Slovenija

FOTO in VIDEO: Komu katero ministrstvo?

Ljubljana, 22. 09. 2008 07.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
M.K./STA/D.L./T.B.
Komentarji
1067

Dan po volitvah se v javnosti že ugiba o sestavi nove vlade. Če bo Desus pristal na sodelovanje v koaliciji, si želi Erjavec zadržati obrambno ministrstvo.

Pahor je najverjetnejši novi mandatar.
Pahor je najverjetnejši novi mandatar. FOTO: Reuters
Volilna udeležba je bila po neuradnih izidih 62,16-odstotna. Največ volivcev je na volišče prišlo v volilni enoti Ljubljana Center (68,24 odstotka), najmanj pa na Ptuju (56,58 odstotka).

Po še vedno delnih in neuradnih izidih nedeljskih parlamentarnih volitev je zmagala stranka SD prvaka Boruta Pahorja. Dobila je 30,5 odstotka glasov volivcev, kar pomeni 29 poslanskih sedežev.

Tesno za njimi je stranka dozdajšnjega premierja Janeza Janše SDS, ki je dobila 29,29 odstotka glasov oziroma 28 mandatov. Po preštetih 100 odstokih glasov s 3386 volišč ter vseh glasov po pošti je tretje mesto pripadlo stranki Zares, ki je prejela 97.554 oziroma 9,39 odstotka glasov volivcev in bo imela v parlamentu devet sedežev. Četrti je DeSUS dosedanjega obrambnega ministra Karla Erjavca s 7,47 odstotka glasov in sedmimi mandati. Erjavcu samemu se sicer v parlament ni uspelo prebiti.

Sledijo še SNS Zmaga Jelinčiča s petimi poslanskimi stolčki in 5,45 odstotka glasov, združeni SLS in SMS, ki bodo v novem mandatu imeli prav tako pet poslanskih mest, prejeli pa so 5,23 odstotka glasov volivcev. Prav tako pet mandatov so dobili tudi v LDS; zanje je glasovalo 5,20 odstotka volivcev.

Levi trojček sam ne bo mogel sestaviti koalicije, saj ima skupaj 'le' 43 mandatov.
Levi trojček sam ne bo mogel sestaviti koalicije, saj ima skupaj 'le' 43 mandatov. FOTO: Damjan Žibert

V parlament se ni uspelo prebiti dvema parlamentarnima strankama, in sicer NSi, ki je dobila 3,26 odstotka glasov, zaradi česar je svoj odstop z mesta predsednika stranke že ponudil Andrej Bajuk, in Lipa s Sašom Pečetom na čelu, ki je prejela 1,82 odstotka glasov. Tudi zunajparlamentarne stranke, ki so se potegovale za sedeže v DZ, niso prestopile 4-odstotnega volilnega praga za vstop v parlament.

Uradni rezultati volitev bodo znani čez teden dni, Državna volilna komisija (DVK) namreč še čaka na glasove iz tujine.

Bajukovi NSi se po osmih letih v parlamentu ni uspelo prebiti čez volilni prag, zaradi česar je prvak stranke že v nedeljo podal odstopno izjavo z mesta predsednika stranke.
Bajukovi NSi se po osmih letih v parlamentu ni uspelo prebiti čez volilni prag, zaradi česar je prvak stranke že v nedeljo podal odstopno izjavo z mesta predsednika stranke. FOTO: Damjan Žibert

Žur ob zmagi

Ta rezultat je zaveza in ne nagrada. Je zaveza, da vztrajamo na začeti poti. Gregor Golobič

