Črna kronika

Učiteljici, ki je grobo zlasala šestošolca, pisni opomin pred odpovedjo

Maribor, 23. 02. 2018 09.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Učiteljica gospodinjstva na Osnovni šoli Kamnica pri Mariboru naj bi dva učenca šestega razreda grobo zlasala in oba z glavama večkrat udarila enega ob drugega. Šola je uvedla inšpekcijski nadzor, dogodek preiskujejo tudi kriminalisti. Ravnatelj je po navedbah inšpektorata za šolstvo in šport delavki že izrekel pisni opomin pred odpovedjo delovnega razmerja.

Učiteljica gospodinjstva na Osnovni šoli Kamnica je med uro dva učenca šestega razreda "pograbila za lase in ju začela grobo vleči, ju pri tem potisnila na kolena, nato spet dvignila kvišku in oba z glavama večkrat udarila enega ob drugega," poroča časnik Večer. Pri tem naj bi šolarjema izpulila tudi nekaj las.

Incident se je zgodil novembra, starši pa so prepričani, da je ravnatelj želel incident pomesti pod preprogo. Otroka za grobo ravnanje učiteljice staršem nista povedala takoj, za dogodek so izvedeli šele od drugih otrok na govorilnih urah. 

Ravnatelj Tomaž Čeplak je sicer za Večer dejal, da dogodka ne skrivajo. "Prišlo je do fizičnega nasilja učiteljice nad dvema učencema. To se ne bi smelo zgoditi. Izpeljan je bil izredni inšpekcijski nadzor, imeli smo obisk policije, ki je govorila z delavko. Na ministrstvo smo poslali poročila," je dejal Čeplak.

Ravnatelj je po navedbah inšpektorata za šolstvo in šport sicer že ustrezno ukrepal in delavki izrekel pisni opomin pred odpovedjo delovnega razmerja.

Nemir v razredu je nastal, ko sta starejša učenca med pomivanjem posode od prejšnje ure komentirala, kaj se nahaja v umivalniku. To je pritegnilo pozornost šestošolcev, ki so se začeli zbirati okoli umivalnika. Učiteljica je zagrabila šolarja, ki sta bila "najbližje oziroma sta bila najbolj radovedna in vztrajna". Starši ocenjujejo, da je učiteljica šolarjema povzročila "hude telesne bolečine, ju ponižala in grozovito prestrašila"

Ravnatelj je ustrezno ukrepal in delavki izrekel pisni opomin pred odpovedjo delovnega razmerja.
Ravnatelj je ustrezno ukrepal in delavki izrekel pisni opomin pred odpovedjo delovnega razmerja. FOTO: iStock

Inšpektorat je šoli izrekel opomin in naložil sprejetje protokola za ravnanje v primeru nasilja. Ta določa, da mora informacija o nasilju priti do ravnatelja v 24 urah, ta pa mora o tem obvestiti policijo, poroča časnik. Ravnatelj naj bi namreč za dogodek izvedel prepozno, ko je od dogodka minil že ves teden.

"Izredni inšpekcijski postopek je potekal na podlagi pobude za izredni inšpekcijski nadzor. Obravnavano je bilo domnevno nasilje na šoli s strani učiteljice šole do dveh učencev. Dogodek je bil potrjen, ravnatelj pa je ustrezno ukrepal in delavki izrekel pisni opomin pred odpovedjo delovnega razmerja. Učiteljica se je učencema tudi opravičila," so sicer povedali na inšpektoratu.

"Inšpektor je ravnatelju izrekel ukrepe v skladu s svojimi pristojnostmi, ki jih je ravnatelj sprejel, zato je bil postopek nadzora tudi ustavljen. Pobuda je bila odstopljena tudi policiji, ki po naših informacijah prav tako vodi svoj postopek v skladu s svojimi pristojnostmi," so še dodali.

Na Okrožnem državnem tožilstvu v Mariboru so po navedbah Večera prejeli ovadbo zoper dve osebi, zadeva pa se trenutno nahaja v fazi zbiranja obvestil. "Smo seznanjeni s predmetno zadevo, vendar pa državno tožilstvo ne more podati informacij o konkretnem predkazenskem postopku, ker je ta še v teku ter bi razkritje zahtevanih podatkov lahko škodovalo interesom in tajnosti postopka ter zasebnosti oseb," je povedala namestnica vodje tožilstva Januša Kušar Rotman.

Lani 94 postopkov, povezanih z nasilnim ravnanjem

V letu 2017 je Inšpektorat RS za šolstvo in šport vodil postopke v zvezi s 94 očitanimi nasilnimi ravnanji, od tega je bilo 41 primerov takšnih, kjer se je nasilje očitalo strokovnim delavcem. V 17 primerih naj bi šlo za fizično nasilje, v ostalih za psihično nasilje. Od tega je bilo potrjenih pet primerov fizičnega nasilja in štirje primeri psihičnega nasilja.

"V zvezi s temi podatki je treba vedeti, da so to zadeve s katerimi smo seznanjeni (smo prejeli pobudo ali nam je bila zadeva odstopljena), ne razpolagamo pa s podatki drugih institucij, ki so obravnavale primere nasilja v šolah (npr. policija, zagovornik načela enakosti)," so izpostavili na inšpektoratu.

Dodali so, da ima v primeru nasilja na šolah šola dolžnost, da sproži mehanizme znotraj šole (vzgojno ukrepanje, svetovalne storitve, razgovori s starši, preventivne aktivnosti, ...). V primeru, da gre za sum kaznivega dejanja, pa mora obvestiti tudi policijo. Sankcije izreka delodajalec, torej ravnatelj.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni