Slovenija

FOTO in VIDEO: Poplave samo na kmetijskih površinah povzročile za 135 milijonov škode

Ljubljana, 08. 11. 2012 07.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min

Za nujne ukrepe po poplavah je treba takoj zagotoviti vsaj 10 milijonov evrov. Rdečemu križu in Slovenski karitas bo vlada zagotovila 1,5 milijona evrov. Najbolj ogroženi nimajo možnosti niti ogrevanja. Samo v Podravju pa je uničenih 8000 hektarjev kmetijskih površin.

Vlada se je danes seznanila s preliminarnim poročilom o prvi oceni škode po ponedeljkovih katastrofalnih poplavah, ki so prizadele državo.

Poplave v Ormožu
Poplave v Ormožu FOTO: Dejan Germin, PGD Miklavž pri Ormožu

Vsem pristojnim ministrom je vlada naložila, da skupaj z občinami v najkrajšem možnem času pripravijo ocene škode po poplavah. Če bo znesek presegel 0,6 odstotka bruto domačega proizvoda, torej 209 milijonov evrov, se bo vlada odločila za prošnjo za solidarnostno pomoč EU, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za obrambo Aleš Hojs. Sam je sicer prepričan, da je nastala škoda višja od omenjenega zneska.

Samo v kmetijstvu naj bi bilo za 135 milijonov evrov škode, na državnih cestah in železnicah za 32 milijonov evrov, škoda na lokalnih cestah pa naj bi bila še precej višja. Šest milijonov evrov škode je v Dravskih elektrarnah, kolikšna škoda je nastala v posameznih podjetjih, pa bo moralo še ugotoviti ministrstvo, pristojno za gospodarstvo. Prav tako še ni ocenjena škoda na šolah, bolnišnicah in drugih družbenih objektih.

Minister Hojs je dejal, da je vlada finančnemu ministrstvu naložila, da pripravi predlog sklepa o interventnih ukrepih. Nemudoma je treba zagotoviti vsaj deset milijonov evrov, je ocenil Hojs. Nadalje so se odločili, da se takoj zagotovijo sredstva za Rdeči križ in Slovensko karitas, in sicer vsaki organizaciji 750.000 evrov. Gospodarskim družbam, ki so utrpele škodo, pa bodo zagotovili 4,4 milijona evrov pomoči, od tega 1,4 milijona evrov iz proračuna ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ter tri milijone evrov iz proračunske rezerve.

Že danes bo ministrstvo za obrambo v kar največji meri izpraznilo skladišča in na teren poslalo oblačila, odeje in sušilnike prostorov. Trenutno so ljudje najbolj ogroženi, ker nimajo možnosti ogrevanja, saj jim je odneslo drva in zalilo kurilnice.

Vlada je tudi sprejela sklep, da se pospeši projekt gradnje nasipa v Dupleku. Hojs je še dejal, da ocenjujejo, da so se vse pristojne službe ustrezno in hitro odzvale.

Člani ministrskega zbora so se seznanili tudi z vremenskimi in hidrološkimi podatki o zadnjih poplavah. Količina vode je daleč presegala vsaj 50- če ne celo 100-letne vode, na območju Drave pa takih pretokov niso izmerili že več kot 100 let, je povedal Hojs.

Janša: Postrgali bomo po vseh možnih rezervah

"Situacija v državnem proračunu ni rožnata, a bomo postrgali po vseh možnih rezervah, da bo ta pomoč prišla čim prej," je med sredinim obiskom na poplavno prizadetih območjih Štajerske zatrdil premier Janez Janša

Slovenija je za pomoč iz evropskega solidarnostnega sklada sicer že zaprosila po poplavah leta 2010 in iz tega sklada dobila 7,5 milijona evrov. Za pomoč lahko zaprosi v desetih tednih po nastanku prve škode, če je ta ocenjena na najmanj 0,6 odstotka njenega bruto nacionalnega dohodka ali 209,4 milijona evrov.

