Predsednik državnega sveta Blaž Kavčič je na današnjem 20. srečanju državnikov pod Najevsko lipo, katerega začetki segajo v čas takoj po osamosvojitvi Slovenije leta 1991, povzel prehojeno pot države. Poudaril je, da so za Slovence leta samostojnosti dragocena in da je po ekonomski krizi zdaj pravi čas za razmislek o prihodnosti in ukrepanje.
'Potreben nov razvojni pristop'
Sedaj živimo sanje Trubarja, Linharta, Prešerna, Cankarja, Maistra, Prežiha, je poudaril Kavčič. Ta občutek svobode moramo negovati. Ni nekaj samoumevnega. Globoko je povezan z dostojanstvom, saj le svoboden človek kot pripadnik svobodnega naroda lahko uresniči svoje potenciale, je na prireditvi na Ludranskem vrhu nad Črno na Koroškem, na kateri so organizatorji našteli blizu tisoč obiskovalcev, poudaril Kavčič.
Spomnil je, da so v Sloveniji po prvotnem osamosvojitvenem zanosu v ospredje stopila druga vprašanja, ki od slovenskega ljudstva izvoljenih predstavnikov oblasti zahtevajo drugačno držo, državniško držo. Po njegovih besedah sta nas finančna in gospodarska kriza vse opozorili na to, kaj smo v preteklosti počeli narobe. Opozorili sta nas tudi, da je potreben nov razvojni pristop, ki bo probleme reševal v skladu s temeljnimi etičnimi vrednotami in odgovornostjo do sočloveka in narave.
"Brezobzirna grabežljivost posameznikov, ki ne upošteva kakovosti življenja vseh državljanov kot temeljnega cilja in spodbuja brutalno zaslužkarstvo na račun obubožane večine, ne sme in ne more biti vzor za družbeni razvoj," je menil Kavčič. Prava perspektiva za razvoj Slovenije je po njegovem v svobodi ustvarjalnega upornega duha, uveljavljanju trajnostnih gospodarskih načel, varovanju okolja in v za državljane vključujoči, prijazni družbi.
Na srečanju pod 'materjo vseh lip' letos manj predstavnikov političnega vrha
Najevska lipa je v dobri kondiciji, prav tako tudi srečanje, je menil gostitelj srečanja, črnjanski župan Janez Švab, kljub temu da se je srečanja državnikov pod lipo v preteklosti udeležilo več predstavnikov političnega vrha kot letos. Srečanja so se med drugim udeležili poslanca Matjaž Zanoškar, vodja urada za verske skupnosti Aleš Gulič, nekateri državni svetniki, med drugim svetnik s Koroške Marijan Klemenc, varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik, nekateri koroški župani, tudi avstrijski, in predstavniki gospodarstva.
Po Švabovih besedah je Najevska lipa, ki jo zaradi visoke ocenjene starosti prek 780 let imenujejo tudi "mati vseh lip", imela kar dve sreči. Ena je ta, da so se ljudje pred 20 leti odločili, da bo ob njej vsako leto srečanje državnikov z domačini, druga pa ta, da je bila lipa leta 1993 sanirana. "Lipa je tako zdaj sposobna zdržati še kakšno tisočletje," je na prireditvi, ki sta jo v kulturnem delu programa popestrila koroški kantavtor Milan Kamnik in igralec Polde Bibič, dejal Švab.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.