Slovenija

Pri nas 132.300 bolnikov: hitra diagnoza zmanjša tveganje za zaplete

Ljubljana, 14. 11. 2020 07.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Letošnji svetovni dan sladkorne bolezni mineva pod močnim vtisom posledic epidemije covida-19. Bolnikom je namreč epidemija otežila dostop tako do preventive kot zdravljenja. Negativne posledice se kažejo tudi pri odkrivanju bolezni. Breme, ki ga za javno zdravstvo predstavlja sladkorna bolezen, pa se še naprej povečuje.

Testiranje

Tudi razprava na nacionalni konferenci obvladovanja sladkorne bolezni, ki je v četrtek potekala na daljavo, se ni mogla izogniti posledicam epidemije. Vodja urada Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v Sloveniji Aiga Rurane je opozorila, da je epidemija povsod po svetu, še posebej pa v manj razvitih državah, prizadela oskrbo kroničnih bolnikov, med katerimi so tudi sladkorni bolniki.

Za svetovni dan sladkorne bolezni je bil izbran 14. november, rojstni dan Fredericka Bantinga, ki je skupaj s Charlesom Bestom prvi razvil zamisel, ki je pripeljala do odkritja inzulina leta 1921.

Temu je pritrdila tudi anketa, ki jo je ob prvem valu epidemije izvedla Zveza društev diabetikov Slovenije. Po besedah predsednika zveze Roberta Grattona je več težav z dostopnostjo do družinskih zdravnikov kot pa do diabetologov. Bolniki so pogosto nezadovoljni zaradi slabe dosegljivosti zdravnika po telefonu. Pokazale so se tudi razlike v dostopnosti do zdravstvene oskrbe med posameznimi slovenskimi regijami.

Sicer je Ivan Eržen z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) na konferenci pojasnil, da je bilo leta 2007 v Sloveniji prepoznanih 111.000 bolnikov s sladkorno boleznijo, v letu 2019 pa jih je bilo že 132.300. Kot posebej zgovoren podatek je navedel, da se je med letoma 2008 in 2019 število prejemnikov zdravil za zniževanje krvnega sladkorja povečalo za skoraj 40 odstotkov.

Kako veliko breme predstavlja sladkorna bolezen za javno zdravstvo, kažejo tudi preliminarni rezultati nacionalne raziskave Odkrijmo sladkorno, ki so jih v četrtek prvič predstavili širši javnosti. Po besedah Darje Lavtar z NIJZ je v Sloveniji 79.000 bolnikov s sladkorno boleznijo, pri katerih bolezen še ni prepoznana. Tudi v stopnji pojavnosti bolezni so razlike med regijami, največja je v Posavju in Zasavju.

V zvezi društev diabetikov so zato tudi ob letošnjem svetovnem dnevu pozvali k zgodnjemu odkrivanju ter pravočasnemu in učinkovitemu zdravljenju sladkorne bolezni. Gre namreč za bolezen, ki ne boli, povzroča pa številne zaplete, še posebej srčno-žilne. Nasploh so srčno-žilne bolezni najpogostejši vzrok za smrt ali prizadetost bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2.

Pravočasna diagnoza in zdravljenje sladkorne bolezni pomembno zmanjšata tveganje za dolgoročne zaplete, kot so srčni infarkt, odpoved ledvic, slepota in izguba udov. Sladkorni bolniki imajo kar tri- do štirikrat večjo možnost za nastanek srčno-žilnih zapletov kot drugi. Tesno povezanost med sladkorno boleznijo in srčno-žilnimi boleznimi stroka ponazarja z razlago, da bi lahko govorili kar o "sladkorno-srčno-žilnih boleznih".