Ponedeljkove poplave so najbolj prizadele Štajersko, Koroško, Posavje in Posočje. Voda je zalila številne stavbe – poškodovanih naj bi bilo nekaj tisoč stanovanjskih in poslovnih objektov – in ceste ter sprožila vrsto plazov.

Türk obiskal Koroško

Predsednik republike Danilo Türk zavarovalnice poziva, naj delajo hitro. "Dopoldne sem bil na Koroškem, videl sem, kako potekajo obnavljanja, pogovarjal sem se z ljudmi in moram reči, da pričakujejo pomoč pri obnovi in zagotavljanju normalnih pogojev," je popoldne dejal v izjavi novinarjem v Ljubljani. "Razumem, da je vlada danes obravnavala tudi način, kako bo sama pomagala in verjamem, da smo sposobni zdaj ljudem pomagati," je dodal.

Samo v Podravju uničenih okoli 8000 hektarjev kmetijskih površin

Škoda je med drugim nastala tudi na kmetijskih zemljiščih, poslopjih, rastlinah in gozdovih. Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) škodo ponekod še ocenjuje, ponekod je ni mogoče oceniti, saj so določena območja še vedno pod vodo, na veliko poplavljenih predelih pa so jo že ocenili. Največ škode naj bi bilo v Podravju, kjer je samo na ptujskem in mariborskem območju poplavljenih več kot 8.000 hektarjev kmetijskih površin. Najmanj tretjino bo kasneje prizadela tudi erozija, zaradi česar bo treba opraviti agromelioracijo za sanacijo površin.

Samo na območju Ptuja je bilo poplavljenih med 3000 in 4000 hektarjev njiv in travnikov, hkrati pa tudi nekaj trajnih nasadov. Zalitih je bilo tudi več objektov, med njimi farma piščancev v Stojnicih, hlev s konji v Markovcih in več manjših hlevov ob Dravi. Na poplavljenih njivah so uničeni posevki ozimne pšenice, ječmena, oljne ogrščice, nepospravljeni posevki ajde in ostali prezimni posevki za ozelenitev. Če bo vreme dopuščalo, bo treba te površine znova obdelati in posejati.

Največji del škode bo povzročila erozija, saj si je Drava zaradi močnega toka dobesedna rezala strugo. Na celotnih njivah je odnesla najmanj 10 centimetrov zgornjega sloja, ponekod pa je odneslo tudi do enega metra zemlje. Na posejane oz. komaj vznikle površine je voda nanesla do 20 centimetrov ostankov dreves, vejevja, plastike, rastlinskih ostankov koruznice in gramoz.

Tudi na območju Maribora je prizadetih okoli 4000 hektarjev, od tega 1200 hektarjev površin z ozimnimi žiti, okrog 500 hektarjev z oljno ogrščico in tisoč hektarjev s posevki za ozelenitev. Po ocenah KGZS bo treba samo na območju Maribora na novo posejati najmanj 500 hektarjev žit ter 300 hektarjev drugih posevkov.

Poplavljena njiva
Poplavljena njiva FOTO: Jani Dolinšek

Poškodovanih je bilo tudi 20 hektarjev posevkov solate v rastlinjakih, posevkov zelja, motovilca, radiča in jagod, uničene pa so tudi konstrukcije plastenjakov. Na kmetiji Šlamberger je voda v hladilnici in pakirnici krompirja dosegla višino 1,5 metra in uničila skladiščen krompir in papriko. Ker je voda naraščala zelo hitro, veliko pridelkov namreč niso uspeli umakniti. Ponekod so bili poškodovani tudi nasadi jablan.

Veliko škode je tudi na krmi, saj so bili poplavljeni silosi, ponekod celo do dveh metrov. Odneslo je bale krme, zato bo verjetno kmetijam treba zagotoviti krmo za živino. Na kmetiji Pleteršek v Zlatoličju je bilo v hlevu s 150 kravami več kot meter vode, zaradi česar so se utopili krava in dve teleti, krma na tej kmetiji pa ni več uporabna.