Po objavi neuradnih izidov t.i. levi trojček ni mogel skrivati veselja ob zmagi, prvaki vseh treh strank, SD, Zares in LDS, pa so poudarili pomembnost odgovornosti, ki so jo s podelitvijo mandata volivcev dobili. "Za ta uspeh smo trdo garali. Do njega smo prišli z zmerno politiko, kar je dober obet tudi za način vodenja, če nam bo zaupano po volitvah. Odgovornosti, ki jo prinaša zmaga, pa se v celoti zavedam," je dejal predsednik SD Borut Pahor. Predsednik Zares Gregor Golobič pa je poudaril, da tako dobra uvrstitev stranke, ki je nastala pred dobrim letom dni, ni majhna stvar, in dejal, da se v stranki zavedajo, kako težka naloga je to. Predsednica LDS Katarina Kresal je čestitala Pahorju in Golobiču ter pri tem poudarila, da verjame, da bo njihova trojka s temi rezultati še močnejša. "Ker so to moje prve volitve, na katerih res aktivno sodelujem, sem prav vesela, da se je končalo, kot se je," je dodala. "Verjamem, da je naša trojka s temi rezultati še močnejša in da bomo znali izkoristiti in izpeljati vse tiste vsebinske poudarke, ki so nas združili," je še povedala Kresalova.

Slavje po razglasitvi neuradnih rezultatov volitev se je za levi trojček nadaljevalo na ljubljanskem Prešernovem trgu.
Slavje po razglasitvi neuradnih rezultatov volitev se je za levi trojček nadaljevalo na ljubljanskem Prešernovem trgu. FOTO: Dare Čekeliš

Na Prešernovem trgu v Ljubljani je ob zmagi levice veliko slavje pripravil ljubljanski župan Zoran Janković. Zbrala se je velika množica privržencev ene ali kar vseh treh levih strank in se pozno v noč zabavala s skupino Rock'n'band. Janković ni skrival veselja, po razglasitvi rezultatov pa je dejal, da je v Sloveniji zmagala demokracija. "Prepričan sem bil, da bo Janez Janša tokrat zgubil. Predvsem to, kar je počel zadnje čase, predvsem uničevanje moralnih vrednot demokracije, se je pokazalo, da v Sloveniji ni dobrodošlo," je povedal ljubljanski župan.

Erjavec pričakuje mesto ministra za obrambo

Ali mislite, da lahko kdor koli sestavi kakovostno vlado brez DeSUS? Karl Erjavec

Čeprav dokončnih rezultatov nedeljskih volitev še ni, pa je že zdaj jasno, da 'levi trojček' ni dobil dovolj glasov, da bi lahko sam sestavil koalicijo. Skupaj imajo v parlamentu 43 sedežev, za večino pa bi jih potrebovali več kot polovico od skupno 90, torej najmanj 46. Tako bo moral Pahor kot najverjetnejši mandatar v koalicijo povabiti še eno stranko. Pri tem se najpogosteje omenja DeSUS Karla Erjavca, ki je SD, Zares in LDS še najbolj sorodna stranka. Predsednik SD je že včeraj dejal, da si želi koalicijo programsko sorodnih strank. "Nihče se ne upira temu, da bi imel širšo politično podporo v državnem zboru," pravi Pahor, a hkrati poudarja, da se pri vprašanju, ali je bolj pomembna politična širina ali pa programska homogenost, bolj nagiba k slednji.

Erjavčev DeSUS je za 84 odstotkov izboljšal svoj volilni rezultat v primerjavi s parlamentarnimi volitvami pred štirimi leti.
Erjavčev DeSUS je za 84 odstotkov izboljšal svoj volilni rezultat v primerjavi s parlamentarnimi volitvami pred štirimi leti. FOTO: Damjan Žibert

Karl Erjavec se vstopa v vlado razumljivo ne brani, vendar pod določenimi pogoji. Tako pričakuje, da bi njegovi stranki pripadla tri ministrska mesta, v vlado pa bodo po njegovih besedah šli le, če se bodo izboljšale pokojnine. Njihove prioritete pa bodo tudi javno zdravstvo in šolstvo ter ohranjanje vrednot NOB. Erjavec je sicer še včeraj zatrjeval, da si vodenja ministrstva za obrambo niti ne želi, ''bi pa rad končal nekatere zgodbe, med njimi bi najraje zaprl poglavje z oklepniki''. Danes pa si je očitno premislil, saj pravi, da ob morebitnem povabilu v vlado pričakuje, da bo spet postal obrambni minister. Kot je dejal, gre za izjemno zahteven in kompleksen resor, ne nazadnje je že deseti minister za obrambo.

