Gospodarstvo

Mariborska livarna drvi v stečaj, predsednik uprave razočaran nad državo

Ljubljana, 19. 09. 2023 08.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Mariborska livarna Maribor (MLM), ki je preko Slovenskega državnega holdinga (SDH) v 100-odstotni državni lasti, je tik pred plačilno nesposobnostjo in s tem na poti v stečaj. Edini in najbolj resni kupec nemški Mutares je prejšnji teden odstopil od namere za prevzem, so potrdili na SDH. Kot so dodali, sta bila letos dva investitorja pripravljena MLM prevzeti brezplačno ob večmilijonski nepovratni državni pomoči, ki pa je zaradi evropskih pravil prepovedana. Predsednik uprave MLM Davor Šenija je razočaran nad aktualnim odnosom državnih lastnikov, zanika pa tudi, da naj bi imeli blokirane račune. Livarno bo v sredo obiskal gospodarski minister Matjaž Han.

SDH po informacijah časnika Večer neuradno blokira vse poizkuse uprave, ki jo vodi Davor Šenija, da bi ta izboljšala likvidnost in postopoma stabilizirala poslovanje, celo črpanje dela že odobrenega kredita, kar naj bi bilo v nasprotju z zakonodajo.

Šenija je razočaran nad aktualnim odnosom državnih lastnikov do nekoč enega največjih mariborskih industrijskih podjetij, ki mu zaradi tega grozi stečaj. Vseh 350 zaposlenih še vedno normalno dela, posla imajo dovolj, zanikal pa je, da naj bi imeli blokirane račune.

Nekoč največje mariborsko industrijsko podjetje je lani ob 43 milijonih evrov prihodkov znova beležilo izgubo v višini 3,6 milijona evrov, ki jo je državni lastnik na junijski skupščini pokril z znižanjem osnovnega kapitala.

Mariborska livarna Maribor
Mariborska livarna Maribor FOTO: Bobo

Uprava podjetja je pripravila program prestrukturiranja, ki je poleg znižanja osnovnega kapitala slonel še na morebitnem financiranju SID banke, črpanju že odobrenega kredita, unovčevanju jamstev in sprostitvah nekaterih zavarovanj. Pridobivali so tudi nove posle, nazadnje za Magno in Volvo, dodaja časnik.

Po njihovih neuradnih informacijah je Mutares, ki že ima v lasti koprski Cimos, prejšnji teden odstopil od namere za prevzem proizvodnje, in sicer zaradi neuresničitve nekaterih izpogajanih pogojev, predvsem zagotovitve državnih vzpodbud, ki jih je sicer deležna večina tujih investitorjev.

Mariborska livarna Maribor
Mariborska livarna Maribor FOTO: Bobo

Po neuradnih informacijah Večera pa naj država ne bi več zmogla zagotavljati finančnih vložkov oziroma pomoči za dodatno prestrukturiranje podjetja. Zato naj bi že načrtovali prezaposlitev okoli sto od 350 zaposlenih v kidričevski Talum, tiste, ki izpolnjujejo pogoje ali so jim blizu, pa bi mehko "odpustili" oziroma upokojili.

Sindikalni predstavniki v podjetju so skupaj s podravsko organizacijo sindikata SKEI in svetom delavcev na več ministrstev poslali poziv po pomoči, od gospodarskega ministra Matjaža Hana in ministra za delo Luke Mesca pa pričakujejo, da bosta uresničila obljube, ki sta jih dajala ob obiskih tovarne.

V pismu so zapisali, da so zaskrbljeni za družbo in njenih 350 zaposlenih. Upajo, da lastnik in država vendarle še nista izkoristila vseh možnosti, ki jih imata, zato ju prosijo, da se odzoveta na njihove prošnje in jim pomagata, še dodaja Večer. Po njegovih neuradnih informacijah pa naj bi se v sredo na to temo znova sestala resorna ministrstva.

'Država ima zaradi pravil EU zvezane roke'

Han je spomnil, da je država družbi MLM v desetih letih dvakrat priskočila na pomoč, zdaj pa ima zaradi pravil EU zavezane roke.