V Zadobrovi je Sava odnesla del njiv. V Šentjakobu je uničila tri hektarje površin z zeljem in brstičnim ohrovtom. Na Ljubljanskem barju je poplavilo povrišine, ki so pod vodo vsako leto vsaj enkrat, lahko tudi večkrat. Skupno je bilo poplavljenih 1500 hektarjev in 30 hektarjev njiv, s katerih pa so bili letošnji pridelki že pospravljeni. Poplavljeni so bili tudi pašniki pri Igu, vendar pa večje škode ni.

Potrebno izvesti nujne ukrepe

Zbornica kmetom svetuje, da izvedejo najnujneše ukrepe za sanacijo. Najprej morajo prekopati jarke za iztok vode, potem bo treba površine temeljito očistiti in preveriti onesnaženost z nevarnimi odpadki. Kmetijske površine bo treba poravnati in dodati manjkajočo prst, jih prekopati in urediti ceste in poti. Na površinah, ki jih je uničila erozija, pa bo treba narediti spremembo kolobarja. Posevke ob obrobju poplav, ki so le delno prizadeti, bo treba dosejati na tistem delu, kjer je posevek uničen.

KGZS predlaga tudi, da uprava za zaščito in reševanje opravi tudi škodo na kmetijskih površinah, agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja pa predlaga, da za najmanj 10 dni od takrat, ko bo ocena mogoča, podaljša rok za prijavo škode v okviru ukrepa Ozelenitev njivskih površin (ZEL).

V gozdovih za najmanj 2,5 milijona evrov škode

V gozdovih, zlasti na jugovzhodu in osrednjem vzhodu države, pa bo treba posekati 250.000 kubičnih metrov drevja, predvsem listnatega. Največ poškodb na drevesih je bilo 28. oktobra, ko je zapadel sneg. Zavod za gozdove ocenjuje, da je nastalo za 2,5 milijona evrov škode, vendar pa vseh gozdov še niso pregledali. Ponekod so določeni predeli še nedostopni.

Ker je posek polomljenih in prevrnjenih dreves zelo nevaren, zavod lastnikom gozdov svetuje, da za to opravilo najamejo usposobljene gozdne delavce.

Samo v Slovenj Gradcu škode za 14 milijonov evrov

Slovenjgraški svetniki pa so sprejeli sklep, da bo občina tistim občanom, ki so jih prizadele poplave namenila po 500 evrov enkratne denarne pomoči, hkrati pa bo občina od države terjala določena sredstva za omilitev posledic poplav na stanovanjskih objektih.

Dušan Stanojevič s slovenjgraške občine je pojasnil, da je občina utrpela za okoli 14 milijonov evrov škode, zelo pa je prizadeto tudi gospodarstvo v občini. Zato bodo od države zahtevali tudi določene olajšave ali sprejetje interventnega zakona in tako pomagali prizadetim podjetjem.

Največ škode, kar pet milijonov evrov, je v podjetju Johnson Control. Proizvodnjo pospešeno vzpostavljajo, trenutno pa je delujočih 80 odstotkov delovnih programov. V tovarni meril, kovin Pameče je škode za 1,3 milijona evrov.

Skupna škoda pri manjših poslovnih objektih v občini znaša okoli pol milijona evrov, veliko škode pa je tudi na občinski infrastrukturi in na stanovanjskih objektih v četrtni skupnosti center in Stari trg ter vaški skupnosti Šmartno pri Slovenj Gradcu.

Od države bo občina zahtevala tudi ureditev vodotokov na najbolj kritičnih lokacijah, saj v občinskem proračunu za to nimajo dovolj denarja.

Bodite pozorni na plazenje zemlje

Plazenje zemlje se lahko pojavi tudi več dni po poplavah, opozarja vodja sektorja za odpravo posledic naravnih nesreč na okoljskem ministrstvu Ervin Vivoda. Lastniki objektov naj bodo pozorni na razpoke v zemljini, poplavljene objekte naj izsušijo, za obrtniška dela in nabavljen material za obnovo pa naj hranijo račune, ki so podlaga za pomoč.

