Slovenija

Četrtina sadja je umazanega, gnilega in plesnivega

Ljubljana, 24. 10. 2012 10.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Vas preseneča, da so v naših trgovinah slovenska večinoma le jabolka, čeprav v Sloveniji pridelamo razmeroma širok nabor sadja? Morda vas ne bo presenetil podatek, da kar četrtina sadja ne ustreza minimalnim merilom kakovosti.

Zveza potrošnikov Slovenije je v niz svojih potrošniških testov uvrstila še test sadja, ki ga kupujemo v trgovinah po Sloveniji in v nekaterih trgovinah v našem zamejstvu. Iskali so odgovore na naslednja vprašanja: kako kakovostno sadje dejansko kupujemo, od kod prihaja in ne nazadnje, koliko nas sadje stane?

3,9 odstotka vzorcev ni imelo označenega porekla, čeprav to zahteva zakonodaja.
3,9 odstotka vzorcev ni imelo označenega porekla, čeprav to zahteva zakonodaja. FOTO: Thinkstock
Podobno kot je ZPS ugotovila že pri zelenjavi, se je tudi pri sadju pokazalo, da naši sosedje ponujajo svojim kupcem bolj sveže sadje, ki je tudi jasneje in bolj pregledno označeno. Še posebej to velja za naše severne sosede, saj je bila v času vzorčenja večina iz 1. kakovostnega razreda. Prav tako med vsemi vzorci v Italiji in Avstriji niso našli niti enega, ki ne bi bil primeren za prodajo.

Trgovine so obiskali v tednu med 28. avgustom in 4. septembrom in v njih med 8.30 in 15. uro nakupili 76 vzorcev različnih vrst sadja. Kupovali so jabolka, kivi, breskve, hruške, grozdje, banane, slive, fige, jagode in lubenice. Cene, kakovostne razrede in poreklo so prepisali z označb v trgovinah. Trgovine so v različnih urah in dneh obiskali kar nekajkrat in čeprav so v posamezni trgovini opazili manjše razlike v kakovosti, bi potrošnikom težko svetovali, kateri dan, ura in trgovina je najboljša za nakupovanje svežega sadja.

Vsekakor velja, da mora biti kakovostno sadje, ne glede na kakovostni razred, nepoškodovano, zdravo, ne sme biti porjavelo, plesnivo, sluzasto ali celo gnilo. Žal se je izkazalo, da kar četrtina vsega nakupljenega sadja ni ustrezala minimalnim merilom kakovosti, ker je bilo sadje umazano, gnilo, plesnivo, sluzasto. Takšno sadje pa ni varno za uživanje, opozarjajo na ZPS.

Slovenska večinoma le jabolka

Slovenskega porekla so bila večinoma le jabolka.
Slovenskega porekla so bila večinoma le jabolka. FOTO: Thinkstock

Zanimive so tudi ugotovitve glede porekla sadja. Presenetljivo je, kako veliko sadja na naših policah pride od zelo daleč, čeprav so v Sloveniji pogoji za pridelovanje razmeroma širokega nabora sadja, ugotavljajo na ZPS. Še najbolj ’slovenska’ so jabolka. Kivi prihaja iz Čila, Nove Zelandije, hruške iz Francije in celo iz Argentine, fige pa iz Turčije. Zanimivo pa je, da je bila večina sadja na italijanskih policah italijanskega porekla, v Avstriji pa večina avstrijskega, italijanskega in španskega.

Nedosledno označevanje kakovosti

Veliko je tudi neskladja in nedoslednosti pri označevanju kakovostnih razredov. Prav tako so ugotovili, da kakovostni razredi pri jabolkih, kiviju, breskvah, hruškah, grozdju in jagodah kar pri 12 odstotkov vzorcev sploh niso bili navedeni, kot to sicer zahteva evropska uredba. Za jasno, pregledno in korektno označevanje je odgovoren trgovec. Njegova odgovornost pa je tudi, da prodaja sadje ustrezne kakovosti. Razlika med slovenskimi in tujimi prodajalnami je tudi v tem, kako trgovec ravna s sadjem. V tujih trgovinah sadje prodajajo kar v originalnih zabojčkih. Tako sadja sploh ni treba premetavati, s tem pa je manjša verjetnost, da bi se sadje dodatno poškodovalo. ZPS ugotavlja, da žal pri nas praviloma ni tako.

