Predsednica stranke LDS Katarina Kresal je na blogu zapisala, da so si v stranki za temeljni cilj naslednjega mandata postavili cilj enostavne države. Za dosego cilja sta po njenih besedah ključna poenostavitev in racionalizacija procesa odločanja. Med drugim se zavzemajo za zmanjšanje števila ministrstev in vladnih služb ter reformo javnega sektorja.
Ključno je zmanjšanje števila ministrstev na skupno osem, in sicer ministrstvo za življenjsko okolje, gospodarske zadeve, svobodo in varnost, znanje, promocijo in identiteto, kakovost življenja, obrambo ter zunanje zadeve. V LDS kot ključno izpostavljajo tudi zmanjšanje števila vladnih služb in obsega potrebnih sredstev za stroške dela.
Predlagajo še reformo javnega sektorja s poudarkom na organizacijskih in strukturnih spremembah na področju javnih zavodov, javnih agencij in javnih skladov ter spremembo plačnega sistema javnega sektorja v smeri večje fleksibilnosti določanja plače posameznega javnega uslužbenca.
"Za uresničitev organizacijskih in strukturnih sprememb ob hkratnem povečevanju učinkovitosti in zmanjšanju mase plač sta dovolj zdrava pamet in na realnih podatkih temelječe premišljene odločitve. Vse ostalo je izguba časa. Populistična in pavšalistična retorika ne bo rešila ničesar," je zapisala predsednica LDS.
Interventni zakon je nujen
Kresalova je še prepričana, da je interventni zakon nujen za kratkoročno ohranitev stabilnosti javnih financ, za resno ureditev področja pa so nujne reforme. V LDS menijo, da bi bilo treba "odmrzniti" najnižje pokojnine in tako pomagati socialno najšibkejšim ter da pavšalno znižanje plač javnemu sektorju ni dolgoročno dober ukrep.
Vlada in sindikati se v teh dneh usklajujejo o interventnem zakonu, s katerim bi sedanje dveletno obdobje zamrznitve plač v javnem sektorju ter pokojnin in socialnih transferjev podaljšali še za eno leto.
"Gre za ukrep, ki je z vidika stabilnosti javnih financ nujen in je neposredna posledica nesprejetih reform. Nujen je tudi zato, ker nobena dosedanja vlada ni sprejela potrebnih ukrepov za celovito reorganizacijo in modernizacijo delovanja javne uprave," je danes sporočil vodja poslanskega kluba LDS Borut Sajovic.
Ob tem opozarja, da javnim uslužbencem že drugo leto plače realno padajo, njihov prihranek z zamrznjenimi plačami, regresi in napredovanji pa znaša že 764 milijonov evrov. "Zato so očitki o neodgovorni javni upravi, ki ne deli usode realnega sektorja, nekorektni," je poudaril.
V LDS razumejo, da sindikati nasprotujejo ločeni obravnavi ene od skupin v javnem sektorju, vendar pa ob tem po njegovih besedah ne moremo mimo dejstva, da se je o sodniških plačah že izreklo ustavno sodišče in da je njegove odločbe treba spoštovati ter plačna nesorazmerja med različnimi vejami oblasti odpraviti.
Pavšalno znižanje plač celotnemu javnemu sektorju po mnenju LDS ni ukrep, ki bi prinesel dobre dolgoročne učinke. Potrebne so sistemske rešitve v javnem sektorju s poudarkom na organizacijskih in strukturnih spremembah na področju javnih zavodov, javnih agencij in javnih skladov ter sprememba plačnega sistema javnega sektorja v smeri večje fleksibilnosti določanja plače posameznega javnega uslužbenca, je pojasnil.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.