Vsi lastniki, katerih objekti stojijo na nagnjenih pobočjih ali ob vznožju pobočij, pri čemer so ta pobočja potencialno labilna, naj po poplavah vsaj dva tedna skrbno pregledujejo okolico objektov in pregledujejo, ali so morebiti na zemljini nastale razpoke. Te razpoke lahko pomenijo, da se je sprožil plaz, opozarja Vivoda.

"Glede na to, da prihajamo v obdobje hladnega in deževnega vremena, priporočamo aparate za izsuševanje sten in tlakov, ki se sicer uporabljajo v gradbeništvu, in sicer zato, da se objekti čim prej čim bolje izsušijo pred prihodom zmrzali,"
je izpostavil Vivoda.

Opozoril je tudi, naj pri obnovi objektov oškodovanci oz. poplavljenci skrbno hranijo račune tako za storitve obrtnikov kot nabavljen material, kajti edino računi so potem pravna podlaga za eventualno pridobitev sredstev državne pomoči pri odpravi posledic poplav na objektih.

Šmartno ob Paki
Šmartno ob Paki FOTO: Bralka Klara

Na pomoč tudi Rdeči križ in Slovenska karitas

Rdeči križ Slovenije je odprl račun za zbiranje prostovoljnih finančnih prispevkov za prizadete v poplavah. Vsi posamezniki in pravne osebe lahko prispevke za akcijo "Poplave 2012" nakažejo s plačilnim obrazcem UPN na TRR Rdečega križa Slovenije SI56 03100-1111122296, sklic oziroma referenca 00 937051.

Slovenska karitas je prvo pomoč v višini 40.000 evrov že razdelila. Pomagate lahko s prostovoljnimi prispevki, ki jih nakažete na TRR: 0214 0001 5556 761, sklic: 00 6220, namen Poplave 2012.

Sredstva za otroke in družina s poplavljenih območij pa zbira tudi Zveza prijateljev mladine Slovenije. Vsi, ki to želijo, lahko denar nakažejo na transakcijskei račun, odprt pri Delavski hranilnici, d. d.: SI56 6100 0000 3512 232, sklic 00 07-2324, koda namena: CHAR, pomagate sodržavljanom. Na njihovi spletni strani je za podjetja in organizacije na voljo tudi vzorec donatorske pogodbe.

