Za današnjo nesrečo na sedežnici na Mariborskem Pohorju, v kateri se je lažje poškodovalo 17 ljudi, je najverjetneje kriv ležaj, je pojasnil direktor Pohorske vzpenjače Srečko Jesenšek. "Prvi vtisi kažejo, da je najverjetneje prišlo do poškodbe ležaja na povratnem kolesu," je dejal in zatrdil, da je smuka na Pohorju kljub temu varna.
Do nesreče je prišlo nekaj minut po 9. uri zjutraj, ko se je snelo povratno kolo na zgornji postaji sedežnice Stolp, zaradi česar je iztirila jeklenica, žičnica pa se je nenadoma ustavila, je za 24ur.com povedal tiskovni predstavnik Športnega centra Pohorje Matej Obu. Na napravi je bilo v tem času 35 ljudi, od tega se jih je 17 lažje poškodovalo.
Reševalna akcija, v katero so bili vključeni reševalci z reševalnim vozilom in policija, je stekla ob 9.15, že po 45 minutah pa so vse potnike na sedežnici varno prepeljali na vrh Pohorja. O dogodku so bili po besedah Obuja obveščeni vsi pristojni organi.
V mariborskem univerzitetnem kliničnem centru so pojasnili, da so sprejeli 12 ali 13 poškodovanih. Od tega jih je deset prišlo samih, dve ali tri osebe pa so v bolnico pripeljali z reševalnim vozilom.
'Dogodek globoko obžalujemo'
"Dogodek globoko obžalujemo," je pojasnil direktor vzpenjače Jesenšek, ki si je kraj dogodka že ogledal. Kot je dejal, bodo natančni vzroki znani po preiskavi, ki jo bo izvedla posebna komisija, ustanovljena v ta namen.
Po njegovih besedah je bila naprava tehnično pregledana 30. novembra 2009 in je imela veljavno obratovalno dovoljenje do konca novembra 2011, poleg rednih pa so opravili tudi več dodatnih pregledov. "Ta ležaj, za katerega sumimo, da se je poškodoval, je bil pregledan pred tremi tedni z ustreznimi inštrumenti. Takrat so preiskave pokazale, da ni bilo nobenih anomalij," je pojasnil.
Sedežnica Stolp je bila postavljena leta 1997. Je sicer rabljena, a je bila pred montažo v celoti obnovljena. Omenjeni ležaj je bil leta 2003 po priporočilu proizvajalca tudi preventivno zamenjan, kar pomeni, da je star šest let, medtem ko je normalna življenjska doba takšnega ležaja vsaj dvajset let, je še povedal Jesenšek.
Direktor Pohorske vzpenjače kljub temu zagotavlja varno smuko in pojasnjuje, da so izpadlo sedežnico nadomestili z avtobusnimi povezavami.
Podobne nesreče redke
Generalni sekretar Združenja žičničarjev Slovenije Marjan Čuk je povedal, da so nesreče, ko se sname jeklenica sedežnice, tako v svetu kot v Sloveniji izjemno redke. "Zagotovo v zadnjih 15 letih v Sloveniji ni bilo nobene podobne nesreče," je dejal. Nekaj več nesreč je po njegovih besedah na vlečnicah, čeprav so tudi te zelo redke. Uradne statistike o nesrečah na žičnicah pa sicer v Sloveniji nimamo, je še dejal.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.