Črna kronika

'Internet je pravi raj za pedofile'

Ljubljana, 23. 11. 2012 10.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Da je "13-letno Lino" le nekaj minut po prijavi v spletno klepetalnico nagovorilo več odraslih moških in da jo je 35-letnik povabil tudi na srečanje, kaže, da so otroci na spletu izjemno izpostavljeni. Policija sicer na to opozarja že vrsto let in pravi, da takšni storilci izkoristijo otrokovo radovednost, zaupljivost in naivnost.

Novinarka oddaje Svet se je pod pretvezo, da je stara 13 let, srečala s 35-letnikom.
Novinarka oddaje Svet se je pod pretvezo, da je stara 13 let, srečala s 35-letnikom. FOTO: Kanal A

Zgodba novinarjev oddaje Svet o izpostavljenosti otrok na spletu je številne pretresla. Novinarko, ki se je pretvarjala, da je 13-letna deklica, je namreč prek spletne klepetalnice nagovoril 35-letnik in se z njo dogovoril za srečanje. Ta primer je še enkrat potrdil, da so otroci prek spleta lahka tarča za tovrstne storilce.

Na izpostavljenost otrok na internetu sicer pristojne institucije in razne organizacije opozarjajo že vrsto let. Policija denimo v brošuri Varni na internetu opozarja na več pasti, ki obstajajo v spletnem svetu, med drugim tudi na otroško pornografijo in pedofilijo. Pravijo, da je internet pravi raj za pedofile. "Preko interneta lahko pedofili z otrokom vzpostavijo neposredni stik in sčasoma zgradijo trden odnos, temelječ na zaupanju in prijateljstvu, kar lahko pozneje izkoristijo za vzpostavitev fizičnega stika in za zlorabo otrok," pišejo na policiji. Dodajajo, da takšni storilci izkoristijo radovednost, zaupljivost in naivnost otrok.

Ključ do varnosti na internetu, pa naj gre za otroke ali odrasle, sta izobraževanje in obveščenost. Policisti pravijo, da je naloga staršev, da se pogovorijo s svojimi otroki in jih opozorijo na potencialne nevarnosti, ki jim grozijo na internetu. "Opozoriti jih je treba, da ni priporočeno vzpostaviti neposrednih stikov preko interneta in posredovati svojih osebnih ter družinskih podatkov neznanim osebam," dodajajo policisti.

'Zgolj posnetki zaslona, na katerem je pogovor, pogosto žal niso dovolj'

Otroci so izpostavljeni tako na socialnih omrežjih kot na spletnih klepetalnicah, skratka povsod, kjer je možnost neposrednega komuniciranja. Spletno oko

Vsekakor je to problematika, na katero številni opozarjajo. Spletno oko dobiva predvsem prijave posnetkov spolnih zlorab otrok na internetu. "V primeru, da bi dobili prijavo nagovarjanja mladoletnih oseb s strani domnevnih pedofilov, bi prijavitelju svetovali, naj se obrne na policijo, ki bo dejanje podrobno raziskala," pravijo.

Ob tem pa dodajajo, da zgolj posnetki zaslona, ki prikazujejo pogovor med mladoletno osebo in starejšim moškim, pogosto žal niso dovolj, so pa seveda eden ključnih dokazov v postopku preiskave. "Osebam, mlajšim od 15 let, ki torej pridejo v stik s tako izkušnjo, zato svetujemo, naj pogovore zavarujejo, stik s to osebo prekinejo ter o tem spregovorijo s starši in tudi policijo, ki bo dejanje raziskala," dodajajo na Spletnem očesu.

Več o tem, kako lahko starši zaščitijo svoje otroke pred neprimernimi stiki na internetu, si lahko preberete tu.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1