Pristojna okrožna državna tožilka je mariborskemu okrožnemu sodišču glede zadeve Satex predlagala, da prekine kazenski postopek in oceni ustavnost drugega odstavka 91. člena kazenskega zakonika, ki skrajšuje zastaralni rok v obravnavani zadevi. Na tožilstvu menijo, da je ta odstavek v nasprotju z ustavnim načelom enakosti pred zakonom.
Novico so s tožilstva posredovali v sporočilu za javnost, za več pojasnil pa danes niso bili dosegljivi. Prejšnji teden je tedanja začasna predsednica vrhovnega sodišča Alenka Jelenc Puklavec sicer odredila, da naj vrhovni sodnik s kazenskega oddelka vrhovnega sodišča pregleda spise Okrožnega sodišča v Mariboru v omenjeni zadevi.
Pregled naj bi pokazal, ali je bilo formalno procesno vodstvo kljub številnim opravljenim procesnim dejanjem ustrezno in dovolj učinkovito, da bo sodišče v roku dveh let, ki jih je imelo na voljo, pravnomočno končalo sojenje. Odločitev o odredu pregleda je pozdravil tudi minister za pravosodje Aleš Zalar, ki je od Jelenc Puklavčeve tudi zahteval izvedbo ustreznega pregleda zadev sodne uprave na Višjem sodišču v Mariboru.
Kot namreč meni minister, je primer Satex katastrofalen in "vzorčen primer, kako naj se kazenski postopek ne pelje". V zvezi s tem je tudi zagotovil, da bodo ugotovili, kdo je za zastaranje primera odgovoren. Afera Satex, ki velja za eno od največjih posojilnih afer doslej v Sloveniji, namreč ne bo dočakala sodnega razpleta, saj je primer pred dnevi absolutno zastaral.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.