Gospodarstvo

Komisija DZ želi po fiasku v NLB zapisnike sej Banke Slovenije

Ljubljana, 11. 05. 2016 12.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Interes na razpisu za nadzornike NLB, ki se je iztekel pretekli teden, je po oceni SDH zadovoljiv. Ob tem v SDH dodajajo, da bodo ob uporabi preostalih nabornih poti lahko pripravili ustrezen nabor kandidatov za izbor na skupščini banke. Komisija za nadzor javnih financ pa je Banko Slovenije pozivala, naj ji posreduje zapisnike sej, na katerih naj bi razpravljali o kandidatih.

Kadrovska komisija, ki je posvetovalno telo uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH), bo kandidacijske postopke začela izvajati še ta teden, so povedali v državnem holdingu.

Razpis za nadzornike največje Nove Ljubljanske banke (NLB) se je iztekel 4. maja, postopek izbora kandidatov pa je SDH sprožil 20. aprila, le nekaj dni po tem, ko so iz nadzornega sveta največje banke v državi izstopili trije nadzorniki.

SDH
SDH FOTO: POP TV
Janko Gedrih, Anton Ribnikar in Anton Macuh so med razlogi za odstop navedli diskreditacije in diskvalifikacije, potem ko se je odprlo vprašanje njihove primernosti za nadzornike. A mediji so ob tem neuradno navajali, da so dobili informacijo, da ne bodo dobili licence Evropske centralne banke za opravljanje te funkcije.

Zaradi imenovanja omenjene trojice na februarski skupščini so sicer nastala nesoglasja med SDH in Banko Slovenije. Ta je namreč pred skupščino izpostavila, da ni prejela seznama kandidatov, zato ni mogla oceniti kandidatov, kot zahtevajo predpisi enotnega bančnega nadzora pri Evropski centralni banki. V upravi SDH so medtem postopke imenovanja nadzornikov ves čas branili kot zakonite in ustrezne.

Imenovanje in poznejši odstop sta v javnosti močno odmevala. Poleg očitkov, da se s tem banka vrača v stare čase, je bila ost kritike uperjena tudi v nepreglednost delovanja SDH pred skupščino banke, saj zamenjave po mnenju nekaterih niso bile dovolj argumentirane in so bile neprimerne v času, ko bi se SDH in NLB morala resno začeti ukvarjati s pripravami na privatizacijo banke. V opoziciji so zaradi te zgodbe predlagali tudi spremembo zakonodaje.

Ločeno medtem v banki, ki je v postopku privatizacije, poteka izbor novega predsednika uprave, potem ko je na začetku februarja odstopil Janko Medja. Razpis za novega prvega moža banke se je iztekel v torek, iz NLB pa so sporočili, da so z odzivom zadovoljni. Števila prispelih prijav ne razkrivajo, povedali pa so, da je skladno s pričakovanji in bo omogočalo dovolj širok nabor kandidatov, da bo nadzorni svet lahko izbral najbolj primerno osebo za vodenje banke. To naj bi se zgodilo najpozneje v dveh mesecih.

NLB po Medjevem odstopu začasno vodi član uprave Blaž Brodnjak, ki se ga v zadnjem času omenja kot kandidata za predsednika uprave. Ob Medjevem odstopu sta se kot njegova potencialna naslednika omenjala še nekdanji član uprave David Benedek in zadnji predsednik uprave Probanke pred pripojitvijo k DUTB Igo Gruden.

Slednji je za Delo kandidaturo potrdil, po podatkih časnika pa je med prijavljenimi tudi Brodnjak. Med prijavljenimi naj ne bi bilo Benedka. 

Komisija DZ želi po fiasku v NLB zapisnike sej Banke Slovenije

Komisija DZ za nadzor javnih financ je na predlog nepovezanih poslancev razpravljala o t.i. kadrovskem fiasku v NLB, ki se je zgodil po odstopu treh nadzornikov, domnevno neprimernih za to funkcijo. Komisija je Banko Slovenije pozivala, naj ji posreduje zapisnike sej sveta iz marca in aprila, na katerih naj bi ta razpravljal o kandidatih.

Ta sklep je komisija izglasovala na predlog Jerneja Vrtovca (NSi), ki je na današnji seji predstavnike Banke Slovenije spraševal, če drži, da je svet centralne banke na seji konec marca sprejel stališče o neprimernosti kandidatov Janka Gedriha, Antona Ribnikarja in Antona Macuha.

