Tujina

Kim Džong Un vadi streljanje in skuša prekositi vojne napovedi svojih predhodnikov

Pjongjang, 05. 04. 2013 18.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Grožnje Severne Koreje z vojaškim ali celo jedrskim napadom niso posebno nove. Uporabljali so jih že predhodniki Kim Džong Una, večinoma, ko je bilo treba okrepiti oblast doma, ljudstvu pa pokazati "strašnega zunanjega sovražnika".

Izstrelitev rakete
Izstrelitev rakete FOTO: Reuters
Napetost na Korejskem polotoku dosega nov vzpon. Pri čemer ne gre pozabiti, da se iz brbotajočega lonca nesoglasij kadi že več desetletij.

Nazadnje je bilo precej vroče, ko je 10. oktobra leta 2005 Kim Džong Il ob šestdeseti obletnici korejske delavske partije obudil vojaško parado v Pjongjangu.

Začetke napetosti med severno in južno sosedo je sicer treba iskati v drugi svetovni vojni leta 1945.

Takrat je bila Koreja japonska kolonija, ko se je Japonska predala zavezniškim silam, pa je bila država razdeljena po 38. vzporedniku. Američani so prevzeli jug, Sovjetska zveza pa sever.

Leta 1948 sta bili ustanovljeni Republika Koreja (južna) in Demokratična ljudska republika Koreja (severna).

Napetost med državama je višek dosegla 25. junija 1950, ko je prišlo do vojne, v kateri so Južno Korejo podpirali Američani, Severni pa so orožje in vojaško znanje posredovali iz Sovjetske zveze in Kitajske.

Tri leta kasneje je bil sklenjen nekakšen mirovni sporazum, ki pa uradno ni bil nikoli podpisan, zato sta državi tehnično vse od takrat še vedno v vojni.

Šestdeseta leta so nato zaznamovali številni besedni in vojaški konflikt na obeh straneh, njihova posledica pa je bilo na stotine mrtvih v obeh državah.

Iskrilo se je tudi na relaciji Pjongjang–Washington, ko je leta 1968 severnokorejska mornarica zasegla ladjo ameriške obveščevalne službe USS Pueblo. Leto kasneje je Severna Koreja sestrelila ameriško letalo, umrlo je 31 potnikov.

Po tajnih pogajanjih leta 1972 so se razmere nekoliko umirile, državi sta sklenili, da se bosta raje pogovarjali brez prevladujočega vpliva tujih sil.

Osemdeseta so bila obdobje relativnega miru z dvema razvpitima incidentoma, ki naj bi ju zakuhali severnokorejski agenti.

Leta 1983 je bilo v Rangoonu v Burmi v bombnem napadu na južnokorejskega predsednika ubitih 21 ljudi, eden od ujetih bombašev je priznal, da je severnokorejski vojak.

Leta 1985 pa je na letalu družbe Korean Air, ki je bilo na poti iz Bagdada v Seul, eksplodirala bomba. Na krovu letala je umrlo 115 ljudi. ZDA so za bombardiranje okrivile Severno Korejo in jo uvrstile na seznam držav, ki sponzorirajo teroriste.

Kim Džong Un
Kim Džong Un FOTO: Reuters

Čeprav sta omenjena incidenta močno omadeževala odnos med državama, sta državi decembra 1991 v Seulu vseeno podpisali sporazum o nenapadanju, izmenjavi in sodelovanju. Istega leta sta se obe državi tudi pridružili Združenim narodom.

Leta 1992 je Severna Koreja Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA) celo dovolila pregled jedrskih objektov, da bi ugotovili, ali država lahko izdeluje jedrsko orožje. Kasneje so si sicer premislili in inšpektorje izgnali.

Leta 1994 je nato umrl Kim Il Sung, ki je Severno Korejo pod vzdevkom "veliki vodja", vodil vse od leta 1948. Nasledil ga je sin Kim Džong Il, ki so ga poimenovali "ljubljeni vodja".

"Ljubljeni vodja" je pristal na zamrznitev severnokorejskega jedrskega programa v zameno za 5 milijard evrov goriva in dva jedrska reaktorja.

Do novih napetosti je prišlo v času velike lakote v Severni Koreji leta 1996, ko je država spet grozila z napadom na južno sosedo. Lakota pa je medtem na domačih tleh zahtevala 3,5 milijona življenj.

Leta 1998 je Severna Koreja čez Japonsko poslala raketo, ki je končala v Pacifiku. Uradna razlaga Pjongjanga je bila, da je šlo za uspešno namestitev satelita v orbito.

Junija 2000 so se odnosi med državama spet nekoliko otoplili. Potekal je prvi meddržavni vrh, Il pa je obljubil, da bo prenehal s propagando proti Južni Koreji.

