Tujina

FOTO: Deset let po invaziji na Irak: Šlo je le za nafto

Bagdad, 20. 03. 2013 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Miha Raičevič/STA
Komentarji
309

Iraška vojna je bila vojna za nafto, deset let po začetku ameriškega vdora v Irak trdijo analitiki. Orožja za množično uničevanje, ki je bil uraden povod ameriških in britanskih sil, ki so vodile operacijo, v Iraku namreč nihče ni našel.

Danes ponoči je minilo natanko deset let od začetka zavezniške invazije na Irak, ki so jo vodile ameriške sile. Prav Američani so ob podpori Britancev invazijo na Irak začeli zaradi domnev, da ima Irak velika skladišča orožja za množično uničevanje.

Tedanji ameriški državni sekretar Colin Powell je v Varnostnem svetu ZN dokazoval, da je preventivni napad na Irak nujen, saj da je grožnja Iraka pod vodstvom Sadama Huseina za svetovni mir in varnost prevelika.

Iskali orožje, ki ga ni bilo

VS ZN je od Iraka zahteval, da dokaže, da orožja za množično uničevanje nima. Iskali so ga tudi inšpektorji ZN, a ga niso našli. Po invaziji na Irak so se trditve o tem orožju izkazale za neresnične, saj koalicijske sile niso našle nobenih skladišč orožja, v katerih bi lahko našli, kar naj bi Huseinov režim po trditvah ameriških in britanskih obveščevalcev moral imeti.

Ker inšpektorji orožja za množično uničevanje v Iraku niso našli, Varnostni svet ZN ni odobril napada na Irak, zato so ZDA oblikovale "koalicijo voljnih", ki so napad vseeno podprli. Med njimi je bila tudi Slovenija, ki je nato v Iraku sodelovala le v okviru misije zveze Nato za urjenje iraških vojakov, ne pa tudi v bojnih operacijah okupacijskih sil.

Ameriški tanki v Iraku
Ameriški tanki v Iraku FOTO: Reuters

Pred napadom so ameriške sile Huseina povezovale tudi z Al Kaido, kar se je kasneje prav tako izkazalo za neresnično. Med zavezniško okupacijo Iraka pa je prav omenjena teroristična mreža dobila priložnost za svoje aktivnosti v Iraku in je z velikimi napadi sejala strah in trepet tako med Iračani kot tudi koalicijskimi vojaki.

Invazija na Irak se je začela 20. marca 2003 pod vodstvom ameriških in britanskih sil, ki so vodile t. i. "koalicijo voljnih" držav. Vojaška zmaga proti silam iraškega diktatorja Sadama Huseina je bila dosežena hitro; že po dveh mesecih je tedanji ameriški predsednik George Bush triumfalno oznanil konec večjih vojaških operacij v državi.

Silovit napad s silovitim orožjem

Vojaška invazija na Irak je bila silovita. Ameriška in britanska letala, manevrirne rakete in kopenska vojska z okoli 300.000 vojaki so iraško vojsko dobesedno zradirali. V prvih mesecih spopadov sta bila ubita tudi Huseinova sinova, Udaj in Kusaj, iraškega samodržca pa so kmalu našli v skrivališču pri njegovem rojstnem kraju Tikrit na severu države. Nove iraške oblasti so mu kasneje sodile in ga usmrtile z obešenjem.

Ameriške okupacijske oblasti so že takoj po prevzemu nadzora razpustile vladajočo stranko Baas in celoten državni aparat, kar se je kasneje izkazalo za napako, ki je zgolj pospešila razpad države in povečala kaos in nasilje. A Američani so si zadali projekt demokratizacije Iraka, ki naj bi postal "svetilnik svobode" na Bližnjem vzhodu.

Leta 2005 so v Iraku izvedli prve svobodne volitve in dobili prvo demokratično vlado pod vodstvom šiita Nurija al Malikija. Toda demokracija ni prinesla stabilnosti, ki jo je Irak nujno potreboval – politični boji so postajali vse bolj sektaški spopadi, se razširili tudi na ulice in razrasli v hude spopade med šiiti in suniti.

Iraški premier Nuri al Maliki
Iraški premier Nuri al Maliki FOTO: Reuters

Razmere so se začele umirjati šele leta 2008, novi ameriški predsednik Barack Obama pa je napovedal umik iz Iraka še med svojim prvim mandatom. Zavezniki so pospešili urjenje iraških varnostnih sil, da bi Iračani lahko sami prevzeli odgovornost za zagotavljanje varnosti v državi. To se je izkazalo za učinkovito strategijo, ki so jo nato izvozili tudi v Afganistan.

