Pobudniki referenduma o Tešu 6 so v državnem zboru dobili celotno gradivo in označene tiste podpise, ki so bili neveljavni. Pričakujejo, da bodo z analizo gradiva razrešili nejasnosti in prišli do 2500 veljavnih podpisov. "Pobudniki referenduma imajo vso pravico pogledati in natančno videti, kateri podpisi so bili izločeni in iz kakšnih razlogov," je dejal predsednik DZ Gregor Virant.
Pojasnil je tudi, da je notranje ministrstvo preverjalo vse podatke iz seznama podpisov, vsakega podpisanega posameznika posebej, ali oseba s temi podatki obstaja v registru stalnega prebivalstva in ali ima volilno pravico, je pojasnil. "In tu je prišlo do te diskrepance. Med tistim številom podpisov, za katerega pobudniki pravijo, da so ga zbrali, in tistim številom podpisov, ki so veljavni, v tem smislu, da gre za osebe z volilno pravico v Sloveniji," je pojasnil.
Bodo zakon izpodbijali na ustavnem sodišču?
Pobudniki so hkrati dobili fotokopije podpisov in bodo lahko pri posameznih spornih podpisih lahko preverjali razlog za njihovo izločitev. Predstavnik pobudnikov referenduma Vili Kovačič pa je dejal, da bodo preverjanje podpisov začeli takoj in bi lahko trajalo tudi dva meseca. Sam tudi meni, da bi bilo legitimno, če predsednik države Danilo Türk ne bi podpisal zakona, se pa hkrati sprašuje, ali je to legalno. Ob tem pa je pravni zastopnik pobudnikov referenduma Matevž Krivic dejal, da bo Türk to verjetno storil že danes. Krivic je tudi prepričan, da Virant, ki je zakon že podpisal, in Türk ne moreta ravnati drugače.
Je pa dejal, da lahko zakon po objavi in začetku veljave izpodbijajo na ustavnem sodišču. "Lahko se ga izpodbija zaradi njegove vsebine ali pa zaradi procesnih razlogov," je povedal Krivic. Kovačič je ob tem poudaril, da se bodo v tem času, ko preverjajo podpise, pripravili na vsebinsko izpodbijanje zakona.
V tem času so se sicer pojavljali dvomi o tem, ali predaja podpisov pomeni kršenje zakona o varstvu osebnih podatkov. Virant, kot je pojasnil, v tem ne vidi nobene težave, saj so te pobudniki referenduma sami prinesli v DZ.
Ob tem pa pobudnike opozarja, da morajo paziti, kako bodo ravnali s temi podatki. "Če bodo želeli razčiščevati podatke posameznih oseb, lahko to naredijo z vsako osebo posebej, jasno pa je, da s temi podatki ne smejo javno razpolagati," je še dejal Virant.
Spomnimo ...
Koalicija okoljevarstvenih organizacij in posameznikov Ustavimo Teš 6 je v sredo v DZ oddala pobudo za referendum o zakonu o državnem poroštvu za posojilo za gradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6). Kot je takrat pojasnil prvopodpisani pod pobudo Kovačič, so zbrali okoli 3000 podpisov.
Predsednik DZ Virant pa je nato v petek sporočil, da je bilo za pobudo za zahtevo za razpis referenduma o zakonu o državnem poroštvu za posojilo za gradnjo Teš 6 po podatkih notranjega ministrstva zbranih le 2151 podpisov.
Kovačič je v petek izrazil dvom o korektnosti izločitve podpisov in zahteval vpogled v gradivo, predsednika države pa pozval, naj zakona ne podpiše, dokler se stvari ne razjasnijo.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.