V poletnem času so slovenske gore polne planincev. Med njimi je nemalo tudi takih, ki precenijo svojo telesno pripravljenost ali pa so slabo opremljeni, zaradi česar imajo gorski reševalci vedno polne roke dela. V nujnih primerih jim na pomoč priskoči bodisi policijska bodisi vojaška ekipa s helikopterji, ki so stacionirani na Brniku. Mi smo si ogledali, kako poteka delo dežurne posadke helikopterja Slovenske vojske.
Kot pravijo piloti, je najzahtevnejše opravilo prav helikoptersko reševanje v gorah. To zahteva zelo visoko stopnjo usposobljenosti posadke, ki jo sestavljajo pilot, kopilot, tehnik letalec, zdravnik reševalec letalec, gorski reševalec letalec in policist. Po klicu na pomoč center za zaščito in reševanje obvesti dežurno ekipo na Brniku. Ta mora pred poletom dobiti še dovoljenje za posredovanje s strani posebnega centra na Vrhniki. Pred vsakim poletom opravijo standardni pregled helikopterja, ko se vkrcajo še reševalci in zdravnik, pa odrinejo na pot. Ko je posadka pripravljena, potrebujejo največ 15 minut, da poletijo. Kot nam je pojasnil eden od pilotov, skoraj vedno opravijo reševalno akcijo, četudi so razmere težke. Primere, ko so morali reševanje zaradi prevelikega tveganja prekiniti, lahko piloti v dolgi karieri praktično preštejejo na prste ene roke. "Če ne moremo direktno dostopiti do ponesrečenca, vedno poskusimo najti alternativno in čim boljšo rešitev," pravijo. Kot so še dodali, gre pri reševanju z navpičnih ali previsnih sten za najzahtevnejše postopke pri helikopterskem reševanju v gorah, zato so tudi priprave pred samo aktivnostjo zelo resne in temeljite, saj pri reševanju ponesrečencev napak ne sme biti.
Slovenija nima helikopterja, ki bi lahko opravil obe vrsti intervencij
Že leto in pol se v Sloveniji pripravlja združevanje dežurstva za posredovanje v gorah in za posredovanje v drugih nesrečah ter pri medbolnišničnih prevozih. Vendar je samo posredovanje z oskrbo ponesrečenca, ki potrebuje nujno medicinsko pomoč, drugačno od reševanja ponesrečenca v gorah in zahteva drugačno konfiguracijo helikopterja, je še povedal Rek.
Kot je pojasnil, v Sloveniji trenutno ni helikopterja, ki bi bil sposoben opravljati obe intervenciji. Tako imajo posebej opremljen helikopter za nujno medicinsko pomoč, v katerem sta ležišče in stojalo za oživljanje, ter helikopter za reševanje v gorah, v katerem je vitel. Če je treba v helikopter prenesti opremo, to traja dodatnih 10 do 15 minut, prav toliko pa že običajno mine od aktivacije do vzleta helikopterja.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.