Erjavca in Pahor sta se že dogovorila za neformalni sestanek ob koncu tedna. Predsednik SD je spregovoril tudi o Erjavčevih ambicijah, da bi ostal obrambni minister. Dejal je, da je to njegovo stališče. "Moje pa je, da niti uradnih rezultatov še nimamo, kaj šele, da bi bil znan mandatar. Treba je iti korak za korakom in biti z obema nogama realno na tleh," je povedal.

Načeloma bi šli SD, Zares in LDS lahko tudi v koalicijo z SLS, ki pa je manj verjetna. Tako je predsednik SLS Bojan Šrot dejal, da tovrstnega povabila še ni dobil in dodal, da ga tudi ne pričakuje. 

Razdelitev sedežev v novem parlamentu.
Razdelitev sedežev v novem parlamentu. FOTO: 24ur.com

Na ministrskih stolčkih bodo ... 

Resorji v novi vladi še niso razdeljeni, zatrjuje Pahor. Tudi v strankah Zares in LDS pravijo, da se o sestavi nove vlade sploh še niso pogovarjali. A ugibanj in neuradnih informacij, tudi s konkretnimi imeni, kdo bo zasedel kateri ministrski stolček, je vedno več. Če bodo vlado sestavljal levi trojček skupaj z Desusum, bo po res neuradnih informacijah izgledala nekako takole: 

Zunanje ministrstvo: Poleg Zaresovega Iva Vajgla, ki je ta resor že vodil, se na mestu zunanje ministrice omenja predsednica LDS Katarina Kresal, ki pa bi lahko postala tudi predsednica državnega zbora.

Notranje ministrstvo: Vodil naj bi ga Branko Lobnikar (Zares), sicer glasen kritik sedanjega ministra Dragutina Mateja. 

Ministrstvo za kulturo: Pojavljajo se tri imena, poleg nekdanjega kulturnega ministra Jožefa Školča (LDS) še Majda Širca (Zares) direktor Cankarjevega doma Mitja Rotovnik (SD).

Ministrstvo za obrambo bo zase najverjetneje zahteval Desus, še naprej naj bi ga vodil Karl Erjavec. 

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je prav tako resor, ki si ga želi Desus, zasedel bi ga lahko Doro Hvalica.

Ministrstvo za gospodarstvo: Na ta resor se bo morda vrnil Matej Lahovnik (Zares) ali pa ga bo zasedel kdo iz LDS.

Ministrstvo za pravosodje: Tu se pojavljata dve imeni, in sicer Aleš Šturm (LDS) in Lojze Ude (SD).  

Ministrstvo za zdravje bi lahko bilo tretje ministsrvo, ki bi pripadlo Desusu, ali pa ga bo prevzel kdo iz SD. 

Ministrstvo za finance: Franci Križanič (SD). 

Ministrstvo za šolstvo: Igor Lukšič (SD).  

Ministrstvo za javno upravo: Bojan Bugarič (SD). 

Ministrstvo za okolje: Franc Lobnik (SD).  

Ministrstvo za kmetijstvo: Milan Pogačnik (SD).  

Ministrstvo za promet: Patrick Vlačič (SD). 

Gregor Golobič naj bi imel v Pahorjevi vladi podoben položaj kot Mitja Gaspari, bo torej nekakšen podpredsednik vlade, ki bo skrbel za usklajevanje posameznih ministrstev.

