajo doping kontrole med rekreativci. A vse je seveda pogojeno s količino sredstev, ki so na razpolago, saj so testi precej dragi. “Odvisno je od organizatorja tekmovanja. Kar se tiče na primer Ljubljanskega maratona smo imeli že kar daleč nazaj takšne kontrole. Imeli smo jih tudi na maratonu v Radencih, teku na Krvavec in ostalih tovrstnih dogodkih,” pojasnjuje naš sogovorec.

Bodo tudi to nedeljo na 21. Ljubljanskem maratonu kontrolirali tekače?

Ko smo se s tem vprašanjem obrnili na organizatorje 21. Ljubljanskega maratona na čelu z direktorjem Gojkom Zalokarjem, so nam ti zatrdili, da lahko tekači tako kot v preteklih letih tudi letos pričakujejo, da bodo morda deležni dopinške kontrole. Čeprav v preteklih letih, ko so že izvajali tovrstno kontrolo, niso ujeli goljufov, se zavedajo in imajo namreč informacije, da je tega med rekreativci precej.

Tudi letos lahko tekači pričakujejo, da bodo morda deležni dopinške kontrole.
Tudi letos lahko tekači pričakujejo, da bodo morda deležni dopinške kontrole. FOTO: Miro Majcen

Osredkar nam je na tem mestu pojasnil, da je sicer običajno na tovrstnih dogodkih način preverjanja odvisen od dogovora. “Pri takih tekmah je običajno z organizatorjem domenjeno, da na primer testiramo prve tri, ali pa morda le prvega in potem žrebamo še katerega izmed prve deseterice,” pojasnjuje. Kot nadaljuje, je intenziteta ukrepov nekoliko povezana tudi z višino nagrade. “Če je ta resnično visoka, je vsekakor prav, da pride v roke nekoga, ki ni goljufal, kajne?” zaključuje.

Goljufanje in iskanje bližnjic ni prava izbira, tako v športu, kot v življenju nasploh. SLOADO, Slovenska antidoping organizacija

