Slovenija

Montaža števca je draga, a brez njega bo položnica za vodo še višja

Ljubljana, 21. 11. 2013 09.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Slovenci nismo ne preveč razsipni ne preveč varčni, kar zadeva porabo vode. Da pa bi vendarle skrbeli za preudarno porabo vode, je bila sprejeta uredba, ki narekuje, da bodo morali tisti, ki nimajo nameščenih števcev za vodo, po novem plačevati precej dražji pavšal. Ste že izračunali, koliko vas bo to udarilo po žepu?

Vladna uredba o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja, ki je začela veljati 1. marca 2013, med drugim določa oblikovanje cen storitev javnih služb, koledarske roke, do katerih je treba uveljaviti cene ter druge določbe, med katerimi je tudi ta, da bodo vsi tisti uporabniki vodovodnega omrežja, ki nimajo lastnega števca, kmalu morali plačevati dražji pavšal za vodo, ki ne bo več vezan na število oseb v gospodinjstvu, pač pa na velikost vodnega priključka.

Zakaj ne bi varčevali z vodo? Tudi če vam ni mar za naravo in za prihodnost naših otrok, pa naj vam bo mar za višino zneska na položnici.
Zakaj ne bi varčevali z vodo? Tudi če vam ni mar za naravo in za prihodnost naših otrok, pa naj vam bo mar za višino zneska na položnici. FOTO: Thinkstock

3. točka 18. člena uredbe med drugim določa: "Če se poraba pitne vode ne ugotavlja z obračunskim vodomerom, se vodarina obračuna glede na zmogljivost priključka, določeno s premerom priključka, ob upoštevanju normirane porabe pitne vode, ki znaša 1,2 m3 na dan za vodomer s faktorjem omrežnine 1 (premer vodomera DN 20)."

Nov način zaračunavanja pitne vode vsem tistim uporabnikom javnega vodovoda, ki nimajo urejenega merjenja porabe pitne vode oziroma nimajo vgrajenega vodomera, je ponekod že v veljavi, marsikje pa bo začel veljati z začetkom prihodnjega leta.

Sliši se strašno zapleteno in učeno, v bistvu pa to pomeni, da se bo ne glede na število oseb v gospodinjstvu uporabnikom, ki nimajo števca za vodo, po uveljavitvi novih cen zaračunaval pavšal glede na dimenzijo vodovodnega priključka, kar znaša najmanj 1,2 m3 na dan oziroma 36 m3 na mesec in ne več 4,5 m3 na osebo na mesec kot do zdaj.

Preprost izračun pove, da je na primer štiričlanska družina, ki nima števca za vodo, do te uredbe mesečno plačala, kot da je porabila 18 kubičnih metrov vode, če so varčevali ali ne. Če ima klasični priključek z oznako DN 20, pa bo po novem plačala, kot da so mesečno porabili 36 kubičnih metrov vode, kar je kar dvakrat več kot do zdaj. Strošek pa bo še večji tudi zato, ker so na količino obračunane vode vezane tudi druge storitve in dajatve – kanalščina, vodno povračilo, okoljska dajatev itd.

Draga investicija, ki pa se mnogim vendarle obrestuje

Ob teh izračunih so tako mnogi zavrteli številke pooblaščenih monterjev vodnih števcev in naročili montažo vodnih števcev. A cene te investicije so očitno zelo visoke. Tako nas je bralka obvestila, da so dobili ponudbo enega od izvajalcev, ki znaša za večstanovanjski blok kar 700 evrov na gospodinjstvo. Po pojasnilih naše bralke so v to ceno vključeni štirje merilniki za daljinsko odčitavanje, ki jih bodo namestili na vodovodne priključke v stanovanju, ter njihova montaža. V stanovanju sta prijavljeni dve osebi, do zdaj je bralka za vodo plačevala pavšal v višini 23 evrov mesečno. Izračuni drugih stanovalcev v bloku kažejo, da je dejanske porabe vode precej manj, zato bo tudi račun nižji.

