Zaplete se seveda pri vsebini in pri retoriki, s katero menda vlada straši ljudi, pristojni minister Ivan Svetlik pa pravi, da le direktno pove, kako stvari stojijo, kar naj bi bila njegova naloga.
Med nasprotniki reforme so trenutno združeni Desus – stranka upokojencev novopečenega člana opozicije Karla Erjavca, sindikati, na čelu katerih je Dušan Semolič, in večina opozicije, na čelu katere je SDS Janeza Janše. Predlagano reformo pa na primer podpira Zveza društev upokojencev Mateje Kožuh Novak, ki Erjavčevega Desusa ne priznava kot političnega glasu upokojencev.
Kakor koli – če reforma pade, bo zavezništva med trenutnimi nasprotniki najbrž hitro konec. Glede na trenutne javnomnenjske ankete se namreč zna zgoditi, da vlado v naslednjem mandatu prevzame Janševa SDS, kjer so že namignili, kakšna bo naslednja pokojninska reforma, če ta pade.
Bistveno bo, da bo vključevala osebni pokojninski račun, kjer bi vsak kadar koli videl, koliko ima na računu za pokojnino. A to po mnenju sindikatov uničuje načelo solidarnosti do tistih, ki si za pokojnino ne privarčujejo nič ali premalo in sindikati so povedali, da so že zdaj proti takšnemu predlogu.
Prihodnost bo tako na področju pokojnin še zanimiva, saj preostala Evropa starostno mejo za upokojevanje dviga proti 67. letu. Nekatere države pa so v reformo že vključile dviganje pokojninske dobe v skladu s pričakovano življenjsko dobo. Kar v praksi - kot karikirajo ekonomisti - pomeni, da bomo, če bomo živeli 130 let, pač delali do stotega leta.
Vlada sicer še vedno trdi, da je reforma, o kateri bomo glasovali natokratnem referendumu, dobra. Nasprotniki so seveda drugačnega mnenja.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.