Gospodarstvo

Cene 95-oktanskega bencina in dizla še naprej regulirane

Ljubljana, 07. 07. 2016 16.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada je za dodatna dva meseca podaljšala uredbo o oblikovanju cen za 95-oktanski bencin in dizelsko gorivo. V Trgovinski zbornici Slovenije so nad vladno odločitvijo razočarani.

Na bencinski črpalki
Na bencinski črpalki FOTO: Thinkstock

Vlada je danes za dodatna dva meseca podaljšala uredbo o oblikovanju cen za 95-oktanski bencin in dizelsko gorivo. Hkrati se je seznanila z analizo o javnofinančnih učinkih postopne liberalizacije cen na avtocestah in hitrih cestah, iz katere izhaja, da bi deregulacija cen ob dvigu marž distributerjev imela vpliv na javnofinančne prihodke.

Vlada se je sicer v začetku aprilu odločila za delno sprostitev cen naftnih derivatov. Tako ne določa več cene 100-oktanskega bencina in kurilnega olja. Obstoječo uredbo o oblikovanju cen za 95-oktanski bencin in dizelsko gorivo medtem podaljšuje, nazadnje jo je za en mesec v začetku junija.

Skladno z novim, tokrat dvomesečnim podaljšanjem uredbe, oblikovanje cen 95-oktanskega bencina in dizla ostaja enako kot doslej - predpisana je metodologija oblikovanja cen naftnih derivatov, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in gibanju tečajev dolarja in evra. Modelske cene se izračunavajo na podlagi 14-dnevnih povprečij. Uredba začne veljati v soboto.

V Trgovinski zbornici razočarani 

V Trgovinski zbornici Slovenije so medtem nad vladno odločitvijo, da za dva meseca podaljša obstoječo uredbo, razočarani. Kot ugotavljajo, aprilska delna liberalizacija cen naftnih derivatov ni vplivala na spremembe prodajnih količin, kar pomeni, da proračun zaradi delne liberalizacije ni bil oškodovan.

Veliko bolj grozeča je po prepričanju zbornice bojazen, da bi se maloprodajne cene naftnih derivatov v Sloveniji povečale zaradi povečanih proračunskih dajatev, ki že danes predstavljajo v povprečju več kot 60 odstotkov v strukturi cene. Marža trgovcev predstavlja zgolj šest odstotkov in tako nikakor ne more vplivati na zrušitev trga naftnih derivatov v državi.

Bencin
Bencin FOTO: Thinkstock

"Odločitev o podaljšanju uredbe zato vidimo kot korak nazaj v razvoju tržnega gospodarstva v Sloveniji, saj smo prepričani, da tudi popolna sprostitev cen naftnih derivatov za proračun ne bi imela negativnih posledic," so v sporočilu za javnost navedli v zbornici in dodali, da so to potrdili tudi izsledki analize vpliva deregulacije cen naftnih derivatov in trošarinske politike v Sloveniji.

Trgovinska zbornica pričakuje, da bo vlada v prihodnjih dveh mesecih sprejela popolno liberalizacijo cen naftnih derivatov, saj je slovenski trg dovolj zrel za sprejetje takšne odločitve, ki je uveljavljena praksa v vseh ostalih članicah EU.

Kakšni bi bili javnofinančni učinki?

Ministrstvi za finance in za gospodarstvo sta medtem po naročilu vlade pripravili skupno analizo o javnofinančnih učinkih postopne liberalizacije cen naftnih derivatov, ki se prodajajo na bencinskih servisih na servisnih prometnih površinah avtocest in hitrih cest. Iz nje izhaja, da bi deregulacija cen na avtocestah in hitrih cestah vplivala na spremembo prodajnih cen in količine prodanih naftnih derivatov, kar bi posledično zmanjšalo javnofinančne prihodke.

Ob upoštevanju enoletnega zamika pri prilivih davka od dohodkov pravnih oseb v državni proračun bi bili lahko prihodnje leto proračunski prihodki nižji za do 2,2 milijona evrov, če bi distributerji zvišali maržo za 50 odstotkov. V letu 2018 bi lahko bili ob 100-odstotnem dvigu marž glede na trenutne proračunski prihodki nižji za do 3,9 milijona evrov, od leta 2019 dalje pa za do največ 3,3 milijone evrov, če bi se marža dvignila za 100 odstotkov.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Brabus
08. 07. 2016 08.04
+2
Na koncu vedno vse plača potrošnik.
srecnii
07. 07. 2016 21.18
+1
Če vlada nebi podaljšala, bi cena goriv poskočila, ker je na trgu povečini Petrol, bi ceno nabil.
staridida
11. 07. 2016 14.14
-1
križnagorc
07. 07. 2016 21.00
Katerih podatkov?
križnagorc
07. 07. 2016 20.59
Sem že komentiral.
križnagorc
07. 07. 2016 20.57
Vidi vidi Vlada ve končno kje se lahko najde denar za njene "uspehe" !
križnagorc
07. 07. 2016 20.52
Vidi vidi.Vlada ve končno kje se lahko najde denar za njene "uspehe"
nik500
07. 07. 2016 17.52
+5
Trgovinska zbornica bi rada da imamo ceno bencina 2 eur ali več na liter bencina
anjerd
07. 07. 2016 17.50
+4
Ljudje bi denar tako ali tako zapravili, v primeru cenejšega goriva, denar nebi ostajal kot višek v nogavicah, le za državno birokracijo bi ga bilo manj, kar pa ni čisto nič narobe, še preveč dobijo za svojo učinkovitost.