Prebiranje sadja je do neke mere še vedno upravičeno, saj je njegova kakovost še vedno pogosto zelo različna.
Prebiranje sadja je do neke mere še vedno upravičeno, saj je njegova kakovost še vedno pogosto zelo različna. FOTO: Thinkstock
Pri prebiranju in iskanju sadja bodimo pazljivi in nežni, saj je to korektno do kupcev, ki bodo kupovali za nami, pa tudi do trgovca.

A precejšen del odgovornosti za kakovost sadja nosimo tudi kupci. ZPS je med pregledom ugotovil, da je uporaba rokavic žal še vedno bolj izjema kot pravilo, ravno obratno pa so videli v Avstriji in Italiji. Res pa je tudi, da kupcem v dveh naših trgovinah rokavice niso bile na razpolago. Večkrat so videli kupce, ki v iskanju najlepšega ’primerka’ grobo premetavajo in stiskajo sadje. Se pa strinjajo, da je žal pri nas prebiranje sadja do neke mere upravičeno, saj je njegova kakovost še vedno pogosto zelo različna.

Cene za kilogram posamezne vrste sadja se pri nas dokaj razlikujejo od trgovine do trgovine. Cena sadja pa je odvisna tudi od sorte. Najmanjše razlike v ceni med posameznimi trgovinami so ugotovili pri bananah (0,15 evra na kilogram, največje pa pri jagodah in figah, pri katerih je bila razlika kar 4 evre na kilogram oziroma 4,8 evra na kilogram. Za ekološko pridelana jabolka so v povprečju odšteli 2,5 evra več kot za tista iz konvencionalne pridelave, za ekološki kivi pa 3 evre več. Največjo razliko v ceni so ugotovili pri grozdju, in sicer je bilo ekološko v povprečju nekaj manj kot 5 evrov dražje od konvencionalnega.

Tuje dražje, a kakovostnejše

Sadje v trgovinah v tujini je bilo praviloma dražje, a večinoma 1. kakovostnega razreda.
Sadje v trgovinah v tujini je bilo praviloma dražje, a večinoma 1. kakovostnega razreda. FOTO: Reuters