V nekaterih starejših stavbah je vodna ištalacija narejena tako, da imajo stanovanja tudi po več odjemnih mest. To pomeni, da je treba dati števec na vsako od teh mest oziroma inštalacijo predelati tako, da se ta odjemna mesta zaprejo. To pomeni dražjo investicijo, zato so mnogi najprej dobro preračunali, kaj se obrestuje – dražji pavšal ali montaža števcev?
V nekaterih starejših stavbah je vodna ištalacija narejena tako, da imajo stanovanja tudi po več odjemnih mest. To pomeni, da je treba dati števec na vsako od teh mest oziroma inštalacijo predelati tako, da se ta odjemna mesta zaprejo. To pomeni dražjo investicijo, zato so mnogi najprej dobro preračunali, kaj se obrestuje – dražji pavšal ali montaža števcev? FOTO: Thinkstock

Da zanimanja za montažo vodomernikov ni veliko, so nam potrdili tudi v enem od podjetij, ki se ukvarja s tem. A tega ne povezujejo z višino investicije. Tisti, ki se ne bodo odločili za števce, so po njihovem mnenju že izračunali, da je zanje bolje, da ostanejo na mesečnem pavšalu. Za vgradnjo vodomerov pa se odločajo tisti, ki bi radi znižali svoje stroške. Zmotno je prepričanje, da bodo vsi plačevali manj. "To v nobenem primeru ne drži. Tisti varčni, ki so prej plačevali preveč, bodo zdaj plačevali manj. Tisti veliki porabniki, ki so svojo porabo skrivali v položnicah drugih (zanje so plačevali drugi), pa bodo po vgradnji vodomera upravičeno plačevali več. Zato so bili vodomeri tudi vgrajeni. In taki stanovalci se največkrat pritožujejo, ne zavedajoč se, da so jim doslej vodo plačevali drugi in da bi se pravzaprav morali pritoževati drugi," pravi Robert Šest iz Brunate. Vsekakor se tudi v tem podjetju strinjajo, da vgradnja vodomerov pripomore k nekoliko bolj ozaveščenemu ravnanju stanovalcev. In po njihovih izračunih je prihranek na glavnem vodomeru v objektu med 5 in 10 odstotki.

Varčujemo z elektriko, ogrevanjem – zakaj ne bi še z vodo?

Na številnih komunalah poudarjajo, da se je mnogim po montaži merilnikov poraba vode bistveno zmanjšala, s tem pa so se skrčili tudi mesečni stroški. Da bi oklestili še stroške odčitavanja merilnikov, lahko montirate števce z daljinskim odčitavanjem.
Na številnih komunalah poudarjajo, da se je mnogim po montaži merilnikov poraba vode bistveno zmanjšala, s tem pa so se skrčili tudi mesečni stroški. Da bi oklestili še stroške odčitavanja merilnikov, lahko montirate števce z daljinskim odčitavanjem. FOTO: Thinkstock

Namen uredbe je, da bi v skrbi za naše okolje ljudje vendarle začeli varčevati tudi z vodo. Podobno je principu elektrike. Ker imamo števce, plačamo toliko elektrike, kot smo jo porabili. Tisti, ki števcev za vodo nimajo, z vodo praviloma do zdaj niso varčevali, saj so plačevali pavšal. Če bodo ostali na pavšalu, tudi naprej ne bodo varčevali, še zlasti ker bo znesek pavšala dosti večji. Se je pa izkazalo, da večina uporabnikov po montaži vodomerov dejansko ugotovi, da porabi precej manj vode od pavšala in da je bolj smotrno plačevati dejansko porabo vode. In k temu stremi ta uredba.

Na nekaterih komunalah bodo skrbeli tudi za vzdrževanje merilnikov, saj je merilnike treba umeriti na vsakih pet let oziroma jih zamenjati. Zneske vzdrževanja bodo vključili v mesečno postavko omrežnine.

