Slovenija

Najem NPU: Lah ne priznava krivde, zato ga čaka sodni proces

Ljubljana, 03. 09. 2013 13.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nekdanji državni sekretar Damjan Lah zavrača obtožni predlog, ki ga bremeni, da je pri najemanju poslovne stavbe za Nacionalni preiskovalni urad od podjetnika Igorja Raščana zlorabil položaj. Zato mu bodo oktobra začeli soditi.

Lahu bodo začeli soditi 10. oktobra.
Lahu bodo začeli soditi 10. oktobra. FOTO: Kanal A

Nekdanji državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Damjan Lah ne priznava dejstev, zapisanih v obtožnem predlogu, ki ga bremeni zlorabe položaja pri najemu stavbe za Nacionalni preiskovalni urad (NPU) na Dimičevi ulici v Ljubljani.

Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) so januarja 2010 s podjetjem Ram Invest sklenili pogodbo za najem prostorov na Dimičevi, kjer so uredili prostore za NPU. Računsko sodišče je avgusta 2011 zaradi najema izdalo negativno mnenje, protikorupcijska komisija pa je le dan pozneje v načelnem mnenju ugotovila, da ravnanje uradnih oseb na MNZ pri najemu prostorov za NPU ustreza definiciji korupcije. Tedanja ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal se je še isti dan odločila za odstop.

Lah naj bi bil namreč ključna oseba v zgodbi o najemu, zato je takrat tudi odstopil. Po neuradnih informacijah naj bi Lah ves čas vodil postopek najema stavbe za NPU, med drugim pa naj bi direktorja Ram Investa Igorja Pogačarja postavil v privilegiran položaj. NPU se je sicer v tem času skupaj z ostalimi organi MNZ preselil na Litostrojsko cesto.

Ker Lah krivde po obtožbi ni priznal, so se stranke na današnjem naroku dogovorile o izvedbi dokaznega postopka, sodnica pa je tudi že določila sedem razpravnih dni v oktobru in novembru.

Obramba je namreč predlagala zaslišanje 19 prič, svoje predlaga tudi tožilstvo. Obramba je med drugim predlagala, da se zasliši Kresalovo, njenega partnerja Mira Senico ter Pogačarja, ki naj bi potrdili, da Lah z njimi nima ne zasebnega ne poslovnega odnosa.

Nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar ter njegov državni sekretar Boštjan Škrlec, nekdanji direktor Uprave kriminalistične policije Aleksander Jevšek ter nekdanji prvi mož policije Janko Goršek pa naj bi potrdili Lahov zagovor glede samega poteka postopka pri najemu stavbe. Obramba želi na sodišče kot pričo povabiti tudi nekdanjega predsednika računskega sodišča Igorja Šoltesa.

Jevška je obramba predlagala tudi, da bi potrdil primernost objekta na Dimičevi, to pa naj bi storila še namestnica generalnega direktorja policije Tatjana Bobnar. Tožilstvo sicer odgovarja, da v tem postopku ni pomembno, ali je bila stavba na Dimičevi najboljši objekt. Obramba pa trdi, da je bila Dimičeva "edini možni rezultat glede na ponudbe".

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

klldmoll
03. 09. 2013 16.38
VSI NEDOLŽNI ! ......... v desnem ušesu, pa tko .. ;-))
24vohomurckov
03. 09. 2013 15.28
+4
...a poznate kakega hvatača krivina,ki je že kaj priznal??....razen pehte,ki seje pogodila za manjšo kazen??
FCL
03. 09. 2013 14.35
+11
Ta prašič nam je predaval o integriteti...sam pa kradel da se je kadilo za njim...banda prokleta!!!
ssecnik
03. 09. 2013 14.31
+8
Zdej boš pa plačal Kresalkine grehe.
daf3
03. 09. 2013 14.33
+4