Cene sadja v tujini so bile v povprečju nekoliko višje, je bilo pa pri sadju, kupljenem v tujini, bistveno manj odpadka. Za kilogram jabolk (pa tudi kivijev) so v tujini odšteli dobrega pol evra več, izjema pa so bile fige in jagode, katerih povprečna cena za kilogram je bila pri nas za evro višja. ZPS je tudi ugotovil, da nam očiščeno in narezano sadje, ki ga lahko kupimo v nekaterih trgovinah, trgovci precej zaračunajo.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (114)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ce.ce.
25. 10. 2012 07.22
+2
SEJ NI VAŽN, VAŽN DA PRODAJO, SLOVENCLJI SO PA ITAK.....da ne rečem kaj....statusni simbol je, če greš v mercator, pa tud če te nategnejo..glavn da te sosedje vidijo....
srecnii
24. 10. 2012 22.06
+3
tole sem po radiu danes slišal 1/4 neužitnega sadja in pol voditelj reče, v tujini je sadje malo dražje ja zaboga, gor imajo 3x višje plače.
marsikdo
25. 10. 2012 09.09
+1
že, že, ampak gor imajo baje tudi 3x večje želodce :-) ...res je to s 3x višjimi plačami, nam pa mažejo oči, da jim ni lahko, ko imajo za par centov dražjo košarico....
Nauders
24. 10. 2012 21.50
+1
ko vidim poreklo česna KITAJSKA, mislim to je pa višek res
faronika
24. 10. 2012 22.12
A verjameš,da slovenskega dobiš v hofru,domači paradajz,gojen v Prekmurju pa v tušu!!
smolapataka
24. 10. 2012 21.32
+6
Mene bolj skrbi tisto sadje ki ne gnije...
Renata Narobe
24. 10. 2012 21.09
+2
Zdej mi je vse jasno, da ljudje ne poznajo razliko med tujino in Slovenijo, kar pa je tudi zveza potrošnikov dokazala, da nimajo blage veze o sadju in zelenjavi. Prvič v tujini vsak potrošnik uporablja rokavice in sadje in zelejnjavo in ne mečejo iz dveh metrov kot delajo naši potrošniki in tukaj se dela velika škoda in krivimo trgovce. Drugič zelo veliko ljudi, ki prodajajo na tržnicah kupuje blago v Italiji in prodajajo za slovensko blago nato jo preložijo v drugi zaboj da se vidi kot domače nima ne deklaracije kot bi mogli imeti vsi na vidnem. Kar se pa tiče LIDLA pa prodajajo solato ki je pridelalna iz ampol in tudi sami nimajo urejenih deklaracij, pa še neki paradižnik ki ga kupiš v Lidlu zdrži v hladilniku 1 mesec, vprašite se kaj kopujete tisti ki hvalite Hofer in Lidl. Kar se pa tiče kvalitete kot govori zveza potrošnikov je pa nekaj vsako blago ima deklaracijo na teh deklaraciji mora pisati poreklo, lot in rezred. Razred mora pisati na desetih artiklih to so citrusi, jabolka, solate, jagode, breskve, paradižnik, paprike, nektarine itd. Zato mora vsak trgovec dati na vidno deklaracijo. Je pa en velik problem da naši inšpektorji zahtevajo samo pri nekaterih.
faronika
24. 10. 2012 21.45
+2
Ja kaj pa misliš,da prodajajo drugi...recimo merc!!? Ker so pol zaposlenih skenslali,sploh nimajo časa pregledovati in kontrolirati kakšno je stanje na oddelku!! Govorimo o gnilem in plesnivem sadju in zelenjavi!! Ko bi videli ta oddelek v naši štatuni!! Grozota!!!
softSi
24. 10. 2012 19.37
če rabi kdo kaj doma vloženih jurčkov, domačega jegermaistra, domačega kisa, al karkoli domačega, naj me kontaktira.... vse je 100%.domače! kontakt na: podarjajmosi@gmail.com.....
smolapataka
24. 10. 2012 21.32
Zakaj pa podarjaš, zakaj raje ne prodaš?
problem?
24. 10. 2012 23.18
Podaril ti je informacijo, ko boš hotel kaj dobiti bo pa zaračunal. Se bolje obnese zaradi davčne in tržne če tako "posluješ".
faronika
24. 10. 2012 18.25
+3
Naj povedo še , katerih trgovinah so naleteli na tako sadje! Če bi stranka v lidlu na popoldanski izmeni naredila halo zaradi gnilega in plesnivega sadja,bi odletela cela izmena!!
F12
30. 10. 2012 06.30
res je. tolk ko inšpektorji visijo pri lidlu in hoferju, ne vem če še v kateri drugi trgovini.
+1
seveda nam prodajajo III razredno robo, ki je dražja kot II. ali prvorazredna roba v Italiji, Nemčiji ali Avstriji. To že vemo!
