Slovenija

Padli arbiter Sekolec jezi poslance, policija zaenkrat brez ugotovitev, ki bi rešile uganko prisluškovalne afere

Ljubljana, 01. 12. 2015 15.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Člani pristojne parlamentarne komisije so razpravljali o ravnanjih nekdanjega slovenskega člana arbitražnega sodišča Jerneja Sekolca med preiskavo prisluškovalne afere. Med drugim je bilo slišati očitke o malomarnosti in namernem oviranju preiskave.

Jernej Sekolec
Jernej Sekolec FOTO: POP TV

Komisija državnega zbora za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb se je danes seznanila z vmesnim poročilom policije o poteku preiskave prisluškovanja v arbitraži o meji med Slovenijo in Hrvaško. Poslanci so v kratki razpravi izrazili več pomislekov glede ravnanja zdaj že bivšega slovenskega arbitra Jerneja Sekolca v preiskavi.

Glede afere, ko sta se v prisluhe ujela arbiter Sekolec in slovenska agentka pred arbitražnim sodiščem Simona Drenik in ki je poleti močno zamajala odnose med Slovenijo in Hrvaško, je Žan Mahnič (SDS) izpostavil, da je glede na vmesno poročilo jasno, da so bile očitno storjene napake na slovenski strani. Sekolcu je očital malomarnost in to, da z zavračanjem sodelovanja ovira preiskavo.

Kot je Mahnič povzel poročilo policije, je Sekolec v svojem stanovanju v Avstriji uporabljal še dve elektronski napravi, ki jih je policija v dogovoru z njim najprej zasegla, a je kasneje privolitev za preiskavo teh dveh naprav preklical.

Policija je nato zaprosila sodišče za odredbo za preiskavo omenjenih elektronskih naprav, sodišče je odredbo izdalo, preiskava obeh naprav pa naj bi bila izvedena, ko bo odredba vročena Sekolcu. Ta je sicer trenutno v tujini, je še povzel poslanec.

"Vidimo, da očitno Sekolec le ni tako čist in nedolžen, kot se je takrat opravičeval. Če bi bil, bi verjetno brez problemov predal vse naprave, da se takoj opere krivde," je dejal Mahnič.

Franc Trček (ZL) je opozoril tudi na protiobveščevalno dejavnost v Sloveniji, ki da je očitno zatajila. "Po vedenju teh dveh oseb bi mislil, da sploh ne obstaja," je dejal in opozoril, da sta bila Sekolec in Drenikova zagotovo na usposabljanju na tem področju. "Mislim, da bi bilo treba to zadevo gledati tudi v tej luči, vključno z neko objektivno odgovornostjo akterjev, ki vodijo resorje," je dejal Trček.

Z njim se je strinjal predsednik komisije Branko Grims (SDS), ki je podvomil v to, ali je šlo pri dejanjih Sekolca, ki je bil izkušen mednarodni arbiter, "zgolj za malomarnost ali za kaj več". Že poleti je namreč Grims ocenil, da je šlo pri dejanju Sekolca pravzaprav za sabotažo.

Tudi Matej Tonin (NSi) je dejal, da so določena dejanja Sekolca "zelo nenavadna". Menil je, da bi se morali poslanci s tem vprašanjem pozorneje ukvarjati, predvsem pa pripomoči k preiskavi, da bi našli razloge, zakaj je do te afere prišlo. "Potem bomo lahko v prihodnosti kake podobne stvari preprečili," je prepričan Tonin.

Marjan Dolinšek (SMC) se je strinjal, da je razjasnitev afere v nacionalnem interesu. A po drugi strani bi bilo pametneje počakati na končno poročilo, ki bi moralo biti po njegovih pričakovanjih pripravljeno čim prej, brez nepotrebnega zavlačevanja.

Kaj piše v poročilu policije?

Policija je sicer v omenjenem vmesnem poročilu, ki ga je pridobila tudi STA, med drugim navedla, da so Sekolcu v dogovoru z njim preiskali "dve elektronski napravi"; eno je uporabljal v stanovanjskih prostorih svojega bivališča v Sloveniji, drugo pa v Avstriji.

"Pri preiskavi prve naprave ni bilo najdene nobene programske opreme za prestrezanje pogovorov, pri preiskavi druge naprave pa je bila sicer najdena določena nevarna programska oprema, ki pa ni omogočala prestrezanja komunikacije," piše v poročilu, pod katerega se je podpisal generalni direktor slovenske policije Marjan Fank.

Policija je v okviru predkazenskega postopka opravila "protiprisluškovalni pregled" tudi na naslovu nekdanje slovenske agentke. Pri tem je bilo ugotovljeno, "da posegov v inštalacije, ki omogočajo internet in IP telefonijo ni bilo".