Obama je obljubo izpolnil in ameriške vojake umaknil konec leta 2011. Tedanji ameriški obrambni minister Leon Panetta je vojno tudi uradno "končal" 15. decembra tega leta s spustom zastave v glavnem ameriškem oporišči v Bagdadu. Zadnji ameriški vojak je iraško ozemlje zapustil 18. decembra 2011. Osem let, osem mesecev in tri tedne po invaziji.

Žrtve štejejo v stotisočih

Glede na izračune ameriške univerze Brown je bilo v osmih letih ameriške navzočnosti v Iraku ubitih najmanj 190.000 ljudi, med njimi najmanj 134.000 iraških civilistov. Ubitih je bilo tudi 4805 koalicijskih vojakov, od tega 4488 ameriških. Ranjenih je bilo več kot 32.000 ljudi.

V vojni je med delom umrlo tudi rekordno število novinarjev in njihovih sodelavcev. Po podatkih odbora za zaščito novinarjev (CPJ) je umrlo najmanj 150 novinarjev in 54 njihovih sodelavcev, kot so šoferji, prevajalci. Kot poudarjajo v odboru, je med drugo svetovno vojno umrlo 68 novinarjev, med vietnamsko vojno pa 66. Pomembna razlika je tudi v tem, da je bilo najmanj 92 novinarjev ubitih v načrtnih napadih in ne med spopadi.

Skupno je ZDA avantura v Iraku stala najmanj 810 milijard dolarjev (625 milijard evrov), čeprav je Bush ob začetku ocenjeval, da bo zadostovalo od 50 do 60 milijard dolarjev. A na univerzi Brown ocenjujejo, da bodo skupni stroški vojne Američane stali najmanj 2200 milijard dolarjev, predvsem na račun oskrbe veteranov in plačevanja stroškov za tiste, ki so bili v Iraku ranjeni. Končna številka bi lahko dosegla celo 3000 milijard dolarjev, opozarjajo.

Bila je le vojna za nafto

Antonia Juhasz, analitičarka predvsem za naftno industrijo, ki je svoje ugotovitve objavila v več delih, je prepričana, da je bila vojna v Iraku v bistvu vojna za nafto. Po njenih besedah ima vojna tudi zmagovalca, to pa so največje ameriške in britanske naftne multinacionalke, kot so Exxon, Chevron, BP in Shell.

Prav ta podjetja so Bushu in njegovemu podpredsedniku Dicku Cheneyju leta 2000 prispevale ogromno denarja za predvolilno kampanjo. Že en teden po tem, ko sta prišla na oblast, se je tem podjetjem povrnil "vloženi" denar, saj je bila ustanovljena razvojna skupina, ki ji je predsedoval Cheney, skupaj pa so naredili strategijo energetskega razvoja. Dva meseca pozneje pa je ta skupina znova pregledovala sezname in zemljevide. Na teh so bila vključena tudi vsa iraška naftna polja.

Načrtovanje vojaške invazije je bilo kmalu za tem že v pripravah. Bushev prvi finančni minister Paul O'Neill je leta 2004 dejal, da so že leta 2001 govorili le še o logistiki. "Nič o vzrokih (za napad na Irak), le še kako in kako hitro," je dejal.

Leta 2001 je omenjena skupina trdila, da bi morale države Bližnjega vzhoda svoje energetske sektorje odpreti tujim investicijam. In prav to se je v Iraku zgodilo, trdi Juhaszova.

Ameriško zunanje ministrstvo je imelo svojo delovno skupino o iraški nafti in energiji, ki se je redno sestajala od februarja 2002 do aprila 2003. Dogovorili so se, da bo moral biti Irak po vojni, takoj ko bo to mogoče, odprt za mednarodne naftne družbe. Seznam članov te skupine sicer ni javen, vendar pa je bil med drugim njen član tudi Ibrahim Bahr al Ulum, ki je že septembra 2003 postal iraški naftni minister, je v svoji knjigi zapisal novinar Greg Muttitt.

V zadnjem desetletju so bili sedanji in nekdanji direktorji nekaterih naftnih multinacionalk najprej upravniki na iraškem naftnem ministrstvu, nato pa so postali svetovalci ministrstva. Tako so pomagali pripravljati zakon o ogljikovodiku, ki je za tuje multinacionalke omogočal lahek dostop do iraške nafte. A zakon ni bil sprejet. Kljub temu da je Busheva administracija močno pritiskala na iraške oblasti. Leta 2007 je v Irak poslala celo dodatnih 20.000 ameriških vojakov, iraški vladi pa naložila, da sprejme novo naftno zakonodajo, ki bi promovirala "investicije, narodno enotnost in spravo".