V Sloveniji sicer nastaja nov nacionalni plan za obvladovanje sladkorne bolezni za obdobje 2020–2030. Predlog plana so po besedah v. d. generalne direktorice direktorata za javno zdravje Vesne Kerstin Petrič v sredo predstavili zdravstvenemu svetu, ki mu je le ob nekaj pripombah izrekel enotno podporo. Javna obravnava dokumenta se bo končala 21. novembra.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Geres
14. 11. 2020 12.14
+2
Glede na to, da ljudi boli samo udarec po žepu, bi morali za bolezni, kjer se z zdravim živlenjskim slogom potek bolezni lahko obrne (tipo diabetes 2 ipd), po določenem času uvesti doplačilo za zdravila. Recimo 1 leto po diagnozi ima 100% kritje za ta zdravila iz naslova zavarovanja. Drugo leto sam plačaš 20% cene, tretje leto 40% itd. S tem, da se na letni ravni postavi limit az doplačila - recimo max 500 eur. Če imaš dovolj denarja, da se prenažiraš in nič ne gibaš in nimaš nobenega interesa, da bi kaj spremenil, potem imaš divolj denarja tudi da si doplačaš zdravila. Glede na število ljudi, ki jemljejo tablete za bolezni, ki bi jih z zdravim življenjskim slogom komot obrnili v drugo smer, bi tako prihranili veliko denarja, ki bi ga lahko namenili za krajšanje čakalnih vrst itd.
GRoman
14. 11. 2020 10.52
+4
Tudi pri raku hitra diagnoza lajša zdravljenje. Matr
barjagula
14. 11. 2020 10.37
+2
Obisk zdravnika ni potreben.Kupiš tester (od 10 eur dalje),ter si sam izmeriš vrednost.Simple ko pasulj.
Geres
14. 11. 2020 12.10
+1
Pa ne bo Slovenc plačeval iz žepa, če pa vsak mesec plača zavaroavnje (pa magr če samo tistih 30+ eur za dodatno).
Fulano in Beltrano
14. 11. 2020 09.44
+14
Če za zajtrk poješ ovsene kosmiče s cimetom in kefirjem, če kruh iz bele moke zreduciraš na minimum, če tekom dneva vase ne pobašeš en kup svinjarije, če za kosilo poješ piščanca ali lososa z brokolijem in cvetačo, če se ne nalivaš z alkoholom, če nisi odvisen od najcenejših slaščic in če za večerjo vsaj kdaj poješ dve pesti kislega zelja....in si poleg vsega še telesno in umsko aktiven...ne boš nikoli v tej rizični skupini.....amen.
resslovenka
14. 11. 2020 10.49
+2
cini?no
14. 11. 2020 12.03
-1
marston
14. 11. 2020 09.06
+8
Kje so vzroki za 40% povečanje bolnikov z diabetesom? Zakaj skrivate, da večina hrane v supermarketih povzroča zvišanje glukoze in s tem povečano potrebo po inzulinu? Samo nova zdravila in do smrti jemati predpisane doze, bolezen pa je po uradni medicini neozdravljiva - diabetes tip 2 je ozdtavljiv oz z normalnim nivojem glukoze brez zdravil. Potrjeno in znanstveno dokazano. Zakaj nič o pravilni prehrani, o sladkorju in ogljivovih hidratih, ki se v telesu spreminjajo v glukozo in zahtevajo velike količine inzulina, telo ga pa ne more narediti dovolj. Tu je farmacija ponudila rešitev, zdravila in nove načine za doziranje. Celo jabolko navdiha so dobili, za zdravljenje tipa 2. Kaj pa ustrezna prehrana, manj sladkorja, škrobnatih živil, tudi manj ogljikovih hidratov? Zakaj bolniki z diabetesom dobivajo bel kruh, sadje, margarino, hrenovke, itd. Da dokazano zvišajo glukozo in so prisiljeni jemati zdravila. Zakaj ne ponudijo prave hrane, nepredelane, in ustrezno bolnikr poučijo o vplivu hrane in gibanja? Mogoče zato, ker bi potem upadla poraba zdravil??
MrKritik77 .
14. 11. 2020 09.42
+6
@marston Imaš kar prav. S pravilno prehrano (ter po možnosti z rednim gibanjem) se da povsem normalno in brez zdravil živeti s sladkorno tipa 2.
cini?no
14. 11. 2020 12.06
+1
ni res,,, sprožilniki so tudi drugi in ko imaš sladkorno nekaj časa ne glede na športanje in pravilne prehrane moraš počasi priti na tablete in kasneje nekje v roku 10 let na inzulin... znanstveno dokazano in iz osebnih izkušenj...
Protoc
14. 11. 2020 08.58
+4
Pa sej ne mores do zdravnika ce slucajno imas sladkorno da ne govorim ce slucajno morajo odkrit da imas RAKA, ker fa ne morejo ker ne mores k zdravniku. Ti lepo rece da ni primeren cas za to oz. sploh ni mogoce. Se pravi placujemo zdravstvo da polnimo zepe Jasni itd. kar imas placano pa ne mores zrravniku. In kdo je tuki...