Problem je denar, ki ga je vedno premalo

Dopinški testi so dragi. Da je res malo denarja namenjenega temu, pa priča že informacija, da SLOADO, ki ga vodi Jani Dvoršak, zaposluje le enega človeka in je ena najmanjših tovrstnih organizacij na svetu. Kljub temu poskušajo delovati po svojih najboljših zmožnostih. “Pri nas država da premalo denarja, da bi pokrivali vse programe,” problem izpostavlja Osredkar. “Pokrijemo nekaj, kar gre na račun organizacije SLOADO. To so tisti športniki, ki so zaradi rezultatov uvrščeni v to skupino. Večinoma so to vrhunski športniki,” pravi in dodaja, da je kontrola nad rekreativci pač odvisna od dogovora z organizatorjem posameznega tekmovanja. Organizatorjem srednjih, sploh pa manjših prireditev večinoma zmanjka denarja za tovrstne teste. Se pa zato poslužujejo preventivnih akcij osveščanja, katerih glavno sporočilo bi lahko strnili z naslednjimi besedami: Goljufanje in iskanje bližnjic ni prava izbira, tako v športu, kot v življenju nasploh.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (43)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kundalinigirl
30. 10. 2016 18.23
+4
Zaradi boljšega rezultata. Sama sem se ga udeležila dvakrat in nikoli nisem uporabila dopinga. :)
laycan
30. 10. 2016 18.16
+7
plačaš štartnino,in kaj imaš od tega,piškavo medaljo,s pomočjo dopingov pa tako ali tako nisi osvojil nič,sam sebe goljufaš,in uničuješ zdravje,za prazen nič.
Uporabnik113089
29. 10. 2016 15.41
+9
Doping kontrola naj bo.... Da le ne bo alkotesta...
johanca123
29. 10. 2016 15.55
+7
Ena gruča zafrustrirancev bo laufala za svoj ego, medalje bodo pa pobral zumbači tko kot vedno. Za koga je že torej ta maraton?
ADRR
04. 11. 2016 09.42
Johanca, glede na to da pride 30.000 tekačev, potem pomeni, da nekdo že uživa v tem maratonu. In če uživajo, kaj je potem tukaj narobe?
NiVseRes
29. 10. 2016 10.10
+0
Nov vir prihodkov iz kasiranja kazni....jooooj
ADRR
04. 11. 2016 09.43
Doping kontrola je v prvi vrsti strošek. Računati na to, da bo kdo kaj dobil od kazni je utopija.
Tretja Švica
28. 10. 2016 19.21
+3
Saj če vzameš en tablet, pa ti že pokaže, da si na dopingu!
Tretja Švica
28. 10. 2016 19.14
+9
D+'Folk, a vam še ni potegnil, maraton je en velik biznis, saj kdor ga hoče pretečt, ga lahko kadarkoli in kjerkoli, je pa vidim po firmah ratal, da nis in če ne greš na ljb. maraton, pa če ne greš na krvodajalsko, itd, čredni nagon pač,
Tretja Švica
28. 10. 2016 19.09
+3
Ja in kaj če je rekreativc pozitiven, samo ob uvrstitevje, nič hudega, to se že preboli, sicer pa, saj rekreativcu ni treba pod nujno na test, odkloniš, pa je ,malo morgem, uvrstitev gor al pa dol, pri profijih je pač mal drugač!
johanca123
28. 10. 2016 18.09
+6
Tako to zgleda, ko si nekaj zafrustrirancev uzurpira celo mesto in en dan pred praznikom blokira ves promet. Bravo!
ninika55
01. 11. 2016 09.38
+1
Boljše, da tekači (t.i.zafrustriranci) kot razne johance...
ADRR
04. 11. 2016 09.45
+1
Johanca, ti pa takrat lepo ostani za svojo pečko doma in ne bo nobene škode.
Ramzess
28. 10. 2016 17.02
+1
Na maratonu, ... med tekom menda ne. Sicer pa bi pri taki množici bilo zanimivo vedeti, koliko bo lažnih testov, ljudje namreč jemljejo marsikaj, ... in ni lepo če koga obtožijo po krivem dopinga, zaradi nekih zdravil. Nikoli se namreč ne ve.
ecnarf
28. 10. 2016 16.52
+7
kdor gre tečt ta tek je itak zadrogiran kot organizatorji iz žabarije
NiVseRes
29. 10. 2016 10.11
-2
Hary6
28. 10. 2016 15.58
-12
želim si da bi islamisti dali znak zs štart z svojim orožjem
CRNALUKNJA
28. 10. 2016 21.30
+6
ta je prehuda...upam da bo policija pravočasno ukrepala in tebe kot potencijalnega terorista takoj zaprla....
NiVseRes
29. 10. 2016 10.14
+0
Kaksno pa je njihovo orozje...konj pa stara puska..tudi iz slovenije...nata..in obrabljene puske katere z posljkami instrukterjev posiljejo tudi par kontejnerjev carinsko free arsenala
dirtmcgirt
28. 10. 2016 15.53
+15
in pol slišš šokantno novico 30. letne mamice dveh otrok dožvela srčni zastoj infarkt. svojci ne razumejo zakaj je mogla umret tko zgodi niti ne vejo zakaj, samo potrjujejo da je bla odvisna športnica, rekreativka, ful ful ful pozitivna, ni kadila, niti pila. ja kva je pa jemala je pa drugo upršanje. to sm dal sam primer ki se nanaša na par resničnih ki so bili že objavljeni na tej strani. to je razlog, doping. marsikdo ki se s športom ukvarja, laže seb in drugim, da oni ob zavidljivih postavah ne jemljejo nič, samo zdrava prehrana, sadje in zelenjava. ma jaa. bučeee
