Tujina

FOTO: Južna Koreja aktivistom ni dovolila provociranja z letaki

Seul, 22. 10. 2012 08.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Južnokorejski aktivisti so želeli nad Severno Korejo spustiti balone s propagandnimi letaki, a jim je to onemogočila policija. Oblasti se namreč bojijo, da bi Severna Koreja uresničila grožnje in res vsepovprek streljala proti jugu.

Južnokorejski policisti so aktivistom, ki pogosto nad Severno Korejo s posebnimi baloni spuščajo letake, danes to onemogočili. V petek je Severna Koreja zagrozila, da bo na morebitno propagando z letaki brez opozorila odgovorila s streli. Južnokorejske oblasti so odgovorile, da se bodo odzvale na enak način, o kakršni koli prepovedi pošiljanja letakov čez mejo pa niso govorile.

Danes zjutraj je policija zaprla območje prostora, s katerega so aktivisti želeli spuščati balone z letaki čez mejo. Policist, ki ni želel biti imenovan, je povedal, da bo policija tam prisotna, vse dokler se aktivisti ne odpovedo svojemu načrtu. "Gre za varnost. Aktivistom smo onemogočili dostop do parka," je dodal. Aktivisti, pretežno Severnokorejci, ki so prebežali v Južno Korejo in zdaj živijo tam, so namreč nameravali balone z letaki spustiti iz parka Imdžing v bližini demilitariziranega območja.

Še pred današnjo blokado so v južnokorejski vojski povečali pripravljenost. Na stotine prebivalcem območja na meji med sosedama so tudi svetovali, da zapustijo svoje domove.

Grožnje in umirjenje strasti

"Brez opozorila bo aktiviran neusmiljen vojaški napad Zahodne fronte. Okoliško območje bo postalo tarča neposrednega ognja Korejske ljudske vojske, ki nikoli ne daje praznih obljub," se je glasilo petkovo opozorilo Severne Koreje.

Južnokorejski minister za združitev je pozval k umirjenju napetosti. "Severno Korejo pozivamo, da neha groziti," hkrati pa je tudi različne aktiviste pozval, da v želji po izboljšanju odnosov med državama razmislijo o svojih propagandnih dejanjih.

Južna in Severna Koreja sta tehnično v vojni že od državljanske vojne, ki se je končala 1953. Napetosti so se povečale marca 2010, ko je potonila južnokorejska ladja, Seul pa je odgovornost pripisal Pjongjangu. Osem mesecev pozneje je Severna Koreja obstreljevala tudi dva južnokorejska otoka, vendar že od korejske vojne Severna Koreja ni na glavno ozemlje južne sosede izstrelila niti enega izstrelka.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

skodelica kave
22. 10. 2012 14.42
+0
Sami gnavijo .... pol bodo pa ameriki jokcal...
macro
22. 10. 2012 10.54
+2
Kaj na balone bi streljala?
Sputnik
22. 10. 2012 10.10
+7
mene zanima kako pri obeh korejah poteka pouk zgodovine in kaj se učijo. če sploh imajo zgodovino seveda