A iraška javnost se je temu krčevito uprla. Takratni član iraškega parlamentarnega odbora za energetiko je odstopil s položaja, saj je bil prepričan, da bi nova zakonodaja svetovnim multinacionalkam dala preveč nadzora in "porušila prihodnost države".

Leta 2008 so se naftne družbe lotile drugačnega pristopa. Obšle so iraški parlament in začele podpisovati pogodbe, ki so jim nudila praktično enake ugodnosti, kot bi jim jih omogočal prej omenjeni zakon, ki ni bil sprejet.

Člani Busheve in Obamove administracije po odhodu iz vlade celo kot svetovalci delajo za naftne družbe. Tako na primer podjetje nekdanjega ameriškega veleposlanika v Iraku Zalmayja Khalilzada "mednarodnim naftnim družbam ponuja brezprimeren dostop, vpogled in znanje o Iraku".

Zalmay Khalilzad ima podjetje, ki naftnim družbam svetuje, kako naj stopijo v stik z iraškimi oblastmi.
Zalmay Khalilzad ima podjetje, ki naftnim družbam svetuje, kako naj stopijo v stik z iraškimi oblastmi. FOTO: Reuters

Proizvodnja nafte je v Iraku v zadnjih petih letih narasla za več kot 40 odstotkov, na tri milijone 159-litrskih sodčkov dnevno, kar pa je še vedno manj kot leta 1979, ko je Irak proizvedel 3,5 milijona sodčkov. Kar 80 odstotkov nafte Irak izvozi, kljub temu da Iračani komaj pokrivajo svoje potrebe po energiji.

Bruto domači proizvod na prebivalca se je v tem času precej povečal, a je še vedno med najnižjimi na svetu in močno zaostaja za drugimi z nafto bogatimi iraškimi sosedami. Voda in elektrika sta v Iraku še vedno luksuzni dobrini, kar četrtina državljanov pa živi v revščini.

V zadnjih tednih je več kot tisoč ljudi protestiralo pred naftnimi polji ExxonMobila in ruskega Lukoila. Zahtevali so delovna mesta in plačilo za zasebna zemljišča, ki so bila izgubljena med naftnimi operacijami. Zaradi protestov pa je posredovala iraška vojska.

Iraška civilna družba in sindikati, vključno s tistimi, ki zastopajo delavce na naftnih poljih, so 15. februarja letos dali ultimat tujim naftnim družbam, ki po njihovem mnenju namesto tujih vojakov kršijo suverenost Iraka, da oblikujejo časovnico, po kateri bodo zapustile državo.

