Gospodarstvo

Inflacija se upočasnjuje, trenutno je na letni ravni pri 2,2 odstotka

Ljubljana, 30. 08. 2013 11.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Življenjske potrebščine so se v avgustu podražile za 0,3 odstotka, sicer pa je inflacija na letni ravni v avgustu pri 2,2 odstotka. Podražilo se je meso, pocenila pa zelenjava. Dražji so tudi naftni derivati, predvsem pa se dražijo storitve. Evrsko območje beleži nižjo inflacijo.

Inflacija
Inflacija FOTO: Thinkstock

V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin avgusta zvišale za 0,3 odstotka, je sporočil državni statistični urad. Podražile so se predvsem storitve. Inflacija na letni ravni se je ta mesec upočasnila in je znašala 2,2 odstotka.

Najbolj so se v avgustu, za 0,7 odstotka, podražile storitve, medtem ko se je blago v povprečju podražilo za 0,1 odstotka.

Višje cene mesa (1,6 odstotka) so k skupni mesečni inflaciji prispevale 0,1 odstotne točke. Prav toliko so mesečno inflacijo zvišali dražji naftni derivati, telefonske in internetne storitve, ki so se podražile za 1,3 odstotka, ter počitnice v paketu, katerih cene so bile višje za tri odstotke.

Še 0,1 odstotne točke so k mesečni inflaciji prispevale druge avgustovske podražitve: cene letalskega potniškega prevoza so bile višje za 3,7 odstotka, cene opreme za šport za 3,3 odstotka, cene prenočevanja v hotelih za 2,8 odstotka.

Najbolj se je pocenila zelenjava; storitve precej dražje

Pri pocenitvah je izstopala zelenjava (–10,8 odstotka). Med drugimi pocenitvami so bile očitne še nižje cene tkanin (–3,8 odstotka), telefonskih aparatov (–2,8 odstotka) ter motornih koles in koles (–2,7 odstotka).

Na letni ravni so se cene storitev avgusta v povprečju zvišale za 3,5 odstotka, blaga pa za 1,6 odstotka. Blago dnevne porabe se je podražilo za tri odstotke, medtem ko so se cene trajnega in poltrajnega blaga znižale za 2,6 oziroma 0,2 odstotka.

Zvišanje cen je bilo v letni primerjavi v avgustu najizrazitejše v skupini gostinske in nastanitvene storitve (+9,9 odstotka). Sledile so cene v skupinah alkoholne pijače in tobak (+7,5 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (+4,3 odstotka), stanovanje (+2,7 odstotka), komunikacije (+2,5 odstotka) ter rekreacija in kultura (+0,9 odstotka).

V povprečju nižje kot pred enim letom so bile le cene v skupini stanovanjska oprema (–0,8 odstotka).

Letno rast cen so najbolj okrepile višje cene hrane in brezalkoholnih pijač (+0,7 odstotne točke). V tej skupini so izstopale podražitve sadja in zelenjave (+18,4 oz. +8,8 odstotka) ter mesa (+6,1 odstotka).

Za 13,4 odstotka dražje gostinske storitve so inflacijo zvišale za 0,5 odstotne točke, 0,4 odstotne točke pa so k letni inflaciji prispevale še dražje alkoholne pijače in tobak ter višje cene v skupini stanovanje.

V tej skupini so izstopale višje cene elektrike in komunalnih storitev (+12,9 oz. +6,6 odstotka). Po 0,1 odstotne točke so inflacijo zvišale tudi dražje komunikacije ter rekreacija in kultura, pri čemer je bila oprema za šport dražja za 8,7 odstotka, razne tiskovine in pisalne potrebščine za 7,4 odstotka, počitnice v paketu za štiri odstotke.

Med podražitvami na letni ravni so izstopale še višje cene letalskega potniškega prometa (+12,5 odstotka), finančnih storitev (+7,1 odstotka) ter nakita in ur (+šest odstotkov).

Letno rast cen so na drugi strani najbolj znižale nižje cene plina (–0,2 odstotne točke) in osebnih avtomobilov (prav tako –0,2 odstotne točke). Plin je bil cenejši za 15,6 odstotka, osebni avtomobili pa za 3,7 odstotka.

Med pocenitvami so izstopale še nižje cene cestnega potniškega prevoza (–14,9 odstotka), snemalnih medijev za sliko in zvok (–6,9 odstotka), telefonskih in drugih aparatov (–6,7 odstotka) ter daljinske energije (–6,6 odstotka).

Povprečna letna inflacija, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo rasti cen v EU, je v avgustu prav tako znašala 2,2 odstotka.

Umar: Cene rastejo zaradi šibkega povpraševanja

Medletna inflacija se je po dvigu DDV v juliju, ko je znašala 2,6 odstotka, znižala na 2,2 odstotka in ostaja zaznamovana predvsem z višjimi cenami nepredelane hrane in storitev, so zapisali na Uradu za makroekonomske analize in razvoj (Umar). V evrskem območju je po prvih podatkih Eurostata znašala 1,3 odstotka. Nadaljevanje šibkega povpraševanja se še naprej odraža na umirjeni rasti večine cen v državi.

Območje z evrom z nižjo inflacijo

Evroobmočje pa je avgusta na letni ravni zabeležilo 1,3-odstotno inflacijo, kar je 0,3 odstotne točke manj kot julija, je danes v prvi oceni sporočil evropski statistični urad Eurostat. Po prvih podatkih so se tudi avgusta na letni ravni najbolj podražile cene hrane, alkohola in tobaka, in sicer za 3,3 odstotka, kar je za 0,2 odstotne točke manj kot julija.

Sledijo cene storitev, ki so se avgusta na letni ravni zvišale za 1,5 odstotka, kar je za 0,1 odstotne točke več kot julija. Industrijski izdelki brez energije so se podražili za 0,3 odstotka, kar je 0,1 odstotne točke manj kot julija. Energija pa se je avgusta na letni ravni pocenila za 0,4 odstotka, medtem ko se je julija podražila za 1,6 odstotka. Srednjeročni cilj Evropske centralne banke (ECB) inflacijo postavlja blizu, vendar malenkost pod dvema odstotkoma.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hotchilipoper
31. 08. 2013 11.04
+1
neuradno pa 10%