Superračunalnik, imenovan Sekvoja, ki bo najhitrejši na svetu, razvija IBM, ameriška vlada pa naj bi ga dobila leta 2011. IBM trdi, da bo njegova računska moč dosegla kar dvajset petaflopsov, kar je enako 20.000 bilijonom kalkulacij na sekundo. Njegova procesna moč bo tako večja kot trenutna skupna moč prvih 500 najhitrejših superračunalnikov na svetu.
Sistem naj bi vseboval več kot 1,6 milijona procesorjev in več kot 1,6 petabajtov pomnilnika, spravljen pa naj bi bil v ohišju velikosti večje hiše.
Če malce poenostavimo: če bi vseh 6,7 milijarde ljudi na svetu z žepnim računalnikom 24 ur na dan 365 dni na leto računalo, bi skupaj potrebovali 320 let, da bi dosegli to, kar bo Sekvoja dosegla v eni uri.
Njegov osnovni namen bo izvajanje kompleksnih simulacij obnašanja starega jedrskega orožja, s čimer bodo ugotovili, ali in kako ga je najbolj varno shranjevati, uporabljali pa ga bodo tudi pri raziskavah na področju astronomije, energije, človeškega genoma in klimatskih sprememb. Velik napredek bo prinesel tudi pri napovedovanju vremena, obljubljajo strokovnjaki.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.