
Po državi danes vladajo zelo nizke temperature. Tudi čez dan pa z izjemo Primorske ne bodo ne bodo segle nad ledišče.
Ob 7. uri je bilo najhladneje v Celju, minus 19 stopinj, v Kočevju in v Cerkljah ob Krki so namerili minus 18 stopinj, v Slovenj Gradcu minus 17 stopinj, v Črnomlju minus 16 stopinj, v Ljubljani pa minus 11 stopinj. Najtopleje je v Portorožu, kjer se je termometer dvignil do ledišča.
Na Agenciji RS za okolje (Arso) ob tem opozarjajo, da bo občutek mraza krepil še veter, zaradi pričakovanih temperatur pa so razglasili oranžni alarm. Zelo mrzlo bo tudi na Silvestrovo, ko se Slovenci sicer radi odpravimo na prireditve na prostem.
Na Primorskem bo po napovedih Arsa pihala zmerna burja, ponekod v notranjosti Slovenije pa severovzhodni veter.
Kakšni so obeti?
Jutri bo delno jasno z zmerno oblačnostjo, ponekod v severni in osrednji Sloveniji bo rahlo snežilo. Burja na Primorskem se bo okrepila Najnižje jutranje temperature bodo od -9 do -15, na Primorskem do -3, najvišje dnevne jutri od -7 do -2, ob morju okoli 1 stopinje C.
V četrtek bo delno jasno z občasno zmerno oblačnostjo in zelo mrzlo.
V petek pa bo večinoma sončno, zjutraj in dopoldne bo po nižinah megla. Mraz bo nekoliko popustil.
Ne kurite lesa
Arso poleg tega še opozarja na možnost preseganja mejne dnevne koncentracije delcev PM10 v zraku. Velika verjetnost za preseganje mejne vrednosti velja v Zasavju, Celju, Ljubljani in Novem mestu. V Kranju, Mariboru in Murski Soboti pa so preseganja mogoča. V sredo pa bodo preseganja mejne vrednosti za delce PM10 mogoča v notranjosti Slovenije.
V primeru napovedane velike verjetnosti za preseganje dnevnih mejnih vrednosti na agenciji priporočajo občanom in pravnim osebam, da ne kurijo lesa v pečeh in kaminih, če imajo druge možnosti ogrevanja, da zmanjšajo ogrevanje stanovanjskih in poslovnih prostorov, kjer se kot energent uporabljajo tekoča ali trdna goriva, da uporabljajo javni prevoz namesto osebnih vozil ter da ne kurijo na prostem.
Zaradi nizkih temperatur previdno za volanom

Nizke temperature nevšečnosti povzročajo tudi v prometu, ceste so namreč poledenele in spolzke, ponekod pa težave povzroča tudi veter, ki gradi snežne zamete.
Prometno-informacijski center zato voznikom priporoča previdno vožnjo, upoštevanje varnostne razdalje ter prilagoditev hitrosti voznim razmeram.
Policisti opozarjajo, da morajo udeleženci v prometu računati na možne spremembe voznih razmer. Temeljni pogoj za varno udeležbo v prometu pa sta v teh dneh ustrezna zimska oprema motornega vozila in večja previdnost.
Voznike policisti opozarjajo, da lahko nizke temperature, led in sneg voznikom povzročijo veliko neprijetnosti ali celo ogrozijo varnost cestnega prometa, da morajo biti posebej pozorni na izpostavljene dele ceste, kjer se pogosteje pojavlja poledica (mostovi, senčne lege cest …), da naj pred vožnjo poskrbijo, da bodo stekla in vzvratna ogledala čista in da se z vozila med vožnjo ne bodo raztresali sneg, led, voda ali druge snovi.
Vozniki naj hitrost vozila zmanjšajo in jo prilagodijo razmeram ter stanju vozišča, povečajo varnostno razdaljo med svojim vozilom in vozilom, ki vozi pred njim, zavirajo narahlo in po potrebi postopno, z večkratnim pritiskom na stopalko in ne spreminjajo smeri vožnje sunkovito, saj vsako tako ravnanje lahko povzroči zanašanje vozila. Podobno velja tudi za sunkovito speljevanje.
Med vožnjo naj bodo vozniki zbrani, predvsem pa strpni do drugih udeležencev v prometu. V takih razmerah so še posebej pomembni vozniška kultura, etika in solidarnost, so še navedli policisti.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.