Zanimivosti

FOTO: Smo Slovenci zbiralci ali (le) nabiralci?

Ljubljana, 29. 03. 2014 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
4

Ob bok sejmu zbirateljstva smo povprašali o tem, ali Slovenci raje zbiramo ali zgolj nabiramo stvari, pa naj gre za znamke, kovance, razglednice, plošče ali kaj drugega. Ponudniki so povečini tudi sami ljubitelji in dobri poznavalci področja, s katerim se ukvarjajo. Gre torej za ljubiteljstvo ali le za surovo trgovanje?

Ljubljana je že osmič prizorišče mednarodnega sejma zbirateljstva Collecta, na katerem se srečujejo zbiratelji, navdušenci in vsi ostali radovedneži, ki so jim blizu različne zbirateljske strasti. Med ponudbo tako prevladuje numizmatika (kovanci in star denar) in filatelija (znamke), ponujajo pa se tudi stare razglednice, pisma, knjige, stripi, vinilne plošče, zbirke sličic, PEZ figurice, značke, fosili, minerali in drugi drobni predmeti ter seveda pripomočki za omenjene zbirke, od albumov, pincet, povečevalnih stekel do ostalega potrošnega materiala.

Povprašali smo nekaj ponudnikov, kaj menijo o Slovencih kot narodu zbiralcev oz. nabiralcev, o tem, ali gre za pravo zbirateljstvo ali zgolj samo še za biznis, koliko je barantanja in tako naprej. In kaj so nam povedali?

Mnogi so si poleg pregledovanja in kupovanja vzeli čas za razgovor.
Mnogi so si poleg pregledovanja in kupovanja vzeli čas za razgovor. FOTO: Boštjan Tušek

"Pravzaprav je odvisno od človeka do človeka. Nekdo zares že celo življenje zbira z dušo in za dušo, nekateri pa zares samo nabirajo. Resničnih zbiralcev je pravzaprav premalo, saj večina zbira tudi zato, da bo potem tudi nekaj zaslužila. Zadnja leta se dogaja celo to, da so pravi zbiratelji primorani prodati dele svojih zbirk za golo preživetje. Na Collecti sem spoznala veliko resničnih zbiralcev, ki zares zbirajo za dušo, ki jih prej nisem imela možnosti srečati in spoznati. Ceno seveda določajo glede na številčnost oz. pogostost določenega kosa, včasih pa je težko najti nekoga, ki bi ti pošteno povedal vrednost nekega kosa, saj vsak gleda v prvi vrsti nase," nam je zaupala gospa Barbara Pirš, ki je na sejmu prodajala stare knjige.

Knjige so bile poceni ...
Knjige so bile poceni ... FOTO: Boštjan Tušek

"Mislim, da resni zbiralci, ki zadeve kupujejo in imajo večje zbirke, gledajo predvsem na kvaliteto. So pa tudi taki, ki iz različnih razlogov kupujejo tisto manj kvalitetno robo, to pa so mogoče tisti, ki padejo v kategorijo nabiralcev. Težko bi rekel, da gre pri tem le za biznis, saj če bi delal to zgolj iz tega razloga, potem bi najbrž že zdavnaj obupal. Cenkanje spada zraven k sejmu, saj je dobrodošlo, pričakovano, skratka normalno, saj je vsak pripravljen do neke mere barantati. Meni, ki prodajam plošče, je Collecta zgolj dopolnilo sejmom, ki jih pripravljamo vsakih nekaj mesecev, a sem od vsega začetka prisoten tudi tukaj," je povedal Roman Pavlin iz Šenčurja pri Kranju, ki velja za enega večjih zbirateljev in poznavalcev vinilnih plošč v Sloveniji.

Roman Pavlin je bil eden glavnih ponudnikov gramofonskih plošč.
Roman Pavlin je bil eden glavnih ponudnikov gramofonskih plošč. FOTO: Boštjan Tušek

"Nekateri ljudje radi kopičijo stvari, sicer pa imajo povečini žilico, da nekaj zbirajo, kovance, znamke, razglednice, plošče, štirikolesnike. Ni nujno, da zbirajo sistematično, saj se da uživati tudi v kopičenju, po drugi strani pa so nekateri prave enciklopedije na svojih področjih. Super je, da se tukaj zberemo vsi tisti, ki jih zanima zbiranje, da trgujemo in izmenjujemo, enkrat na leto za nekaj dni, kar se mi zdi ravno prav. Iz prejšnjega sistema smo bili navajeni, da je cena bila cena fiksna, zato morda Slovenci niti ne cenkamo tako zelo, saj ne znamo ali pa nismo navajeni, medtem ko Italijani cenkajo za vsak izdelek posebej, na koncu pa računajo še na popust za vse skupaj, tako da se pri njih ne znajdem povsem. Na tak način težko posluješ, saj si hitro v minusu, namesto da bi bilo obratno. Večina ponudnikov tukaj je tudi samih zbiralcev, kar pomeni, da so ljubitelji in da zelo dobro poznajo svoja področja. Po mojem gre za kombinacijo ljubiteljstva in surovega trgovanja," pa je razložil Vid Žiberna, ki je ponujal predvsem znamke in vinilne plošče.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BŠK
29. 03. 2014 11.43
+13
Pri nas so glede tega sami švercarji in nateguni. Več kot 80% jih sploh ne zna ceniti in ne pozna zgodovine. Avstrijci in Italijani imajo to veliko bolje urejeno in tam so res ljubitelji in ne fehtači.
domen122
29. 03. 2014 21.51
+1
Se strinjam vsak samo sprašuje koliko največ spustiš :D
Mil?007
29. 03. 2014 08.11
+16
Pri teh mešetarjih, ki imajo stojnice gre izključno za zaslužek. Ponujajo ogromno kopij in ponaredkov, tako da se vsak resen zbiralec takim sejmom izogiba. So dobra past sploh za začetnike. Ve se, da so Poljaki, Madžari in Ćehi odlični ponarejelavlci raznih značk, medalj in odlikovanj, ponarjeni kovanci pa največkrat prihajajo iz Romunije ali Bolgaije. Prave stvari se dobijo v osebnem stiku pri lastniku in iz zbirke na pa na štantu.
Inženir
29. 03. 2014 20.37
+4
Potrjujem. Enkrat sem si za foro ogledoval generalsko uniformo iz JNA in skratka na prvi pogled vse super in v redu ampak ko greš detajle gledat, ugotoviš, da je to zgolj uniforma nižjega čina z našitimi dodtki in brez ključnih detajlov ki niso tako dobro vidni se kar malo butastega počutiš da si sploh šel gledat ponudbo takih prevarantov.