A se je spet zaiskrilo, ko je leta 2002 takratni ameriški predsednik George Bush Severno Korejo razglasil za del "osi zla". Junija istega leta je prišlo do spopada ladij obeh držav, umrlo je 30 severnokorejskih in štirje južnokorejski mornarji.

Oktobra tega leta so ZDA tudi prekinile dobavo nafte v Severno Korejo zaradi skrivnega jedrskega programa države, država pa je v odgovor iz države izgnala mednarodne inšpektorje za jedrsko orožje.

Naslednje leto je Pjongjang obelodanil novico, da ima dovolj obogatenega urana, da začne izdelovati jedrsko orožje.

Šeststranska pogajanja v Pekingu med obema Korejama, ZDA, Kitajsko, Rusijo in Japonsko niso obrodila sadov. Nadaljevala so se več let, Severna Koreja pa je leta 2006 izvedla svoj prvi jedrski poskus.

Leto kasneje so šeststranska pogajanja le prinesla dogovor, Pjongjang se je strinjal, da zapre glavni jedrski reaktor v zameno za nafto. Na drugem meddržavnem vrhu obeh Korej so nato medkorejske odnose spet ocenili kot "mirne".

Prijateljstva je bilo konec že leta 2009, ko so v Pjongjangu napovedali prekinitev vseh odnosov s sosedo, leta 2010 pa je hladne odnose še ohladila domnevna severnokorejska potopitev južnokorejske bojne ladje.

Ko je Kim Džong Il decembra 2011 umrl, je na oblast prišel mladi Kim Džong Un. Tradicionalna grozilna retorika je postala tudi njegov zaščitni znak. Najbrž se je prav po njeni zaslugi precej hitro zasidral na oblasti.

Severna Koreja praznuje 100 let od rojstva velikega vodje - 5
Severna Koreja praznuje 100 let od rojstva velikega vodje - 5 FOTO: Reuters

Za obhajanje stote obletnice rojstva Kim Il Sunga je aprila lani izstrelil raketo dolgega dosega, ki je končala v morju.
Avgusta istega leta je ob skupnih vajah ameriške in južnokorejske vojske dejal, da bo Severna Koreja sosedi "prizadejala smrtonosni udarec", če čez mejo pade le najmanjši košček orožja.

Nekaj mesecev kasneje pa je Pjongjang razglasil, da so razvili balistično raketo, ki lahko doseže ZDA, za test pa so z njo v orbito poslali satelit. Sledile so ostrejše sankcije Združenih narodov.

12. februarja je Severna Koreja izvedla svoj tretji jedrski poskus in spet požugala ZDA in sosedi.
29. marca pa je nato sledilo obvestilo, da je "prišel čas za poravnavo računov z ameriškimi imperialisti".

Medtem ko svet še čaka, ali bo Un res stopil iz okvirjev svojih predhodnikov, ki sta redno uporabljala ostre besede, manj pa orožje, ZDA pa so ob Korejskem polotoku okrepile vojaško prisotnost, pa po poročanju agenvije Itar-Tass življenje v Pjongjangu teče po ustaljenih tirnicah.

Čeprav je Un razglasil, da je država v stanju jedrske vojne, država ni mobilizirala vojakov, ne premešča svojih sil, trgovine, restavracije in uradi so odprti kot po navadi, prav tako ni motenj v javnem prometu.

Številni analitiki tako menijo, da je tudi najnovejša zaostritev razmer le Unova predstava za domačo javnost, ki bi sicer morda lahko začela razmišljati o velikih težavah znotraj lastne države.

