Gospodarstvo

Je rešitev krizni davek?

Ljubljana, 15. 11. 2012 12.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Saša Senica
Komentarji
207

Idej, kako rešiti krizo, je bilo že veliko, a očitno še ni nobena zalegla. V DZ pretresajo dvig DDV za nekatere storitve, govori pa se tudi o t. i. kriznem davku, o katerem pa je le malo znanega. O tem smo govorili z ekonomistom Matejem Lahovnikom.

Matej Lahovnik
Matej Lahovnik FOTO: Aljoša Kravanja

Koalicija je danes razpravljala o proračunu in ukrepih za njegovo izvedbo. Razgrnili so alternativne predloge sedaj predlaganemu zakonu o DDV, ki jih bo ministrstvo za finance preučilo.

Med alternativnimi možnostmi morebitnemu dvigu DDV se sicer zadnje dni najbolj glasno omenja možnost uvedbe t.i. kriznega davka, o katerem pa se ve zelo malo. Tako ni jasno, kaj bi dodatno obdavčili, za koliko ... Gre za dajatev, ki jo država uvede, da bi z dodatnim davčnim prilivom v določenem obdobju zapolnila proračun in reševala javne finance. To idejo je na mizo položil prvak stranke DeSUS Karl Erjavec.

To zadnje so denimo uvedli na Hrvaškem v času Jadranke Kosor, je v pogovoru za 24ur.com spomnil ekonomist in nekdanji minister za gospodarstvo Matej Lahovnik. Ob tem je izpostavil, da vsaka dodatna davčna obremenitev lahko negativno vpliva na že tako opešano gospodarstvo in zmanjšuje verjetnost okrevanja gospodarstva.

Kaj bi bila osnova za odmero kriznega davka?

Ključni problem, ki ga pri kriznem davku vidi Lahovnik, pa je vprašanje, kaj bo osnova za odmero tega davka. Če je to dohodninska osnova, sledi vprašanje pravičnosti, saj so socialne razlike predvsem posledica razlik v premoženju in manj v delu, ki je že tako ali tako nadpovprečno obremenjeno s socialnimi prispevki, je dejal Lahovnik.

''Treba si je predstavljati mlado, štiričlansko družino, v kateri oba starša dobivata nadpovprečno plačo, vendar še nimata svojega stanovanja ali hiše. Takšna družina je običajno močno zadolžena, saj odplačuje hipotekarni kredit, hkrati pa po dohodku spada relativno visoko. Čeprav še nima nobenega premoženja, bi takšno družino močno obdavčili,'' je pojasnil Lahovnik in dodal, da pa imamo ''po drugi strani posameznike, ki so po t. i. Jazbinškovem zakonu v začetku 90. let zlahka prišli do stanovanja oziroma tudi več stanovanj na odličnih lokacijah, a statistično mnogi ne izkazujejo velikih dohodkov.'' Prav zato je treba upoštevati tranzicijske posebnosti Slovenije, je dodal.

Kaj pa če je osnova kriznega davka premoženje?

''Če pa kot osnovo vzamemo premoženje, pa je problem ta, da imajo nekateri to premoženje skrito v tujini, ali pa finančne naložbe in nepremičnine prenesejo na pravno osebo, ki jo predhodno ustanovijo. Na ta način se lahko kot fizične osebe izognejo premoženjskemu davku,'' je razložil Lahovnik. Prav zato je opozoril, da je pred samo uvedbo torej treba razrešiti ta vprašanja.

Je rešitev dvig DDV?

Poslanci prav zdaj razpravljajo o predlogu vlade, da naj bi z novelo zakona o DDV nekatero blago in storitve izvzeli iz znižane obdavčitve po 8,5-odstotni stopnji in obdavčili s splošno stopnjo v višini 20 odstotkov.

Kot je znano, gre tu za časopise in revije, hrano za domače živali, čiščenje oken in gospodinjstev, uporabo športnih objektov, frizerske storitve, dobavo lončnic in sadik ter storitve javne higiene. Po izračunih vlade naj bi dvig DDV v državno blagajno prinesel okoli 70 milijonov evrov.

