Na Mestni občini Velenje so se aktivno vključili v pomoč svojim občanom, ki so zaradi težav v Preventu in Vegradu že nekaj mesecev brez svojih dohodkov. Občina je za najnujnejše ukrepe že namenila 40.000 evrov, aktivno se je v pomoč vključil lani ustanovljeni odbor za pomoč občanom Velenja. Kot ocenjujejo, bo pomoč potrebovalo okoli 600 delavcev.
Velenjski župan Srečko Meh je danes med drugim povedal, da so že pred časom omogočili brezplačne obroke v mestni javni kuhinji, takšno možnost pa trenutno koristi 180 Vegradovih delavcev. Odbor za pomoč, ki je sestavljen iz različnih humanitarnih, socialnih, zdravstvenih in drugih ustanov, je poskrbel za različne humanitarne akcije, med slednjimi bo tudi prireditev z dražbo likovnih del 10. septembra.
Humanitarna prireditev se bo imenovala ''Dobro delo''. Nastopilo bo več glasbenih skupin, Društvo šaleških likovnikov pa bo prispevalo likovna dela za dražbo. Izkupiček prireditve in dražbe bo namenjen socialno ogroženim posameznikom in družinam. Prispevke zanje je moč nakazati tudi na podračun Mestne občine Velenje za dobrodelne namene, in sicer na 01333-6000000925.
Kot je še poudaril Meh, lahko delavci na mestno občino naslovijo tudi vlogo za enkratno izredno denarno pomoč, ki jo bodo dodeljevali v skladu s pravilnikom. Ob tem je posebej poudaril, naj se delavci brez dohodkov najprej javijo na Centru za socialno delo Velenje, kjer v tem trenutku že rešujejo okoli 300 vlog za izredno pomoč. Šele ko bodo izkoristili to možnost, pa se lahko obrnejo tudi na njih, je še dodal velenjski župan.
Meh: Kje je tu menedžment?
Ob tem pa se je Meh vprašal, kje je tu menedžment in kje je morala tistih, ki so vodili podjetja in jih pripeljali v sedanji položaj. Prav tako se je vprašal, ali svojo vlogo dovolj dobro opravljajo sindikati. "Ta ni odigral svoje vloge. Če se bori zgolj za plače in dolžino delovne dobe, ne pa tudi v kakšnem položaju so dejansko delavci, potem to zagotovo ni pravilno ravnanje," je dejal Meh.
Delavcem obeh podjetij so takoj ponudili tudi brezplačno pravno pomoč, hkrati pa se z direktorji nekaterih večjih podjetij v regiji dogovarjajo, da bi finančno pomagali prebroditi najhujše težave. Župan Meh še opozarja, da stečaj Vegrada posebej velikega vpliva na socialne razmere v Šaleški dolini ne bo imel, če bodo vsi skupaj pravočasno ukrepali.
Poslanec SD Bojan Kontič je ob tem opomnil, da se je znova v praksi pokazalo, kako nekdo v času uspehov ne potrebuje države in lokalne skupnosti, ko pa pride do težav, kakršnim smo danes priča v Vegradu, potem je klic na pomoč hitro tu. "Država mora zagotoviti predvsem sprejem zakonodaje, ki bi preprečila posamezne nepravilne odklone, ki se zdaj dogajajo v naši družbi. A z zakoni se vsega ne da preprečiti, če ni posluha za pravno državo, socialo in solidarnost," je dejal Kontič.
Predsednik Rdečega križa Velenje Jože Kožar je izrazil veselje zaradi lanske ustanovitve že omenjenega odbora za pomoč, saj so na ta način tisti, ki želijo in lahko pomagajo, postali bolj močni. Kot je dejal, so sami sicer že pred tremi tedni po seznamu, ki so ga prejeli od Vegradovega sindikata, 230 delavcem razdelili prehranske pakete in pralni prašek. Paketov imajo še dovolj in jih delijo vsako sredo, skupaj z občino pa so poskrbeli tudi za šolske potrebščine 118 otrok.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.