Slovenija

'Na Teharjah se je ubijalo in umiralo samo zaradi primitivnega in brezumnega sovraštva'

Celje, 05. 10. 2014 08.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

S spominsko slovesnostjo so se spomnili teharskih žrtev. Po besedah murskosoboškega škofa je vojna kot povodenj - poplave sovraštva ni več mogoče zajeziti, grozote se umirijo šele, ko je vse uničeno, je dejal.

Slovesnost ob dnevu spomina na mrtve na Teharjah - 6
Slovesnost ob dnevu spomina na mrtve na Teharjah - 6 FOTO: Damjan Žibert

Murskosoboški škof Peter Štumpf je danes na spominski slovesnosti na Teharjah daroval sveto mašo. V pridigi je povedal, da so teharskim taboriščnikom zaradi ideologije odvzeli identiteto in niso več smeli biti ljudje. Na Teharjah se je ubijalo in umiralo samo zaradi primitivnega in brezumnega sovraštva, je dejal Štumpf.

Po besedah murskosoboškega škofa je vojna kot povodenj: Poplave sovraštva ni več mogoče zajeziti, grozote se umirijo šele, ko je vse uničeno, je dejal.

Prepričan je, da sovraštva ni mogoče iztrebiti z nasiljem, saj nasilje sovraštvo še povečuje. "Sovraštvo domuje v skritih kotičkih srca. Lahko se potuhne mnogo let in šele potem udari z vso močjo. Človek, ki je okužen s sovraštvom, lahko zelo dolgo deluje kot mirovnik, kot domoljub, kot dobrotnik in celo kot vernik," pravi Štumpf.

Zanj ima sovraštvo zakonitosti atomske bombe. Eksplodira šele pri visoki temperaturi, ki jo sprosti vžigalnik. Tudi sovraštvo po besedah Štumpfa lahko eksplodira pri visoki temperaturi, ki jo podžgejo strasti, prebujene od skrajnih ideologij. Nad tem pa je treba biti buden, meni škof.

Opozoril je, da je odkrivanje resnice mukotrpno, vendar se resnica mora zgoditi. Sprava se po mnenju škofa mora zgoditi in se bo zgodila. Vsa prizadevanja za resnico in spravo so preroška dejanja, ki Slovenijo razstrupljajo od sovraštva, je še dejal.

Na Teharjah so med drugo svetovno vojno Nemci zgradili vojaško taborišče, ob koncu vojne pa so tam zaprli ujetnike, ki so sodelovali pri obrambi Celja. Po koncu vojne je bilo taborišče krajši čas opuščeno, konec maja 1945 pa so vanj namestili domobrance in nekatere civiliste, ki so se zatekli v zavezniška taborišča na avstrijskem Koroškem.

Po ocenah je šlo skupaj za okoli 5000 ljudi, ki jih je povojna slovenska oblast brez sojenja usmrtila mesec ali dva po koncu druge svetovne vojne v Evropi.

 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja