Slovenija

Za plovbo po Bohinjskem jezeru obvezna uporaba vstopno-izstopnih mest in plačilo

Bohinj, 04. 02. 2016 18.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na Bohinjskem jezeru bo odslej veljal strog plovbni režim. Če boste želeli s plovilom na jezero, boste za to morali uporabiti točno določeno vstopno-izstopno točko ter za to tudi plačati od dva do 20 evrov.

Po Bohinjskem jezeru odslej nič več brezplačna plovba.
Po Bohinjskem jezeru odslej nič več brezplačna plovba. FOTO: Thinkstock

Bohinjski občinski svetniki so na današnji seji sprejeli odlok o plovbnem režimu, s katerim želijo vzpostaviti red na Bohinjskem jezeru. Uporabniki plovil bodo tako odslej morali uporabljati točno določena vstopna-izstopna mesta in za infrastrukturo tudi plačati. Cena za en dan bo dva, za en teden pet, za vse leto pa 20 evrov.

"V zadnjem času smo bili zaradi sprejemanja odloka deležni takšnih in drugačnih kritik. Vendar naš namen ni, da bi koga omejevali, temveč želimo le določiti pogoje, pod katerimi se odvijajo dejavnosti na naših vodah. Verjamem, da bo čas pokazal, da smo storili prav in da je odlok dobronameren," je izpostavil bohinjski župan Franc Kramar ter dodal, da podobni odloki veljajo na primer tudi za Sočo, Kolpo in Ljubljanico.

Bohinjsko jezero
Bohinjsko jezero FOTO: Thinkstock

"Ideja odloka je vzpostaviti red na našem jezeru, da bi ga tudi v prihodnosti ohranili kot naravno vrednoto," je poudaril občinski svetnik Bojan Traven. "Nikomur ne branimo nobene dejavnosti na jezeru, vzpostavljamo le sistem izvajanja. Jezera ne moremo prepustiti stihiji," je dejal in dodal, da so odločitve za vzpostavitev reda pač nepopularne.

"Vemo, kaj hočemo z jezerom. Vemo, da je treba omogočiti najrazličnejše dejavnosti, hkrati pa je prav, da tisti, ki več uporabljajo jezero za njegovo vzdrževanje tudi več plačajo," je poudaril Traven, ki meni, da postavljene cene vendarle niso visoke in so precej nižje od tistih, ki jih predvideva osnutek novega plovbnega režima na Blejskem jezeru.

Ob pripravi plovbnega režima so se v Bohinju usklajevali s številnimi deležniki – društvi, klubi, turističnimi ponudniki in svetniškimi skupinami. "Vendar odlok ni čisto optimalen in tudi nikoli ne more biti, saj imamo preveč deležnikov, med katerimi ima vsak svoje poglede nanj," je povzel svetnik Robert Franjič.

Svetniki so odlok v današnji drugi obravnavi podprli skoraj soglasno. Še pred tem so potrdili tudi nekaj amandmajev, ki so v korist bohinjskim društvom. Tako so sklenili, da so plovila v lasti domačih športnih društev in ribiške družine, ki so registrirani v Občini Bohinj in izvajajo vodne dejavnosti v javnem interesu, upravičena do 50-odstotne znižane pristojbine za uporabo vstopno-izstopnih mest in privezov.

Naknadno so odločili še, da so plovila, ki jih v teh društvih za svoje treninge uporabljajo mladi do 18 let, v celoti oproščena plačila pristojbine. Na ta način želijo mlade spodbujati k športnim aktivnostim. Podobno že velja tudi za uporabo ostale infrastrukture v občini.

Poleg tega so se svetniki strinjali, da sedmim vstopno-izstopnim mestom, ki so jih določili, dodajo še mesto pri Centru šolskih in obšolskih dejavnosti v Bohinju, in sicer za potrebe izobraževalnega procesa. Ostala vstopno-izstopna mesta so pomoli pri cerkvah Sv. Janeza in Sv. Duha, kampu, ribogojnici, pod Voglom, v zalivu pri Naklovi glavi in ob južni strani mostu pri cerkvi sv. Janeza.

Uporabniki različnih plovil, tudi supov, bodo lahko na jezero vstopili le na omenjenih točkah, kjer bodo plačali pristojbine za uporabo, iz katerih bo občina financirala vzdrževanje infrastrukture. Uporaba vstopno-izstopnih mest in plačilo pa ne bosta potrebna za manjša plovila, kot so jadralne deske, kajti, manjši napihljivi čolni in podobni rekviziti.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vikendaš
22. 02. 2016 11.49
+1
Umobolnica. Svetniki so zafurali Koblo, sedaj bi radi tudi turizem pri jezeru. Adijo pamet - begunje vabijo.
deathbite
05. 02. 2016 09.41
+1
Bohinjci tako ne znajo drugega kot parkirnino pobirati! Svinjarija!
wolfterier
05. 02. 2016 10.26
+2
hotchilipoper
05. 02. 2016 08.34
+4
Kaj pa davek na frišen zrak
Apostol1
04. 02. 2016 21.29
+20
Recimo imam kanu in zato da bom po vodi veslal bom plačal 2€ za en dan.Jezero že od nekdaj tam stoji in če ga bom splavil v vodo kjerkoli ne bom naredil prav nobene škode , sedaj mi bodo pa predpisali ,kje lahko grem notri in zato bom plačal 2€ , ki jih bodo porabili za vzdrževanje jezera in kaj bodo naredili ob tem vzdrževanju nič tako kot s hoteli ,ki propadajo ne naredijo nič. Računajo za travnik kot parkirišče v redu se strinjam , če je urejeno kopališče ,vstopnina se strinjam ampak da ti pa še vodo zaračunajo to je pa malo preveč se vam ne zdi.
Mauzahecmauzares
04. 02. 2016 19.28
+7
Svasta ce bi ksn od lenuhov al raznih zahojenih vascanoc v obcinskem svetu mal sportal jim neb na misu prsu sam hlastanje po novem zaslusku te obcine ala bled, bohinj....so pozresne v nedoglet
selector
04. 02. 2016 19.04
+23
hehe gorenci, kva pa.. vprašanje če je tako omejevanje ustavno dopustno. breg in dostop v vodo je ustavna kategorija, tako kot hoja po gozdu. bi bilo dobro dat ta občinski pravilnik na pregled da se ugotovi če ne krši teh pravic..
piko112
04. 02. 2016 19.08
-10
Se oglaša ljubljančan kjer so vsa parkirišča plačljiva medtem ko sami parkirajo po vseh travnikih in njivah ter gozdnih poteh da gredo na sprehde in na nabiranje gob
M@ko
04. 02. 2016 19.32
+20
piko, v ljubljani se ne zaračunava, če greš po gozdni peš poti... medtem ko v bohinju najprej plačaš parkirišče (urejeno ali pa neurejeno), nato pa še peš pot po gozdu. Plačaš ogled slapov plus parkirišče... Zato ne hodim več na gorenjsko.
ce.ce.
05. 02. 2016 09.53
+1
je Avstrija velik lepša kot en po......bohn