Da zaradi pravil EU ni več na voljo razpoložljivih ukrepov za nadaljnjo finančno podporo in zagotavljanje potrebne likvidnosti MLM, so danes pojasnili tudi v SDH. To bi se namreč štelo za državno pomoč, ki pa je mariborskemu podjetju po evropskih pravilih ni več mogoče dodeliti, saj jo je v zadnjih desetih letih že prejelo.

Na državno pomoč je očitno računal tudi Mutares, ki je prejšnji teden od nakupa MLM odstopil. Kot so pojasnili na SDH, sta bila letos dva investitorja pripravljena MLM prevzeti brezplačno ob večmilijonski nepovratni državni pomoči.

Predsednik uprave MLM Davor Šenija je danes za STA sicer dejal, da vseh 350 zaposlenih še vedno normalno dela, posla pa da imajo dovolj.

Šenija zanika, da naj bi imeli blokirane račune

Družba naj bi imela že od prejšnjega tedna pri BKS banki zablokiran račun, a Šenija trdi, da vsaj do današnjega dne ni bil noben račun zaprt. Ob tem je poudaril, da so v zadnjem letu dni podpisali za skoraj 150 milijonov evrov nominacij za nove posle do leta 2030, največja težava pa je bila visoka rast cen energentov.

"Od države smo dobili bonbonček v višini 133.000 evrov, za energijo pa plačali 2,5 milijona evrov več, torej dvakrat več kot pred podražitvijo. Vsega tega nismo mogli prenesti na naše kupce v avtomobilski industriji," je dejal Šenija in dodal, da so zaposleni za zdaj dobili vse prejemke z izjemo polovice letošnjega regresa, ki naj bi jo dobili do konca zakonsko določenega roka.

V podjetju so se trudili s programom prestrukturiranja, v sklopu katerega so število zaposlenih z nekaj več kot 500 znižali na okoli 350, pri čemer so obdržali iste proizvodnje zmogljivosti in na ta način zvišali produktivnost. Kljub temu državi ni uspelo najti primernega strateškega lastnika, niti očitno ta ne želi več pomagati k premostitvi težav, čeprav ima družba dovolj dela in nenazadnje državi plačuje šest milijonov evrov prispevkov letno.

Mariborska livarna je lani ob 43 milijonih evrov prihodkov znova beležila izgubo v višini 3,6 milijona evrov, ki jo je državni lastnik na junijski skupščini pokril z znižanjem osnovnega kapitala. Vseskozi so se v javnosti pojavljale tudi informacije, da je v ozadju pogovorov tudi dobrih 50.000 kvadratnih metrov veliko zemljišče v neposredni bližini mestnega središča ob Dravi, kjer stoji MLM, in naj bi bilo zanimivo za druge vlagatelje. SDH naj bi si namreč nameraval desetmilijonsko terjatev poplačati z zemljišči.

Podjetje je v težkem položaju

Kljub intenzivnim aktivnostim finančnega prestrukturiranja in načrtnim prizadevanjem za ohranitev podjetja MLM ni uspel v celoti izvesti poslovnega prestrukturiranja, saj od leta 2016 dalje posluje z izgubo, so pojasnili v državnem holdingu.

Podjetje je v izjemno težkem položaju, so poudarili, SDH pa kot lastnik zaradi pravil EU nima več na voljo razpoložljivih ukrepov za nadaljnjo finančno podporo in zagotavljanje potrebne likvidnosti družbi. Ti bi namreč šteli za državno pomoč, ki pa je mariborskemu podjetju po evropskih pravilih ni več mogoče dodeliti, saj jo je v zadnjih desetih letih že prejela.

Slovenski državni holding (SDH)
Slovenski državni holding (SDH) FOTO: Bobo

Prav tako je bilo po njihovih besedah neuspešnih več poskusov iskanja strateškega partnerja, saj so bili ti večinoma prekinjeni zaradi omejenega interesa ali odstopa investitorjev po izvedenem skrbnem pregledu družbe. Dva sta bila sicer pripravljena družbo prevzeti brezplačno ob večmilijonski nepovratni državni pomoči, ki pa je zaradi pravil EU prepovedana.