Denar
Denar FOTO: Thinkstock

Lahovnik se strinja, da se odpravi nekatere izjeme, ki so obdavčene z nižjo stopnjo DDV, pa niso nujne življenjske potrebščine. Iz vidika enakomerne porazdelitve je prav, da je izjem čim manj, je dajal. Lahovnik meni, da bodo na koalicijske stranke vsekakor pritisnile posamezne interesne skupine. Kot je znano, so nekatere koalicijske stranke že izrazile nestrinjanje z dvigom DDV za nekatere omenjene storitve.

Glede enotnega dviga stopnje DDV pa je Lahovnik opozoril, da bi to seveda imelo določen učinek na inflacijo in dvig cen, kot se je to zgodilo v vseh državah, ki so uvedle takšen ukrep. ''Jaz vidim dvig DDV kot rešitev v skrajni sili, potem ko izčrpamo vse druge možnosti za klestenje javne porabe. V tem primeru da. Ali smo že na tej točki, pa mora povedati finančni minister,'' je dejal Lahovnik.

Plusi, minusi in učinki

Lahovnik je dejal, da bi moralo finančno ministrstvo razdelati vsaj štiri scenarije, in sicer o kriznem davku upoštevajoč predvsem premoženje, o kriznem davku upoštevajoč dohodke posameznikov, o dvigu DDV in o še bolj radikalnem omejevanju javne porabe. Treba je natančno predstaviti prednosti in slabosti in učinke na gospodarstvo, potem pa na tej osnovi opraviti pogovore s socialnimi in koalicijskimi partnerji, nato pa izbrati. ''A izbira se najmanj slabo med slabimi rešitvami,'' je dodal Lahovnik.

''Referendumi tlakujejo pot evropski trojki''

Politiki se trudijo najti rešitve, da ne bi bilo referendumov o slabi banki in o zakonu o državnem holdingu, ki ju vlada predstavlja za ena od ključnih ukrepov v boju zoper krizo.

Lahovnik meni, da sta oba ukrepa potrebna, a seveda nista zadostna pogoja za hitrejše okrevanje gospodarstva.

''Referendumi pa so zadnja stvar, ki jih Slovenija potrebuje. So namreč signal tujim finančnim trgom, da ni enotnosti glede protikriznih ukrepov. S tem pa zvišujejo negotovost v očeh tujih investitorjev,'' je pojasnil Lahovnik in dodal, da bi bilo prav, da se tega instrumenta ne uporablja, saj le poslabšuje situacijo.

''Referendumi tlakujejo pot evropski trojki v Sloveniji. Referendumi so oblika povabila evropski trojki. Takrat ne bomo več sami izbirali med slabimi možnostmi, ampak bo nekdo od zunaj izbral iz vsake variante nekaj in naredil paket, ki bo res zarezal v socialno državo,'' je dejal.

Možna rešitev: davčne blagajne

Če je pri vseh naštetih ponujenih rešitvah še mnogo vprašanj, pa je po besedah Lahovnika ena izmed možnih, menda tudi že pripravljenih, rešitev uvedba davčnih blagajn, ki jih poznajo tudi druge države. Lahovnik je povedal, da je bil ta predlog pripravljen že v času Pahorjeve vlade, a je zaradi bližajočih volitev obležal v predalu, kjer leži še zdaj.