ADRR
04. 11. 2016 09.48
Nekaj je res takih, vseeno pa jih ni spet tako veliko. Tisti, ki pa se s tem profesionalno ukvarjajo pa so v veliki meri res na dopingu, vendar pa so to običajno pod strokovnim nadzorom, kjer so doze nadzorovane in uravnotežene in s tem ne ogrožaš zdravja. Jaz tega sicer ne podpiram, ampak tako je.
dugi159
28. 10. 2016 15.44
+7
Ker so rekreativci se vecji psihici k profiji. To velja za tekace sploh pa za picikliste
KomentatorPolde
28. 10. 2016 15.39
+2
Jaz bom za bangerjem navijal. A me lahko doleti doping? Ker v tej naši beznici, je vse mogoče, kot v soboto zvečer na nacionalki !
NiVseRes
29. 10. 2016 10.16
+1
ficfiric 1
28. 10. 2016 15.32
+3
Jah....to ze postaja prov slovensko...se tekat okrog ne znajo brez goljufanja....rekreativci posegajo po dopingu...hahaha...a to zato da se lahko potem v sluzbi in v ostariji hvalijo pred prijatelji kaksne case dosegajo...pol pa odpoved organov pa ozivljanja itd...heh...ja no..ce jim pase...so pa smesni do konca...bomo vidl kolk bo letos srcnih zastojev...upam na vsaj 50....
Verbena
28. 10. 2016 14.22
+35
Bedaki !!!...kakšen pomen ima potem rekreacija??....jaz tečem kolkor pač lohka tečem...včasih bolj hitro, včasih pa bolj počas...važno mi je samo to, da je telo v gibanju !!!....briga mene čas na pretečeno določeno razdaljo....
Ramzess
28. 10. 2016 17.04
+2
1XXX1
28. 10. 2016 14.20
+8
Že vrsto let se ukvarjam z fitnesom, pa se takoj vidi kdo je na prepovedanih substancah. Tega je res ogromno v fitnesih. Zelo malo jih prizna, vedno so izgovori da imajo urejeno prehrano, razni oreščki, skutka. V enem letu nihče ne postane bilder, pa si lahko najbolj priden, pač tega telo ne zmore. Problem jemanja je v tem da vsak ki to kupi na črnem trgu, nima pojma kaj je dejansko vzel, niti pogugla ne kaj je to ampak mu kar diler svetuje kako jemat.
tata_mata
28. 10. 2016 14.33
+2
Fitnes je eno, tek pa drugo. Najpogostejši 'doping' rekreativca je energijska ploščica, gel, kofein+aspirin. Moje mnenje je, da med nami rekreativci ni prav veliko prepovedanih substanc. Karkoli že vzameš, rezultat ne moreš ekstremno popraviti, če tega je papcaš dlje časa. Za tistih par minut pridobit pa mislim, da nima smisla. Lahko pa da se motim...
1XXX1
28. 10. 2016 14.45
+6
To kar si naštel ni noben doping. Govorim o steroidih. V večjih fitnesih jih je ogromno.
tata_mata
28. 10. 2016 15.07
+1
Zato pa je napisano v narekovajih, ne? In še enkrat: ne primerjaj fitnesa s tekom. Štekaš?
azzurro9111
28. 10. 2016 16.57
+1
1xxxs1 Z fitnesom si se siguran ukvarjo fulj, Z šolom pa Z slovenštinom pa ne preveč, zihar !!!!!!!
NiVseRes
29. 10. 2016 10.20
1xxs1 ma prav..neukvarjam se niti z fittn..niti sem prodajalec kemicne smrti ampak je to res...ti tem puhloglamcem kr neki propadli student osnovne sole svetuje kolko in kako jemlje fake tablete...pravi ce hoces bit rambo vzemi cim vec...da prej zmanjka..haaaahahaha budaleeee
ADRR
04. 11. 2016 09.52
Ja, neznanje je največji ubijalec. Mnogi delajo po principu "več je bolje", posledice tega pa so katastrofalne.
Oliguma
28. 10. 2016 13.54
+19
Doping uporabljajo, da na FB objavi slikico in čas in pričakuje klanjaje in hvalisanje za nek rekreativni tek..
slayer2
28. 10. 2016 15.57
+2
CRNALUKNJA
28. 10. 2016 13.48
+7
Za na trimčkanje po ljubljanskih ulica,kako imenujejo maraton pa ne rabijo raznih poživil...
NiVseRes
29. 10. 2016 10.21
+1
Uvesti bi moral spet logo bivsega sistema...kaj je ze bil tisti..trimcek...se album z nalepkam je obstajal
Northwest
28. 10. 2016 13.40
-3
Sam veliko treniram,ampak vedno upostevam pocitek med reningi in pa mesecni pocitek.Nikoli ne pretiravam,2x letno merim Max.HR na zacetku in na koncu sezone.Min HR v mirovanju merim vsaki drugi ali tretji dan.
jung
28. 10. 2016 13.52
+3
Against
28. 10. 2016 15.13
-1
Tle pr jam pa bi vprašali, kako se meri max HR? Min HR imajo nekateri, ki bodo imeli sedaj praznik, okrog 0.
maj1986
28. 10. 2016 15.39
NiVseRes
29. 10. 2016 10.22