Terjatve do MLM so bile zaradi dolgoletnih finančnih težav in dolgov do Nove KBM, Probanke in Abanke odplačno prenesene na DUTB takoj po njeni ustanovitvi leta 2013. Slaba banka si je ves čas načrtno prizadevala za sanacijo s številnimi ukrepi, enako pozneje tudi SDH, ki je v začetku junija na skupščini podprl predlog uprave in nadzornega sveta za poenostavljeno znižanje osnovnega kapitala za pokrivanje izgub iz zadnjih treh let, da bi tako zagotovili kapitalsko ustreznost družbe.

Tudi vlada je že leta 2015 na podlagi takrat veljavnega zakona o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb in zadrug v težavah in pozitivnega soglasja Evropske komisije družbi dodelila dobrih pet milijonov evrov državne pomoči, v letih 2019 in 2020 še pomoči v obliki odloga, ministrstvo za gospodarstvo pa je družbi omogočilo reprogram plačila. Družba je v državnih paketih pomoči za odpravo posledic epidemije in energetske krize v zadnjih treh letih prejela še okoli milijon evrov.

Mariborska livarna
Mariborska livarna FOTO: Bobo

Kot zdaj ugotavljajo v SDH, se MLM kljub obsežni finančni podpori v desetih letih ni uspelo v celoti prestrukturirati in vse od leta 2016 poslujejo z izgubo, samo v zadnjih treh letih je ta znašala skoraj osem milijonov evrov. Posledično se je družba znašla na točki, ko zaradi slabega poslovanja njene potrebe po dodatni likvidnosti neprestano rastejo. V zadnjem letu je MLM porabila tudi celoten denarni depozit v vrednosti 3,5 milijona evrov, ki ji ga je DUTB zagotovila kot zavarovanje za izdano bančno garancijo dobaviteljem za zagotovitev daljših plačilnih rokov.

V SDH opozarjajo, da ne smejo izvajati transakcij pod neekonomskimi pogoji oziroma transakcij, ki jih v enakih okoliščinah ne bi izvedel zasebni investitor, saj vse takšne transakcije štejejo za državno pomoč. Ob tem poudarjajo, da so glede potencialnih rešitev ves čas sodelovali z gospodarskim ministrstvom, ki so ga seznanili, da kakršnakoli nadaljnja državna pomoč, bodisi s strani SDH ali države, ni več mogoča.

MLM se je v težavah znašla že pred dobrim desetletjem, ko je insolventnost razglasila njihova takrat največja lastnica Metalka s sedežem na Dunaju, pozneje pa so Nova KBM, Abanka Vipa in Probanka del svojih v podjetje vloženih kreditnih sredstev konvertirale v kapitalske deleže. Ker te leto pozneje, niso želele dokapitalizirati podjetja, je MLM aprila 2013 šla v prisilno poravnavo, njeni hčerinski družbi Sanitec in Armal pa v stečaj, zaradi česar je brez dela ostalo 200 ljudi.