Blagajna
Blagajna FOTO: Thinkstock

Pojasnil je, da bi s tem preprečili davčne utaje predvsem v gostinstvu in drugih storitvenih dejavnostih. Zdaj sistem namreč ni povezan z davčno upravo in zato prihaja do utaj, saj se prikazuje manjši promet. Z uvedbo davčnih blagajn bi se v državno blagajno nateklo od 60 do 70 milijonov evrov, je ocenil Lahovnik. ''Preden torej razmišljamo o kriznih davkih, je treba pobrati tam, kjer prihaja do davčnih utaj,'' je zaključil Lahovnik.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (207)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RdecaZvezda
09. 03. 2018 18.08
Bolj ko je narod butast,lažje je narediti vodljive ovce iz njega,pa to.
Titus56
26. 04. 2013 23.29
Krizni davek je sigurno rešitev, samo plačajo naj ga tisti ki so nas v to lulčkovo krizo prpelal. To se pravi, ABLAST in MAFIJCI, pardon, TAJKUNI, kar ti naj vrnejo kar so spizdl, nas rajo nej pa pr miru pustijo, da nau štala
Transformerji
21. 11. 2012 15.26
+7
Krizni davek prav gotovo ni rešitev! Rešitev je, da uvozimo sodnike in tožilce! Si predstavljate, da bi ves v 20 letih pokraden denar dobili nazaj? Pa odstranimo vse iz te osamosvojitvene vladavine? Potem bi bili res Švica!
olyca
21. 11. 2012 10.42
+8
Rešitev iz krize je samo splošen ljudski upor in pregnati to bando s položajev, predvsem bi pa morali vsi kazensko odgovarjati glede uničenja države. Za krizo ni kriv delavec, ampak umazana politika dvajsetih let, finančniki in pokvarjen, kradljiv menedžment. To kar so nam naredili bi se moralo najstrožje kaznovat, ne pa da še barabe svojo svinjarijo sprevračajo na delavce.
random..slo
21. 11. 2012 08.10
+4
Kriza je za vse, oz. bi morala biti tudi za politike in višji sloj. Edini, ki ima kaj jajc, je francoski premier Holland. Varčevati takrat, ko ničesar več ni, je popoln nesmisel oz. smrt za državo. Kako so mojstrsko zavozili naše gospodarstvo - od tega, da je bilo še 10 let nazaj ogromno podjetij v Sloveniji, sedaj pa imamo samo še trgovine, katere so večinoma tako tuje (Hofer, Lidl, Špar, Eurospin...). Da pa hodiš v službo in ne dobiš plačano, je pa grozno. Žalostno je, da smo prišli do tega, da če dobiš plačano pravočasno, je luksuz. To bi moralo biti samoumevno, da dobiš tisto, kar ti pripada!!!
zemljemerec
20. 11. 2012 08.49
+7
Rešitev krize je na dlani : Ustanovit 8 pokrajin in 8 županov, ukinit vse sejnine in ukinit vse članarine. Visoki državni uradniki naj koristijo javni potniški promet. Delo svetnikov naj postane volontersko za dobrobit družbe.Brespogojno mora odstopit vsak visok državni uradnik in politik zoper katerega je vložena kazenska ovadba.Nujno postavit zgorno mejo dopustnega v vseh segmentih naše dužbe.
HooplaToopla
17. 11. 2012 16.00
+11
"Je rešitev krizni davek?" A to pomeni, da bomo kmalu plačevali vojni davek?
Brabus
17. 11. 2012 07.02
+9
*, vsi, ki nas vodijo , so osebno močno zadolženi, zato pa nimajo pojma o varčevanju.Varčuje se takrat, ko kaj imaš, ne pa takrat, ko povezuješ konec z koncem. Naj si vsi politiki in funkcionarji znižajo plače za polovico, pa bodo še kar nadstandardno živel, poberejo nakradeno premoženje in je denarja dovolj. Tako pa...
lodz68
18. 11. 2012 17.52
+3
Ni problem biti zadolžen pri 4,5jurjih in več.problem je kdaj si zadolžen pri dohodkih z 600 ali 700 evri,pol se že tudi pozna kaki obrok za 100 eu....
Pars
16. 11. 2012 08.52
+7
vse sile naj usmerijo v to da bodo ustvarili nova delovna mesta v gospodarstvu. potem se bodo vsi ostali problemi začeli sami reševati.
