
Preiskava, v okviru katere so kriminalisti danes obiskali zaposlene v ptujski bolnišnici, je plod uspešnega sodelovanja policije in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, pravijo na zavodu in dodajajo, da takšno sodelovanje zagotovo ni zadnje. Na ZZZS so seznanjeni z domnevnimi nepravilnostmi, neuradno naj bi šlo za kazniva dejanja v zvezi z izdajanjem receptov za draga zdravila, ki sodijo med narkotike.
ZZZS na področju zdravil izvede skoraj sto nadzorov letno. Pri tem večinoma ne ugotavljajo elementov kaznivega dejanja, ampak primere neustrezno vodene medicinske dokumentacije, ko je zdravilo predpisano v neskladju z veljavnimi predpisi, je pojasnil Damjan Kos iz ZZZS.
Vsako leto pa po njegovih navedbah odkrijejo tudi nekaj primerov neposrednih goljufij z elementi kaznivega dejanja. V takšnih primerih je, pojasnjuje Kos, zavarovalnica omejena, saj nima pooblastil za vse možne metode preiskovanja, zato v takšnih primerih sodelujejo s policijo, ki nadaljuje preiskavo. "Včasih pobuda pride z naše strani, včasih pa tudi z njihove, tako da je to sodelovanje obojestransko," pravi o sodelovanju s policijo.
V okviru današnje preiskave so pridržali osem oseb, v pridržanju jih ostaja šest. Kriminalisti opravili 25 hišnih preiskav pri pravnih in fizičnih osebah zaradi sumov gospodarskih kaznivih dejanj na škodo javnega zavoda.
Po poročanju spletne izdaje časnika Večer so kriminalisti obiskali ginekološko-porodni oddelek ptujske bolnišnice in tamkajšnjega vodjo Sašo Djukanoviča, preiskovali pa naj bi izdajanje receptov za draga zdravila, ki že sodijo v kategorijo opijatov. Višina zlorabe naj bi bila nekaj deset tisoč evrov.
Namestnik direktorja ptujske bolnišnice Aleksander Voda za ni niti potrdil niti zanikal Večerovih navedb, da so med pridržanimi zaposleni v tej bolnišnici. Kot poroča časnik, so namreč med drugim pridržali vodjo oddelka podaljšanega bolnišničnega zdravljenja Vladimirja Jolića. Je pa Voda poudaril, da preiskava ni povezana s poslovanjem bolnišnice.
Podrobnejših pojasnil o preiskavi prav tako niso podali na ZZZS, kjer pojasnjujejo, da postopek poteka pri policiji.
Primer podoben, a ni povezan s preiskavo v Zasavju
Dober mesec pred današnjimi hišnimi preiskavami so kriminalisti zaradi zlorab v zvezi z recepti priprli tudi zasavskega zdravnika Franca Grošlja in tri njegove bolnike. Ugotovili so namreč, da je zdravnik napisal daleč nadpovprečno število belih receptov za psihoaktivna zdravila, za kar naj bi dobil tudi plačilo, bolniki pa so zdravila preprodajali.
Na vprašanje, ali je omenjena preiskava v Zasavju povezana z današnjimi hišnimi preiskavami, Kos odgovarja, da gre za vsebinsko do neke mere sorodno preiskavo, ki pa je ločena, saj primera nista povezana.
ZZZS sicer vsako leto izvede skoraj tisoč nadzorov pri izvajalcih zdravstvenih storitev v zvezi s pravilnostjo obračunov in letno na tej podlagi ugotovi nepravilnosti pri oškodovanju javnih sredstev v višini okoli 2,5 milijona evrov.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.