Na Komunali Zagorje, kjer bodo na nov način zaračunavanja vode prešli 1. 1. 2014, so imeli v začetku leta 244 gospodinjstev, ki nimajo svojega vodomera. To je dobrih 11 odstotkov vseh uporabnikov (ostalih uporabnikov, priključenih na njihov vodovodni sistem, je 2080). Od sprejetja uredbe do danes se je za montažo vodnega števca odločilo 39 gospodinjstev, a na komunali pričakujejo, da se bo zadnji trenutek za namestitev odločilo še precej več odjemalcev. Montaža vodomernega jaška, merilnika in vsa potrebna gradbena dela stanejo v povprečju med 300 in 500 evri na gospodinjstvo, pojasnjujejo na komunali. Ker se zavedajo, da gre za precejšen finančni zalogaj, del teh stroškov v višini 100 evrov povrne občina Zagorje, kakšni so pogoji za refundacijo, pa si lahko preberete na spletni strani komunale.

Težave po montaži vodomernikov

V Sloveniji smo v letu 2010 porabili 125 milijonov m3 vode, vsak prebivalec je je porabil v povprečju 42 m3, na dan pa vsak približno 117 litrov. Od članic EU največ vode na prebivalca porabijo na Irskem, najmanj pa v Litvi.

Na nas se je obrnil tudi bralec, ki pravi, da so se v bloku že pred pol leta odločili za montažo elektronskih števcev za vodo. "Od takrat ugotavljamo, da se cena vode spreminja mesečno, čeprav je po ceniku VO-KA že nekaj časa nespremenjena. Ugotovili smo, da obstaja velika razlika med vhodno vodo po števcu in vodo po merilnikih," pravi naš bralec Boris in dodaja, da so v bloku ugotovili, da nekateri, ki imajo montirane števce, le-teh ne uporabljajo. "Ugotovili smo, da so števci napačno montirani in ne odčitavajo dejanske porabe. Prav tako izpusti vode na hodnikih niso bili blokirani oziroma zapečateni, kar bi izvajalec merilcev moral zagotoviti," še pojasnjuje bralec. Te izgubljene vode naj bi bilo mesečno okoli 50 kubičnih metrov, upravljavec stavbe pa naj bi to količino vode zaračunal stanovalcem tako, da jim dvigne ceno vode, pojasnjuje bralec.

Za vse, ki nimate vodnih števcev, se količina porabljene vode računa glede na zmogljivost vodnega priključka. Če imate priključek DN 20 (ki je najbolj običajen), vam bodo zaračunali, kot da ste porabili 1,2 kubična metra vode na dan. Prej je bil pavšal vezan na število oseb.
Za vse, ki nimate vodnih števcev, se količina porabljene vode računa glede na zmogljivost vodnega priključka. Če imate priključek DN 20 (ki je najbolj običajen), vam bodo zaračunali, kot da ste porabili 1,2 kubična metra vode na dan. Prej je bil pavšal vezan na število oseb. FOTO: 24ur.com

V Brunati, kjer so montirali vodomere, očitke zavračajo. Na vprašanje, ali je mogoče, da se nekateri še vedno "švercajo", odgovarjajo, da je vsa voda v stanovanju vezana na števec, zato to v samem stanovanju ni mogoče. Bi pa se to načeloma lahko dogajalo zunaj stanovanja. Očitke, da niso poskrbeli za izpuste na hodnikih, v Brunati zavračajo in pojasnjujejo: "Na objektu so pri nas naročili le montažo vodomerov." Napak na števcih ni, še odgovarjajo v Brunati, razlog za različno visoke zneske za vodo pa je iskati v postopku odčitavanja in zakonitostih, ki pri tem vladajo, še opozarjajo. Kot pojasnjujejo, se vsi števci za vodo odčitavajo daljinsko. Leta 2012 so odčitavali vodomere v skladu z dogovorom konec meseca. Na željo stanovalcev oziroma upravnika pa so v juliju 2013 spremenili datum odčitavanja na 18. v mesecu. Novembra se je datum še enkrat spremenil, in sicer na 14. v mesecu. "Take spremembe povzročajo razliko v m3 med odčitki v stanovanjih in glavnim vodomerom v objektu, ki ga odčitavajo drugi (VO-KA, upravnik, hišnik)," pojasnjujejo na Brunati. "V resnici je najpomembneje, da se števci odčitavajo vedno za enako periodo (v tem primeru en mesec), datum sam ni tako pomemben. Ne glede na opisane spremembe pa se vse razlike izravnajo v prihodnjem mesecu, ker datum odčitavanja običajno ne vpliva na spremembo deleža porabe."

