Slovenija

Vlada sprejela uredbi o GSO

Ljubljana, 11. 02. 2010 18.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vlada je izdala uredbo glede pridelave gensko spremenjene koruze ter uredbo o določitvi prispevkov in odškodnin za morebitno prisotnost GSO v gensko nespremenjenih rastlinah.

Vlada je na podlagi zakona o soobstoju gensko spremenjenih rastlin z ostalimi kmetijskimi rastlinami izdala uredbo o podrobnih ukrepih za pridelavo gensko spremenjene koruze ter uredbo o določitvi prispevka za pridelavo gensko spremenjenih rastlin in odškodnin za nenamerno prisotnost gensko spremenjenih organizmov (GSO) v gensko nespremenjenih rastlinah in pridelkih.

Koruza
Koruza FOTO: Reuters
V tem trenutku so za komercialno pridelavo v EU dovoljene le sorte gensko spremenjene koruze MON810, ki so vpisane v skupni katalog poljščin EU.

V uredbi je med drugim opredeljena širina varovalnega pasu za pridelavo gensko spremenjene koruze, podrobneje sta opredeljena tudi zadrževalni in pribežališčni pas. Širina varovalnega pasu je 600 metrov, ne glede na način pridelave na sosednjih njivah, ki pa se v primeru vzpostavitve zadrževalnega pasu lahko ustrezno zmanjša. Štiri vrste gensko nespremenjene koruze okrog posevka gensko spremenjene koruze nadomesti šest metrov varovalnega pasu, vendar pa ne več kot 300 metrov.

V uredbi navedeni ukrepi naj bi preprečevali prisotnost gensko spremenjene koruze v kmetijskih rastlinah in pridelkih, pridelanih na konvencionalni, ekološki ali drug način brez uporabe gensko spremenjenih organizmov.

Prispevki in odškodnine

Vlada je poleg tega sprejela uredbo o določitvi prispevka za pridelavo gensko spremenjenih rastlin in odškodnin za nenamerno prisotnost GSO. Ta med drugim določa odškodnine, ki so nastale zaradi nenamerne prisotnosti GSO v kmetijskih rastlinah in pridelkih. To pomeni, da je do prisotnosti GSO v pridelku prišlo kljub upoštevanju vseh določb zakona o soobstoju in podzakonskih predpisov na njegovi podlagi.

Na podlagi zakona o soobstoju bosta do predvidoma 1. junija letos pripravljena tudi dva pravilnika. Pravilnik o registru pridelovalcev gensko spremenjenih rastlin bo med drugim podrobneje urejal način vložitve prijave za njihovo pridelavo, pravilnik o strokovnem usposabljanju in preverjanju znanja s področja pridelave in ravnanja z gensko spremenjenimi rastlinami pa bo določal pogoje, podrobnejšo vsebino, program in višino stroškov osnovnega usposabljanja.

Za škodo, ki nastane zaradi namerne prisotnosti GSO v kmetijskih rastlinah ali pridelku, pa je odgovorna fizična ali pravna oseba, ki je škodo povzročila. V tem primeru se uporabljajo določbe obligacijskega zakonika o krivdni odškodninski odgovornosti.

Prispevek je določen v evrih na hektar, in sicer v višini 15 odstotkov od zneska regionalnega plačila, določenega za hektar njivske površine. Višina prispevka, izračunanega na podlagi te metodologije, bi v tem trenutku tako znašala 49,80 evra na hektar.

Pridelovalec mora prispevek plačati pred vpisom v register pridelovalcev gensko spremenjenih rastlin, kar je pogoj za začetek pridelave. Prispevki se zbirajo na posebni namenski proračunski postavki državnega proračuna.

Višina odškodnine za nenamerno prisotnost GSO pa je določena kot razlika med povprečno tržno vrednostjo pridelka kmetijskih rastlin, v katerem je bila ugotovljena nenamerna prisotnost GSO, in tržno vrednostjo pridelka, ki GSO ne vsebuje. Odškodnine se oškodovancu izplačajo iz omenjenih prispevkov za pridelavo.

Ker pa je izplačilo odškodnin državna pomoč, je v uredbi navedena prehodna določba, da se določeni členi začnejo uporabljati po tem, ko Evropska komisija sprejme odločitev, ali je državna pomoč upravičena. Slovenija je uredbo že posredovala komisiji.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Odpri.oci
12. 02. 2010 16.41
Kaj pomeni "nenamerna prisotnost GSO" ??? Kdo tu plača odškodnino.... Gremo po Ameriškem modelu, kjer mora "bio" pridelovalec plačati kazen, če mu GSO "vdre" na njivo??? Ali smo morda malce bolj pametni, in je za NEZAKONITO širjenje GSO na sosednje njive odgovoren tisti, ki GSO prideluje ???? Tale članek je žal napisan precej nerazumljivo okoli tega problema...
petdan
12. 02. 2010 12.58
+1
V krutem kapitalizmu ameriškega tipa, niso pomembne žrtve za dosego čim večjega profita. V Sloveniji je pa tako ali tako vse sveto kar diši po Ameriki. Posledice, ki jih ni mogoče zaenkrat niti predvidevati kaj šele navesti, pri gensko spremenjenih rastlinah v prehrambeni verigi, se pa nikdo ne sekira. Samo, da bomo takšni kot so amerikanci, drugače ne bomo "in".
J.A.
12. 02. 2010 10.50
+1
A nebi rajši kakšne ukrepe za kakovostnejšo hrano spisali, katere je v Sloveniji vedno manj? Slovenska bio hrana praktično ne obstaja. Recimo že tako bi lahko ukrepali, da se nebi dajale subvencije kar vsepovprek, ampak pod pogojem, da bio hrano kmetje tudi prodajajo. Zaenkrat se dela očitno samo na tem, da mali kmetje nebi več pridelovali.
Prihaja
11. 02. 2010 20.19
...pa za sosede brihte ki bo sadila GSO - v bližini njegove koruze si omislite svojo naravno koruzo. Naslednjič uporabite seme ki vam ga je lastna koruza obrodila. Pridelka boste sicer imeli vsako leto manj in manj kakovostnega, ampak ne skrbite, vam bo že GSO brihta plačala. Odkup imate zagotovljen, pa še pri zavarovalnici boste prihranili ker ne bo kaj zavarovati haha
Prihaja
11. 02. 2010 20.08
To mi delaj! :) Odškodnine pa navit do neba :) Medsebojno opraševanje je neizbežno, s tem da če je gensko spremenjena koruza "jalova" pač ni posledic na potomcih če jih ni. Raziskat še vpliv GSO cvetnega prahu na čebele iz neodvisne strani, pa začnem pisat zahvale vsepovprek
hibrid100
11. 02. 2010 19.48
+2
j***š tako hrano, kot da koruza ve kaj je 300m ali pa 600m?!?!?!? ko so enkat njive z genskospremenjenimi rastlinami zraven njiv brez teh rastlin se hitro vse pomeša kar dokazuje govor o odškodninah... jejte zdravo naravno hrano-če sploh še obstaja