Gospodarstvo

Se bodo na velika svetovna gospodarstva že kmalu zgrnili temni oblaki?

Washington, 09. 10. 2018 11.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
L.Š./STA
Komentarji
9

IMF v svojem najnovejšem poročilu o svetovnih gospodarskih obetih za letos in prihodnje napoveduje 3,7-odstotno rast globalnega BDP, kar je 0,2 odstotne točke manj od julijske vmesne napovedi. Opozarja tudi na nekatere temne oblake, med tveganji navaja trgovinske spore in negativne učinke podnebnih sprememb.

Mednarodni denarni sklad (IMF) ugotavlja, da je svetovna gospodarska rast še vedno visoka in da bo letos in prihodnje leto višja, kot je bila v povprečju v obdobju med letoma 2012 in 2016. Razlog za to je, da je veliko gospodarstev ali doseglo polno zaposlenost ali pa je blizu nje. Skrbi glede deflacijske nevarnosti so se zmanjšale in IMF meni, da imajo politiki ravno zdaj izjemno priložnost, da povečajo odpornost gospodarstev svojih držav in izvedejo potrebne reforme za utrditev rasti.

IMF je že pred spomladanskimi zasedanji za letos in 2019 napovedal 3,9-odstotno gospodarsko rast in to ponovil tudi v vmesni napovedi julija, vendar je razvoj dogodkov ekonomiste napeljal do ugotovitve, da so bili preveliki optimisti. Rast je namreč po navedbah IMF manj uravnotežena od predhodnih pričakovanj, nekatera negativna tveganja so se uresničila, povečala se je verjetnost dodatnih negativnih šokov.

Po napovedih IMF se je povečala verjetnost dodatnih negativnih šokov.
Po napovedih IMF se je povečala verjetnost dodatnih negativnih šokov. FOTO: AP

ZDA povzročajo velike skrbi, IMF jim napoveduje padec rasti

"Politike, ki v številnih ključnih gospodarstvih podpirajo rast, so nevzdržne na daljši rok," opozarja IMF in izpostavlja davčne olajšave v ZDA, ki so še bolj okrepile ciklično konjunkturo, vendar se bo njihov učinek izpraznil in rast bo padla. IMF tako ZDA za letos napoveduje 2,9-odstotno rast BDP, v prihodnjem letu pa 2,5-odstotno. Napoved za letos za največje nacionalno gospodarstvo na svetu je enaka kot julija, za leto 2019 pa malenkost nižja.

Pozivi IMF gredo v smeri uvedbe strukturnih reform, Washington pa po njihovem mnenju v času predsednikovanja Donalda Trumpa ubira ravno obratno pot.
Pozivi IMF gredo v smeri uvedbe strukturnih reform, Washington pa po njihovem mnenju v času predsednikovanja Donalda Trumpa ubira ravno obratno pot. FOTO: Profimedia

Prav tako na ZDA in nekatere druge države leti tudi ugotovitev, da v primeru obrata navzdol v konjunkturnem ciklu oz. morebitne nove recesije prihodnost ne bo rožnata, ker trenutno za razliko od obdobja pred desetimi leti ni več na voljo toliko orodij javnofinančne in denarne politike. IMF zato vztrajno poziva k izvedbi strukturnih reform in okrepitvi regulative v finančnem sektorju, Washington pa v času administracije predsednika Donalda Trumpa dejansko ubira obratno pot.

ZDA povzročajo velike skrbi tudi zaradi carinskih politik Trumpove administracije. "Mehanizmi multilateralnega globalnega sodelovanja so pod velikim pritiskom in jih je treba utrditi," so prepričani v IMF, ki med drugim poudarjajo, da sta v veliki nevarnosti dva pomembna regionalna trgovinska sporazuma.

To je sporazum o prosti trgovini na območju Severne Amerike (Nafta), o spremembah katerega je bil dosežen dogovor med ZDA, Kanado in Mehiko, vendar ratifikacija sporazuma, ki nosi ime USMCA, ostaja v zraku. Drugo pa je brexit oziroma vse, kar izhod Velike Britanije iz EU in enotnega evropskega trga prinaša s seboj.

Kot posebno grožnjo svetu pa IMF izpostavlja ameriški trgovinski spor s Kitajsko, ki bi lahko prerasel v pravo trgovinsko vojno, in Trumpove grožnje svetu s carinami, če ne privoli v ameriške zahteve. Pri tem izstopajo grožnje s carinami na uvoz avtomobilov, ki bodo porušile dobavne verige.

Največji padec za Nemčijo, Veliki Britaniji se obeta krepitev BDP

IMF za razvita gospodarstva letos napoveduje 2,4-odstotno rast, v 2019 pa 2,1-odstotno, kar je za 0,1-odstotne točke manj od julijske napovedi. Za evrsko območje IMF napoveduje 2,0- oziroma 1,9-odstotno rast. Napoved za letos je glede na julij za evrske države za 0,2 odstotne točke nižja, za leto 2019 pa je nespremenjena.

Največji padec napovedane rasti je med razvitimi državami v poročilu IMF doživela Nemčija, ki ji IMF napoveduje 1,9-odstotno rast letos in v prihodnjem letu, to pa je za 0,3 oziroma 0,2 odstotne točke manj kot julija. 