Kim Džong Un te dni budno spremlja vojaške vaje svojih sil.
Kim Džong Un te dni budno spremlja vojaške vaje svojih sil. FOTO: Reuters
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (141)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Dakota 100
07. 04. 2013 14.43
+8
Kje so dobil tako veliko kahlo , da so ga ostrigli po njej?
mathias999
07. 04. 2013 13.16
+8
Kim še vadi pa bi že šel kar v vojno..... eh današnja mladina, mislijo da vse vedo :)))
jvj
07. 04. 2013 12.39
+2
Vsem ki vse vste in že v naprej obsojate osumljene v Sloveniji. Tukaj spodaj je prevod dela razsodbe avstrijskega sodišča: 2. razsodbe: Tožilstvo je g. Riedlu nedvomno dokazalo nakazilo slovenskemu državljanu Juretu Cekuti v višini najmanj 150.000 evrov, ki mu je nato v zameno dostavil nezakonito dokumentacijo , ki je g Riedlu omogočila pridobitev posla s podjetjem Patria v škodo podjetja Stayer. Zakaj v včerajšnjih 24.ur o tem niso nič poročali? Verjetno zaradi izjemne profesionalnosti. :I = )
neobremenjen_
07. 04. 2013 08.49
+10
Ma tip bi rad spet do zastonj nafte in hrane. No to prvič. Da bi zares kaj nredil pa nima jajc, saj ve, da SK zrdirajo v 15 minutah.
Maja Mozgan
07. 04. 2013 08.28
+6
nekam kratke roke ima...
facon
07. 04. 2013 14.05
+8
facon
07. 04. 2013 14.07
+4
lepota in zdravje
07. 04. 2013 04.39
+12
luknje v tarči so že bile prej
gobo
06. 04. 2013 23.12
+10
že dva tedna sledim dogajanju,slabo kaže za ene in druge,bi rekla milka stega fanta ne bo nič
Boschtjan Zupanchich
06. 04. 2013 21.34
+7
Brez glave ... tale korejc' .
Roman Hren
06. 04. 2013 21.08
+1
Kar večina se zgraža in obsoja S. Korejo in njene ljudi. Ampak zakaj se nihče ne vpraša, kaj tam počno Američani?! Provokacije, zastraševanje, medijsko hujskanje, blokade,... so vse iznajdbe največje demokracije proti vsem, ki se jim nočejo podrediti! Na koncu si vedno vzamejo pravico tudi do vojaškega posega! Ki ga "mednarodna skupnost" požegna!
Perun55
07. 04. 2013 00.40
+3
K vragu pa z Ameriko. Ne bodo sli napadat S. Koreje. Je nek nicvreden kup kamenja (za razliko od Iraka oz. Libije kjer so zaloge nafte).
D3LIJA
07. 04. 2013 03.35
+1
Se strinjam Perun55,v SK bi dobil edin množico lačnih ljudi.seprau dodatn strošk,se jim ne splača
pokus
06. 04. 2013 19.40
+0
komer čakam da bo novico da so totiga fatassa fentali pa S.Korejo zredirali s sveta :) da bo mir :)
hercul
07. 04. 2013 14.48
+2
...zrel si za ameriško državljanstvo, le zaprosi in se preseli v Texas...
slovenc79
06. 04. 2013 18.13
+3
"pristal na zamrznitev severnokorejskega jedrskega programa v zameno za 5 milijard evrov goriva in dva jedrska reaktorja." lol
7466
06. 04. 2013 15.13
+5
To sploh ni taprava...se vidi na pištoli AGBT.
Zombi
06. 04. 2013 14.21
+5
Verjetno je imel kje skrit kak računalnik z igricami.Po toliko letih izolacije, ko je prišel na oblast pa misli da bo on glavni igralec...Al pa še vedno sanja...
ovratnik
06. 04. 2013 13.10
+6
POLITIKA IN POLITIKI SAJ JE ISTO TUDI PRI NAS SAMO NA DRUGACEN NACIN NA KOLENA SPRAVIT LASTNO DRZAVO
facon
07. 04. 2013 14.06
Saloreich
06. 04. 2013 12.27
+10
A s to pištolco bo snel američane?
goveja juha
06. 04. 2013 12.08
+27
frajer mali korejček bi se šel vojno z lačnimi ljudmi doma.....sam gobec ga je
S.O.S 1
06. 04. 2013 11.23
+20
ta oseba ima težave osebnosti in izhaja iz zgodovine njegove družine. Po napisanem, če je to vsaj nekaj točno bo mali naredil zgodovinsko napako samo da pride v zgodovino planeta. Bogi narod ki živi tam in mora slediti tem fanatikom, da lahko v miru živijo družine ali pa so zasvojeni z njihovim Kim Džong Un-om
Boschtjan Zupanchich
06. 04. 2013 21.35
+2
mikeTHEbike
06. 04. 2013 10.48
+13
mali je antipatičen........
Boschtjan Zupanchich
06. 04. 2013 21.36
+3
toni jajara
06. 04. 2013 10.25
+15
uniforme so take, kot da so iz starga tepiha sešite
Gregor Jaklinov
06. 04. 2013 16.43
+5
kvalitet.....moja majca za 20 evrov iz H&M je zdržala en mesec.....
Boschtjan Zupanchich
06. 04. 2013 21.36
Josef Kurbl Popelreuther
06. 04. 2013 09.33
+21
Lakota pa je medtem na domačih tleh zahtevala 3,5 milijona življenj.
Jimi1
06. 04. 2013 10.44
+15
Pobralo je vsakega 7-mega državljana.... Če pride do vojne jih bo pa še kakšen milijon.... Kako neki razmišlja njihov "veliki vodja"...?
Boschtjan Zupanchich
06. 04. 2013 21.36
+1