Naslovnica

Heninova prva finalistka

Wimbledon, 05. 07. 2001 00.00 |

<slika_1>Američanka Venus Williams in Belgijka Justine Henin sta finalistki tretjega letošnjega teniškega turnirja za grand slam v Wimbledonu. Američanka, branilka naslova in druga nosilka, je v polfinalu premagala tretjepostavljeno rojakinjo Lindsay Davenport s 6:2, 6:7 (1:7), 6:1, Heninova pa je ugnala še tretjo Američanko v polfinalu, Jennifer Capriati z 2:6, 6:4, 6:2.

Devetnajstletna Belgijka Justine Henin je bila tokrat prevelik zalogaj za Američanko Jennifer Capriati, ki je v 20. nastopu na turnirju za grand slam, po zmagah v Avstraliji in Franciji, doživela svoj prvi poraz. Mlade Belgijke tokrat niso zaustavili niti "največji žulji na nogah v zgodovini tenisa", kot se je slikovito izrazil veteran John McEnroe in kot prva igralka iz Belgije se je uvrstila v finale wimbledonskega turnirja. V treh nizih se je na koncu veselila zmage nad izkušeno Američanko. "Zdaj si želim dobiti turnir," pa kljub žuljem razlaga Belgijka, ki ji je zmaga nad Capriatijevo dala potrebno samozavest. Heninova je vzpon na teniškem nebu potrdila že na turnirju v francoski prestolnici, kjer jo je v belgijskem polfinalu ustavila Kim Clijsters.

"Igrati na centralnem stadionu in sveti travi je krasen občutek. Ko sem se na stadion navadila, je bil občutek še lepši," je dodala Heninova, ki po tekmi niti z besedico ni omenila krvavih nog, čeprav so ji morali med tekmo večkrat nuditi zdravniško pomoč, ob vsaki menjavi strani pa je za trenutek tudi sezula čevlje. Kljub bolečinam se Belgijka ni predala in zato pridobila tudi podporo 14.000 gledalcev na razprodanem stadionu.

Vse je kazalo, da je Capriatijeva na dobri poti, da zmaga še na tretjem letošnjem turnirju za veliki slam. Prvi niz je dobila gladko po vsega 21 minutah igre, na lasten servis pa je oddala vsega štiri točke. Do preobrata pa je prišlo v drugem nizu. Capriatijeva je najprej oddala servis za vodstvo Belgijke s 3:2, nato izenačila, a še enkrat izgubila svoj začetni udarec in nato tudi niz. V zadnjem nizu je Heninova hitro povedla s 4:1, nato je dež za slabe pol ure prekinil tekmo, kljub temu pa jo je Heninova brez težav "pripeljala" do konca.

V drugem polfinalu sta se pomerili lanska zmagovalka Venus Williams in najboljša iz leta poprej, druga Američanka Lindsay Davenport. 21-letna starejša od sester Williams je praktično pometla z Davenportovo. Vprašljiv je bil le drugi niz, kjer je imela Williamsova izredne težave, saj je vodila že s 4:1, nato pa niz v podaljšani igri celo izgubila. V preostalih dveh pa je bila prepričljivo boljša na igrišču. "Ena zmaga v Wimbledonu ni dovolj," pravi Williamsova, a previdno dodaja: "Kdor v sezoni 2001 premaga Jennifer Capriati, zanesljivo igra vrhunski tenis." Williamsova seveda velja za favoritinjo sobotnega obračuna, ne gre pa prezreti dejstva, da je zadnje srečanje omenjenih igralk na odprtem prvenstvu Nemčije dobila Belgijka.