Zaradi različnega odčitavanja števcev v stanovanjih (ki je daljinsko) ter glavnega števca v stavbi (kar odčitava upravnik oziroma komunalno podjetje) prihaja do razlik v izmerjeni porabi kot tudi do razlik v zneskih. "Lahko pa bi do razlik med glavnim števcem in vodomeri po stanovanjih prihajalo tudi zaradi puščanja vode v sistemu razvoda med glavnim vodomerom in stanovanji. Razvodna omrežja so stara, potrebna prenove, za kar pa se stanovalci redko odločajo, ker so prenove povezane z dodatnimi stroški," še pojasnjujejo v Brunati.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (127)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tali?ni tom
21. 11. 2013 20.32
+1
amo s števci so tut finte! sam sem mel na mesec okol deset kubikov pa sem montiral na vse pipe varčne izpuste ki dokazano zmanjšajo pretok oziroma odliv vode , pralni stroj porabi pol manj kot stari pa samo tuširanje! zagotovo manj porabimo nekje dva kubika pa vseeno čudežno nonstop deset kubikov konstantno! mimogrede , izpusti varčevalni so certificirani in z garancijo ter sprobani na čas koliko vode dajo čez in dejansko preteče pol manj kot brez njih! tako da ti štztevci so bolj za molst po moje!
beeamer
22. 11. 2013 10.59
+3
Števci so kalibrirani, zato se menjajo na vsaj 5 let, se zgodi, da kdaj kakšen števec laže ampak redko. Pa se ukvarjam prav s tem. Če ti samo rahlo teče voda skozi WC kotljiček je to brez problema lahko 5 kubikov vode na mesec.
odpisan2x
21. 11. 2013 18.44
+7
spet poštudiral foro ,kot pri toplotnih merilnikih-ne porabiš nič plačuješ pa kolikor se komu dvigne
odpisan2x
21. 11. 2013 18.46
+3
iz zaradi montaže vodnega šteca-ker je dovod v kopalnici bom imel razbito celo kopalnico-pa vi niste normalni
ROJSA
21. 11. 2013 17.59
+1
Ka toti pa tudi ne na ve kak zgleda števec za vodo. To je števec za plin v Ameriki!!! Kdor ima vsaj malo logike mu je jasno da vodne cevi ne smejo biti pozimi na prostem.!
srebrnibreg
21. 11. 2013 17.50
+4
Števec stane približno 30 evrov in montaža 20 evrov. Seveda, če ni potrebno preurejati napeljavo za montažo. Tisto je dodatek in verjetno ne more biti več kot 100 evrov.
andibano
22. 11. 2013 06.30
Za oba števca sem dal dobrih 40€, montiral sem jih sam - ni nobena umetnost, le razmisliti moraš malo, kako mora stvar iti.
skorumpiranpolitik
21. 11. 2013 17.40
+0
300 ojrov uslužbencui, ki je napisal ta zakon!
skorumpiranpolitik
21. 11. 2013 17.39
+4
Lopovi na minisstrstvu za prostor sprejemajo takšno zakonodajo, da moramo kupovati neke brezvezne stvari!
Bruhalnica24
21. 11. 2013 17.33
+6
700 eur ???? WT F ???? A je delo dobila ELECTA ????
AlternativeFacts
21. 11. 2013 16.32
+21
Dajte vi sem ter tja malo preverit, kaj vam kdo naloži...Samo za info, najdražji stanovanjski vodomer , Vodomer CD ONE 1" proizvajalca Maddalena , je 57,34 €. Sedaj mi pa vi lepo razložite, kako ste vi prišli do 700€ na gospodinstvo? A ti renovirajo vodovodno napeljavo a kaj?
domus
21. 11. 2013 17.22
+5
Kalymero
21. 11. 2013 17.35
+1
alenka.NN
21. 11. 2013 17.42
+2