Evropska komisija je oktobra istega leta odobrila državno poroštvo za državno pomoč MLM v višini 5,1 milijona evrov, podjetje pa se je usmerilo predvsem v avtomobilsko industrijo. V zadnjih letih so se izjalovili vsi poskusi prodaje podjetja, ki je kljub dovolj dela samo v zadnjih treh letih naredila skoraj osem milijonov evrov dodatne izgube.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jutri_pa_res
20. 09. 2023 13.05
+2
Kakšen smisel pa ima neprestano vsipavanje denarja v firmo , ki že leta in leta neprestano mlati izgubo? So pa take firme drugače zelo všeč Levici, za katere je beseda 'dobiček' najhujša psovka.
4556
19. 09. 2023 21.30
+4
Vse je odvisno od vodstva in kot kaže imajo že leta iste koriktnike .
tarzan13
19. 09. 2023 18.02
+3
joooj a res ? dejmo vse zapreti
bronco60
19. 09. 2023 15.52
+7
CheKordiš se pa privoščljivo smeji, on ima 4000€ na mesec in ga boli.
WATCH-MAN1.9
19. 09. 2023 12.19
+3
proofreader
19. 09. 2023 10.24
+9
Tudi Maribor gre v stečaj?
proofreader
19. 09. 2023 10.23
+12
Kordiš zadovoljno kima, kapitalisti pakirajo kufre.
Jernej Sekirnik
19. 09. 2023 10.44
+7
mislim ta človek je za umobolnico, javno izjavil, da treba vse podjetnike nagnat z bajoneti v morje....nekako tako....
Svnski
19. 09. 2023 10.22
+8
To je zaigrano samo da bodo firmno prodali in čimveč pokradli.
Aijn Prenn
19. 09. 2023 10.19
+13
MLM je državna in gre v franže, v Škofji Loki pa firma v podobni branži (skoraj) ne zmore podelat naročil.
G. Papež
19. 09. 2023 10.13
+9
Ne razumem pa kako v Talum, če pa so v Talumu spomladi odpuščali?
sinaya
19. 09. 2023 09.57
+6
Slaba podjetja naj se čimprej zapro na škodo vseh zaposlenih.
islamint
19. 09. 2023 09.52
+19
Vsaka firma v državni lasti gre k vragu. Krade se na celi črti, nesposobnost vodilnih je očitna,... potem pa se vse skupaj konča, nastradajo pa delavci.
Aijn Prenn
19. 09. 2023 09.48
+14
Mene je samo strah kdaj bo klecnila Krka. Država ima precejšen delež v njej in doslej je vse v kar je bila vpletena država šlo v franže. Prej ali slej!
Potouceni kramoh
19. 09. 2023 09.43
+19
Se po MB govori.da gre tut občinska Arsenolandia proti tečaju in da navijanje cen občinskih storitev in parkinga ne pomaga.
Potouceni kramoh
19. 09. 2023 09.44
+9
Jernej Sekirnik
19. 09. 2023 09.43
+15
Maribor je včasih veljal za super duper mesto!!! Jugoslovanski razcvet, Maribor pa je zaslovel kot najmočnejše industrijsko središče Slovenije ter Jugoslavije. Vodstvo slednje je s petletnim načrtom gospodarstva počasi krepilo različne sektorje, gospodarjenje posameznih enot pa je bilo prvič in kot velika novost predano v roke delovnih kolektivov. Sčasoma so se krepili tuji, predvsem azijski trgi, ki so bili cenejši...........V centru Maribora, na Usnjarski ulici ob Dravi, je bilo že dolgo pred zlatimi industrijskimi časi središče mariborskega usnjarstva, tradicija se je z velikimi imeni – Staudingerjem, Badlom, Hälbarthom in Naskom – nadaljevala vse do prve svetovne vojne. Na Studencih je nekdanjo Predilnico in tkalnico Maribor nasledila Merinka – Tekstilna tovarna Maribor, v bližini pa so zaradi potreb po inženirskem železničarskem znanju nastale Delavnice Južnih železnic, ki so se preimenovale v Tovarno železniških vozil Boris Kidrič, to pa kasneje v TVT – Tovarno vozil in toplotne tehnike Boris Kidrič Maribor. Za delavce obratov je bila postavljena tudi železničarska kolonija, ki je na vrhuncu obsegala 304 stanovanja in se je lahko pohvalila tudi z vrtovi, otroškim zavetiščem in šolo. Bivališča so bila na voljo tudi v mestni delavski koloniji v Vurnikovem naselju, v TAM-ovem bloku ter delavskem domu na Ruški cesti.....Maribor po kemiku s priimkom Swaty dobil Tovarno umetnih brusov, do leta 1958 edino tako v Jugoslaviji. Tovarna Swaty se je lahko pohvalila z izvozom v mnoge evropske države, izvažali pa so tudi na druge celine. Po številnih združitvah prvotna tovarna danes obstaja pod družbo SWATYCOMET.........Eno od središč gospodarstva v