Zaposleni v Drogi Kolinska se na prodajo družbe hrvaškemu podjetju v lasti Emila Tedeschija odzivajo pozitivno. "Končno bomo lahko pili Cedevito in jedli pašteto Argeto," je med odmorom za kosilo za hrvaški časnik Jutarnji list povedala peterica zaposlenih. Dodali so, da jim je že pretil propad podjetja, zato jih je novica o nakupu družbe, v kateri so zaposleni, pozitivno presenetila. Delavcev ne moti, da je novi lastnik Hrvat, se pa bojijo sprememb oziroma tega, da bi ostali brez dela. Želijo si obstoja družbe in nadaljevanja proizvodnje, pozdravljajo pa to, da jih je kupila družba Atlantic group, ki se ukvarja s prehrambno industrijo in ne neka finančna družba, ki bi jih le preprodala.
"Tu smo vsi naši, jaz sem iz Banjaluke, Stjepan je Hrvat, Ljubica je iz Vukovarja, Zijad pa iz BiH," je dejal Petar Stipanović, ki že 23 let dela v Drogi Kolinski pri raztovarjanju surove kave. Je pa nekoliko potožil zaradi prenizke plače, ki po njegovih besedah znaša 500 evrov, kar je za njegovo družino prenizka vsota.
Med zaposlenimi pa je najbolj osovražen nekdanji prvi človek Istrabenza Igor Bavčar. "Uničili so nas tajkuni in politika, tega Tedeschija ne poznamo, a upamo na najboljše," dodaja delavec Droge Kolinske. Članica sindikata Ljubica Činkl, ki je novega lastnika že spoznala, pa je za hrvaški časopis dejala, da je tovarno kupil s svojim denarjem, zato meni, da bi lahko spoštoval tovarno in zaposlene. Stjepan Grizelj pa je dejal, da je tovarna med najbolje opremljenimi v regiji, na visoki ravni pa naj bi bile po njegovih besedah tudi čistoča, disciplina in organizacija.
Izolski župan Tomislav Klokočovnik pa je za hrvaški medij dejal, da za prodajo Droge Kolinska, katere proizvodnja je bila preseljena iz Portoroža v Izolo, ni vedel. Pri tem je obžaloval, da družbe ni kupil Slovenec, hkrati pa je zadovoljen, da jo je kupil Hrvat in ne kak Italijan, Avstrijec ali Nemec. "V Izoli si želimo dobrih sosedskih odnosov. Na referendumu o arbitražnem sporazumu s Hrvaško je 71 odstotkov volivcev glasovalo v prid sporazumu in to podpiram," je še dejal.
Zakaj Tedeschi denarja ne investira v Hrvaško?
Hrvaški časopis Večernji list pa se sprašuje, kdo je odgovoren, da je Tedeschi za 240 milijonov evrov raje kupil slovensko družbo in ne kake hrvaške. Ob tem dodajajo, da je hrvaški poslovnež že napovedal za 50 do 100 milijonov novih investicij v Drogo Kolinsko. "Lahko torej govorimo o zapravljeni priložnosti, da bi okoli 300 milijonov evrov Tadeschi zapravil na Hrvaškem," piše avtor članka Gojko Drljača.
Pojasnjuje, da si je Tedeschi močno želel kupiti državni delež v Podravki in da je temu najbolj nasprotoval predsednik stranke HSS Josip Friščić. "Je Hrvaška zahvajljujoč šefu ene relativno marginalne stranke preko meje odgnala 250 do 300 milijonov evrov?" se sprašuje Drljača. Pri tem piše, da je Hrvaška brez dvoma neprijazno okolje za investitorje, "obnašamo pa se, kot da bi se najraje vrnili v samoupravljanje," še ugotavlja.
Tadeschi dokazano dobro upravlja s kapitalom in išče primerne posle za vlaganje in očitno ga na Hrvaškem ni našel, dodaja hrvaški novinar. Hrvaški ekonomist Damir Novotny pa s prstom kaže na hrvaške politike in pravi, da se tako HDZ kod SDP in HSS zavzemajo za to, da bi Podravka ostala v državnih rokah.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.