Gospodarstvo

Obrestne mere nespremenjene, a na vidiku znižanje

Frankfurt, 11. 04. 2024 15.26 | Posodobljeno pred 18 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Svet Evropske centralne banke skladno s pričakovanji ni spreminjal osrednjih obrestnih mer za območje z evrom. Je pa nakazal na možnost skorajšnjega reza v obrestne mere. Trgi ga trenutno pričakujejo že na naslednjem zasedanju sveta junija.

Svet ECB je od julija 2022 do lanskega oktobra v rekordnem ciklu zaostrovanja denarne politike desetkrat zapored dvignil osrednje evrske obrestne mere. Od takrat naprej jih je puščal nespremenjene in tako je bilo tudi danes.

Osrednja obrestna mera za operacije glavnega refinanciranja tako ostaja pri 4,50 odstotka in s tem najvišje od časa pred zadnjo finančno in gospodarsko krizo. Depozitna obrestna mera, po kateri banke nalagajo sredstva pri centralnih bankah območja z evrom, pa se ni premaknila s štirih odstotkov in s tem z najvišje ravni od uvedbe evra leta 1999. Obrestna mera za odprto ponudbo mejnega posojila medtem ostaja pri 4,75 odstotka.

Se je pa v zadnjih tednih vse bolj okrepilo prepričanje, da bo obrat v denarni politiki sledil že prvi četrtek v juniju, ko se bodo člani osrednjega organa evrske denarne politike sestali naslednjič. Na možnost skorajšnjega znižanja obrestnih mer je danes v izjavi po seji nakazal tudi osrednji organ evrske denarne politike.

Svet ECB tako meni, da so osrednje obrestne mere za evrsko območje na ravni, na kateri veliko prispevajo k sedanjemu procesu zniževanja inflacije. Do zdaj so v svetu uporabljali izraz "znatno prispevajo". V svetu ob tem še naprej zagotavljajo, da bodo s prihodnjimi odločitvami zagotovili, da bodo obrestne mere ostale dovolj restriktivne tako dolgo, kot bo treba.

Evro
Evro FOTO: Shutterstock

"Če bi s svojo posodobljeno oceno inflacijskih obetov, dinamike osnovne inflacije in intenzivnosti transmisije denarne politike dobil dodatna zagotovila, da inflacija vzdržno upada proti ciljni vrednosti dveh odstotkov, bi bilo primerno, da zniža sedanjo raven restriktivnosti denarne politike," so dodali v svetu. Junija bodo sicer znane najnovejše napovedi ECB za inflacijo in gospodarsko rast.

Svet ECB ob tem vztraja pri uveljavljeni dikciji, da bodo o ustrezni ravni in trajanju restriktivne denarne politike tudi v prihodnje odločali na podlagi podatkov na vsaki seji posebej. Svet je sicer v izjavi po zasedanju ocenil, da se je zniževanje inflacije v evrskem območju - ta je marca dosegla 2,4 odstotka - nadaljevalo, k čemur je največ prispevala nižja inflacija v skupinah hrane in blaga.

Večina meril osnovne inflacije po oceni sveta upada, rast plač se postopno umirja, v podjetjih pa dobički absorbirajo del višjih stroškov dela. Pogoji financiranja ostajajo restriktivni in pretekli dvigi obrestnih mer še naprej zavirajo povpraševanje. "Vseeno so domači cenovni pritiski močni in v skupini storitev vzdržujejo visoko inflacijo," so dodali v Frankfurtu.

Inflacija naj bi v naslednjih mesecih vztrajala na sedanjih ravneh

Predsednica ECB Christine Lagarde, ki je že po marčni seji izjavila, da bo svet bistveno več o vzdržnosti zniževanja inflacije vedel junija, je tokrat na novinarski konferenci najprej izpostavila uveljavljeno stališče sveta, da se ne zavezuje v naprej k določenemu gibanju obrestnih mer, saj postopa na podlagi vsakokratnih podatkov.

V nadaljevanju pa je razkrila, da so se nekateri člani sveta na podlagi za zdaj dostopnih aprilskih podatkov že danes počutili dovolj gotovi glede inflacijskih gibanj, da so si zaželeli znižanje obrestnih mer že na tokratnem zasedanju. A na koncu so se ti, kot je dejala, pridružili mnenju velike večine članov, da je za večjo stopnjo gotovosti treba počakati na podatke, ki bodo na voljo junija.