V prostorih Drenikove tudi "ni bilo zaznanih tehničnih sredstev, namenjenih neupravičenemu prisluškovanju in zvočnemu ali slikovnemu snemanju, vendar pa ni mogoče izključiti možnosti prisluškovanja brezžičnim telefonskim aparatom dela v oddaljenosti nekaj 10 metrov", za kar naj ne bi bil potreben vstop v prostor, pojasnjujejo v poročilu.

Policija je opravila protiprisluškovalni pregled posameznih prostorov na zunanjem ministrstvu, pri čemer prav tako niso odkrili kakih prisluškovalnih naprav.

O težavah za preiskavo pa so na policiji opozorili predvsem v zvezi z zakonskimi omejitvami, da morajo operaterji elektronskih komunikacij podatke o prometu hraniti le za zadnje tri mesece. To pa policiji "bistveno otežuje ugotavljanje relevantnih dejstev in okoliščin", še piše med drugim v poročilu, ki ga je danes obravnavala komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tali?ni tom
01. 12. 2015 20.57
+1
zatajila je slovenska država leta 91 ko ni zasedla istre ki kakorkoli obrnemo nikol ni bila hrvaška dol do rovinja! ali še naprej! ta dva ,ki pa sta "izdala" slovenske interese,sta milo rečeno nesposobneža! v neki resni državi bi jima za tak prekršek oziroma napako odvzeli državljanstvo!in izgon! pri nas pa -nič! brez skrbi , hrvati bojo dobili svoje(NAŠE) MORJE,TRDINOV VRH IN ŠE KAJ , KER MAJO KUGLE IN PRINCIP , NAŠA POLITIKA PA MEHKA KOLENA IN ZVITO HRBTENICO!
kapljač1
01. 12. 2015 17.53
+1
Zatajila je Obveščevalna, in zatajila je Janševa in Novakove opozicija. Tudi drugi kršijo zakone, zakaj bi Sekulac bil imun. Obveščevalna bi morala preprečit. Te opozicije , bi se morali pa znebit. Preveč drago nas bo stala namreč, sej druge države Vohunov ne potrebujejo, kar Janševi sami od sebe "izlapajo"
dostojevski II
01. 12. 2015 17.53
-2
SDS je vložila interpelacijo o delu in odgovornosti ministrice za notranje zadeve Vesne Györkös Žnidar. Ministrica je bila po mnenju SDS neposredno subjektivno odgovorna oziroma vsaj objektivno in politično odgovorna, ker je policija pridržala osebo za katero je bila razpisana mednarodna tiralica ?! Nepravilnosti, sumi kaznivih dejanj na slovenskih ambasadah, zapleti okoli arbitraže, škandal z imenovanjem novih veleposlanikov... za SDS niso dovolj, da bi proti ministru Karlu Erjavcu vložili interpelacijo.
dostojevski II
01. 12. 2015 17.54
+0
V SDS so že našli krivca. Sodnik Sekolec je kriv. Ne tisti, ki je z njim komuniciral, mu dajal napotke.., kar je razvidno iz posnetkov prisluhov. Komunikacija med arbitrom in predstavnikom države je prepovedana po mednarodnem pravu. Ne more stranka v postopku poklicati sodnika in mu diktirati kaj naj počne. In prav to je počela Drenikova. Kdo ve po čigavem ukazu ?
mackon08
01. 12. 2015 18.09
+4
dostojevski II Ko se krši zakon se krši da te ne ujamejo, to kar se je dogajalo je narodna izdaja, ne moreš se po telefonu pogovarjati o zadevah ki so tajne.
murinar
01. 12. 2015 16.48
+1
Izdajalec -naroda!
butalistan
01. 12. 2015 16.31
-6
kolaborant partizanski parazitski
luciluk
01. 12. 2015 16.30
+9
odvzem državljastva in izgon je edina pravična kazn za domačega izdajalca!
EMINENT
01. 12. 2015 18.59
+1
Ta je naš, ne more bit izdajalec. Za ambasadorjav kaki eksotični državi bi bila primerna nagrada.
Mungos2
01. 12. 2015 16.21
-2
Koliko je sploh ta partizanček star??? 90,91,92... ??? Pleničke kupuje ali so na sociali ??
Andrej Lenar?i? 1
01. 12. 2015 16.14
-1
Prebrati je treba 7. člen zakona o voliotvah v državni zbor, pa bo takoj jasno, da Sporazum o arbitraži nima nobene veljave, da pravno ne obstaja, saj podpisnik s slovenske strani ni imel mandata. (Kot ga nima nihče od voljenih in imenovanih v RS odkar velja navedeni zakon in njegov 7. člen).
LazVRde?em
01. 12. 2015 15.56
-5
V Sloveniji je gnojilo rdeče barve. In smrdi.
Brakedirt
01. 12. 2015 19.33
-1
kdo v spanski areni je najbolj alergicen na rdeco barvo?
wolfterier
01. 12. 2015 15.54
+3
Pravi mafiozo...hudbomafija,nje.