KOMENTARJI (59)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Anja77777
09. 11. 2012 11.44
+4
res ne razumem... hočem pomagat, dam številko od nekoga ki nudi zastonj sobe vsem ki so bili prizadeti v poplavah, 24ur me pa briše... haloo??? pišete kok je hudo, kok je škode, kok jih je brez hiš potem pa brišete moj dobronameren komentar... nevem kdo je zdaj prizadet? te v poplavah al vi
KlubPravilnoPretepenihŽena
08. 11. 2012 21.50
+1
seveda bodo slovenci poskrbeli za ocenitev škode, ki nebo prikazovala realno stanje, saj je treba povlečt čim več denarja iz solidarnega sklada europske unije in ne bom bil presenečen, če se bodo spet znašli na eu sodišču za lažno prikazovanje kmetijskih bilanc
krtaca15
08. 11. 2012 21.37
+1
Zdajle bo visek kadrov in bi drzava takoj lahko poskrbela za odpuscene uradnike. Jarke kopat kot v starih casih pa ne bo nobenih poplav.
Tone 12345
08. 11. 2012 20.05
+2
Vsi govorijo o miljonih evrih škode!!Ljudje v sloveniji pa nimajo niti evra za preživetje v sloveniji obljubljeni deželi!Niti eura ne vem mogoče evra!Nisem slavist!
azzurro911
08. 11. 2012 19.02
-3
Vidu ful avtomobilov v vodi. A so gasilci odklopil akumulatorje, kako je s tem ?
Tone 12345
08. 11. 2012 20.06
+0
Ja da ne bo od silne energije akumulatorjev kaj eksplodiral!!!
terralex
09. 11. 2012 05.21
Hiše zaliva, ti bi pa akumolatorje odklapljal brihta
Rossi 46
08. 11. 2012 19.01
+5
za vso poplavo so krivi poleg vode,okoljevarstveniki,ko so želeli popravljatio tok drave so se oni izgovarjali na neke ne pomembne race itd.
jest504
08. 11. 2012 20.45
Preden pišeš bedarije si preberi moj post pod tvojim. In race so tako nepomebne kot smo neppomebni tudi mi in TI :)
jest504
08. 11. 2012 18.40
+11
Am takole, če bi imeli kaj znanja vam, da vedeti, da je odprtje na elektrarnah predstavljalo morda dvig gladine za 5cm max! Država tukaj ne more NIČ! Če bi hoteli , da na teh območji nebi zalilo , bi bilo potrebno skopati 6m globok kanal. Si predstavljate strošek, si predstavljate kako bi izgledalo ob poletju, ko bi bila voda nizka? Nastali bi novi problemi! Poplave so se dogajale in se bodo. Narava se spreminja. Vseh miljon leti , kar smo na Zemlji so se dogajale spremembe. In tudi če stara mama reče: " Ja takih poplav pa ne pomnem"! Kje za vraga pa piše, da pa more svet delovat po pravilih. Zapomnite si, da smo trenutno v poledeni dobi in, da so vremenski pojavi lahko zelo nepredvidljivi! Naslednja stvar so raznorazna izsuševanja mokrišč, melioracija rečnih rokavov, sekanje poplavnih gozdov in nasajanje koruze na ta območja, to vse je krivo za poplave, mokrišča sprejme enormne količine vode, jezovi... . Včasih se je voda razporedila po prostoru. Vsekakor so bile prisotne poplave, ne pa v takem obsegu! Vsekakor sočustvujem z vsemi, ki so utrpeli kakšno škodo, vendar na žalost narava je pač narava! Pa prosim ne mi s kakšnim globalnim segrevanjem nakladat ;)
Adolph
08. 11. 2012 17.59
+2
Veliko klobasanja, kot v komunizmu,brez nacrtov za bodocnost. . . . .. .
6Milan
08. 11. 2012 17.58
+6
Velika napaka3/sec oziroma krivda je bila na strani dravskih elektrarn ,če bi takoj ob obvestilu Avstrije o povečanem pretoku TAKOJ izpustili iz vseh jezov in akumulacijskuh jezer vodo (1500 m3/sec) , bi lahko pričakali povišane pritoke povsem v mejah normale do 2000 m3/sec .Do zadnje minute so obratovale elektrarne sedaj bodo pa lahko pol leta stale zaradi poškodb.Nekdo bi za to moral odgovarjat , ker se jasno vidi , da je nekdo zatajil ali celo sabotiral varnost ljudi !!!!
Rossi 46
08. 11. 2012 17.46
+4
zakaj je potrebno imeti posrednika v rdečem križu in karitasu,ali niso oboji že dovolj opeharli tlačane,karitas s nadškofijo,rdeči križ pa s spornimi krediti,še sreča da se ni umešal unicef,poleg tega pa še ni nihče zbiral po svetu za tale katastrofe kot smo jo mi za razne potrese in cunamije.
piton-1
08. 11. 2012 14.02