Mednarodni denarni sklad (IMF) v najnovejšem poročilu o svetovnih gospodarskih obetih Sloveniji za letos napoveduje 4,5-odstotno gospodarsko rast, kar je pol odstotne točke več kot v spomladanski napovedi. Prihodnje leto naj bi rast bruto domačega proizvoda (BDP) dosegla 3,4 odstotka, kar je 0,2 odstotne točke več, kot je kazala prejšnja napoved.

Veliki Britaniji se letos obeta 1,4-odstotna krepitev BDP, prihodnje leto pa 1,5-odstotna, Japonski 1,1- in 0,9-odstotna, Franciji po 1,6-odstotna, Italiji 1,2- in 1,0-odstotna, Španiji pa 2,7- in 2,2-odstotna.

Kaj pa Kitajska, Mehika in Rusija?

Za tako imenovane razvijajoče se trge, ki skupaj z državami v razvoju predstavljajo 40 odstotkov svetovnega BDP, pa IMF za letos in prihodnje leto napoveduje 4,7-odstotno rast, kar je za 0,2 oziroma 0,4 odstotka manj od julijske napovedi.

Kitajski IMF letos napoveduje 6,6-odstotno rast, v 2019 pa 6,2-odstotno krepitev BDP, Indiji 7,3- oziroma 7,4-odstotno, Braziliji 1,4- oziroma 2,4-odstotno, Mehiki 2,2- oziroma 2,5-odstotno ter Rusiji 1,7- oziroma 1,8-odstotno.

Trumpove carine so kratkoročne grožnje gospodarski rasti

Trumpove carine in rušenje globalne gospodarske strukture so kratkoročna grožnja rasti, med dolgoročne pa IMF na prvo mesto postavlja počasno rast plač, manjšo socialno mobilnost in nezadostne odgovore držav na strukturne ekonomske spremembe.

Kot posebno grožnjo izpostavlja tudi nevarnost podnebnih sprememb, ki narašča. Vse države bi morale prav tako bolje pripraviti svojo delovno silo na tehnološke spremembe in poskrbeti, da bo rast bolj vključujoča, torej da jo bodo deležni različni dohodkovni in izobrazbeni sloji.

IMF izdaja globalno gospodarsko napoved pred spomladanskimi in jesenskimi srečanjem finančnih ministrov in guvernerjev centralnih bank članic IMF in Svetovne banke, poleti in pozimi pa izda vmesno napoved s svežimi podatki za največja gospodarstva. Letošnje zasedanje obeh mednarodnih finančnih ustanov sicer ne poteka v Washingtonu, kjer imata ustanovi sedež, ampak na indonezijskem otoku Bali.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

slovenskidelavec
12. 10. 2018 16.57
+1
Napačno ne bo se zgrnilo na gospodarstvo. Ampak spet na DELAVCA.
mejacrnikal
09. 10. 2018 18.37
+1
#HODL# vsi vemo kaj
tron3
09. 10. 2018 17.42
+18
Včeraj gledal film o krizi iz leta 2007, Bonitetne hiše, so dajale oceno gospodarskega subjekta, države itd, za honorar primeren, torej daleč od realnosti. In kaj se sedaj dogaja, isto, ponudba kreditov ogromna, narod se zadolžuje, tisti ki še niso seveda, cena zlata pada, da bo potem zrasla, itd, identično kot pred 11 leti, bravo, čestitam kriza je pred vrati!!! Samo ta bo mal bol usekala, kot si nekateri zamišljajo. Najbolj bo srečen tisti, ki bo brez kreditov, pa če se tudi vozi s fičkotom, bo zmagovalec, ker bo lahko v miru živel.
nikhrast
10. 10. 2018 16.20
-3
Pa kdaj ni bil folk zapufan, sploh ne pomnim tega. Bajte, avtomobile... vsi kupujemo na puf, zakaj nas pa toliko dela nadure, pa za vikende in praznike. Nekaj let nazaj smo lahko tu v Kanadi kupili bajto s samo 5% down, zdaj je že 20%. Bančne krize pa ni bilo vsepovsod, država more regulirat banke.
Boško1980
09. 10. 2018 16.55
+9
Morajo se da se bo pod pretvezo spet kradlo in bojo bogati še bolj bogati 160 milijard € ni kar tako lahko nabrat! Bitka za prestol gre dalje!
Ka pa mislis
09. 10. 2018 14.11
+6
Kavboji bojo ostali sami s svojim mmf. Turki in rusi se ze rekli nikoli vec mmf...
pikantnifeferon
09. 10. 2018 14.10
+12
IMF aka Rothchild family so tisti k v financnem svetu dolocajo kdaj bodo kje crni oblaki sepravi ce oni tako opozarjajo pol bo verjetno res vrjetno vejo kdaj nameravajo drek naredit
nikhrast
09. 10. 2018 15.52
-4
Malp poglej kje so Rothschildi na Forbes lestvici, Trump ki je vreden samo 3 milijarde ima večji vpliv, pa zato ker je nepredvidljiv kot predsednik ZDA-
TNT4U
09. 10. 2018 14.00
+7
ZDA vedo kaj počnejo. EU je odvisna od njihove politike. Z uvedbo pričakovanih omejitev v trgovinskih sporazumih tudi z EU, bo to zelo vplivalo na obstoj EU, vsekakor pa začetek nove precej hude krize. VB ni izstopila iz EU zaradi ekstremistov, temveč zato, da ne bo delila prej opisane usode z EU.