Tale zadeva mi je pa zelo poznana (pri nas smo montirali leta 2010) in lahko rečem samo to, da je odvisna cena od več dejavnikov: števec je lahko podometni (74,00€) ali nadometni (161,00 €) - v povprečno velikih stanovanjih sta to dva števca kar pomeni 148,00 € podometna ventila in 322,00 € nadometna...stvar dogovora je način obračunavanja ( dogovor izvajalec del in upravnik objekta !! )....način plačila je stvar lastnikov stanovanj - skupni račun deljeno s številom stanovanj kar je totalno nesprejemljivo ; plačilo iz rezervnega sklada je nespametno, ker se ta denar rabi za investicije v objekt ; v našem primeru smo plačali na tri obroke, na mesečni položnici stroškov, ki nam jih izstavlja upravnik objekta ker smo se tako dogovorili z izvajalcem.....v naši stolpnici smo zelo zadovoljni, naučili smo se ''šparat'', v treh letih pa imamo denar za števce že zdavnaj povrnjen z mnogo manjšimi položnicami! Bistvo pa je v tem, da se izvajalcu pove kaj želiš....mi smo to z brunato odlično uredili !
kr en 1
22. 11. 2013 13.04
Oni so mogoče še računali poleg izgradnjo vodomernega jaška, pri samostojnih hišah. če tega ne znaš narediti sam, potem zna vse skupaj nanesti omenjeni znesek.
Biofanatik
21. 11. 2013 16.24
+5
Še en način guljenja, luplenja, ropanja sloovc. Ne ki podobnega kot za ogrevanje, delilniki toplote!
domus
21. 11. 2013 16.13
+4
če bi bili števci točni, ne more v samo enem bloku biti razlike petdeset kubikov. da bi vmes nekje puščalo bi s tolikšno količino blok cel poplavilo.To je ogromno vode.
Brabus
21. 11. 2013 15.52
+2
izvajalcev, ki znaša za večstanovanjski blok kar 700 evrov na gospodinjstvo. Ma, kaj so nori?
deathbite
21. 11. 2013 14.50
+14
Korektno bi bilo, da Vodovod (vsaj v Ljubljani) poskrbi da omrežje ne bo puščalo zaradi dotrajanosti. Voda bo tako cenejša, saj nam ne bo treba pokrivati izgub. Pa plače bi jim tudi zmanjšal....Javna podjetja naj ne bi poslovala z dobičkom.....Prihranek bi bil ogromen!
beeamer
22. 11. 2013 11.06
+3
Izgube so na cevovodih cca 70%, pa ne zaradi VO-KE ampak zaradi dotrajanega omrežja, ki ga lahko obnavljajo samo koncesionarji, ki Zokiju lepo plačujejo provizije. VO-KA ne sme obnavljati svojega vodovoda, ker bi to pomenilo kakor monopol. Me zanima zakaj se je to lahko dogajalo preden je prišel naš šerif. Kar pa se plač tiče bolje da si tiho, zamrznjene so od leta 2008, osnova pa je 620€. Prihranek bi bil, če bi se enkrat nekdo dejansko spustil v pregled javnih naročil naših koncesionarjev, ko bi kdo videl te številke bi se držal za glavo. In brez skrbi, VO-KA ne posluje z dobičkom odkar se jo (cel javni holding) uporablja za molzenje in filanje lukenj za naše Stožice in podobne sfaljene projekte za razveseljevanje raje.
moj i
21. 11. 2013 14.15
+6
in narod plača in nerga
ribic2
21. 11. 2013 13.54
-1
v prejšnjem komentarju sem napisal glede obračunavanja porabe tople vode. V pravilniku o delitvi stroškov toplote piše, da se mora strošek za toploto deliti po ključu najmaj 20 do največ 40% po kvadraturi stanovanja, ostalo po dejanski porabi. In ker imamo mi centralno pripravo vode moramo plačevati 20% po kvadraturi stanovanja, ostalo po dejanski porabi. Zanima me zakaj se ta pravilnik ne spremeni? Pa bi se moral!
