Člani komisija DZ za nadzor obveščevalnih služb so se na današnji seji dogovorili, da bodo na Slovenski obveščevalno varnostni agenciji (Sova) pregledali še dodatno dokumentacijo. Potem pa bo komisija pripravila zaključno poročilo glede domnevnega dogovarjanja o incidentih v Piranskem zalivu leta 2004 med tedanjim vodjo opozicije in sedanjim premierom Janezom Janšo in njegovim hrvaškim kolegom Ivo Sanaderjem, je po seji povedal predsednik komisije Pavel Gantar (NP).
Spremljanje mednarodnih sistemov zvez, v okviru katerega naj bi Sova po besedah nekdanjega premiera in sedanjega poslanca Antona Ropa ujela pogovor o domnevnem dogovarjanju, je po besedah Gantarja potekalo v skladu z zakonodajo. "To, kar smo do sedaj videli, ima podlago v zakonodaji," je dejal Gantar.
Ob tem se sicer po njegovih besedah postavlja vprašanje, ali je v skladu s slovenskih pravnim redom, da te odredbe podpisuje direktor agencije in ne vrhovno sodišče. Za takšno rešitev pa Sova ni odgovorna, to je vprašanje za zakonodajalca, je še povedal Gantar in dodal, da bo mogoče komisija predlagala tudi kakšne spremembe zakona o Sovi.
Predsednik komisije je prejel tudi predlog poslanske skupine SDS, naj skliče nujno sejo komisije, na kateri bo povabili zadnja predsednika DZ Boruta Pahorja in Ferija Horvata (oba SD). Po mnenju največje poslanske skupine namreč iz zakona o Sovi izhaja, da sta bila oba prejemnika zaupnih gradiv. "Na osnovi tega, kar vemo, nista bila prejemnika tovrstnih informacij, zato sem zaprosil vodjo poslanske skupine SDS Jožeta Tanka, naj dodatno utemelji razlog," je še povedal Gantar.
Tanko: Naj se Rop opraviči Janši
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko opozarja, da se nekdanji premier Rop še vedno ni opravičil Janši. Na tiskovni konferenci je danes Tanko dejal, da bi moral predsednik SD Borut Pahor najprej urediti zadeve v poslanski skupini svoje stranke, preden zahteva opravičilo od njega. Tanko se tudi sprašuje, zakaj Pahor ne zahteva opravičila tudi od poslanca LDS Matjaža Švagana.
Tanko je še pojasnil, da "je že poslanec Švagan v svojem pismu Dragi Borut, dragi Tone 28. junija letos povedal temelje tistega, kar sem povedal tudi sam". Po besedah vodje poslanske skupine naj bi Švagan v omenjenem pismu napisal, da naj bi se že leta 2006 takratni vodja poslanske skupine LDS Anton Rop in Pahor pogovarjala tudi o incidentih v Piranskem zalivu in prisluškovanju.
Vodja poslanske skupine SDS je še pojasnil, da se tudi Rop še vedno ni opravičil Janši. "Pahor je bil pri tem pozivu pasiven in ni storil nič, da bi se Rop opravičil," je poudaril. Zato Tanko meni, da bi predsednik SD moral naprej doseči Ropovo opravičilo, preden zahteva opravičilo od njega.
Spomnimo
Predsednik SD Borut Pahor je že v ponedeljek na očitek vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka, da v stranki SD pripravljajo zaroto zoper vlado dejal, da ga obtožba o zaroti ne vznemirja, ker ve, da "ni točna", pa tudi zato, ker se na to obtožbo ni treba odzvati njemu, ampak mora to storiti predsednik vlade. Če bo premier ocenil, da obstaja "skupina zarotnikov, ki deluje proti interesom te vlade in te države, mora ukrepati". "Če ne bo ukrepal, potem to pomeni, da Tanko nima prav, in seveda nima prav, in pričakujem opravičilo," je dejal Pahor.
Kot je znano je vodja poslanske skupine SDS v petek izjavil, da je v ozadju afer o Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sova) sistematična, organizirana in od nekod vodena zarota SD, katere glavni akterji so nekdanji glavni tajnik stranke in sedanji poslanec SD Dušan Kumer, poslanec Anton Rop in Borut Pahor, ki Ropa nerodno zagovarja.
Sanader: Zbornik političnih neumosti
Premier Janez Janša je večkrat odločno zanikal, da bi se dogovarjal o incidentih, za Sanaderja pa je takšna trditev primerna za "zbornik politične neumnosti". Na Sovi pa so zatrdili, da pri njih ne obstajajo evidence ali dokumenti, ki bi potrjevali Ropove navedbe, medtem ko je predsednik republike Janez Drnovšek dejal, da o prisluškovanju ni vedel nič. Rop sicer svoje trditve ni podkrepil z dokazi.
Parlamentarna komisija je na sejo povabila Ropa in nekdanjega direktorja Sove Iztoka Podbregarja. Slednji je pred komisijo podal izjavo, na vprašanja članov komisije pa ni odgovarjal. Podbregar v izjavi ni ne potrdil in ne zanikal informacije, da je Sova leta 2004 ujela omenjene prisluhe, zato se je komisija odpravila na sedež Sove, kjer je poskušala preveriti resničnost informacije o dogovarjanju.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.