Franci Tomaži?
24. 11. 2012 10.11
oni so vse sile usmerili že zdavnaj ko so nas izropali LOPOVI DA BI SE JIM RAK V CELO TELO SPRAVU
urbanko
16. 11. 2012 03.40
-3
Kaj sprašujete tega saj je bil minister pa ni nič naredil.
pkorosec
16. 11. 2012 00.45
+23
Grozijo nam s izgubo suverenosti Slovenije, če bo kontrolo prevzel Bruselj. V kolikor Bruselj dejansko zmanjša nepotrebne stroške (abnormalno veliko število občin in politikov) in spravi njihove plače na neko normalno raven, potem se jaz s to izgubo suverenosti popolnoma strinjam. Če pa bo Bruselj prišel sem in rekel, da morajo bolniki začeti še več plačevati, delavci zaslužit še manj, politične infrastrukture pa se ne bodo dotaknili, potem bo pa tudi Bruselj gorel. Sploh ni problema.
kitzbil
16. 11. 2012 18.36
+3
poglej plače v tujini in jih primerjaj z našmi, pa boš vidu, da bruselj ne bo v gorel
kitzbil
16. 11. 2012 18.36
poglej plače v tujini in jih primerjaj z našmi, pa boš vidu, da bruselj ne bo v gorel
kitzbil
16. 11. 2012 18.37
+2
ne pišm 2krat ampak povezava neki trokira
ROMELS
15. 11. 2012 21.53
+11
Javnim uslužbencem odmeriti 2% davka od plače, ostalim 1%.
olyca
16. 11. 2012 09.20
+10
Kar je javnih plač nad 1000 €, jim naj odmerijo 10% kriznega davka, za krizo je kriva režija v negospodarstvu in pika !!!!!!!
Danica Krajnc
15. 11. 2012 20.55
+4
Vrag je vzel šalo, iz krize se bomo prebili samo z delom na vseh področjih in pošteno razdelitvijo ustvarjenega ! Slišim, da imamo take ljudi, samo za nekatere spet niso tapravi - dovolj pridni ali kaj drugega.. Kdo bi razumel naš narod in pa tiste, ki so zanj odgovorni. Predlagalm uvoz V E S O L J C E V ! Bo OK ali tudi ti ne bodo v redu !!!!
papaaa!
15. 11. 2012 20.13
-3
lahovnik je itak bluzator..... on in bine kordež sta imela istega mentorja..... dušana mramorja....
k_komet
15. 11. 2012 19.33
+16
Če bo šlo tako naprej, bo mirna rešitev vse manj verjetna lai možna. Se bojim, da so potem na vrsti samo še radikalna sredstva...revolucija in ali vojna. Gospodje politiki, a si to res želite...:(
Buena Vita
15. 11. 2012 18.55
+3
podganje sedlo,ki krši ustavo
Buena Vita
15. 11. 2012 18.54
-3
VPIŠI KOMENTAR
olyca
15. 11. 2012 18.33
+17
Prvo očiščenje javnih financ ljudi, ki trenutno še hodijo samo po plačo. krizni davek pa naj plačujejo tisti, ki so do tega državo privedli, to pa je politika in nenormalno sposobni razni menedžerji in razne agencije od katerih ni drugo kot strošek. Gospodi intelektualci (ogromno dotalno nesposobnih) bodo najbrž enkrat morali razumeti, da si bodo morali plačo služiti sami in ne na plečih davkoplačevalcev. Slovenija je premala, predvsem gospodarstvo, da bi preživela toliko plač, obešenih na proračunska sredstva države !!!!!!
Buena Vita
15. 11. 2012 18.49
-4
ROUBA ŠTUDJOZA,KI NIMA POJMA KAJ JE GLAVA,KAJ SO ROKE
odpisan2x
15. 11. 2012 18.18
+13
krizni ukrep je odstranitev vlade in pripadajočih birokratov
populus
15. 11. 2012 21.38
+8
ne danes ,ne jutri ,že včeraj bi morali tega janšo pognat čez prag našega parlamenta in vse njegove somišljenike!prej nebo miru!same svinjarije odkar se je pokazal na politični sceni al je v koaliciji ali je v opoziciji!človeka ni kaj prida sicer pa je princ teme kaor vsi drugi ki imajo opravka z preprodajo orožja!in taki nam krojijo usodo ,kateri niso nikoli delali in so samo bluzili in bluzili in si polnili žepe z kriminalnimi dejanji!pa lep pozdrav janšisti !
equi value
15. 11. 2012 18.01
+1
En cucelj za Fruteka, da ne bo preveč klobasal.