Vrtovec je menil, da so bili njihovi razlogi za odstop pomenljivi, saj v mesecu pred odstopom v medijih ni bilo nikakršnih pritiskov. Naj bi pa Banka Slovenije ugotovila, da naj bi Gedrih zamolčal nekatere pretekle funkcije, Ribnikar naj ne bi znal tujega jezika ipd. "Zato želimo zapisnike sej," je dejal in si zaželel, da bi ta zgodba postala transparentna in bila v poduk za naprej.

NLB - 1
NLB - 1 FOTO: Damjan Žibert

Na predlog Alenke Bratušek (NP), prvopodpisane pod sklic seje, so člani komisije sprejeli sklepe, da bodo predlagali, da razpravo o tem opravijo tudi na naslednji plenarni seji ter da naj DZ priporoči vladi, naj razreši celotno vodstvo SDH, naj preveri vse odločitve v času trajanja sporne sestave nadzornega sveta NLB ter da naj ob imenovanju novega nadzornega sveta SDH spoštuje zakone in predpise.

Predsednik uprave SDH Marko Jazbec je navzoče opozoril, da "špekulacije o negativni oceni s strani regulatorja sodijo v prostor hipotetičnega razmišljanja in ugibanj, saj postopek še ni bil dokončan in se je z odstopi tudi ustavil". Za ostala dva nadzornika ne vemo, v kateri fazi so postopki in do rezultata je nadzorni svet NLB polno operativen, je dodal.

Bratuškova je želela njegov odgovor, ali so vsi imenovani v nadzorni svet NLB izpolnjevali vse pogoje in kriterije ter nenapisana pravila o visokem ugledu ali ne. Na odboru DZ za finance v začetku maja je Jazbec priznal, da eden od kandidatov ni izpolnjeval zakonskih pogojev, danes pa dodatnih odgovorov na to temo ni podal.

Zagotovil je, da so vsi postopki tekli v skladu z zakoni in smernicami ter da pri tem ni bilo nič spornega. Znova pa je bilo v ospredju vprašanje predhodnega ocenjevanja primernosti nadzornikov, kjer ministrstvo za finance in SDH na eni strani ter Banka Slovenije in NLB na drugi še vedno vztrajajo vsak pri svojem.

Državni sekretar na ministrstvu za finance Metod Dragonja je menil, da je zakon o ukrepih za krepitev stabilnosti bank izključil predhodno oceno primernosti in pristojnost prenesel na SDH. Banka Slovenije pa vztraja, da zakon o bančništvu določa, da mora nominacijska komisija nadzornega sveta banke, ki jo sestavljajo člani nadzornega sveta, pred imenovanjem opraviti oceno primernosti.

Direktorica pravnega oddelka v Banki Slovenije Jasna Iskra je povedala, da Banka Slovenije nima zadržkov do tega, kdo dela oceno, a da se mora pristojni organ do kandidatov opredeliti. NLB tega ni naredila, zato so najavili prekrškovni postopek proti banki in odgovornim osebam v njej. "ECB smo obvestili, da bomo začeli postopek o prekršku in čakamo na odgovor," je povedala.

Dragonja je opozoril, da SDH ne more kar naenkrat ostati brez vodstva in je ocenil, da "bi bila s predlaganimi sklepi resno ogrožena javnofinančna stabilnost države". Predsednik komisije Andrej Šircelj (SDS) pa je opozoril na "posledice", če se bo izkazalo, da še dva nadzornika NLB, ki čakata na presojo regulatorja, ne bi dobila licence.

Predsednik komisije za preprečevanje korupcije Boris Štefanec je dejal, da so vmesno poročilo o delovanju SDH že poslali vsem omenjenim in da se roki, v katerih lahko ti pošljejo pojasnila, še niso iztekli. Zato o ugotovitvah ni želel govoriti, je pa nanizal priporočila komisije, ki gredo v smeri doslednega preprečevanja nasprotja interesov, enakopravno obravnavo kandidatov, resničnosti njihovi navedb, boljše načrte integritete ipd. "Ne gre za posamezne primere, problem je sistemske narave," je poudaril.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