Pri tem je Lagarde izpostavila, da se v Frankfurtu ne bodo ozirali na to, kako bo postopala ameriška centralna banka Federal Reserve. Ta po sedanjih ocenah obrestnih mer ne bo zniževala pred septembrom. Je pa Francozinja priznala, da bodo zaradi pomena in ugleda ameriškega gospodarstva podatki o vnovični krepitvi inflacije v ZDA vplivali na junijske ocene.

Glede gospodarskih razmer v območju z evrom je Lagarde danes navedla, da je bila gospodarska dejavnost v prvem trimesečju šibka, da pa anketni podatki kažejo na postopno okrevanje, ki ga bo na podlagi naraščajočih realnih dohodkov in visoke stopnje zaposlenosti poganjal storitveni sektor, izboljšali pa naj bi se tudi pogoji menjave in splošne gospodarske razmere v svetu. Sčasoma naj bi manjše breme predstavljala tudi denarna politika.

Inflacija naj bi v naslednjih mesecih vztrajala približno na sedanjih ravneh, v 2025 pa naj bi se nato postopno bolj vzdržno zniževala proti dvoodstotnemu cilju. Takšne napovedi sicer še vedno spremlja precej negotovosti, po ocenah ECB pa še vedno prevladujejo tveganja, da bo gospodarska rast nižja od ocen in da pri inflaciji pride do šokov, ki bodo rast cen krepili.

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

urib1
11. 04. 2024 19.40
+4
Ne bodo nižali obrestnih mer, ker jim tako paše. Jih razumem. Zakaj bi kasirali manj, če lahko več. Mi pa plačamo
Yon Dan
11. 04. 2024 19.33
+2
Bila, bila... Z Fiat denarjem je konec, s Kabalo je konec, z 4.rajhom EU je konec.... Prihaja vs
Maastrion
11. 04. 2024 18.56
+4
Folk noče več kreditov najemat, samo na podlagi tega nižajo... Banke živijo od kreditov in limitov...
MitraljezovDarko
11. 04. 2024 17.35
+8
hiter gor...pa pocasi dol.....to je to
IvanJaJo
11. 04. 2024 16.52
+6
#vonderLajdra🧟🤤💆‍♀️🤹🤣
StudyBitcoin
11. 04. 2024 16.22
-3
tron3
11. 04. 2024 16.42
-6
Janko Mesar
11. 04. 2024 16.19
-3
Victorinox
11. 04. 2024 16.19
+2
Se pravi, če bodo obrestne mere znižali, želijo spodbuditi vlaganja, ker se bo varčevanje nekoliko manj splačalo.
Rožice so zacvetele
11. 04. 2024 16.27
+6
Varčevanje kot tako se itak NE izplača, denar je potrebno vlagati...če ga imaš.
Bolfenk2
11. 04. 2024 16.06
+1
Sankcije proti Rusiji prijemajo. EU gospodarstvo se nam sesuva, inflacija raste...
Rotter
11. 04. 2024 16.36
-3
Inflacija raste samo še v Rusiji, v Evropi je pod kontrolo. Razen za rusofile, za vas je treba dodati 20% za dramatičnost.
Maastrion
11. 04. 2024 18.59
+2
Ni čisto tako, Rusija gospodarsko raste na račun orožja in prodaje energentov pod ceno, je pa res, da dolgo ne bo več tako. So pa že prvi tajkuni dobili tožbe zoper sankcije EU proti njim, zdaj bodo vsi sankcionirani šli po enaki poti. To smo eni že ves čas napovedovali!
tron3
11. 04. 2024 15.56
+6
Samo 11% evrčkov ima kritje, torej iz tega podatka je razvidno, da Vam banke posojajo evrčke brez kritja z vrednostjo NIČ in Vi pridno plačujete na vrednost NIČ obresti!!!
MucaNeGrize
11. 04. 2024 15.50
+6
sankcije Rusiji sedaj v eu že kažejo cca 70 % rezultatov...Čestitke.
trollolll
11. 04. 2024 15.39
+6
nic se naucili iz zgodovine... ko so v zgodovini enako hiteli z nizanjem obrestnih mer je inflacija ruknila se visje kot je bla na zacetku...
Natoforever
11. 04. 2024 15.34
+4
So govorili se lansko leto, da obresti ne bodo padle vsaj 10letje. Evo..spet bodo nazaj v roku 1 leta. Pa bodo šle cene stanovanj se dodatno v nebo
gobbi
11. 04. 2024 15.58
+3
nepremičninski trg se že ohlaja, stanovanja kupujejo bogatuni in to s kešom v kufrih. Cene res, da še vedno rastejo menim pa, da se bo tudi ta norija končala.