Naslovnica

Mahler in Ljubljana

Ljubljana, 21. 03. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Drugi dan 16. slovenskih glasbenih dnevov sta se zgodila za slovensko glasbo dva pomembna dogodka: v Mestni hiši je bila predstavljena nemška izdaja knjige prof. Primoža Kureta Mahler in Ljubljana, nato pa je ljubljanska županja Vika Potočnik skupaj z avstrijskim veleposlanikom v Ljubljani Ferdinandom Mayhoferjem-Grünbühlom na Mestnem trgu 26 odkrila doprsni kip Gustava Mahlerja, delo akademskega kiparja Bojana Kunaverja.

Nemška izdaja knjige Mahler in Ljubljana ni samo prevod slovenske izdaje iz leta 1997, kajti po besedah Hartmuta Kronesa, izdajatelja zbirke Wiener Schriften zur Stilkunde und Auffühungspraxis, v katero je knjiga uvrščena, je avtor vse dokumente ponovno pregledal, dodal nekaj dopolnil, ki jih slovenska izdaja nima, pri ponovnem preučevanju Mahlerjevega življenja in dela pa je odkril celo nekatere napake, ki jih je napravil priznani muzikolog Kurt Blaukopf, in jih navedel v delu. Knjiga tako vsebuje več poglavij, ki opisujejo Mahlerjeve glasbene začetke, njegovo korenspondenco z ljubljanskim meščanom Antonom Krisperjem ter delovanje v Ljubljani, pri čemer so kronološko navedena dela, ki jih je izvedel v sezoni 1881/82.

Kuretovo delo, ki je izšlo pri dunajski založbi Boehlau, je iz slovenščine prevedla Elisabeth Seitz. Nemško izdajo so finančno omogočili avstrijsko ministrstvo za znanost in kulturo ter ministrstvo za zunanje zadeve, kakor tudi slovensko ministrstvo za kulturo. Predstavitve sta se poleg ljubljanske županje udeležila tudi avstrijski veleposlanik v Ljubljani in ataše za kulturo na avstrijskem veleposlaništvu Maximilian Eichinger.

Predstavitvi knjige je sledilo odkritje doprsnega kipa Gustava Mahlerja na Mestnem trgu 26, kjer je skladatelj stanoval v letih 1881/82, ko je deloval kot dirigent v ljubljanskem Deželnem gledališču. Po slavnostnih besedah avstrijskega veleposlanika Ferdinanda Mayhoferja-Grünbühla, ki se je zahvalil Festivalu Ljubljana ter slovenskemu ministrstvu za kulturo za postavitev kipa, je spregovorila tudi županja Vika Potočnik in opozorila na dolgo kulturno tradicijo v Sloveniji.

Slovenski glasbeni dnevi se bodo drevi nadaljevali z Nočjo skladateljev na Ljubljanskem gradu, že dopoldne pa se je v Križankah začel mednarodni muzikološki simpozij.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1