"Da, iraška vojna je bila za nafto in je bila vojna s poraženci: iraškim narodom in vsemi tistimi, ki so prelivali in izgubili kri, da bi lahko največje naftne družbe prišle na svoj račun," je še zapisala Juhaszova.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (309)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lolipoly
21. 03. 2013 18.28
-6
10 letna vojna je amerikance stala 5000 zivljen in 800 bilionov dolarjev! A mislite , ce bi to vedeli, da bi res napadli? Amerika ne rabi Iraske nafte ima svoje vec kot prevec...
žuga
21. 03. 2013 10.43
+13
Kot že zdavnaj trdim....amerika je genocidna država,ki jo podpira Slovenska vlada!
ONniON
20. 03. 2013 20.00
+10
oh ta amerika same zdrahe dela pa vojne, še sreča da avstrija ni članica nata
HAWX
20. 03. 2013 20.42
+6
Zato pa Avstriji gre tako dobro ker ni hlapec tujim interesom z svojim denarjem!! No je pa zato albanija članica hahahaha
Dobskibelozapornik
20. 03. 2013 19.36
+3
in to z odobritvijo Združenih Narodov.
dolzvlado115
20. 03. 2013 17.05
+7
v iranu pa jih bodo dobili po svojih tatinskih krempljih.svet bi bil veliko lepši brez njih.
rageinblack
20. 03. 2013 15.44
+2
No sh*t sherlock, za nafto pa OPIJ. In kaj misli kdo plačat za škodo ki je povzročil na srednjem vzhodu in posledično stresiral cel svet, smrtna kazen je premila, samo to. Naj plačajo ti ljudje!
delfin11
20. 03. 2013 15.39
+14
A bo kdo v Hagu,zaradi tega????....
indal@
20. 03. 2013 14.59
+4
Še kaj drugega kot nafta...predvsem droge itd.
Neutrino
20. 03. 2013 14.57
+15
Če 10 let bo isto pisalo za Afganistan, Libijo in malo kasneje za Iran. Striček Sam hoče napasti vsakogar, ki ne želi trgovati po volji strička in v stričkovi valuti.
kim llsung
20. 03. 2013 15.18
+13
Maximus
20. 03. 2013 15.52
-2
risbo100@gmail.com
20. 03. 2013 14.34
+10
kdo bo danes obsojal zda za vse civilne žrtve in za nastalo žalost ko je celemu svetu jasno da je šlo samo za nafto in nič drugega.... v haag z njimi ne to pa ne bo šlo ane
12345cenzurirani54321
20. 03. 2013 13.49
-16
Vsak razlog bi bil dober samo da smo se rešil Sadama,...lahko bi bila tudi voda....
Maximus
20. 03. 2013 14.22
+18
Sadama so pred 25 leti nastavili Američani. Bil je agent Cie. Dokler jim je dajal nafto pod njihovimi pogoji je bil dober. Čim je pipco malo priprl, ker so postali Američani preveč bahavi, udri mujo. Bin laden je bi Saudijec, njegova družina pa je vlaglal 3-7 bdp ZDA. Si sploh znaš predstavljati o kakem ogromnem kešu govorimo. O triljonih dolarjev. Kaj lepšega, kot da je denar investiran. Investitor pa ga ne more terjati nazaj...ker je mrtev, preganjan, se skriva.... Prikladno...mar ne?
Maximus
20. 03. 2013 14.24
+18
Pa še Gadafi recimo. Človek je hotel speljati vodovod po celi Afriki. So našli načrte. Ma ker bio to prekinilo biznis megalomanskega uvoza pitne vode v Afriko je bil zatrt. Kaj se mu je v finalu zgodilo, si lahko videl tudi sam. Poveličuješ najbolj hinavsko deželo na svetu. Z naskokom.
windmaster
20. 03. 2013 14.47
+9
Dokler je Sadam prodajal nafto za dolarje in so jenkiji pošiljali v Irak kupe ničvrednega papirja so bili prijatelji. Ko je Sadam začel nafto prodajat za eure, so prišli pa navzkriž. Poleg tega da že nekaj časa ni bilo velikih vojaških avantur in je Bush skoraj crknil od lakote, zato je bilo treba nekaj na brzino zaslužit.....
Maximus
20. 03. 2013 13.44
+4
No zdej so pa odkril toplo vodo, pa kolo, pa še kej res spektakularnega. Bolj me zanima dan, ko bo nekdo zmogu besede: ZDA so zaradi zarote, ki bi ji omogočila, da najde zunanjega sovražnika in ga napade (irak nafta, Afganistan opij, heroin) napadle same sebe. Heroji tega napada pa so ne samo živi, ampak se kopajo v neizmerljivih bogastvih, pridobljeni prav s to krvavo nafto in drogo. Edina resnica.
12345cenzurirani54321
20. 03. 2013 13.51
-17
Prav imaš...a da smo mi močnejši bi se tudi drugače obnašali. Poglej, po drugi strani, Amerika je končala / pomagala 1 svet. vojno, 2 svetovno vojno in vojno v Jugi. To pa tud *NEKAJ* velja.
Maximus
20. 03. 2013 14.06
+9