+34
Bolje kot, da se dela referendum in z njim 4mio stroškov, dajte raje s tem denarjem ljudem pomagat!
Jure Herer
08. 11. 2012 13.58
+32
FB skupina : saj ni res-pa je! Matic Mežek Delim hotel z 27 sobami. Tisti ki to potrebujete se prosim javite na 070200199 (Matic) Črna na Koroškem - Ho(s)tel Črna Ponudba velja za tiste ki so izgubili streho nad glavo v poplavah in za tiste ki strehe nad glavo niso imeli že pred poplavami.
Maribor metropola
08. 11. 2012 13.56
+10
Franca in Janez skupaj hodita po Malecniku ter si ogledujeta nastalo skodo ... Mars lopate v roke pa gremo... "le vkup ,le vkup uboga gmajna"
Jimi1
08. 11. 2012 14.29
+14
Za Duplek bi pa ja Kangler lahko kaj "našel".. 30 MIO za semaforje sploh ni bil nikakršen problem....
me987
08. 11. 2012 13.54
+15
10 miljonov bodo dali? 4% ocenjene škode.. lepo, ni kaj! komu bodo pa to vse od plače trgali?? aja.. gasilcem, ki so vsi pomagali!
Rossi 46
08. 11. 2012 17.49
-1
brez prostovolcev bi lahko gasilci samo gledali kaj dela voda,ker PG so eni veli lenuhi,ko je mojim sorodnikom gorela bajta so taprvo vpr.zakaj nismo poklicali prostovolnih gasilcev,ne pa kje gori in kaj je povzročilo požar.
Skdesni
08. 11. 2012 13.45
+33
Če dobimo europska sredstvva za pomoč poplavljenim jih bodo pokradli preden bodo razdeljena.
piko112
08. 11. 2012 17.41
+7
Ko bo evropa ugotovila nepravilnosti bomo pa mi morali vračat
hotdog1979
08. 11. 2012 13.26
+16
Dej Janaša ne zijaj in raje poskrbi, da bodo ljudje dobili FINANČNO POMOČ !!!!!!!!!!
mikpiki191
08. 11. 2012 12.40
+31
Franca in njegovi so se tudi ob nedavnih poplavah "lepo izkazali"! Prebivalci Dogoš, ki spadajo pod Mestno občino Maribor so ogorčeni in so poslali naslednje sporočilo: Spostovani! Kot veste, smo tudi mariborcani bili zrtve poplav. Zalostno je, da smo bili prebivalci dogos, popolnoma odrezani od sveta! Zakaj? Ker je nas preljubi zupan pozabil na nas! Bili smo ujeti v spodnjem delu dogos, brez el ektrike, brez pitne vode, brez ogrevanja. Onemogocili so nam dostop z avtomobilom do nasih his, da bi lahko odpeljali kar se je resiti dalo...da bi nam lahko prijatelji pripeljali hrano in ostale stvari...znajti smo se morali sami! Odnos policije: katastrofalen! Ko sem pojasnila kam zelim z avtom sem dobila hladen odgovor: kaj mene to briga! Nihce razen vojske in nasih gasilcev se ni pobrigal za nas! Prosili smo za kesone...nadrl nas je vsak smetar! Kje je bila civilna zascita, nimam pojma! Najbolj zalostno od vsega pa je to: dva prostovoljca sta zelela nesebicno pomagati. Ko sta vprasala kje je to najbolj potrebno, sta dobila v roke cev, naj scistita cesto, ker pride Jansa! Neverjetno, a zal resnicno! In potem so prisli...gospodje v salonarjih... Kangler, Jansa... Ustavili so se na glavni cesti...Dalje ne gremo, so rekli...Ker je blato... Je to normalno!!!! Ni!!!! Delite dalje, da cimvec ljudi izve, kaksna posast je nas preljubi zupan! In ostali pripadniki vlade, seveda! Ampak saj ni vazno, a ne? Samo, da Kanglerckevi radarji stojijo! KAJ JE FRANCA? IN KDAJ? NO, DA VAS VIDIMO
dajno
08. 11. 2012 16.43
+3
Veste zakaj ste plavali? Da se je reševal MB!
Janezova Andreja
08. 11. 2012 12.19
+23
Beri sarkastično: naj nas kupijo Avstrijci, bomo imeli službe, evre in gospodarsko rast. Pa manjšina bomo, s svojim jezikom. Saj smo navajeni, da nam drugi vladajo. Bodo vsaj strički iz ozadja pokadili....
drrmrr
08. 11. 2012 11.45
+0
A bodo podjetja, ki bodo na račun poplav zaslužila tudi kaj prispevala, ali pa samo kasirala?
Tom Jones 1
08. 11. 2012 11.43
+6
Sočustvujem z vsemi ki vam je vodna ujma uničila ali poškodovala domove in kmetijske ali druge površine, vendar se ne zanašajte da vam bo država dala kakšno pomoč....če bodo res zaprosili za pomoč EU bodo to naredili zaradi sebe in ne zaradi vas.....če pa boste slučajno kaj dobili boste pa sigurno morali vračat...tako ali drugače...