Slovenija

'Ali ni prišel čas, da stopite korak naprej od nove ekonomske politike?'

Ljubljana, 03. 09. 2013 12.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sindikati vračajo žogico delodajalcem: neodgovorna sta problematiziranje plačanega odmora in zahtevanje nižjih davkov, čeprav ne ustvarjate novih delovnih mest. Opozarjajo še na vse več davčnih utaj, gospodarski kriminal in neredne plače.

Ali smo sindikati res neodgovorni, ker zahtevamo višjo obdavčitev davka na dohodek pravnih oseb? Ali ni neodgovorno, da to govorijo tisti, ki zahtevajo vedno nižje davke, hkrati pa ne ustvarjajo novih delovnih mest?

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) zavračajo kritike Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), da sindikalni predlogi ukrepov za izhod iz krize niso ne odgovorni ne vzdržni.

Po mnenju izvršnega sekretarja ZSSS Gorana Lukiča je neodgovorno, da delodajalci, ki v času, ko v Sloveniji kar 67 odstotkov zaposlenih prejema plačo, nižjo od slovenskega povprečja, in ko je neto minimalna plača še vedno pod pragom tveganja revščine, zahtevajo, da se problematizira plačan odmor med delom. Delodajalcem zameri tudi, da zahtevajo novo pokojninsko reformo, pri čemer vedno znova pozabljajo na zaposlovanje starejših, tako da se je število registrirano brezposelnih, starejših od 50 let, med julijem 2008 in 2013 zvišalo s skoraj 22.000 na več kot 38.000.

Neodgovornost delodajalcev se po njegovih besedah kaže tudi v zahtevah po vedno nižjih davkih, četudi ne ustvarjajo novih delovnih mest. Kot je spomnil, so se zaradi lanskega znižanja stopnje davka na dohodek pravnih oseb proračunski prihodki močno znižali, število brezposelnih pa močno naraslo. Slovenija je zaradi znižanja davčnih stopenj samo v letih 2005 in 2007 na letni ravni izgubila skoraj milijardo evrov, je dodal.

"Ali ni neodgovorno, da delodajalci v času, ko v Sloveniji kar 67 odstotkov zaposlenih prejema plačo, nižjo od slovenskega povprečja, in ko je neto minimalna plača še vedno pod pragom tveganja revščine, zahtevajo, da se problematizira plačan odmor med delom?" se sprašujejo sindikati.
"Ali ni neodgovorno, da delodajalci v času, ko v Sloveniji kar 67 odstotkov zaposlenih prejema plačo, nižjo od slovenskega povprečja, in ko je neto minimalna plača še vedno pod pragom tveganja revščine, zahtevajo, da se problematizira plačan odmor med delom?" se sprašujejo sindikati. FOTO: Thinkstock

Spomnil je na odpravo davka na izplačane plače, ki se je zgodila z začetkom leta 2009, in na prepolovitev prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za delodajalce iz leta 1996, ki je podjetnikom zgolj med letoma 2000 in 2010 prinesla 6,24 milijarde evrov prihrankov. A tudi to ni prineslo razvojnega preboja, je bil kritičen.

Obseg davčnih utaj, ki ga je posredno sprožila liberalizacija postopka ustanavljanja podjetij, znaša po besedah davčnega svetovalca Darka Končana v posameznih letih od 200 do 250 milijonov evrov. Med letoma 2008 in 2012 je škoda zaradi gospodarskega kriminala znašala okoli 1,43 milijarde evrov. Med letoma 2007 in 2012 se je število kršitev s področja plačila za delo povečalo za več kot sedemkrat.

Leta 2006 je Slovenija pri Uradu za usklajevanje na notranjem trgu registrirala 31 blagovnih znamk na en milijon prebivalcev, kar več kot sedemkrat manj kot Avstrija in skoraj štirikrat manj kot Finska, je opozoril. Na Finskem so leta 2008 prijavili kar 4,23-krat več patentov na milijon prebivalcev kot v Sloveniji. Še večja razlika pa je pri številu visokotehnoloških patentov, saj je bilo leta 2008 med vsemi prijavami patentov v Sloveniji le 6,73 odstotka prijav visokotehnoloških patentov, medtem ko je bilo leta 2008 na Finskem takih prijav 14,99, leta 2005 pa kar 46,04 odstotka.

Sindikati tudi ne razumejo kritike, da zahtevajo "umetno" povečevanje kupne moči in domače potrošnje, saj naj bi se v preteklosti izkazalo, da ne deluje recept, ki temelji na zadolževanju. "Delodajalci so s tem najverjetneje mislili svoj model zadolževanja, ki se najbolj vidi v menedžerskih odkupih," je poudaril Lukič. Delodajalcem je sporočil, da je "nova ekonomska politika", ki jo oglašujejo, povzročila gospodarski zastoj in je škodljiva. V tej luči je opozoril na povečevanje obsega davčnih utaj, visoko škodo z naslova gospodarskega kriminala in krepitev števila kršitev s področja plačila za delo.