JApajaDAja
21. 11. 2013 14.02
+1
mi imamo 80% po latsni porabi, 20%pa "za ostalo"
interista009
22. 11. 2013 11.07
-1
Psemek_III
21. 11. 2013 13.40
+15
Vidijo, da lahko z nami delajo kar hočejo in seveda to tudi delajo. Smo hlapčki, zato tudi požiramo vse, kar nam servirajo. Potem se malo repenčimo, nekateri držijo v sebi, vsake toliko si kdo vzame življenje in zgodba o bananicah gre naprej. Dobrodošli v Sloveniji. Grem malo ven na svež zrak, bo bolj pametno kot pa da mi tukaj perejo možgane. Lep dan vsem.
deathbite
21. 11. 2013 13.55
-3
bolek in lolek sta poljaka.....kar pojdi...lep dan...
Psemek_III
21. 11. 2013 14.58
+14
bravo hlapček ivan.z.Doba, super argument si podal. Saj razmišljam o selitvi v tujino, verjemi mi. Takoj, ko dobim priložnost, grem. Pa ne, da ne maram Slovenije, zelo rad živim tukaj, samo kaj, ko ni prihodnosti v tej zavoženi in pokradeni državi.
KofiAnnan
21. 11. 2013 13.36
+9
jst števca sigurno ne bom monteru. že za radiatorje so me nategnil
JApajaDAja
21. 11. 2013 13.43
+1
saj je to mus-sicer boš plačal izgube(in tebi istomisleči) za celo naselje-
deathbite
21. 11. 2013 13.30
+8
števc je sigurno boljš! ..pa še obračaš ga lahko.....
JApajaDAja
21. 11. 2013 13.45
-1
deathbite
21. 11. 2013 13.53
+10
...obrneš ga okoli! ..samo pazi, da ne bo manjše stanje kot prejšnji mesec!....ker ti, v tem primeru, Vodovod ne bo plačal "viška"!
JApajaDAja
21. 11. 2013 14.04
+1
aja, pa da voda teče dol, k sosedu, ki ga že 2 leti ni v stanovanju?he, he-dober štos.
deathbite
21. 11. 2013 14.47
+3
Števec, če ga obrneš, odšteva.......ni štos! Funkcionira!
rajak
21. 11. 2013 14.55
+2
indal@
21. 11. 2013 14.58
+5
deathbite
21. 11. 2013 22.37
+1
etomene
21. 11. 2013 13.13
+32
Amapak zakaj novinarji prodani, bi morali tako zelo varčevati z vodo? A je je morda pri nas premalo? A morajo v Sahari varčevat s peskom? A je treba v vesolju varčevat z vakumom? Varčuje se s tistim, česar količina je omejena. Vode pa je pri nas dovolj, če se ne porabi, pač odteče mimo. Zato vas imam poln kufer vseh zagovornikov uvajanja vsakršnih naklepno zviševanih davščin, omrežnin itd. ter merjenja vsega po spisku. Povprečna štiričlanska familija niti pod razno ne porabi 1,2 kubika vode na dan, če nima ravno bazena doma.
SDS_je_poden
21. 11. 2013 13.16
-13
Te vprašam, a je treba pokurit vse naravne resurse za tvojo rit v obdobju 1 življenja?
MOJ.COM
21. 11. 2013 13.22
+27
Napačno razmišljanje "za pravično družbo"! Država rabi denar in to je to! Poznam veliko vodovodov na Gorenjskem in z vseh teče več hiška vode, kot jo gre v sistem.. Država samo cuza. Vodovode in zajetja pa s(m)o po večini zgradili sami z lastnimi sredstvi!
SDS_je_poden
21. 11. 2013 13.24
-4
MOJ.COM: Tega ne trdim, da država ne pobira tako denarja. Trdim da moramo varčevati z naravnimi resursi še za generacije za nami.