Ductaper: Rockafeller je oboroževal obe strani, tako Hitlerja, kot kasneje Američane, ko je Hitler ušel nadzoru. Le vprašaj se komu je bilo v interesu, da bi porazil Ruse, večne nasprotnike in leglo komunizma. Nobene od vojn, ni končala zastonj. Žal. Lepo, da si jim pripravljen dati nekaj kredita. Jaz ne. Zame so svetovni policaj, krojijo oblasti in države z njim potrebnimi surovinami, kot jim najbolj paše. In žal nikoli ne bom pozabil in doumel, kaj so posamezniki(ker vendarle govoriva o peščici ki je izigrala celoten svoj narod) sposobni narediti iz pohlepa. (po moči in denarju) Nikoli. Prepričan sem tudi, da se Američani (seznanjeni z dejanskim stanjem) zagotovo ne bi strinjali s politiko ki jo vodi njihova država. A ta narod sistematično poneumljajo že 40 let. Odkriti so bili načrti za taka sistematična dejanja. Ne izobrazi ljudi, pa ne bodo postavljali vprašanj. Se ti zdi patent kaj znan? Kaj je poskušala že v obeh mandatih Janševa vlada? Visoko šolstvo za pomembne in bogate, ki si ga bodo lahko privoščili. Za izbrance torej. Na dolgi rok. Nižanje povprečne izobrazbe v Slo. Da jih bo laže zavesti in morbit bazo SDS 25% res povečati na 50+. No na njihovo žalost živimo v Sloveniji in večina, predvsem pa mladi nikakor nočejo bit neumni in še kar razmišljajo s svojo glavo. Rezultat? Namesto 50+ 10-. Hvala bogu.
aaaaaa122121
20. 03. 2013 14.17
+5
to maš pusti ofce ki ne poznajo več od OŠ zgodovine.
windmaster
20. 03. 2013 14.51
+2
Pa kaj če so bili med osvoboditelji! 3000 svojih državljanov so napadli na svojem, domačem ozemlju. 3000 ljudi so pobili kot muhe v enem trenutku z napadom na dvojčka in pentagon. Zakaj? Da lahko strašijo in ustrahujejo ljudi z patriotskim zakonom! To je vse kar rabiš vedet o sprijenih jekijih! Praseta!
np123
20. 03. 2013 15.59
+1
To Maš, kot je že rekel Janez6b, ne izgubljaj živcev z osebami, ki jih opisuje Janez, ker je to lulanje proti vetru
sime sime
20. 03. 2013 13.24
+7
nafta, nafta in petro dolar obvezno trgovanje v ameriških dolarjih glavni vzroki potem pa še stroški vojne na ta način pokradeš mirjarde davkoplačevalskeg dnarja plus še ob tem ko zbombaš državo, dobiš obnovitvene posle tko da ameri so pametni za svojo rit....evropa pa plačuje 1,55€/l benza
yarrick
20. 03. 2013 18.16
+1
BRIC+iran ne plačujejo več samo v petrodolarju...vprašanje je zgolj, kdaj se bodo temu pridružile še druge države.takrat bo konec ameriških sanj in poraz elite...
Jeanus1
20. 03. 2013 13.11
+7
Kaj ne poveste, a nafto? Nemogoče, gotovo je šlo za puščavski pesek, imperialisti naduti! Svetovni policaji z "najboljšo" demokracijo na svetu.
Mladi? Plasto
20. 03. 2013 13.06
+17
mene pa zanima zakaj v haagu ne poteka kazenski postopek proti tem odgovornim osebam???????? če lahko pred sodišče vozijo afriške predsednike zaradi genocida....pa balkanske obtožence za vojno v bosni....NE RAZUMEM KAKO BI LAHKO DOGODKI V IRAKU BILI IZJEMA????????????????????????????????????????
yarrick
20. 03. 2013 18.26
ker so si američai zbojevali pravico do tegada svojih vojakov NE pošiljajo v haag.Mislim, da je bilo nekaj v zvezi z NATO-om ali je blo z OZN-om? nekaj od tega skratka...
BobbyP
20. 03. 2013 12.51
+5
Vse le zaradi nafte? Nikoli ne bi rekel.Jaz sem pa mislil, da je Saddam jedel otroke.
brsankovi 1
20. 03. 2013 12.37
+10
v iran že silijo 40 let in še kar naprej nas zasipavajo z informacijami o njihovi jedrski bombi in spet zakaj,zaradi nafte.
DrugaŠvica
20. 03. 2013 12.31
+9
Mi smo naslednji - imamo veliko pitne vode.
aaaaaa122121
20. 03. 2013 12.32
+7
kr naj pridejo jenkiji;) a bodo slovence tut označl za terooriste, a mi bomo pa podalpski teroristi:)????
aaaaaa122121
20. 03. 2013 12.32
+3
kaj bomo mi podrli:) tanova nebotičnika:)
Justiceiscoming81
20. 03. 2013 12.34
+4
mi še nismo na vrsti, dokler bo nafta se amerosi ne sekirajo, k bo pa nafte zmankal, bodo pa drugi viri ratal dragoceni, takrat smo ga pa naj....
LockheedMartin
20. 03. 2013 13.37
+1
Predrag Tonta
20. 03. 2013 12.27
+3
admin kar briš ampak resnica je da slovenija ima srečo ko nima naftnih polj -pa srečno z brisanjem tupan
el_salvador
20. 03. 2013 12.11
+8
valda da je nafta razlog.. potem bo pa spet muslimanski svet kriv za teroristicne napade..na zalost imajo moc se samo tako branit.. mislim da se jim je z razlogom odpililo in vsakemu bi se da neka drzava udre v tvojo in pobija vsepovprek nedolzne ljudi zaradi * nafte..BRAVO KAPITALIZEM!!