Pahor: Počakajmo na končne izide

Pahor sicer meni, da bi bilo vsako ravnanje, ki bi še pred uradnim poročilom Državne volilne komisije prejudiciralo volilni rezultat, nekorektno do glasov, ki še niso prešteti. Ko pa bodo ti znani in ko bo "beseda nanesla na sodelovanje med opozicijo in koalicijo", je Pahor "apriori naklonjen" ideji partnerstva za razvoj. Kot najverjetnejši mandatar za sestavo nove vlade Pahor tudi meni, da bi bilo treba pogledati, "kakšne ukrepe mora vlada sprejeti na področju gospodarske in socialne politike, da bo tudi v času gospodarske negotovosti, ki se verjetno bliža, ohranila makroekonomsko ravnovesje in seveda socialno stabilnost".

Janša še ni izgubil upanja  

Janša želi počakati na uradne izide volitev.
Janša želi počakati na uradne izide volitev. FOTO: Damjan Žibert
V Slovenijo se zelo verjetno vrača čas ideoloških delitev. Janez Janša

Prvak SDS Janez Janša pravi, da o relativnem zmagovalcu še ni mogoče govoriti. V tujino je bilo poslanih od 40 do 50 tisoč glasovnic in še nobena se ni vrnila, pojasnjuje. Razlika med SDS in SD je namreč bistveno manjša od tega, kar je treba še prešteti. "In tudi če ne bo prišlo do popolnega izenačenja po številu glasov, je zelo verjetno, da bo prišlo do izenačenja števila mandatov v parlamentu, kar prinese vprašanje relativnega zmagovalca in postavi možnost oblikovanja koalicije v čisto drugo luč," dodaja Janša.