slovenskidelavec
13. 05. 2016 14.00
+2
Sama politika zgodi pa se nič. lopovi. Tu se lepo vidi kako nas je SMC peljala žejne čez vodo.
Transformerji
13. 05. 2016 12.42
Tudi ta novica mi daje asociacijo na anketa desno - ali gledate televizijske nadaljevanje? Nobene ne gledam, sem pa postavil rekord v obnorelem gledanju ameriške Dinastije - vzdržal sem samo do 8. dela! Ampak naše vlade so kot ameriška nadaljevanja Dinastija...... ne vem, pri kateri štev. se je končala.....
ROMELS
12. 05. 2016 11.18
+5
NLB je potrebno vrednotiti ,natisniti certifikate in jih razdeliti državljanom. Tistim, ki so jo dokapitalizirali. Potem pa naj državljani sami odločijo s svojimi lastniškimi deleži, kaj bo z banko. Takole igračkanje jo samo izčrpava, kot tudi državljane.
RdečiKarton
12. 05. 2016 10.05
+9
Vsem slovencem bi svetoval naj zaprejo račune na NLB in prestopijo po možnosti na tujo banko. Tele kriminalce sponzorirat res nima smisla...
ecnarf
12. 05. 2016 10.03
+5
Že pred 20 leti bi jo morali skurit.
fafajonka
12. 05. 2016 09.59
-1
Naša Ljubljena Banka mi je dala 5 miljonov kredita, na, zdaj pa tega denarja ne morem vrniti in grem zaradi nje v osebni stečaj, šmrk.....:D
RdecaZvezda
12. 05. 2016 09.20
+2
ni vsaka lumparija kazniva,je pa brez dvoma lumparija,a ne Solatko
Solatko
12. 05. 2016 09.05
+9
a ni zanimivo, migrantom pa Bo država plačala vso najemnino v tržnih stanovanjih....TO JE DAN KO DRŽAVLJANI KI PLAČUJEMO DAVKE POSTAJAMO TRETJERAZREDNI DRŽAVLJANI, TAKOJ ZA KRIMINALCI IN MIGRANTI!!!
ONniON
11. 05. 2016 22.30
+11
še premalo še bolj je treba zafurat slovenijo ter davke nabit, naj vse propade
zek
11. 05. 2016 21.50
+11
No ko je govora o tem ali je Janša predrago prodal lastno parcelo je na tisoče komentarjev,ko pa je govora o resničnih lopo... ki dejansko obvladujejo Slovenijo pa 10 komentarjev ---- PA NAJ MI ŠE KDO REČE,DA SLOVENCI V VEČINI MISLIJO Z LASTNO TINTARO ------
slovenskidelavec
11. 05. 2016 21.54
+4
RdečiKarton
12. 05. 2016 10.06
+1
Ravno zaradi Janše so se "podarjali" krediti iz NLB.
buksil
12. 05. 2016 11.01
+0
Ti pa imaš svojoresnico povej koliko kreditov je dal Janša
trdovrat
12. 05. 2016 19.13
Myroommyrules
11. 05. 2016 21.13
+8
Najkoristnejša žival je svinja. Od nje lahko uporabimo vse, meso od spredaj in od zadaj, kožo za čevlje, ščetine za ščetke in IME za politike (Vir: Reader¨s digest, stran 29, aprilska izdaja 2016).
RdecaZvezda
12. 05. 2016 09.22
+2
človek je edino živo bitje,ki noče biti to kar je.
Borec21
11. 05. 2016 16.03
+20
včeraj je kolega obiskal tržni inšpektor kupil je izdelek za 8 € in potem iskal dlako v jajcu. Danes s epobirajo centi miljoni pa so šli in še gredo mimo in to je politika financ ministra Mramorje po filozofiji red za vse enak.....ker p aje birokrat pa ne ve osnovnih rentabilnih pojmov ki s ejim reće return on investment, inšpektor s plačo 1. 500 € in več bi lahko gledal in iskal miljone in ne izden račun za 8 € .....zato pa tonemo vs eglobje glede bank pa vemo to so naši ki ščitijo en druzga...
Sršen
11. 05. 2016 21.31
+10
Represivne organe imamo pač za preganjanje revežev,da jim po možnosti poberejo težko prigarani drobiž,medtem ko izvoljena eita ni sposobna in noče izpeljat niti enega zakona za efektni pregon goljufov,kriminalcev in podobnih barabinov!!!!!Zakaj je temu tako vsi vemo,najbolje pa ravno omenjena hinavska elita!!!!
miko11
11. 05. 2016 15.58
+22
Edini pogoj je,da pripadaš določeni politični opciji,ki se na polno trudi,da bi ostalo zakrito,kam je dejansko izginilo na desetine miljard slovenskega denarja...
tron3
11. 05. 2016 14.33
+14
Jasno, da je interes, kdo pa ne bi bil zraven mizice pogrni se!!!
rde?kar
11. 05. 2016 14.21
+10
Vi se kar drkaj te samo z mojim denarjem ne.