Gospodarstvo

Kaj Gorenju obljublja kitajski Hisense?

Velenje, 14. 05. 2018 18.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, / A.K.
Komentarji
8

Kitajska skupina Hisense, ki jo je po oddaji zavezujoče prevzemne ponudbe velenjsko Gorenje izbralo za prihodnjega strateškega partnerja, obljublja, da bo spoštovala načela zvestobe in integritete, pospešila razvoj Gorenja in ohranjala stabilnost delovnih mest.

Hisense, ki si ga je Gorenje izbralo za strateškega partnerja, obljublja, da bo varoval in razvijal obstoječe blagovne znamke podjetja Gorenje, izkoristil vrhunske tehnologije, izdelke in globalne kanale za krepitev in širitev Gorenja. Želi si korektnega sodelovanja z državo, lokalno skupnostjo in družbo, je sporočil podpredsednik skupine Tang Jeguo.

Gorenje potrebuje oporo za razvoj

Gorenje se je po tem, ko se je njegov tretji največji lastnik Panasonic, odločil, da v družbi ne bo deloval strateško, odločilo poiskati novega strateškega partnerja. Potrebuje oporo za razvoj, saj se skupina spopada z visoko zadolženostjo. Za to je izbralo kitajsko skupino Hisense. Ta je za delnico ponudila 12 evrov pod pogojem, da prevzame več kot polovico delnic.

Skupina Hisense, ki si jo je Gorenje izbralo za strateškega partnerja, je lani dosegla več kot 12,7 milijarde evrov prihodkov, od tega približno 5,5 milijarde evrov na področju gospodinjskih aparatov.
Skupina Hisense, ki si jo je Gorenje izbralo za strateškega partnerja, je lani dosegla več kot 12,7 milijarde evrov prihodkov, od tega približno 5,5 milijarde evrov na področju gospodinjskih aparatov. FOTO: Reuters

Največji posamični lastnik Gorenja je trenutno državna Kapitalska družba (Kad), ki ima v lasti dobrih 16 odstotkov Gorenja. V strategiji upravljanja naložb Republike Slovenije je sicer Gorenje opredeljeno kot pomembna naložba, za katere je predvideno, da bo država v njih zadržala 25 odstotkov in eno delnico.

Končno odločitev bo sprejel Kad

Na ministrstvu za finance so ponovili stališče, da je strategija upravljanja kapitalskih naložb države političen dokument, ki ga je sprejel državni zbor. Naloga poslovodstva družb v državni lasti je maksimiranje vrednosti podjetja za lastnika. Končno odločitev o prodaji bo sprejelo poslovodstvo Kada, ki mora oceniti vrednost naložbe, če ostanejo lastniki v obstoječem deležu oziroma če se iz družbe umaknejo.

Ministrstvo za finance oziroma vlada skladno s pravili korporativnega upravljanja nista pristojna in nista nikoli odločala o naložbeni politiki Kada v Gorenju, so nadaljevali. Kad je v skladu z zakonom o SDH pri upravljanju naložb, v katerih SDH ali država nimata deleža, samostojen in neodvisen.

Državni zbor lahko skladno z zakonom o SDH sprejme novo strategijo upravljanja kapitalskih naložb, ne pa sprememb in dopolnitev obstoječe. Ministrstvo za finance je opravilo več usklajevalnih sestankov s koalicijskimi partnerji, končna odločitev vlade pa je, da sprejem nove strategije ni potreben, so še dodali.

Skupina Hisense obljublja, da bo ohranjala stabilnost delovnih mest.
Skupina Hisense obljublja, da bo ohranjala stabilnost delovnih mest. FOTO: Kanal A

Hisense lani z več kot 12,7 milijarde evrov prihodkov

Skupina Hisense ima v lasti dve podjetji, in sicer Hisense Electric in Hisense Kelon Electrical Holdings, ki kotirata na borzi, in več blagovnih znamk s področja bele tehnike in zabavne elektronike, kot Hisense, Kelon in Ronshen. Visokotehnološka skupina je zavezana k spoštovanju načel zvestobe in integritete.

Lani je skupina Hisense dosegla več kot 12,7 milijarde evrov prihodkov, od tega približno 5,5 milijarde evrov na področju gospodinjskih aparatov. Na domačem trgu so 14. leto zapored vodilni ponudnik televizijskih sprejemnikov in tretji po njihovem izvozu na globalni trg. Na Kitajskem v segmentu proizvodnje hladilnikov zasedajo drugo mesto, v segmentu klimatskih naprav so četrti, v segmentu industrijskih hladilnih in grelnih naprav pa drugi.

Gorenje je objavilo, da za novega strateškega partnerja izbere kitajsko skupino Hisense.
Gorenje je objavilo, da za novega strateškega partnerja izbere kitajsko skupino Hisense. FOTO: AP

Skupina Hisense je vodilna v prodaji televizijskih sprejemnikov tudi na trgih Avstralije in Južne Afrike. V Južni Afriki je vodilna še pri prodaji hladilnikov, kjer dosega 24,6-odstotni tržni delež, poudarjajo.

Eden od vodilnih kitajskih proizvajalcev elektronike

Za razvoj evropskega trga je skupina Hisense v Evropi ustanovila osem specializiranih podružnic. Skupina je bila sicer ustanovljena leta 1969 in je ena od vodilnih kitajskih proizvajalcev na področju elektronike s štirimi ključnimi poslovnimi segmenti: gospodinjski aparati, multimedijski sistemi, pametni IT sistemi in razvoj nepremičnin.

Segmente podpirajo z lastnimi multimedijskimi tehnologijami, pametnimi IT sistemi, komunikacijskimi sistemi, varčnimi hladilnimi sistemi, optično komunikacijo, urbanimi pametnimi sistemi za upravljanje prometa, medicinsko elektroniko in tehnologijo laserskega prikaza, so še dodali.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SAF1
19. 05. 2018 09.17
+0
Oh poglejte Gorenje je ratalo izdelek za enkratno uporabo. Šalo na stran. Če kupiš kaj od Gorenja itak piše Made in China, tako da je vseeno kdo je lastnik.
Supervillain
19. 05. 2018 10.41
+0
Ni res,da piše Made in China kar je izdelano od Gorenja v Sloveniji se vidi,da nimaš pojma.
Supervillain
19. 05. 2018 07.12
+1
Gorenje bo še močnejše in boljše.
gongash
15. 05. 2018 10.46
+5
Hisense oprema se že prodaja pri nas. So solidne in cenovno ugodne, njihove ameriške hladilnike in televizorje imajo v harvey normanu že nekaj časa, sedaj pa bojo zgleda še delovali z gorenjem.
fairplayy
15. 05. 2018 08.06
+1
Tiho zavzetje države brez uporabe sile
RdecaZvezda
19. 05. 2018 07.48
+2
Castrum
14. 05. 2018 20.39
+3
Me malo čudi, kako da predstavnik zaščitnikov slovenskih privijegijev, tovariš Veber, tokrat ni tako skočil v luft kot je pri Telekomu....
ROMELS
14. 05. 2018 20.30
+8
Če kitajci po določenem času zaprejo tovarno, ne bo od naših nihče odgovarjal. To je to. Tako si SD-jevci umivajo roke.