KOMENTARJI (1067)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

antilevak
23. 09. 2008 18.29
@Klasik jst pa use ki ste volilii levico na kubo in kitajsko, da boste šenkrat premislili kaj ste obkrožili.
Uporabnik113189
23. 09. 2008 18.12
Karla bi najprej poslal na počitnice za 14 dni na Finsko. Če pride nazaj potem se pogovori o koaliciji lahko pričnejo.
BREZA13
23. 09. 2008 17.26
BLAGOR ČLOVEKU, KI SE NE UKVARJA S POLITIKO!!!!!
Lahka konjenica
23. 09. 2008 14.48
Politk 70 in prašek: Kaj nam bosta povedala kalkšne tajne reči o vaši, da vam jih ne bomo mi v ponedeljek. Ne jih skrivat. Naša desna stran jih ne.levi pač.
politik70
23. 09. 2008 14.39
STM brezmadežna po tanovem se je spet razkokodakala.....
politik70
23. 09. 2008 14.39
Lucky luser Kaj pa misliš da bo v ponedeljek drugače? Si res tako želiš tistih maksimalno 8 tisoč glasov iz tujine? Nič ne bo drugače!
Socrates
23. 09. 2008 14.38
Pa še nekaj ko nekateri govorijo, da ni več komunizma, zakja so pa pol na Prešercu peli Bandiera Rossa? So proslavljali kot, da bi osamosvojili Slovenijo ne vem al še zmer živijo v preteklosti al kva? Saj hoče Erjavec postati zopet obrambni minister in je rekel, da hoče afero Patria razčistiti.
Socrates
23. 09. 2008 14.35
gadni 23.09.2008, 14:10. Janšo zelo motijo neveljavne glasovnice, saj jih je kar 18.000. Janša dobro ve, da so to njegovi glasovi, saj se zaveda na kakšnem mentalnem nivoju ima volilno bazo. Za nekatere njegove volilce je samostojno izpolniti volilni listič že cel projekt, kaj šele, da bi ga izpolnili pravilno. Mogoče pa volilci Janše dosegajo višje starosti kot pa levičarji, ker veste da delate krivico drugimpa zato težje živite.
manjakranjc@hotmail.com
23. 09. 2008 14.35
Dan, Dejstvo je, da večina levo pisočih ne argumentira in ne vodi konstruktivnega dialoga; enako kot njihovi gospodarji. Besednjak zajema floskule in žaljivke; sistem diskreditacija ..likvidacija je pač še kako živ. Dejstvo je tudi, da ta vlada ne bo vzdržala mandata, saj ima zelo \"umazane\" roke. Afera Patria bo v prihodnjem letu spodnesla marsikoga v levem trojčku, da znanega vodenja, kot smo bili priča do 2004 ne omenjam. Čas bo kmalu pokazal, da so ljudje volili mačka v žaklju; ne gre jim zamerit; Janković&Kučan je zelo prepričljiv, seveda za mešane Slovencljne in tiste ...prikrajšane pameti. Ekonomskemu hrustu, ki mi je repliciral pa le nekaj; nimaš pojma o pojmu!
Lahka konjenica
23. 09. 2008 14.35
politik 70: Vsem se vam opravičujem in vam že v naprej čestitiam.. Bomo pa videli, če boste vi nam v ponedeljek, ko bo jasno kako in kaj.
politik70
23. 09. 2008 14.32
Lucky luser El bahuk čisto pravilno Argentinsko.....
politik70
23. 09. 2008 14.31
Lahka konjenica Opraviči se nam vsem in lahko bi nam vsaj čestital.... Bi bilo pošteno..... Z napovedjo si mem brcnu.... Sedaj pa se pokesaj in priznaj... Lahkoi bi tudi kakšne koline organiziral da kakšno rečemo kaj spijemo in si sežemo v roke! Pošteno?
CezDrnInStrn
23. 09. 2008 14.29
E POP-TV svašta od vas!Tipično levo trobilo!:)))
politik70
23. 09. 2008 14.28
vonBUDA si se pa malo veliko zmotil..... Nas levičarjev je.... 455710 ali 30 % Pošteno?
Lahka konjenica
23. 09. 2008 14.14
gadni: Prosim te, da se za te grde in umazane besede opravičiš, ker drugače kličem notrajo upravo na čelu z še veljavnim ministrom Matejem. Prav zares bom poklical, ker to besede izrečene brez vsakega premisleka, pla tudi žaljenje osebe Janez Janša je zraven
gadni@email.si
23. 09. 2008 14.10
Janšo zelo motijo neveljavne glasovnice, saj jih je kar 18.000. Janša dobro ve, da so to njegovi glasovi, saj se zaveda na kakšnem mentalnem nivoju ima volilno bazo. Za nekatere njegove volilce je samostojno izpolniti volilni listič že cel projekt, kaj šele, da bi ga izpolnili pravilno. V prihodnje bo moral Janša razmisliti o organizaciji posebnega tečaja, kjer se bodo volilci SDS učili izpolnjevati volilni listič. Najboljša lokacija pa bi bila Kumrovec.
CezDrnInStrn
23. 09. 2008 13.42
politik70 316.783 vas je! Vas pa 318.000!Pa zmeraj manj vas bo! Imate zelo,zelo star kader!Razmisli in pomisli!
POKIMONN
23. 09. 2008 13.32
politik70, če uživaš v tem, da je Janša izgubil potem uživaš v svoji nesreči ali pa tudi ne v primeru če so tvoji bližnji zraven korita. Smatram, da še nobeden od SD-jevcev ni pomagal revežu.
Lahka konjenica
23. 09. 2008 13.28
politik 70: Ne žćali gospoda Andreja, ki se piše Bajuk in noben BAHUK. Samo toliko, da te malo popravim pravopisno.
Lahka konjenica
23. 09. 2008 13.26
politik 70 in fakcommunism Se opravičujem! Nisem mislil, da vas bo prizadelo. Vprašam pa vas dva: Sta se vidva kdaj opravičila, kosta nas zafrkavala? Odgovorita mi prosim. Vprašam pa tebe, komu naj se opravičim?