lodz68
24. 10. 2012 17.40
+1
O jabolkah pa tolko,o domačih seveda:moja žena jih je pobirala eno sezono v okolici Ljutomera,obleka v kateri je pobirala je tako smrdela po škropivu da smo puščali obleke zunaj na štriku ... Kdor pa ne verjame pa kar povprašajte sezonce.....tolko o DOMAČEM sadju...
luckyss
24. 10. 2012 18.19
+4
Domače sadje je sadje visokodebelnih dreves...kosmač, bobovec, mošancelj in ostalih starih sort, ki jih kmetje večinoma predelajo v jabolčnik in kis... Če si jih nabereš sam, jih dobiš ceneje kot tiste s plantaž, ki so 20x škropljena...
lodz68
24. 10. 2012 19.03
Ok,lahko bi rekel da so to domača ampak ta ne pridejo na police v trgovino ker jih ni toliko količinsko.....
LOL-ka
24. 10. 2012 17.04
-4
Da ne govorimo o temu, da skoraj nihče ne uporablja rokavic (med ogledovanjem in prijemanjem sadja in zelenjave pa kašlja, kiha, briše otroku nos,...), pa nihče od prodajalcev ne reče nič. Kako le, če jih niti oni ne uporabljajo!! Pa sadje, ki pade iz kašet po tleh, mirno pobere in da nazaj med ostalo sadje.. Jaz sem enkrat eno prodajalko opomnila na to, ko je iz tal pobrala sadje in ga položila med druge, pa me je nahrulila...
nikhrast
24. 10. 2012 16.57
+3
Umazan, nesortiran, nepakiran krompir na policah, neverjetno, nizek standard po trgovinah.
faronika
24. 10. 2012 16.48
+5
Zakaj se tako redko povdari standard v Avstriji,Italiji ali drugih evropskih državah,ki nam jih venomer turijo pred nos!! Jasno,da so tam nekatere stvari dražje,saj je tudi standard veliko višji!!!
trac
24. 10. 2012 15.42
+18
Dokler bodo ljudje to kupovali, bodo to prodajali.
Suckhead
24. 10. 2012 15.22
-3
Kako je našemljena baba nism vedo da je že pust
Matej Spevan
24. 10. 2012 15.20
+5
Spet odvisno kje kupuješ, v tušu naprimer vsaj v našem kraju je katastrofalno stanje. Še vedno pa ima kupec izbiro in to pove tudi prodajalcu. Da je sadje slabe kakovosti in takšnega nebo kupil. Tako je moje načelo in jasno povem da mi nemorejo prodati takšnega sadja!
lordslayer
24. 10. 2012 15.04
+1
ni presenečenja, vsem že dolgo znano... dejte kej novga povedat
Tonček Balonček
24. 10. 2012 14.39
+0
To sadje je pač le simbol ter rezultat naše države po zlomu komunizma, znak svobode in sproščenosti! Nimamo več zvezde, imamo pa gnilo sadje! Zadovoljni? Janković je na tržnici prodajal odlično robo, res je škoda, da je spremenil svojo dejavnsot, potem se pa čudijo, d aljudi daje nostalgija po starih časih izpred nekaj desetletij!
snifff
24. 10. 2012 16.40
+4
Če se tebi tako zdi, pol imaš spomin zlate ribice. Sadje si imel domače, ne ravno prve kv., ker to je šlo v tujino, po banane pomaranče... pa razen okol božiča si moral iskat preko meje, da ne govorim o kakšnem avokadu, ker to je takrat bila znanstvena fantastika. Tonček, včasih se mi zdiš ko avion brez pilota.
Gosposvetski
24. 10. 2012 14.36
+9
"Čutim Slovenijo, na zastrupljenih jetrih.
redfox
24. 10. 2012 14.31
+15
Kakšno sadje, takšna vlada.
MIH?E
24. 10. 2012 14.09
+18
Ne vem kdaj se boste ljudje navadili se zapeljati tiste dva kilometra do kmeta in tam pri njemu kupiti kakovostno, bolj zdravo in lokalno pridelano zelenjavo in meso. Kmetije so v Sloveniji povsod okoli nas. Ali pa vsaj v soboto na tržnico in nabaviš sveže surovine.
indal@
24. 10. 2012 14.14
+14
Buhnedej do kmeta...on pa po štal smrdi pa fovšije tud noben ne pozna!
dr.dare
24. 10. 2012 14.26
+9
HM ker naši pa ne uporabljajo nobenega strupa....? Dajte si dopovedat da ni nič več zdravo!
bukov
24. 10. 2012 14.29
+4
H kmetu po banane in kivi.jabolk pa itak nima, ker jih je namočil za šnopc, ki ga na črno kuha in na črno prodaja.
Bu?ko Štru?ko
24. 10. 2012 16.57
lol @ Mihče. K kmetu? Resno,? Zadnjič sem
problem?
24. 10. 2012 23.33
Za take cene kot jih imajo naj jim tiste šiške zgnijejo kar do konca ker so že na pol poti.