Osem sindikalnih central je v ponedeljek predstavilo nabor ukrepov za izhod iz krize, katerih cilj je prehod od varčevanja k trajnostnemu razvoju in blaginji. Strukturne in gospodarske reforme morajo imeti uravnoteženo ekonomsko, socialno in okoljsko komponento, so prepričani. Na GZS ocenjujejo, da predlogi sindikatov niso ne vzdržni ne odgovorni in da pomenijo podporo stari, dokazano napačni ekonomski politiki. Če bi jih uresničili, bi krizo v Sloveniji le še poglobili, so bili ostri.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kawboy
03. 09. 2013 19.27
Bistva problemov naši državi ne odpravlja in ne rešuje nihče tako pri delodajalcih, kot pri sindikalistih, kot pri pristojnih državnih institucijah kot pri zakonodajnopravni službi in vseh ostalih vpletenih pri spremljanju zakondodaje kot tudi pri sprejemanju zakonodaje tudi v praksi in ne samo teoretično na papirju. Saj je ta zato neučinkovita in posledično neuspešna za navadnega delavca. Saj sami državni uradniki oziroma pristojne državne institucije niso osebno prizadete ter oškodovane za druge jim je pa malo mar. Primeri iz prakse, delodajalec ima družbo z omejeno odgovornostjo v bistvu pa ima samo poštni predal in sedaj vprašanje, kako od takšnega delodajalca, ki ne plačuje vseh prispevkov ali plač ter ostalih dodatkov k plači ki pripadajo že po sami delovnopravni zakonodaji dobiti in izterjati dolgovani denar, če ga pa nima. Bodisi tako ali drugače prikazuje finančno stanje takšno ali drugačno, samo da izigrava tako sistem kot zakonodajo. Za svoje osebne potrebe, želje in koristi ima pa denarja dovolj.
odpisan2x
03. 09. 2013 16.23
kaj blebečeš puhla učenost,v slo kot v stari yugi lavfa samo politična ekonomija,to pa z ekonomijo nima nič skupnega
spidi33
03. 09. 2013 14.13
+1
znižajo naj davke, obdavčijo plače ki so večje kot 3000 eur, začnejo naj iskat denar pri "fušarjih" , pregledovat plačnike za davek in socialo in še bi lahko naštevali!!!! banda lopovska
puspan
03. 09. 2013 16.12
In odvzeti penzijone tistim, ki jih nikoli niso zasluzili. S tem bi bilo ze za 30% problemov resenih.
levko
03. 09. 2013 13.03
+2
Govorimo na pamet? kupna moč slovenskega naroda se je v zadnjih letih krepko zmanjšala, posledično so se tudi prihodki podjetji krepko zmanjšali. Davčna bremena na zaposlenega in ostali butasti prispevki pa so se krepko dvignili. Podražili so se tudi stroški elektrike, bencina, komunalnih prispevkov ,.... Seveda tega sidikalisti ne vidijo, saj jim ni potrebno videti, bojijo se samo za svoje dobro plačane stolčke, in v javnosti predstavljajo podobo zaščitnika Slovenskih delavcev. Roko na srce to že dovgo niso. Država za reševanje problemov, ki so nastali zaradi slabega vodenja in posledično z razsipavanjem davkoplačevalskega denarja. Podjetja kot so Dars in NLB so že dolgo znana kot vreča brez dna. Naredi se pa nič ne. Zato da bodo ta podjetja preživela, država letno vlaga več miljonov in miljard evrov rezultata pa v zadnjih 5 letih razen tega da je potrebno dodatno dokapitalizirati te podjetja ni. Seveda je to dolžnošt države saj so podali razne garancije za te kredite, vendar sindikati, se nebi raje zaradi tega obrnili na vlade, na poslance, ki so omogočili to? Kjer podjetje slabo posluje se vsi obrnejo na njihove managerje, zamenja se vodstvo itd ? kaj pa se zgodi v sloveniji ? Torej država polne državni proračun z dodatnimi obremenitvami podjetji, podjetjem pa že tako primankuje obratnih sredstev. Sindikati pričakujete, da bodo podjetja dodatno zaposlovala? na podlagi česa bodo podjetja dodatno zaposlovala ? na podlagi dviga davkov? na podlagi dviga prispevkov ? na podlagi plačevanja dodatnih davkov na nepremičnin ? Če potrošnja Slovencev upada na podlagi česa naj delodajalci zaposlijo dodatne ljudi ? Potrebno je ustvariti pogoje v katerih bodo slovenska podjetja lahko delovala davčne olajšave stopnje .. mogoče bi se lahko malo zgledovali po tujini.. Mislm buča.. od takih izjav razen glavobola sam osebno čisto nič ne odnesem.. Vrjamem pa da je vse skupaj napisano in izjavljeno zelo populistično saj se je potrebno boriti za svoje stolčke LOPOVI !!!!!!!!!!!
24uric
03. 09. 2013 12.57
+12
zajkaj si pa v GzS ne znižajo plač in naj zamenjajo fosile hribarjevega miliča &co ker očitno niso sposobni