Katastrofa76
21. 11. 2013 13.42
+8
Dragi so-komentatorji, osebno se strinjam z etomene! In hkrati se strinjam tudi s ZA PRAVIČNO DRUŽBO. V SLO imamo dovol vode za 5-6 millonov ljudi, če bi jo le smoterno uporabljali. Ker pa nas je 2 mill. voda pravzaprav ne bi smela predstavljati takšen strošek kot je. V trenutni situaciji pač naša preljubljena vlada išče dlako v jajcu, samo da obere folk do golega! Je pa tudi res da voda ni nekaj česar zmanjka, dež pade, voda se zbere, del porabimo, večina odteče naprej! Bolj bi se morali ukvarjati s kvaliteto vode!
AndrejPaTo
21. 11. 2013 13.06
+26
Števci gor ali dol, v Zgornji Savinjski dolini je šla cena ta mesec za vodo gor 2.3 krat! Podražitev na 230%! Mafijska država, voda pa dosega ceno kot da smo v Sahari. Do naslednjega marca bo šla voda gor po celi državi, dvig pa z 20E na 50E. Nov račun omenja plačilo vode po kubikih 3 krat, za dobavo, za odtok in še za čiščenje. Sram me je, voda je postala dobrina zaradi požrešnih politikov.
JApajaDAja
21. 11. 2013 14.06
+1
pri nas je mrzla voda cca 2, 5 € in topla voda cca 25 € na kubik( blok v MB )
DSS
21. 11. 2013 13.03
+5
No način na katerega so se lotili odjemalcev vode je mačehovski. Obstaja pa tudi način kako lahko stanovalci v bloku zmanjšajo račun. Motirajo samo en števec in količino porabljene vode naj si razdelijo po številu članov. podobno kot do sedaj, le da bodo sedaj plačali po dejanski porabi in pa za en števc priključnino in ne pavšal. Samo z intermeco 6 članska družina porabimo cca 17-18 kubikov vode, kar znese cca 3 kubike na člana. Sedaj pa bi morala dva člana plačati 36 kubikov kar je skoraj 12X več kot porabi. Tako bi stanovalci plačali samo za en števec 700 eur, kar ni velik strošek za blok z 20 in več stanovanji. Poleg tega se izognejo možnosti, da se voda koristi na črno z slepimi odvodi. Ni 100% pošteno ampak vsaj približek oz. bolj kot je bilo do sedaj in bolje kot bo. Kajti vse izgube na omrežjih bo problem dobavljalca in bo moral sam poskrbeti za obnovitev omrežja. Sedaj pa zaračunajo izgube tistim, ki plačujejo pavšal.
SDS_je_poden
21. 11. 2013 13.07
+6
DSS: Ni čisto tako, mi že imamo tak sistem, pač števec vode, ki je skupni in se potem deli na število prijavljenih ljudi v stanovanu. Težava je, da ljudje ne prijavijo pravega števila ljudi, recimo pri nas živi 8 ljudi v enem stanovanju, prijavljena sta pa le dva. Upravnik več kot pozvati k prijavi ne more. Torej ta sistem ni uredu.
DSS
21. 11. 2013 13.24
+5
Upravnik? On se ne sekira za take stvari. Prijavi na komunalno podjetje pa boste vidl efekta. Kazen za nepravilno št. članov je 500 eur + plačilo za nazaj.
SDS_je_poden
21. 11. 2013 13.26
+5
DSS: Ne, sej se ne, dokler se ostali v bloku ne pritožijo, potem mora uradno pozvati k prijavi. Ker upravnik izdela delilnik stroškov. Ampak sej pravim, zakonsko lahko upravnik le pozove, ukrepati proti takim ne more. V bistvu ti nihče nič ne more, če se odločiš in ne prijaviš pravo število članov. Tole za prijavo na komunalno podjetje se bom pa pozanimal.