Osnova za vdor in zlom računalniških kod zaupnih podatkov je program Mariposa. In kako program Mariposa, v prevodu metulj, deluje? Strokovnjaki pojasnjujejo, da podobno kot razvpiti virus trojanski konj. V računalnik se lahko pritihotapi tudi prek za komuniciranje zelo priljubljenega Windows Messengerja. Z malo znanja ga lahko hitro odkrijete tudi sami. Glavni namen pa je zloraba kreditnih kartic. Žrtve so po večini posamezni uporabniki, a virus je prizadel tudi številne banke, podjetja, skupaj po podatkih FBI kar 12 milijonov uporabnikov.
Nekdanji svetovalec vlade za varovanje informacij pravi, da je potrebno zelo malo, da ga dobite na računalnik. Okužba se širi prek USB-ključa, programov za izmenjavo datotek, tvegano je nalaganje neznanih in nepreverjenih programov in tudi uporaba Windows Messengerja, kjer je dovolj, da odprete sporočilo. In ko je sporočilo prejeto, je računalnik že okužen.
Virus se nato poveže s centralnim programskim sistemom, ki nadzornikom omogoča krajo podatkov. In ko opravite prvi spletni nakup, je cilj, lahko bi rekli računalniški skimming kreditne kartice, opravljen.
A lahko se tudi zaščitimo. Veliko koristnih informacij o Mariposi najdemo na spletni strani www.symantec.com. Tam boste našli tudi seznam spletnih strani, s katerimi se bo računalnik v primeru okužbe samodejno povezoval. Ali ste že okuženi, pa lahko najhitreje preveriti s programom Wireshark, ki beleži vse povezave na mreži. Virus je sicer v obtoku že od leta 2009. Okužil je skoraj pol sveta. Spet pa smo pred dilemo, ali je avtor genij ali kriminalec?
Kot pravi računalniški strokovnjak Rado Ključevšek, zna to v principu vsak računalniški inženir, ne razmišlja pa vsak na tak način in prav je, da te stvari obsodimo, dodaja Ključevšek. In četudi se marsikdo s tem mnenjem ne strinja, bi ga v trenutku, ko bi žrtev zlorabe postal sam, gotovo spremenil.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.