"Namen spremljanja cen 15 osnovnih skupin živil je zagotoviti, da se spremlja gibanje cen in ponudba pri osnovnih skupinah živil in zagotavlja ustrezna informacija najranljivejšim skupinam (o najcenejšem izdelku znotraj posamezne skupine pri posameznem trgovcu)," so poudarili na kmetijskem ministrstvu. Menijo, da je osnovni cilj košarice dosežen, saj omogoča omenjeni skupini prebivalstva koristne informacije in dostop do osnovnih živil po sprejemljivi oziroma najnižji ceni.
Ob tem pa so dejali, da težko razumejo očitke, ki so se v zadnjem času pojavljali v javnosti. "Slednji na podlagi popolnoma razumljive tabele posplošujejo podatke in pišejo o splošnem gibanju cen hrane. Tabela povzema konkretne izdelke, katerih cena je v trgovinah preverljiva. Na podlagi naše strokovnosti in profesionalnosti si morebitnega prilagajanja podatkov ali napačne interpretacije ne bi privoščili," so dejali.
Okrcali pa so tudi nekdanjega varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano Igorja Hrovatiča. Pravijo, da je njegova izjava o sumu nedovoljenih ravnanj zaskrbljujoča ter Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano narekuje preliminarna ravnanja.
"Iz izjave bivšega varuha predpostavljamo, da gre za določeno nerazumevanje. Nizke cene same po sebi zagotovo niso nedovoljena ravnanja. Trgovci imajo svoje strategije, s katerimi določajo cene proizvodom in ministrstvo na to nima neposrednega vpliva. Bi pa pričakovali od nekdanjega varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano, da v času svojega delovanja izvede postopke za preveritev svojih navedb," so bili kritični. Poudarili so, da se projekt fizičnega spremljanja 15 osnovnih skupin živil namreč izvaja že od septembra 2022, ko je imel nekdanji varuh še vsa pooblastila, da izpelje vsebinske pogovore med trgovci in po potrebi vloži prijavo na Javno agencijo Republike Slovenije za varstvo konkurence (AVK).
Izpostaviti želijo, da so se v preteklosti odzvali tudi ob očitkih, da trgovci znižujejo cene zgolj v času izvedbe fizičnega popisa. V sodelovanju s Tržnim inšpektoratom so izvedli že dve nenapovedani inšpekcijski akciji, med katerima niso bile ugotovljene nepravilnosti. Ob opozorilu na morebitno kartelno dogovarjanje pa se bodo zdaj obrnili tudi na resorno ministrstvo in AVK s prošnjo, da preverijo te navedbe.
Ob spremljanju cen 15 osnovnih skupin živil ministrstvo izvaja tudi fizični popis približno 500 izdelkov pri vseh šestih trgovcih. "Vse skupaj izvajamo transparentno in v smeri, da omogočimo dostop do kakovostnih in preverjenih informacij, ki so prebivalstvu v pomoč pri nakupu živil," so še zagotovili.
Kilogram mesa septembra za slabih pet evrov, pred popisom le dober evro
Na policah trgovcev smo preverili, ali še lahko nakupujemo po prazničnih cenah. Kilogram piščanca, ki je ob popisu stal en evro, je tudi danes v akciji. Le da je ta - super - akcijska cena več kot petkrat višja in znaša dobrih šest evrov. "To je lih tok za vzorec, ne. To gre v eni uri," priznava eden od trgovcev.
Primer drugega trgovca. Kot lahko razberemo na vladnem portalu, naj bi trgovec septembra kilogram svinjskih zrezkov ponujal za slabih pet evrov, pred tednom dni pa ceno spustil na le evro in 18 centov. Danes ta isti trgovec kilogram takšnega mesa v hladilniku prodaja za okoli osem evrov - torej za 60 odstotkov višji znesek kot ob septembrskem popisu kmetijskega ministrstva.
TZS: Če je prehranski varuh zaznal nepravilnosti, bi moral ukrepati
Tudi v Trgovinski zbornici Slovenije (TZS) so zavrnili očitke nekdanjega varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano glede domnevno spornih praks pri oblikovanju cen živil iz spremljane košarice. Zapisali so, da se zavzemajo za spoštovanje zakonodaje in da zavračajo očitke bivšega varuha glede domnevnega dogovarjanja trgovcev o najnižjih cenah.
"Če pa bivši varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano utemeljeno sumi, da je v okviru izvajanja projekta košarice osnovnih cen skupin živil prišlo do kakršnih koli odstopanj deležnikov v verigi preskrbe s hrano, bi o tem po našem mnenju skladno s svojimi pristojnostmi že moral obvestiti za to pristojno institucijo, torej agencijo za varstvo konkurence," so navedli.
Vlado pozvali, naj ne obljublja zniževanja cen hrane
Ne strinjajo se sicer z mnenjem vlade, da je bilo spremljanje cen živil koristno. "Vse košarice, spletno popisovanje cen in sporočanje cen za deležnike v verigi preskrbe s hrano predstavljajo zgolj in samo dodatno administrativno, finančno in organizacijsko breme," so prepričani.
Vlado so pozvali, naj ne obljublja zniževanja cen hrane. "Tudi po mnenju agrarnih ekonomistov namreč na takšni ravni, kot so bile pred zdravstveno, energetsko, prehransko in ostalimi krizami, ne bodo več. Tudi zato je skrajni čas, da v Sloveniji naredimo odločnejše korake v smeri večje samooskrbe," so dodali.
Spomnimo, po petkovi objavi najnovejših podatkov o cenah živil iz spremljane košarice je nekdanji Hrovatič, ki mu je mandat potekel preteklo sredo, opozoril, da so cene nenavadno nizke in vzbujajo sum nedovoljenih ravnanj. Navedene maloprodajne cene so po njegovih besedah nižje od dobavnih cen primarnih proizvodov, obenem pa potrošniki znižanja cen niso zaznali.
"Potrošniki niso zaznali znižanja maloprodajnih cen, zato obstaja tudi sum, da so trgovske verige samo za namen popisa cen za zelo kratek čas znižale cene, po popisu pa jih vrnile na staro ali celo višjo raven. Zanimivo je tudi to, da takšne cene niso bile niti oglaševane prek oglaševalskih kanalov trgovskih verig niti niso bile objavljene v njihovih akcijskih katalogih," je zapisal.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.