Mariboru je bilo tudi Melje v bližini glavne železniške postaje, kjer je ob prvotno postavljenem parnem mlinu zrasla tovarna s testeninami – Mlin in testenine Maribor. Kasneje se je objekt nekoliko preoblikoval in preimenoval v Živilski kombinat Intes Maribor, prav Intes pa je še danes del skupine Žito. V Melju je kot podjetje za akumulatorsko dejavnost delovala še tovarna Vesna, v bližini pa Lilet Tovarna čevljev, ki jo zaposlovala 130 ljudi. Bogato zgodovino je imel tudi še danes obratujoči Henkel, ki je deloval pod imenom Prva mariborska tovarna mila, Tvornica Zlatorog, po popolnem zrušenju med drugo svetovno vojno pa je bilo novozgrajeno podjetje imenovano Tovarna Zlatorog..............Mariborska livarna Maribor, MLM, ki je vključevala zvonolivarno, oblikovalnico in objekt za vlivanje manjših odlitkov. Livarna je ustvarjala vse od zvonov, medeninastih kovancev do sanitarnih armatur znamke Armal, v 90. letih se je celo uvedel proizvodni robot. Delovno mesto je MLM skozi čas zagotavljala najprej 200, nato 1571, na vrhuncu pa 2045 delavcem............ustanovljen tudi Tekstilni inštitut, ki je znanstveno preučeval probleme in iskal rešitve za mariborsko tekstilno industrijo. V to je sodila tudi MTT, Mariborska tekstilna tovarna, največja v Jugoslaviji.................Na Teznu sta zaživeli Metalna, podjetje za strojegradnjo, konstrukcijo in montažo, postala tovarna vijakov in zakovic, hkrati pa so njeni delavci gradili tudi mostove, različne cevi ter druge večje konstrukcije. Njihovi železniški mostovi so zasloveli tudi v bolj eksotičnih državah, kot so Togo, Zambija, Peru in druge....................Nepogrešljive za delovanje mnogih obratov so bile tudi meljska hidroelektrarna, Hidromontaža – zvezno montažno podjetje za hidroelektrarne, Elektrokovina – Proizvodnja elektronskih izdelkov Maribor ob Tržaški cesti, v Rušah pa je delovala tudi Tovarna Dušika Ruše, zgrajena med prvo svetovno vojno z namenom proizvodnje karbida. Seveda pa niso predstavljene vse tovarne in vsi delčki mariborske industrije, teh, ki so soustvarjali mariborsko zgodbo prejšnjega stoletja in pol, je bilo še mnogo več................
123soba
19. 09. 2023 10.01
+11
Bi zelo podobne zgodbe lahko pisali iz veliko slovenskih občin. Npr Kranj, Tržič, Škofja loka... V vse se je umešavala politika in vse so uničili in pokradli...
zdravkob
19. 09. 2023 10.13
+7
Lepa zgodba. A vse je propadlo s komunizmom. Ideja državnega kapitalizma in samoupravljanja. Že sam državni kapitalizem je sinonim za masovni dumping. Na dolgi rok ne more to vzdržati. Sedaj pa nimamo nikogar, ki bi to prevzel. Smo narod brez bogatašev, razen nekaj tajkunov, ki ne vedo kam bi z denarjem, ki ga imajo.
Mirko6666
19. 09. 2023 10.26
+1
Zdravko, ni čisto vse komunizem kriv. Bolj kapitalizem in požrešnost novodobnih kapitalistov po 90h. Do takrat se je vlagalo potem pa samo še izcrpavalo in se je vse ustavilo in obticalo v 90h. Svet je žal šel naprej...
123soba
19. 09. 2023 09.43
+18
Rezultati dela žiga debeljaka. Ja ni šla dost plača gor, pa bo šlo 350 delavcev na zavod. Bomo ostali slovenčki malo več prispevali...
Aijn Prenn
19. 09. 2023 09.50
+11
Bi moral biti pa ornk sposoben, da bi toliko tega sam uničil. Je moral imeti pomoč.
E.Nigma
19. 09. 2023 09.40
+13
Dobrodelno se lahko JU odpove eni plači pa jo da tem delavcem.
123soba
19. 09. 2023 09.38
+10
Ta dva ministra sta najboljša v celotnem obdobju samostojne Slovenije. Sta zelo inteligentna, strokovna, analitična, pametna, izobražena, iznajdljiva, vrhunska poznavalca financ, ekonomije in ostalih ved. Eden je podpredsednik vlade, ki pride na tv z listi papirja, ker v glavi je še dim od trave, drugi pa zna edino jezikat, ko sem bil jaz minister in naša vlada bo...
wsharky
19. 09. 2023 09.35
+12
in kaj na to poreče državni sekretar pri trgovcu Hanu mariborčan tovariš Frangež?
super-je
19. 09. 2023 09.25
+27
Edini cilj ki uspeva našim politikom je da uničujejo slovensko industrijo.